Jezioro Ożewo » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Jezioro Ożewo

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem to jezioro w słońcu moją pierwszą myślą było "dlaczego to jezioro jest tak mało znane dla nurków?". Jezioro Ożewo jest jeziorem rynnowym, polodowcowym, bezodpływowym o słabo rozwiniętej linii brzegowej. Brzegi polne z niewielkimi, łagodnymi wzniesieniami, a od strony wschodniej strome. Jezioro typu oligotroficzno-mezotroficznego o ubogim litoralu i zaroślach przybrzeżnych, niesłychanie czyste i przejrzyste. Dla niewtajemniczonych podpowiem, że chodzi o mieszankę jeziora typu Morskie Oko i jednego z powszechnie znanych jezior mazurskich, czyli niespecjalnie zanieczyszczone nawozami. Dno ma kamieniste. Chyba nawet bardziej kamieniste od Hańczy! I temu właśnie dnu jezioro zawdzięcza swoją nazwę - litewskie akmuo znaczy kamień. Obok kamienistych plaż są także i piaszczysto-żwirowe. Jak każde jezioro polodowcowe Ożewo ma charakterystyczny wąski kształt i znaczną głębokość. Według charakterystyki wędkarskiej jezioro klasyfikowane jest jako sielawowo-leszczowe. Żyją tu: szczupak, sielawa, leszcz, okoń, węgorz, sielawa, sieja i inne gatunki polskich wód, ale oczywiście okoń jest tu najpopularniejszą rybą.

 


Ożewo (także przez autochtonów nazywane Użewo) położone jest na północny zachód od Suwałk. Średnia głębokość jeziora wynosi 18,3 m, zaś maksymalna głębina 55,5 m. Zajmuje ono powierzchnię 55 ha, przy długości 1450 m i szerokości średniej 400 m. Leży na wysokości 191,3 m n.p.m., w otoczeniu  równiny, położonej o 20 m wyżej. Ożewo jest to zbiornik sąsiadujący ze znanym oraz większym od siebie Okminem. Nie wszyscy wędkarze pobliskiej wsi Filipów kojarzyli z nazwy to jezioro. Wygląda na to, że bardziej znany jest właśnie Okmin. 


 


Jezioro jest regularnie odławiane przez rybaków ze spółki wędkarskiej, która jest również użytkownikiem jeziora. Trzeba więc uważać na ich sieci, które mogą być problemem dla nurków. Gdy pierwszy raz tam nurkowałem zarówno w lewą stronę jak i prawą napotkałem sieci. Co prawda płytko i przy przejrzystości wody ok. 8 metrów było je widać dość wyraźnie, ale jednak dla niektórych może być to stres. Nie należy tam nurkować bez noża.

 


Ożewo Leży wzdłuż drogi nr 652 (Suwałki- Filipów) nieopodal wsi Osowa. Jezioro widać już z drogi, więc dojście do niego jest proste. Aby dojechać do jeziora z drogi nr 652 za znakiem Osowa należy jechać jeszcze ponad 1 km i skręcić w piaszczystą drogę przy znaku Turówka Stara. Można również dojechać od Turówki Nowej oraz Taciewa. Miejsc na parkowanie jest niewiele, ale zawsze coś się znajdzie.

 


Podsumowując – jezioro czyste, z pięknym twardym i kamienistym dnem, ale trzeba uważać na legalnie stawiane sieci rybackie. Słowem poruszamy się ostrożnie i delikatnie.

 


 


Opracowanie: Rudi Stankiewicz 

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073