Jezioro Budzisławskie » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Jezioro Budzisławskie

 

Jezioro ma powierzchnię 140,8 ha, co oznacza że jest stosunkowo nieduże. Jezioro znajduje się na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego i objęte jest ochroną. Wody tego polodowcowego jeziora posiadają pierwszą klasę czystości, a przejrzystość wody sięga 15 metrów! Średnia wizura to 5-8 m. Jezioro ma wydłużony kształt i dzieli się na dwa głęboczki: 35,2 m i 23,8 m. Wielogatunkowa roślinność wodna stwarza sprzyjające warunki tarliskowe i odrostowe dla ryb. Występuje tu okoń, szczupak, lin oraz węgorz.

  

Roślinność podwodna występuje do 7 m głębokości co ewidentnie wskazuje na bardzo dużą klarowność wody. W przeciwnym razie rośliny nie mogłyby się rozwijać na tak dużej głębokości. W części środkowej jeziora, na wysokości miejscowości Tręby Stare, znajduje się wyspa o powierzchni 0,2 ha. Bardzo bujna szata roślinna występuje do głębokości 6-7 metrów. Warto opłynąć wyspę szczególnie od strony, do której dopływa mniej nurków. W tym miejscu też warto zrobić kurs skuter podwodny. Nad jeziorem w Trębach Starych znajduje się jedyny ośrodek wypoczynkowy, reszta zabudowania to prywatne posesje. W sezonie letnim przy ośrodku działa wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz Centrum Nurkowe, gdzie można nabić butle.

 

 

 

Dojazd

Jezioro Budzisławskie położone jest w bliskim sąsiedztwie Jeziora Powidzkiego - popularnego celu nurków. Dojazd do jeziora nie sprawia problemów. Jadąc od północy (z okolic miejscowości Strzelno) lub od południa (z okolic miejscowości Słupca) najlepiej kierować się do drogi wojewódzkiej oznaczonej numerem 262. Z drogi tej należy odbić na Budzisław Kościelny (jadąc od strony północy na drogowskazie widnieje kierunek na Kleczew), a następnie na Tręby Stare. Skręcamy w Trębach Nowych przed tablica informacyjną „do bazy nurkowej Diver”, a po chwili jesteśmy już w ośrodku. Z Warszawy należy jechać autostradą i zjechać na Konin lub Słupca. Jak będziemy trzymać kierunek na Budzisław Kościelny, na pewno nie zabłądzimy.

 

Wyprawy nurkowe - jezioro BudzisławskieWyprawy nurkowe - jezioro Budzisławskie

Wyprawy nurkowe - jezioro Budzisławskie

 

Nurkowania

Miejsca nurkowe są ideale zarówno dla początkujących, doświadczonych jak i zaawansowanych nurków. W ośrodku wypoczynkowym znajduje się baza nurkowa Diver. Gospodarze zbudowali ciekawy tor podwodny, gdzie poręczówki prowadzą nurków do różnych atrakcji podwodnych np. do posagu Matki Boskiej. Bardzo interesujące (wręcz fenomenalne) jest też nurkowanie wokół wyspy oraz na przeciwległym brzegu jeziora.

 

  

  


 

Ośrodek wypoczynkowy i baza nurkowa są dobrze zorganizowane. W sezonie otwarte są one bez przerwy. Po sezonie tylko weekendowo. Bezpośrednio z głównego placu ośrodka jest dogodne dojście nad brzeg jeziora, gdzie znajduje się drewniany pomost i wspomniany podwodny tor atrakcji.

 

 

Wchodząc do wody należy zwrócić uwagę na zalegającą grubą warstwe mułu. Jego najgrubsza warstwa znajduje się bliżej pomostu, dlatego też, aby nie zakopać się po pas w ciężkim sprzęcie na plecach, najlepiej przy wejściu trzymać się prawej strony. Po wejściu do wody, bezpośrednio na wprost od brzegu, trafiamy na podwodne platformy do ćwiczeń. Następnie kierując się po poręczówkach, docieramy do kolejnych podwodnych atrakcji, z których wyjątkową ciekawostką jest dwumetrowy posąg Matki Boskiej znajdujący się na głębokości 12 metrów. Z pewnością warto odwiedzić również pozostałe atrakcje, a w szczególności położone nieco głębiej fortepian i starą szalupę, gdyż bardzo często w ich zakamarkach spotkać możemy wyjątkowo duże ryby.

 

Wyprawy nurkowe - jezioro BudzisławskieWyprawy nurkowe - jezioro Budzisławskie


 

Zainteresowani zanurkowaniem na większą głębokość muszą wybrać się na niedaleko położony brzeg znajdujący się w części północno-wschodniej jeziora. Należy tam podjechać autem kierując się szutrową drogą w stronę zabudowań na północ. Trzymając się okolic brzegu jeziora, należy dojechać do pierwszych zabudowań i tam, przejeżdżając przez prywatna posesję, dotrzeć do dróżki biegnącej przy samym jeziorze. Przejazd przez teren prywatny jest płatny kilka złotych. Samochodem bez problemu można dotrzeć do samej plaży w okolicy cypelka.

Dno jeziora w tym miejscu opada najpierw dość gwałtownie w okolice 20 metra (widać to nawet po wyraźnie odcinającym się ciemnym kolorze wody w odległości kilku metrów od brzegu), a następnie już łagodniej dochodzi do swej maksymalnej głębokości, która w tym miejscu osiąga wartość lekko przekraczającą 35 metrów. Mniej więcej od 20 metra zaczyna robić się ciemna woda, tak wiec latarki są niezbędne.

 

 

Ekipa Best Divers była nad jeziorem 23 sierpnia 2013. Przejrzystość wody maiła ok. 6 metrów, a temperatura nad termokliną 21 stopni. Kolejna wyprawa przewidziana jest na połowę września 2013, wówczas też nakręcimy film, który będzie można obejrzeć na kanale YouTube Bestdivers.
 

 

 

Zdjęcia: Rudi Stankiewicz i Tomasz Kałuża

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073