Nurkowanie Biebrza - Nurkowanie w rzekach
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Nurkowanie Biebrza – nurkowanie w rzekach

Termin wyprawy: 05-07-07-2019

Biebrzański Park Narodowy jest miejscem, które przyciąga tych wszystkich, którzy kochają przyrodę. Jak to w parku narodowym nie wszystko wolno. Dlatego przygotowaliśmy za zgodą dyrekcji BPN nurkowanie w jednym z najpiękniejszych odcinków rzeki Biebrza. Błędem by było nie zobaczyć tego fenomenalnego zakątku Polski.

Nurkowanie Biebrza

Rok 2015 był rokiem suma. Któż widział 1,5 metrowego suma pod wodą? W Biebrzy jest wreszcie okazja, realna szansa na obcowanie z tym stworem, co mieliśmy okazję stwierdzić już kilka razy!

Nurkowanie Biebrza - Nurkowanie w rzekach

Podczas tej wyprawy masz na to rzadką okazję. Mamy możliwość zabrania ze sobą jednorazowo tylko 8 osób do wody. Nurkowanie w Biebrzy wymaga  specjalnego pozwolenia i asysty lokalnego przewodnika. Jednak spotkanie z sumami to nie jedyna atrakcja wyprawy nad Biebrzę. W Biebrzańskim Parku Narodowym znajdzie coś dla siebie i miłośnik historii, i amator grzybobrania. To będzie zatem niezwykła przygoda nurkowa połączona ze zwiedzaniem pierwszego dnia weekendu  jednego z piękniejszych zakamarków Polski.

Nurkowanie w rzekach

Nie jest to wyjazd na nurkowania szkoleniowe, lecz spływ nurkowy pod wodą w rzece Biebrza. Niemniej jednak możesz zaliczyć to nurkowanie do jednego z nurkowań w ramach programu PADI AOWD (nurkowanie w prądzie). Nurków ze znikomym doświadczeniem nurkowym także gorąco zapraszamy.

Spływ będzie wyglądać tak, iż część grupy zostaje na tratwie, druga część płynie pod wodą. Mniej więcej w połowie drogi zamieniamy się miejscami.. Na tratwę można zabrać coś do jedzenia, picia. Jest na to miejsce.

Przewodnik będzie nam asystował na kajaku. Jest m.in.. niezbędny albowiem rzeka w kilku miejscach ma kilka odnóg i możemy zwyczajnie się zgubić.

Cel wyjazdu

Odkrywanie nowych zakątków Polski.

Dojazd

Śpimy pod adresem Dolistowo Stare 46 oraz 114 (W DWÓCH MIEJSCACH) Nocleg znajduje się ok. 60 km od Białegostoku, w kierunku Knyszyna. Gdyby zebrało się więcej chętnych będziemy załatwiać kolejne kwatery.

Jadąc od Warszawy trasą nr 8 należy skręcić w miejscowości Stare Jeżewo na drogę nr 671. Trasa wiedzie przez miejscowości Tykocin, Knyszyn. Drogą na Korycin dojeżdżamy do rozjazdu na Kalinówkę Kościelną, w której skręcamy na Jaświły. Z Jaświł do Dolistowa Starego jest 8 km. Droga nieco skomplikowana, stare trasy GPS poprowadzą gorszą drogą. Czas dojazdu z Warszawy ok. 4 h. (GPS pokaże Ci inny czas, bo nie uwzględnia przebudowy trasy, który trwa od 2016 roku).

Dodatkowe informacje o wyjezdzie

Gdyby ktoś chciał wybrać się już w piątek też jest taka możliwość. Prosimy o zgłoszenia będzie drożej o koszt noclegu i śniadania w sobotę (80 zł).

Koszty wyjazdu:

398 pln - nurek
242 pln - nienurek z tratwą
219 - nienurek bez tratwy
130 - dziecko do 3 lat z tratwą
118 - dziecko do 3 lat bez tratwy

Cena:

osoba nurkująca 398 pln
osoba nienurkująca 242 pln

Cena zawiera:

 • obowiązkowego przewodnika na spływ rzeką Biebrzą
 • przewodnika w sobotę na zwiedzanie najciekawszych zakątków Biebrzańskiego Parku Narodowego
 • nocleg z soboty na niedzielę
 • obiadokolację w sobotę (wielka wieczerza jak na Wigilię, nie obżeraj się wcześniej!)
 • śniadanie w niedzielę (ponownie wypas jak na weselu)
 • zezwolenia na nurkowanie w Biebrzańskim Parku Narodowym
 • bilet wstępu do Biebrzańskiego Parku Narodowego
 • tratwę na czas spływu

Cena nie zawiera:

 • dojazdu (łączymy się po kilka osób w autach, my to koordynujemy)
 • wypożyczenia brakującego sprzętu nurkowego

 

W wodzie, ze względu na ograniczenia Parku Narodowego może płynąć maksymalnie 8 osób. Druga ósemka w tym czasie płynie na tratwie. W połowie drogi grupa się zamienia. Spływ do połowy dystansu w rzece trwa ok. 1,5 h.

Nocleg:

Pokoje są świeżo wykończone, niektóre z osobistymi łazienkami, niektóre ze wspólną. Jest kuchnia z wyposażeniem, gdzie można sobie coś upichcić, jednak obfitość posiłków powoduje, że nie ma takiej potrzeby.

Mamy do dyspozycji:

 • pokój z łożem małżeńskim
 • pokój z dwoma podwójnymi łożami i ew. dostawka
 • pokój z podwójnym łóżkiem i dwoma pojedynczymi
 • pokój z podwójnym łóżkiem i pojedynczym i ew. dostawka

W drugim miejscu noclegowym są dwa pokoje na 3 i 4 osoby.

Dodatkowe informacje o noclegu:

Miejsca noclegowe będą przydzielane wg. kolejności zgłoszeń

Wyżywienie:

Gospodyni serwuje regionalne potrawy, z produktów pochodzących z własnego gospodarstwa, jak i pochodzących z terenów Zielonych Płuc Polski. Na kwaterach jest WiFi.

 

Dla bezmięsnych: wegetarianie, weganie tudzież inne odmiany bezkwikowców – prosimy o wcześniejsze zgłoszenie, aby gospodyni mogła uwzględnić Wasze preferencje kulinarne. Posiłki są bardzo obszerne.

Nie ma sensu dojadać. Można sobie u gospodyni zamówić regionalny chleb – polecamy!

 

Plan wyjazdu:

05.07.2019 Wydawanie sprzętu do nurkowania dla osób, które potrzebują coś wypożyczyć w C.N. Bestdivers w godz. 16.00-18.00
06.07.2019 Poranny (8.00 rano) wyjazd do Biebrzańskiego Parku Narodowego, zakwaterowanie i wyjście w teren do lasu z przewodnikiem. W planie mamy odwiedzanie torfowisk z bagnem halucynogennym, żerowisko łosia i wilków, eksplorację poniemieckich bunkrów w okolicach Osowca. Wieczorem dla chętnych możliwość obserwacji łosi na żerowisku. W międzyczasie poznawanie niesamowitych ciekawostek na temat polskiej fauny w Biebrzańskim Parku Narodowym (drapieżne, trujące i zdrowotne rośliny, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia lub tylko czytaliśmy w książkach o ziołolecznictwie). Powrót na kwatery i obiadokolacja. Wieczorna integracja, czas wolny.
07.07.2019 Śniadanie, wykwaterowanie i spływ rzeką Biebrza (czas około 3,5h). Po spływie można wreszcie odpocząć na brzegu rzeki grillując sobie obiad. Powrót do domu oraz zwrot sprzętu do C.N. Bestdivers.

Coś o nurkowaniu:

Będziemy płynąć około 1,5 w wodzie. Zobaczymy bujną roślinność, wiele gatunków ryb, być może sumy. Część grupy siedzi na tratwie, część w wodzie. Przewodnik płynie na kajaku. W połowie drogi zamieniamy się miejscami. Nie ma przewodnika pod wodą, dobierajmy się po dwie osoby w pary i w ten sposób płyniemy z prądem w rzece.

Ważne informacje:

W lipcu o ile pogoda pozwoli woda powinna mieć rewelacyjną przejrzystość (rośliny wychwytują pył z wody), jednak deszcze mogą zmienić wizurę, czasami dość znacząco!

Należy zabrać środki na komary. Na meszki polecamy olejek migdałowy (skutecznie je odstrasza).

Podczas spływu będziemy ok. 1,5 h w wodzie (woda o tej porze ma ok. 20-23 stopni).

Przeciętna głębokość rzeki to ok. 2 m, ale są i fragmenty, gdzie będzie 5-7 metrów.

Każdy musi zabrać dużą butlę, aby gazu starczyło na cały spływ.

Obowiązkowo zabieramy fajki do maski.

W przypadku większej liczby osób niż 8, dodatkowe osoby będą dokwaterowane w miejscach obok naszych stancji, w tej samej miejscowości Dolistowo Stare.

Osoby nienurkujące naturalnie też mogą dołączyć do wyprawy.

Zobacz fotorelację z poprzednich wyjazdów

Nasze wyjazdy na Biebrzę w 2017 roku

Nasza fascynacja Biebrzą zaczęła się w 2016 roku 

Ciekawe miejsca do zobaczenia w okolicy:

Czy wiesz, że Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w Polsce? Utworzony w 1993 roku obejmuje obszar prawie 60 tys. hektarów Kotliny Biebrzańskiej oraz fragmentu Wzgórz Sokólskich.

W dolinie Biebrzy znajduje się największy zespół torfowisk i mokradeł w Polsce, zwanych Bagnami Biebrzańskimi. Zachowały się tu rzadkie, zagrożone i ginące w kraju i Europie gatunki roślin, ptaków i innych zwierząt, a Bagna Biebrzańskie są uznawane za jedną z najważniejszych  w Europie  ostoi ptaków wodno-błotnych. Wiele miejsc, które rok temu można było oglądać dziś są niedostępne dla turystów, bo znaleziono tam rzadkie okazy roślin.

W dolinie Biebrzy można zaobserwować 291 gatunków ptaków.  Ostoja wielu rzadkich ptaków i jeden z najważniejszych przystanków dla ptaków podczas migracji. Widać to szczególnie wiosna i jesienią.

Żyje tu populacja ok 700 sztuk łosia, a z dużych ssaków spotkać można też wilka, wydrę i bobra.

Przyrodę Biebrzańskiego Parku Narodowego poznajemy chodząc podobnie jak w Tatrach oznakowanymi szlakami.  Prowadzą one często przez kładki i pomosty, a na ich trasie znajdują się obserwacyjne wieże widokowe.

Nie można nie wspomnieć, iż jest to prawdziwe Eldorado dla kajakarzy.

Twierdza Osowiec, którą można zwiedzać to potężna, rosyjska twierdza powstała pod koniec XIX w. na jedynej przeprawie przez bagna biebrzańskie. Po II wojnie światowej w dużej mierze popadła w ruinę. Tam właśnie rzadkie gatunki roślin znalazły swoje miejsce.

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073