Rzeka Łyna » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Rzeka Łyna

Wyprawy nurkowe - rzeka Łyna


Rzeka Łyna wypływa z piasków sandrowych na północ od miejscowości Nidzica. Źródło rzeki znajduje się w okolicy wsi Łyna, na terenie rezerwatu przyrody Źródła Rzeki Łyny. Jest to rezerwat z występującym tu niezwykle rzadkim zjawiskiem erozji wstecznej. Rzeka Łyna przepływa przez szereg jezior, wśród których największym i najgłębszym jest Jezioro Łańskie.

 


Niestety nie udało oddać się pełnego uroku tej rzeki na zdjęciach, które zrobiliśmy podczas wyprawy organizowanej przez ekipę Best Divers w czerwcu 2012 roku. Dlaczego? Kilka dni przed spływem miały miejsce dość silne opady deszczu. Kolejny czynnik niekorzystnie wpływający na przejrzystość wody to oczywiście brak słońca. Mimo to załączone zdjęcia przynajmniej częściowo ukazują walory tej rzeki.

To nie było nasze pierwsze nurkowanie w Łynie. Tym razem miało ono charakter głównie dokumentacyjno-fotograficzny. Ale nawet ani mało sprzyjająca aura, ani pogorszające się z roku na rok warunki nurkowe polskich zbiorników wodnych nie były w stanie nam przeszkodzić.

 


Spływ rozpoczęliśmy w miejscowości Ruś. Trwał on około godziny. Woda w rzece jest czysta chemicznie, co dowodzi obecność gąbek wodnych. Łąki rdestnic, traw i ukrywające się między nimi ryby przywodzą na myśl bajeczne krajobrazy. Najczęstsze występujące tam gatunki to oczywiście okonie, ale spotkamy również różanki, płocie, szczupaki, węgorze, jazie i inne. Woda na odcinku, na którym odbywał się spływ miała średnią głębokość 1,5 metra. Na głębszych odcinkach dochodziła do 3 metrów. Dla mnie najciekawsze fragmenty rzeki to zakola, gdzie woda żłobi głębokie doły. Dno w nich jest niezwykle urozmaicone, a zobaczyć tam można kamienie, korzenie, miękki ił.

 


W Łynie nurkowałem już kilkakrotnie, co dowodzi jej atrakcyjności. Polecam zarówno dla nurków początkujących, ale także jako odskocznię dla nurków zawansowanych. Ze względu na niewielką odległość od Olsztyna, nurkowanie w Łynie można bez problemu połączyć z wypadem nad okoliczne jeziora.



 


Wyprawy nurkowe - rzeka Łyna


 


Dla ciekawskich poniżej szczegółowy opis i charakterystyka rzeki znaleziony w Internecie:




Łyna to rzeka w Polsce i Rosji, pierwszy dopływ Pregoły, płynie z Garbu Lubawskiego przez Pojezierze Olsztyńskie i Równinę Sępopolską oraz Równinę Pregoły w Rosji; długość 264 km (w Polsce 190 km), powierzchnia dorzecza 7126 km2 (w Polsce 5719 km2); wypływa u podnóża wzniesienia moreny czołowej, na wysokości ok. 155 m n.p.m., ok. 2 km na pn.-wsch. od wsi Łyna, przy zachodnim skraju Lasów Napiwodzkich, ok. 10 km na północ od Nidzicy. Dość obfite źródła Łyny są uwarunkowane występowaniem w podłożu moreny nieprzepuszczalnych iłów plioceńskich; źródłowe strugi wytworzyły głęboko wcięty i rozczłonkowany wąwóz (przykład erozji wstecznej i źródlisk wysiękowych); różnica wysokości między sąsiednimi pagórkami a dnem wąwozu do 30 m; na wschód od źródeł Łyny koło Orłowa, leży jezioro Orłowo Małe (rezerwat żółwia błotnego); w górnym biegu rzeka przepływa przez kilka jezior, m.in.; Persing, Kiernoz Wielki i Mały, Łańskie, Ustrych; koło Olsztyna zbiornik na Łynie; dalszy bieg Łyny charakteryzuje zmienność biegu rzeki, krajobrazu otoczenia doliny i koryta; przez wzniesienia morenowe odcinki przełomowe; wzdłuż całego biegu liczne zakola; krótkimi strugami Łyna jest połączona z małymi i większymi jeziorami (np. z jeziorem Ukiel); na Równinie Sępopolskiej ma bieg bardziej wyrównany, dolina głęboka do około 30 m; ujście na terenie Rosji pod Znamieńskiem (Welwa), na wysokości 3 m n.p.m. Średni spadek doliny Łyny w górnym biegu około 2%o, w dolnym 0,4%o; średni roczny przepływ (1951-90) w Olsztynie 3,74 m3/s, w Sępopolu 25,5 m3/s; maksymalna rozpiętość wahań stanów wody w dolnym biegu 4 m; średnia temperatura wody o godzinie 7.00 w Sępopolu: w zimie (listopad-marzec) 2,5°C, w lecie (kwiecień-październik) 14,8°C, w lipcu 18,1°C; wody na 90% długości biegu czyste, zanieczyszczone w rejonie miast. Większe dopływy: Marózka, Elma, Wadąg, Kirsna, Symsarna, Pisa, Guber, Omet. Ważniejsze miejscowości nad Łyną: Orłowo, Kurki, Ruś, Bartąg, Olsztyn, Dobre Miasto, Smolajny, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Sępopol. Łyna tworzy malowniczy szlak kajakowy (długość około 182 km), początek spływu na rzece Marózka.

 


 


Galeria zdjęć:


 



 




Opracowanie i zdjęcia: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073