Jezioro Łęsk » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Jezioro Łęsk

nurkowanie jezioro lesk


W głębi Mazur, w środku lasu, w rezerwacie przyrody o nazwie Kulka, znajduje się jedno z bardziej lubianych przez nurków jezior. Obfitość ryb oraz piaszczyste dno i stoki powodują, że wielu nurków chętnie wraca w te okolice. Jezioro Łęsk słynie głównie z ciekawej ścianki iłowej zaczynającej się od 12 metrów i kończącej na 30 metrze. Tak naprawdę jest to najbliższa Warszawy ścianka do nurkowania. Trzeba tylko wiedzieć jak tam trafić, a stopień jej trudności jest taki, że tylko doświadczeni nurkowie powinni decydować się tam na nurkowanie. Przez ostatnich kilka lat ośrodek noclegowy w Kulce nad jeziorem był nieczynny. Od 2013 roku po długim remoncie znowu jest gdzie spać i dobrze zjeść ale co ważniejsze otworzyła się tam ponownie baza nurkowa.


 


Kilka szczegółów o jeziorze Łęsk:


Powierzchnia: 116,5 ha

Głębokość maksymalna: 39,5 m

Długość: 4020 m

Szerokość maksymalna: 415 m

Objętość: 12879 m3

Położenie lustra wody: 148,2 m n.p.m.

Czyli długie, wąskie jezioro, które można przepłynąć z jednego do drugiego brzegu pod wodą.

 

nurkowanie jezioro łęsknurkowanie jezioro lesknurkowanie jezioro lesknurkowanie jezioro lesk

 

Jezioro Łęsk ma pierwszą klasę czystości. Nie znaczy to, że woda tam jest zawsze najwyższej klasy przejrzystości, tylko chodzi o czystość chemiczną. Brzegi jeziora są wysokie, strome i porośnięte wokół gęstym lasem. Jedynie w północnym krańcu jeziora ciągną się łąki i pola uprawne oraz leży wieś Orżyny. Wokół brzegów biegną dróżki, którymi można odbywać długie spacery. Łęsk jest typowo rynnowym jeziorem o dużej głębokości. Płycizna przybrzeżna jest bardzo krótka, a spadki dna schodzą stromo do osi podłużnej jeziora z obydwu jego stron. Jedynie przy krańcach południowych płycizna przybrzeżna jeziora jest szersza i ma łagodny spadek. Dno i partie przybrzeżne są przeważnie piaszczyste i żwirowato-piaszczyste.To ogromna zaleta dla nurków! Tylko w nielicznych płytszych miejscach jezioro Łęsk jest częściowo zamulone. 

 

Woda w ciągu całego roku jest dość przejrzysta i dobrze natleniona ale jak to z naszymi wodami - różnie to wygląda. Bywa, że w środku lata wizura nie przekracza 2 metrów, innym razem jest 8 metrów. Co ciekawe. W jednym końcu jeziora woda potrafi być już klarowna, natomiast w drugim ciągle mętna. Roślinność wodna wynurzona występuje w partiach przybrzeżnych jeziora, wzdłuż jego brzegów i przy wyspie. Podobnie roślinność miękka. Najczęściej zobaczymy moczarkę kanadyjską i rdestnice, które w niektórych miejscach tworzą wspaniałe łąki podwodne. W wielu miejscach przy brzegach zalegają w wodzie powalone drzewa. Jest to bodajże najpiękniejszy zakątek, którego fotograf podwodny nie powinien pominąć. Fauna składa się z następujących gatunków: leszcz, płoć, okoń, szczupak, krąp, ukleja, wzdręga, węgorz, miętus i innych mniej licznych. Choć jezioro ma charakter sielawowy, sieja i sielawa występuje tu śladowo. Niestety  przez wiele lat grabieżcza polityka rybacka spowodowała, że ryba ta prawie tu wyginęła. Słyszałem opowieści jak rybacy ciągnęli sieć przez całą długość jeziora, a że zbiornik ten jest wąski to ryba nie za bardzo miała jak uciec.

 

nurkowanie jezioro łęsknurkowanie jezioro lesknurkowanie jezioro lesknurkowanie jezioro lesk

 

Jezioro Łęsk znajduje się  w odległości około 12 km od Szczytna. Jakbyśmy chcieli trafić do bazy nurkowej to jedziemy drogą wojewódzką nr 600 - Szczytno - Romany - Nowe Kiejkuty - Orżyny. Ze Szczytna kierujemy się na Mrągowo. Przed Orżynami skręcamy w prawo do ośrodka noclegowego w Kulce . Dojeżdżając w nocy musimy uważnie śledzić znaki. Największe „chojraki” błądziły już z GPS-em po lesie, nie wiedząc gdzie są.

 

Jeszcze słówko o unikatowej ściance na jeziorze Łęsk. Jej niezwykłość polega na tym, iż jest biała. Nie tak jak kreta, ale z drugiej strony nie tak ciemna jak na jeziorze Hańcza. Materiałem ścianki jest ił, ale nie jest jeszcze tak twardy. Gdy go dotkniemy ma konsystencje gliny. W ściance jest wiele otworów w których siedzą raki, a nie rzadko wypatrzymy miętusa. W 2013 roku nurkowałem tam dwa razy. Na początku czerwca woda była bardzo klarowna poniżej 15 metra. W zasadzie można było bez latarki pływać na 20-25 metrach. Natomiast w lipcu woda bardzo się popsuła. U góry było 2 m wizury, poniżej 12 metra około 5-6 metrów.

 

Jezioro Łęsk zawsze słynęło z dobrej przejrzystości wody. Rok 2013 przez anomalie pogodowe, kiedy to na święta Wielkanocne padał śnieg, spowodował, iż i w tym jeziorze trudno było przewidzieć kiedy woda się wyklaruje.

 

Nie zniechęcajmy się jeśli raz woda jest słaba. Innym razem przejrzystość Cie oczaruje, czego gorąco Ci życzę. Zwalone drzewa są bardzo malownicze, a łąki podwodne potrafią zachwycić najbardziej wybrednych nurków.

 

 

W lutym 2014 roku po relacji kolegi, który bardzo zachwalał przejrzystość wody pod lodem zorganizowałem nurkowanie podlodowe na jeziorze Łęsk.

Ośrodek w Kulce ma tę zaletę, że jadło jakie tam podają jest wyśmienite i obfite. W niedziele przy śniadaniu śmialiśmy się, że mamy ucztę wigilijną. Podali nam, jajecznice, bigos, sałatkę warzywną, gotowane parówki, dwa rodzaje serów, 5 rodzajów wędlin, dżemy, miody, warzywa. No sami rozumiecie, że nie sposób zapomnieć tego miejsca.

Dodatkowo, co osobiście uważam jest rewelacyjnym pomysłem, właściciel postawił tzw „banie” na zewnątrz przy jeziorze. Okrągła drewniana wanna z podgrzewaną woda do 40 stopni i jacuzzi. Wieczorem na zmianę siedzieliśmy w tym ukropie i taplaliśmy się na śniegu lub w Przeręblu. Świetna zabawa oraz dobry pomysł na relaks i spędzenie wieczoru po nurkowaniach podlodowych. Nie wspomnę już o charcie ciała, ducha.

Co do samego podlodowego to mimo, iż mięliśmy już 6 stopni na plusie lód miał grubość 30 cm.Tak więc nurkowania były bardzo przyjemne. Przejrzystość wody w okolicach 5-6 metrów. Dwa tygodnie wcześniej inni nurkowie mieli 8-10 metrów. Widać roztopy i cieknące wody zaczęły powodować zmętnienie wody.

Absolutnym plusem było słońce i brak mrozu na zewnątrz co bardzo ułatwiało przebywania na lodzie, szczególnie tym asekurującym nurków pod lodem.

W przyszłym roku na 100% też tam pojedziemy na podlodowe.


 

Opracowanie: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073