Jezioro Rospuda i Dolina Rospudy » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Jezioro Rospuda i Dolina Rospudy

Wyprawy nurkowe - Rospuda




Rospuda to całkiem duże jezioro. Patrząc na mapę zorientowałem się, że jest większe nawet od pobliskiej Hańczy. Głębokość zbiornika to prawie 39 metrów, niektórzy twierdzą, że jest tu gdzieś ścianka do 57 metrów. Jezioro leży na wysokości 173,2 m n.p.m.  Jezioro leży na szlaku rzeki Rospudy, jego długość to prawie 6 kilometrów. Brzegi ma piaszczyto-żwirowe, a do tego strome i niezwykle urozmaicone co jest rzadkością.

 


Rzeka Rospuda przepływa przez dziewięć jezior i pokonuje dwie różniące się od siebie krainy: Pojezierze Suwalskie z bogatą rzeźbą polodowcową oraz płaską sandrową równinę Puszczy Augustowskiej. Jest to odcinek o różnorodnym charakterze rzeki i jej otoczenia. Od prawie górskiej rzeki o wysokich, często zalesionych brzegach, przełomach z kamienistym dnem do wolno płynącej i silnie meandrującej rzeki nizinnej o brzegach zabagnionych i porośniętych szuwarem. Przeszkody w postaci kamienistych płycizn z szybkim prądem, powalone drzewa grodzące koryto rzeki, wystające z wody głazy i pale dają niesamowitą scenerię i motywy do fotografii.

 


Wody jeziora są całkiem przejrzyste i czyste. Nie występuję w nim zbyt dużo roślinności, jest typem jeziora oligotroficzno-mezotroficznego. Oczywiście pamiętajmy, iż po ulewnych deszczach to się troszkę zmienia. Na jeziorze zwanym też Rospuda Filipowska (od pobliskiej miejscowości Filipów) jest jedna wyspa.

 


Długie i wąskie jezioro rynnowe w kształcie lekko wygiętego łuku: od zachodu na wschód, a potem na południowy wschód. Na południowym krańcu łączy się, poprzez przesmyk, z kolejnym jeziorem Kamiennym położonym na tej samej wysokości. Jezioro Kamienne w najgłębszym miejscu ma 25 metrów, ale większość tego jeziora to ok. 6 m. Szczególnie atrakcyjnie wygląda przy ujściu z olbrzymią kolonią grzybieni białych. Unikatowe miejsce dla fotografów i zamierzamy sprawdzić to w 2014 roku.


 


Wyprawy nurkowe - Rospuda

 


Brzegi jeziora Rospuda są wysokie, zbudowane z osadów polodowcowych (akumulowanych przez wody płynące pod lądolodem skandynawskim w okresie zlodowacenia bałtyckiego). Po południowej stronie jeziora, 200 m od jego brzegu ciągnie się drugie, mniejsze jeziorko – Wysokie. Ma długość 1,5 km, a jego tafla jest położona o 7 m wyżej niż Rospuda (na wysokości 180 m n.p.m.). Jezioro Wysokie to też cel naszych nurkowań w 2014 roku, bowiem z tego co mi wiadomo jeszcze nikt tam nie nurkował. To jezioro zasila wody jeziora Rospuda małym strumykiem.

 


 


Dużo się pisze o różnego rodzaju jeziorach, a wiec trochę teraz na ich temat. Jeziora możemy podzielić ze względu na żyzność na:



  • jeziora oligotroficzne - ubogie w substancje organiczne z powodu niedoboru soli mineralnych przy dużej ilości tlenu. Ze względu na małą zawartość soli mineralnych,glony są słabo rozwinięte, co przyczynia się do dużej przeźroczystości wody. Ze względu na małą ilość takich pierwiastków jak: azot, fosfor, dwutlenek węgla brak jest dobrze rozwiniętej roślinności. Przedstawicielem tego typu jezior są jak się domyślasz przede wszystkim jeziora górskie, głównie wysokogórskie jak nasze polskie Morskie Oko

  • jeziora eutroficzne - bogate w substancje organiczne. Zawierają dużo soli mineralnych, dzięki czemu rozwój roślinności przebiega intensywnie. Widoczność w tego typu jeziorach waha się od metra do kilku metrów. Są to jeziora najczęściej znane wszystkim nurkom.

  • jeziora dystroficzne - ubogie w substancje organiczne. Woda jest żółta lub brunatna, o bardzo małej przeźroczystości i słabo natleniona, zawiera duże ilości związków humusowych (produkty rozkładu resztek roślinnych i zwierzęcych), które spływają do jeziora z jego otoczenia. Tego typu jeziora przekształcają się z czasem w torfowiska. Chodzi tu głównie o małe jeziorka leśne, w których praktycznie się nie nurkuje ze względu na zbyt małą przeźroczystość wody. To właśnie w tych jeziorach występują owiane legendą podwójne dna.

  • jeziora mezotroficzne - pośrednie między oligotroficznym a eutrotoficznym. Tu przykładem może być np. Attersee w Austrii gdzie nurkuje ekipa Bestdivers. Jezioro górskie, ale z bogatą szatą roślinną jak w powszechnie znanych jeziorach eutroficznych.




Rybacy stosują inny podział jezior. Dzielą je w zależności od rodzaju gatunków ryb w nich występujących. I tak można wyróżnić jeziora:



  • sielawowe – najgłębsze, przeważnie czyste np. Hańcza,

  • leszczowe - mezotroficzne, o średniej głębokości 20 m,

  • sandaczowe - średnioeutroficzne, o głębokości 10-15 m,

  • linowo-szczupakowe - eutroficzne, o średniej głębokości 6-10 m,

  • karasiowe - płytkie, silnie eutroficzne, stawy, oczka leśne.

     


Wyprawy nurkowe - Rospuda


 


Mijając jezioro Rospuda i jezioro Kamienne, jadąc dalej w dół Doliny Rospudy dotarłem także do jeziora Garbaś. To niestety nie nadaję się już do nurkowania ze wzglądu na słabą przejrzystość wody, a szkoda bo dno ma kamieniste i twarde.

 


W 2014 roku obiecałem sobie obnurkować kilka jezior okolic Doliny Rospudy ze względu na bliską odległość od Hańczy, gdzie bardzo często bywamy. Zatem, aby się nie zanudzić, będziemy szukać nowych ciekawych miejsc. Dołącz do nas!


 


LINK DO MAPY RZEKI ROSPUDA

 


 


Galeria zdjęć:


 







Opracowanie i zdjęcia: Rudi Stankiewicz

 

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073