Koparki - Jaworzno-Szczakowa » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Koparki – Jaworzno-Szczakowa

Kamieniołom w miejscowości Jaworzno-Szczakowa należy do jednych z najciekawszych miejsc nurkowych w południowej części Polski. Śmiem twierdzić, że zbiornik ten traktowany jest przez wielu płetwonurków jak nurkowe El Dorado. Jako mieszkaniec okolic Warszawy bliżej mam na Mazury, dlatego też nieczęsto bywam i nurkuję w Jaworznie, czego bardzo żałuję.

English version gb

 

Wyprawy nurkowe - Jaworzno-Szczakowa

Większość nurków mieszkających w Polsce zachowaniem przypomina robaki -  na wiosnę jak się robi ciepło robak wychodzi na łąkę, a nurek..., a nurek zaczyna nurkować, bo minęło już przecież kilka miesięcy i trzeba by coś zrobić ze swoim stanem nieważkości. Wielka szkoda, że nie wszyscy mają odwagę zanurkować zimą. U większości z nas zaczyna rodzić się idea nurkowania na wiosnę, jak zejdą lody, ale mało kto ma na uwadze mieszanie się wód zbiorników naszej strefy klimatycznej właśnie o tej porze roku. Zimniejsza woda, która znajdowała się pod lodem, o temp. ok 1-2°C zaczyna opadać na dół i "wyganiać" na górę masy wody, które znajdowały się na dnie zbiornika. Przejrzystość wody spada wówczas dość znacząco (Jezioro Narty - w letnie dni, a szczególnie późną jesienią przejrzystość sięga tam 8 metrów, okresie kwiecień-maj przejrzystość spada tam poniżej dwóch, a nawet jednego metra). To samo dzieje się na tzw. "Koparkach" z tym, że w ciepłe dni nurkuje tam kilkadziesiąt osób, co jak na tak mały zbiornik daje dodatkowy efekt mieszania się i zmącenia wody. Warto spróbować zanurkować w tym kamieniołomie późną jesienią lub zimą. Woda jest wówczas niewiarygodnie czysta i z racji niższej temperatury nie spotkamy tłumów nurków.

 

Wyprawy nurkowe - Jawoszno-Szczakowa

Sporo już było opisywane na temat pływania w tym zbiorniku. Dla tych wszystkich, którzy nie mieli okazji przeczytać, albo odwiedzić tego zbiornika, podaję kilka informacji. Poza tytułowymi wielkimi koparkami, pod wodą można zobaczyć: bunkier strzałowego, kosze pomp z mostkiem, wiatę przepompowni, beemkę. Wszystkie te miejsca połączone są poręczówką. Tak więc małe szanse, abyśmy nie znaleźli tego, co planujemy zobaczyć. Zdarzają się niestety przypadki, że poręczówka zostaje zerwana z winy tłumnie przepływających niedoświadczonych nurków. Ogólnie rzecz biorąc nurkowanie w tym zbiorniku należy do prostych.

 

Wyprawy nurkowe - Jaworzno-Szczakowa


Jak dojechać? Będąc już w Jaworznie-Szczakowa i jadąc drogą 79 od strony Dąbrowy Górniczej na rynku skręcamy w prawo, po 4 km kierujemy się na Olkusz, jedziemy dalej kilometr i skręcamy w prawo mijając z naszej lewej strony płot kościelny. Potem już cały czas prosto do końca ul. Sobieskiego. Po drodze przejeżdzając na wprost krzyżowanie tuż za kolejnym kościołem.

Na miejscu wszystko jest bardzo zgrabnie zorganizowane: pomosty do wody, mały sklepik nurkowy, kiełbaski z grilla, toalety, sprężarki do ładowania butli. Droga z Warszawy to ok 3-4 godziny.


W ostatnich latach zbiornik się troszkę wypłycił do ok 14 m głębokości (stan na jesień 2008). Nie wpłynęło to jednak na warunki nurkowe. Zresztą okolica jest tak wspaniała, że nie trzeba schodzić pod wodę, aby docenić piękno tego miejsca. Koparki trzeba jednak zobaczyć. To pozycja obowiązkowa na liście każdego nurka w Polsce. Pamiętajmy jednak, że nurkowanie na wrakach dostarcza nam innych wrażeń niż na podwodnej łące i wiąże się też z pewnym niebezpieczeństwem. Gorąco zachęcam do wcześniejszego zrobienia specjalizacji "nurkowanie na wrakach" lub przynajmniej przygotowania się do nurkowania w tym zbiorniku (można podpytać doświadczonych nurków lub dzierżawców zbiornika).

Wyprawy nurkowe - Jaworzno-Szczakowa

Nurkowanie w Jaworzenie od samego początku dostarcza mi niesamowitych wrażeń. Moje pierwsze nurkowanie w tym zbiorniku miało miejsce w nocy i choć skończyło się dobrze, to miała miejsce niebezpieczna sytuacja. Nurkowałem z kolegą, w zbiorniku nie było żadnych innych nurków. Kolega podniósł klapę na koparce, ja odpłynąłem nieco w bok, a wtedy pordzewiałe zawiasy się urwały i klapa odleciała się z hukiem tuż obok mnie. To chyba tyle w kwestii straszenia nurków bez wyobraźni... Podczas mojego ostatniego nurkowania, kilka lat po niefortunnej sytuacji, zobaczyłem w zbiorniku pstrąga tęczowego i stado raków.

 

Ciekawsza część kamieniołomu wg mnie jest z prawej strony. Jest tam płycej, ale nurkując tam (głównie w nocy) podwodne przeszkody (mostek, głęboczek) wyglądają fascynująco.

Zbiornik Jaworzno-Szczakowa powstał w ciekawych okolicznościach i to całkiem niedawno. W 1997 roku Zakład Energetyczny odłączył w kopalni prąd z powodu kilkuletnich zaległości płatniczych, a wody gruntowe szybko zalały dziurę. Chwała za niegospodarność. Może inni zarządcy podobnych wyrobisk wpadną na taki pomysł. Jeśli o mnie chodzi, to zanurkowałbym na wszystkich możliwych kamieniołomach Polski.

 

Kurs PADI OWD na Koparkach


 

 

Galeria zdjęć:

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073