Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Bornholm – Wrak Fu Shan Hai

Wyprawy nurkowe
 
Zapraszamy na nurkowania na Bałtyku w okolicach wyspy Bornholm na jednostce Doktor Lubecki. Jednostka wybudowana została dla Instytutu Morskiego przez Gdańską Stocznię Remontową z przeznaczeniem do badań ichtiologicznych, oceanograficznych, geologicznych na Morzu Bałtyckim i Północnym. Doktor Lubecki jako jednostka naukowa wyspecjalizował się w profilowaniu geologicznych struktur, pobieraniu osadów z dna morza oraz w podwodnych pracach nurkowych. Szczególną zaletą jednostki jest dzielność morska, stabilność na falach, zwrotność oraz nisko położony pokład główny (95 cm od wody). Długość jednostki 24 m, szerokość 6,6 m, zanurzenie 2,8 m, prędkość 9 węzłów. Na wyposażeniu jednostki znajdują się: GPS - 2szt., Radar - 2szt., Sonda - 2szt., Radio  UKF - 2szt., tratwy ratunkowe - 2 szt. (40 osób), kamizelki ratunkowe - 30 szt., kombinezony ratunkowe - 30 szt., szelki bezpieczeństwa - 30 szt., 10 kabin, 24 miejsca leżące w kojach, toalety, messa, salon, pomieszczenie na sprzęt, laboratorium, winda elektryczna i trap nurkowy, łódź asekuracyjna typu RIB z silnikiem, sprężarka powietrzna 450 l/min. Jednostka daje nam gwarancję doskonałego komfortu i dzielności na Bałtyku gdyby pogoda się niespodziewanie popsuła.
 
W 2013 roku wrak ten był przez wiele miesięcy zamknięty z powodu czyszczenia z paliwa i nawozów. Teraz okazja na jego eksplorację znowu się nadarza.

 

Termin: 4 - 6 lipca 2014

 

Program:

Dzień 1: Przyjazd w piątek 4 lipca do Portu Rybackiego w Kołobrzegu (ul. Węgorzowa), o północy wypłynięcie w kierunku Bornholmu,

Dzień 2: Dwa nurkowania na chińskim masowcu Fu Shan Hai,

Dzień 3: Nurkowanie na wrakach: U-boot, Ada lub Afira, ew. zbożowiec w drodze do Kołobrzegu (w zależności od warunków pogodowych).

 

Program może się zmienić w zależności od warunków pogodowych! W 2013 roku Fu Shan Hai był czyszczony przez słuzby duńskie. 

 

Wyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe

 

 

 

Wyprawy nurkowe - Bornholm  

Relacje z poprzednich wypraw:

 
 

Aby uczestniczyć w rejsie należy:

  • posiadać suchy skafander,
  • posiadać odpowiednie uprawnienia z uwzględnieniem, że to jest Bałtyk,
  • posiadać obowiązkowo boje deco i kołowrotek (ew. szpulkę).

 
 

Rezerwacja i kontakt:

Rudi Stankiewicz
rudi.stankiewicz@bestdivers.pl
tel. 601 321 557

 

Dodatkowe ważne informacje dla uczestników:

1. Przyjazd
Uczestnicy rejsu przyjeżdżają w dniu poprzedzającym termin wyjazdu do godz. 24:00. Uczestnicy rejsu nurkowego przyjeżdżają na własny koszt. Uczestnicy przyjeżdżają z pełnymi butlami na pierwsze nurkowanie.
 
2. Zakwaterowanie
W kabinach 2-osobowych i jednej 4-osobowej na statku Doktor Lubecki.
 
3. Program rejsu
Realizujemy ustalony wcześniej ramowy program rejsu. Program rejsu może ulec zmianie ze względu na  warunki pogodowe, specyfikę akwenu na, którym ma się odbywać nurkowanie oraz w innych specyficznych sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu ludzi.
 
4. Realizacja
Rejs nurkowy uważamy za skonsumowany, jeżeli odbędzie się choć jedno nurkowanie w ciągu dnia. Jeżeli rejs nie dojdzie do skutku z winy armatora statku, zwracamy koszt imprezy. Nie ponosimy skutków związanych z warunkami pogodowymi podczas trwania rejsu.
 
5. Sprzęt nurkowy
Uczestnicy rejsu nurkowego przyjeżdżają z własnym sprzętem do nurkowania. Zajmują miejsca na pokładzie statku przeznaczone do bezpiecznego przechowywania sprzętu zgodnie ze wskazówkami obsługi statku i zabezpieczają go przed bezwładnym przemieszczaniem podczas żeglugi. Nie ponosimy odpowiedzialności za szkody wynikłe z niewłaściwego zamocowania sprzętu podczas podróży oraz po nurkowaniu.
 

6. Gazy
Umożliwiamy ładowanie butli powietrzem sprężarką o wydajności 400 dm3/min na pokładzie statku podczas rejsu. Sygnałem dla obsługi sprężarki chęci naładowania lub doładowania butli jest odkręcony pierwszy dowolny stopień regulatora w butli lub zestawie do nurkowania. Podczas ładowania, butle lub zestawy nurkowe, pozostają zabezpieczone na indywidualnych, stałych dla danego nurka, stanowiskach na pokładzie jednostki. Na pokładzie nie mieszamy gazów innych niż powietrze. Umożliwiamy zabranie na pokład innych gazów.
 
7. Bezpieczeństwo na pokładzie statku
Podczas trwania rejsu uczestnicy dostosowują się do poleceń i wskazań załogi statku odnośnie bezpiecznego poruszania się po statku. Uczestnicy zostaną poinformowani przez obsługę statku o zasadach bezpieczeństwa, sygnałach alarmowych oraz rozmieszczeniu środków ratunkowych na statku. Uczestnicy zostaną poinformowani o sposobach bezpiecznego korzystania z windy nurkowej oraz trapu nurkowego podczas zanurzania w wodzie i wyjścia z wody na pokład.
 
8. Załoga
Załoga statku oznacza obiekt lub akwen, na którym ma być prowadzone nurkowanie boją lub tyczką sygnałową. Przekazuje uczestnikom istotne informację o obiekcie lub o akwenie nurkowym. Przekazuje uczestnikom istotne informacje o możliwych zagrożeniach. Prowadzi statystykę nurkową wejść i wyjść. Asystuje przy wejściach i wyjściach uczestników nurkowania na pokładzie jednostki. Pomaga w sytuacjach awaryjnych.
 
9. Uczestnicy
Wyznaczają Kierownika nurkowania i dostosowują się do jego poleceń. Nurkują zgonie ze swoimi uprawnieniami i standardami nurkowymi. Nurkują zgodnie z założonym planem nurkowym. Informują o założonych planach nurkowych załogę statku ze szczególnym uwzględnieniem maksymalnych czasów nurkowania. Wszyscy uczestnicy nurkowania, przed nurkowaniem, podpisują stosowny dokument potwierdzający osobistą zgodę na nurkowanie.
 
10. Nocleg
Nocleg odbywa się na jednostce Doktor Lubecki w kabinach statku (chyba, że program rejsu stanowi inaczej). Nocleg odbywa się w porcie przeznaczenia przy keji z dostępem do toalet. Podczas  postoju w porcie korzystamy z toalet w sanitariatach portowych. W szczególnych sytuacjach nocleg może odbyć się na kotwicy w morzu. Uczestnicy dostosowują się do lokalnych przepisów portowych.
 
11. Zabrania się
Spożywania alkoholu na statku. Palenia tytoniu w pomieszczeniach statku (palenie tytoniu możliwe wyłącznie na pokładzie). Przebywania na pokładzie statku przy złej pogodzie w nocy podczas przelotu. Korzystania z toalet podczas postoju statku w porcie.
 
12. Posiłki
3 posiłki w trakcie rejsów dobowych i wielodniowych oraz ciepłe napoje bez ograniczeń. Posiłki wydawane są w ustalonych godzinach w messie statku.
 
13. Zalecenia
Dla osób wrażliwych na chorobę morską zalecamy zaopatrzenie się w odpowiednie środki. Zabranie ciepłej odzieży (przeciwwietrznej, wodoodpornej). Zabranie własnych śpiworów lub pościeli (w kabinach 2 koce polarowe + letni śpiwór na każdej koji). Zabranie dowodu osobistego lub paszportu. Zabranie waluty: koron duńskich (DK) lub karty kredytowej. Naładowania akumulatorów swoich urządzeń przed rejsem (podczas drogi dostępne napięcie w gniazdach statku 24V).
 
14. Uwagi końcowe
Po zakończeniu rejsu prosimy o sprawdzenie, czy nie został pozostawiony bagaż w kabinach i na pokładzie. Rejs dojdzie do skutku jeśli uzbiera się grupa 17 uczestników.
 

15. Nurkowania będą w granicach 40 metrów, proszę wziąć to pod uwagę.

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073