Nurkowanie na Malcie - Nurkowanie wrakowe Gozo - Bestdivers.pl
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Nurkowanie na Malcie – Nurkowanie wrakowe Gozo – fotorelacja

... najkrócej jakbym miał scharakteryzować nurkowania na wyspie Gozo to wraki, pionowe ściany oraz groty i jaskinie...

Nurkowanie wrakowe Gozo - Nurkowanie na Malcie

Nurkowanie na Malcie

Gozo – raptem 2,5 h lotu z Warszawy

Kiedy Św. Paweł (Szaweł) - ten, który najbardziej uciskał chrześcijan w owych czasach, ten, któremu ukazał się Jezus Chrystus i przemówił do niego „Szawle, Szawle, dlaczego mnie prześladujesz” - wypływał z Grecji w kierunku Rzymu, wiatr porwał łódź i poniósł załogę wraz z pasażerami w liczbie ponad 240 osób gdzieś …w głąb Morza Śródziemnego: gdy już wszyscy tracili nadzieję na przeżycie, ów Szaweł zapewnił, że nikt nie zginie. Następnego ranka ukazała im się wyspa Malta. Nikt nie zginął, mimo że łódź została rozszarpana przez fale….

GOZO_07

W 2016 roku dwukrotnie odwiedziłem Gozo (drugą co do wielkości maltańską wyspę). Obie wyprawy, wrześniowa i sylwestrowa, pozwoliły mi dość dobrze poznać nurkowe możliwości tych urokliwych zakątków na Morzu Śródziemnym. Jednak nie samym nurkowaniem człowiek żyje… Jak widzę na wyprawach nurkowych ważne jest też to, jak można spędzić czas po nurkowaniu, co zobaczyć… I to też poniżej z perspektywy nurka opiszę… potraktujcie to, jako nie tylko nurkowy przewodnik w pigułce po Gozo…

 

 

Wysepka nieduża. 7 km szerokości i 14 km długości. Tygodniowy wyjazd w zupełności wystarczy, żeby zobaczyć najciekawsze miejsca nurkowe, choć jest ich tu aż 26. Zatem dwa razy na pewno możemy odwiedzić wyspę Gozo, aby mieć szansę na obejrzenie wszystkich atrakcji nurkowych. Ten czas wystarczy także, żeby odwiedzić najciekawsze zakątki wyspy pod względem turystyki lądowej.

Nurkowanie wrakowe Gozo

Gozo słynie z niesłychanie krystalicznej wody, szczególnie w okresie letnim, kiedy nie ma sztormów. W innych miesiącach przejrzystość wody nie jest aż tak doskonała, nie mniej jednak nie mniejsza niż 20-30 metrów widoczności!

GOZO_03  GOZO_29

Wyspa Gozo znajduje się na środku Morza Śródziemnego. Wiatry wieją tu przeważnie zachodnie lub północne, co wcale nie znaczy, że czasami nie wieją z południa i wschodu. Dlatego też są tu miejsca nurkowe z różnych stron wyspy. Gdy wieje z zachodu nurkuje się od wschodniej strony i alternatywnie w zależności, z której strony wieje, to wybiera się odpowiednią stronę wyspy.

Tak najkrócej jakbym miał scharakteryzować nurkowania na wyspie Gozo to wraki, pionowe ściany oraz groty i jaskinie. W końcu Gozo to wyspa głównie zbudowana z piaskowca i wapnia, czyli miękkiego materiału, który fale, podwodne prądy i wiatr z łatwością wypłukują. Zazwyczaj odwiedza się miejsca ciekawe ze względu na atrakcje podwodne leżące na większych głębokościach. Najciekawsze wraki, ściany czy jaskinie znajdujemy poniżej dwudziestu kilku, a czasem i trzydziestu metrów. Zatem nurek początkujący zapamięta Gozo jako trochę kamieni, trawy podmorskiej i jakieś płytkie groty. Oczywiście nie zdając sobie sprawy z atrakcji na większych głębokościach, stąd potrzeba AOWD i Deep Diver’a jest tu tak duża… ale przecież można zrobić te uprawnienia nurkując właśnie tutaj.

Comino Caves to obowiązkowe miejsce nurkowe nawet dla początkujących nurków. Maksymalna głębokości 16 metrów. Wspaniałe groty i miejsce, gdzie lokalni przewodnicy oswoili ryby do karmienia, zatem latem jest ich tu naprawdę dużo - spływają się do grup nurkowych, jak rybki w akwarium, gdy już widzą, że nadszedł czas karmienia.

GOZO_19 GOZO_21 GOZO_37

Inną atrakcją, której nikt nie chce ominąć, są zatopione nieopodal brzegu trzy leżące obok siebie wraki. Wszystkie trzy wraki zostały zatopione sztucznie na potrzeby turystyki nurkowej. Jeden niestety odwrócił się stępką do góry i jest mało atrakcyjny, a lokalni przewodnicy wręcz odradzają wchodzenie do niego. Natomiast pozostałe dwa to gwarancja wspaniałych nurkowań do maksymalnej głębokości 40 metrów. Jedynym utrudnieniem jest wejście, a szczególnie wyjście z wody w czasie wiatru zachodniego i południowego, gdyż tworzą się wówczas spore fale i w zależności od siły wiatru może być to miejsce nawet niebezpieczne. Nie ze względu na nurkowanie, ale trudności z wyjściem z wody. Często przy takim wietrze trzeba zweryfikować plan nurkowy i pojechać w miejsce bardziej osłonięte od wiatru. Opisane wraki leżą dosłownie kilkaset metrów obok tzw. Red Bay (Czerwona Zatoka), gdzie szkoli się wszystkich owudziaków albo robi pierwsze nurkowanie rozpływowe. Czerwona Zatoka nosi nazwę od koloru wody jaki przybrała podczas ataku Turków na Maltę w czasach średniowiecznych.

GOZO_46 GOZO_57

Blue Hole na Gozo i obok Azura Window to kolejne miejsca, które każdy chce zobaczyć… Kto nie kojarzy z pocztówek malowniczego skalnego łuku wychodzącego w morze… Kto nie chciałby zanurkować w wydrążonej w skałach studni, będącej jednym z ciekawszym miejsc nurkowych nie tylko na Gozo, ale i w ogóle na Malcie. Sztormy w tym miejscu są niezwykle spektakularne, pokazujące siłę morza. Zanurkować można tylko przy spokojnej wodzie. W innym przypadku fale „zmielą” nurka na ostrych skałach. Tuż obok znajduje się miejsce zwane Garden Reef z ogromna jaskinią na 30 metrach głębokości. W szczególności fotografowie podwodni nie powinni go pominąć w swoich planach nurkowych. W grudniu 2016 podczas wyjazdu sylwestrowego mieliśmy okazję podziwiać siłę i potęgę rozbijających się fal o Azura Window podczas sztormu. Dosłownie zapiera dech w piersiach. Niektóre fale rozlewały się w niebo na 20 metrów. Jedna porwała nawet na naszych oczach gapiów z półki skalnej. Cudem nikt nie został zmyty do morza. Jednak byli ranni. Uczestniczyliśmy wówczas w akcji ratowniczej. 7 osób poszkodowanych z ranami ciętymi, połamanymi kośćmi. Naprawdę w takich chwilach morze uczy pokory.

Około 150 metrów od Blue Hole jest miejsce zwane Inland See. Ciekawy twór geologiczny, który swoją tajemniczością powoduje, że każdy chce tam zanurkować, a i dla nienurkujących towarzyszy też są tam atrakcje przepłynięcia tunelem w skale łodzią za 4-5 euro. Warto skorzystać.

GOZO_11

Reqqa Point to miejsce od północnej strony wyspy Gozo. Trzeba mieć szczęście, aby tam zanurkować, gdyż jak wieje to zwykle od tej strony morza. Wspaniałe miejsce z kilkoma jaskiniami i grotam na różnej głębokości. Jedna z nich znajduje się na 20 metrach i płynie się w jej głąb ok. 20 minut. Wypłyca się na końcu do 6 metrów głębokości. Płynąc tak długo miejmy świadomość, że jest tam już kompletnie ciemno i nie jest to nurkowanie dla każdego. Podczas nurkowania 3 stycznia 2017 roku znalazłem w zagłębieniu mały kamień upamiętniający śmierć jakiegoś nurka w tej jaskini. Owszem, jaskinia jest ogromna (3 autobusy wjechałyby tam obok siebie), ale im dalej tym ciemniej, aż w końcu błękitna brama ze światłem wprowadzająca nas do środka znika. Tak więc pełna powaga i skupienie, jeśli chcemy tam nurkować. Obok znajduje się jaskinia, do której wejście jest na 36 metrach głębokości. W środku odnajdujemy prowadzący do góry komin. Całe miejsce charakteryzują pionowe ściany opadające do 30-40 metrów głębokości.

GOZO_12

To tylko kilka przykładów nurkowisk w okolicach Gozo. Jest ich znacznie więcej i na 100% każdy znajdzie tam dla siebie jakieś swoje ulubione miejsce, które najbardziej zapadnie mu w pamięci. Ja najbardziej zapamiętałem nurkowanie na farmie tuńczyków. Nurkowanie z 2000 sztuk ryb do 2 metrów długości robi ogromne wrażenie. Zdjęcia i filmy wychodzą tam niesamowite, a atrakcyjność miejsca potwierdzać może sam fakt emocji, jakie każdy nurek wylewa z siebie po wyjściu z takiego nurkowania. Malta i Floryda w 2016 roku były to jedyne dwa miejsca na świecie gdzie pozwalano nurkować z tuńczykami w klatce. Tak więc warto było.

Na Gozo jest także kilka malowniczych zatoczek, w których można zanurkować, gdy wieje np. Zatoka Galeonów, gdzie piraci ładowali niewolników porywanych z Malty w dawnych czasach. Niby nic ciekawego pod wodą, ale jak ktoś chce zobaczyć rybę zwana Piotrosz (St. Peter Fish) to w tym miejscu one właśnie występują. Ja polowałem z aparatem na nią 15 lat, a tu ciach. Na dwóch metrach paradują jedna obok drugiej jak się masz!

A co tam ciekawego można na lądzie zobaczyć?

To zależy, kto czego szuka oczywiście. Są piękne plaże i zatoczki z knajpkami, kawiarniami i pensjonatami tak urocze, jak przedstawiają to pocztówki. Na Malcie i Gozo jest w sumie 400 kościołów, kaplic i sanktuariów. Najważniejsze miejsce kultu Matki Boskiej jest na Gozo w Ta’Pinu. W XVI wieku Matka Boska ukazała się prostej wieśniaczce zapraszając ją do ówczesnej kapliczki słowami „ejja, ejja” co po maltańsku znaczy „choć, choć”. Później okazało się, że nie tylko ona doświadczyła objawienia Matki Boskiej, aż w końcu ówczesny biskup uznał te zdarzenia za cud i zdecydował, aby zbudować tam większy kościół na miejscu kaplicy. Pierwszy robotnik, który wbił tam kilof chcący zburzyć kaplicę, złamał rękę, co uznano za znak Boży. Zatem kościół zaczęto dobudowywać do kaplicy. W 1919 roku zbudowano tam olbrzymią bazylikę, a miejsce to jest uznawane do dziś za sanktuarium maryjne Ta’Pinu. Słynie z wielu uzdrowień i łask Bożych. Podobnie jak naszą matkę Boską Jasnogórską bazylikę odsiedział nawet nasz papież Jan Paweł II dokładając do obrazu matki Boskiej z Ta’Pinu 5 gwiazd i pierścień. Kolejny papież Benedykt także odwiedził Ta’Pinu i podarował Matce Boskiej złotą różę. Obok bazyliki jest góra z drogą krzyżową. Z góry rozpościera się wspaniały widok. Warto tam udać się, jeśli nie dal uniesień duchowych, to chociażby, aby zrobić piękne zdjęcia, zwłaszcza o zachodzie słońca.

GOZO_58  GOZO_06

Oczywiście silą rzeczy goszcząc na Gozo będziemy i w stolicy tej wyspy Rabbat potocznie zwanej Viktoria. Główna atrakcja turystyczna to Cytadela z licznymi kafejkami przylegającymi z każdej strony.

Warto zapamiętać, że wyspa jest mała, a jeżdżą po niej dość liczne autobusy miejskie i turystyczne. Nie ma opcji, aby się zgubić. Wszędzie jedzie się 5-15 minut. Turystyczne dwupiętrowe busy z odkrytym dachem wożą turystów w najciekawsze miejsca (bilet – 18 euro na cały dzień). Natomiast autobusu publiczne dojeżdżają do miejsc, gdzie ludzie żyją, mieszkają, pracują. To wydatek 1.5 euro.

GOZO_40  GOZO_44

Xlendi czy Marsalforn to typowe miejscowości turystyczne z knajpkami na brzegu morza. Niesłychanie malownicze miejscowości. Jak to ktoś określił z naszej grupy sylwestrowej, takie Saint Tropez. To właśnie tam odkryliśmy knajpki z doskonałą kuchnią i ogromnymi porcjami smakowitych potraw. W styczniu 2017 podczas sztormu w Marsalforn obserwowaliśmy rozbijające się fale sięgające do 4 pietra pobliskich budynków. Niesamowity spektakl, pokaz siły morza i natury w ogóle.

Pierwsza wyprawa we wrześniu to jeszcze temperatury letnie zarówno w wodzie jak i na powierzchni. Dużo słońca. W nocy gorąco. Drugi wyjazd, który organizowałem w okresie sylwestrowym, minął we wspaniałym słońcu i temperaturach w ciągu dnia sięgających do 16 stopni, a w słońcu nawet do 23 stopni. Oczywiście noce chłodniejsze. Woda przy powierzchni maiła nawet 19 stopni, czyli taka Chorwacja w maju. Można nurkować w mokrych skafandrach, ale grubych i na pewno z dociepleniem. Po Nowym Roku nastąpiła zmiana frontu i temperatura spadła do 8 stopni… choć w Polsce w tym czasie było minus 20. Niewątpliwą zaletą wyjazdu zimowego jest to, że turystów o tej porze roku jest jak na lekarstwo. Chociażby na Azura Window - latem zobaczymy tam 200-300 osób. Teraz 20-30 osób tam spacerowało. W kilku miejscach nurkowych byliśmy absolutnie sami, co oczywiście miało korzystny wpływ na przejrzystość wody. Zatem nie widzę powodu, żeby nie można było tu przyjechać w okresie sylwestrowym na fenomenalne nurkowania, trochę pozwiedzać i skosztować lokalnej kuchni.

Zatem czy latem, czy jesienią na pewno warto odwiedzić Gozo. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy okazji pojechać choćby na pół dnia na Maltę do stolicy La Valletta i pozwiedzać wspaniałe fortyfikacje.

Polecam i tak sobie myślę, że wrócę tam jeszcze nie raz!

GOZO_02

GALERIA

 

 

Tekst: Rudi Stankiewicz, Katarzyna Ronikier-Dolańska

Zdjęcia: Rudi Stankiewicz, Tomasz Skwierczyński

Film: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073