Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

El Quseir i Safaga – słoneczny Egipt

Wyprawy nurkowe - Safaga


Zapraszamy na wyjazd nurkowy w okresie najmniej przyjemnym w Polsce, kiedy dzień jest coraz krótszy, wiatr i deszcz odstraszają od spacerów, wzrasta zachorowalność na grypę. Jedziemy do słonecznego miejsca, aby odpocząć i wygrzać się przed zbliżającym się świątecznym "zamieszaniem".

 

Safaga jest jedną z najmłodszych miejscowości turystycznych, znacznie mniej tłumnie odwiedzanych przez turystów niż np. Hurghada. Poza tym to prawdziwy raj do nurkowania, windsurfingu, kitesurfingu, jak również błogiego lenistwa. Safaga to niewielka miejscowość turystyczna położona jest 55 km od lotniska w Hurghadzie. Dawniej wioska rybacka, dzisiaj znana jest przede wszystkim jako port międzynarodowy, z którego wypływają pielgrzymki do Mekki. Niezwykłe połączenie błękitnego morza wkomponowanego w pustynny krajobraz sprawia, że Safaga jest miastem niezwykłym, łączącym kulturę orientalną i arabską. Safaga zyskała sobie również miano jednego z kurortów znanych z unikalnego, ekologicznie czystego piasku, mogącego wyleczyć szereg chorób skóry i układu kostnego. W ostatnich dziesięciu latach rozwinął się tam ruch turystyczny, jednakże z umiarem. Powstały hotele i dzielnice hotelowe wraz z infrastrukturą, nowe drogi dwupasmowe łączące Safagę z Hurghadą. Ważną sprawą jest, że od początku dużą wagę przykładano do ochrony raf koralowych. Można tutaj zobaczyć piękny i jeszcze niezniszczony świat podwodny.

El Quseir to w zasadzie nieznane jeszcze rafy, które będziemy mieli okazje zobaczyć. Być może odkryjemy coś nieprawdopodobnego! To miejsce gdzie prawdopodobieństwo spotkania mant, rekinów, żółwi i olbrzymich stad ryb jest znacznie większe, niż w pozostałych ruchliwych ośrodkach turystycznych Egiptu. Do X wieku El-Quseir był największym portem w Egipcie. Teraz wydaje się nieco zapomniane przez turystów. Okolice El-Quseir to raj dla fotografów podwodnych. Nie wiedzieć dlaczego tylko Włosi i Niemcy okupują tamte rejony. Być może będziesz jednym z pierwszych polaków nurkujących w tamtych okolicach.

 

Termin: 29 listopada - 6 grudnia 2013

 

Zakwaterowanie:

Hotel Amwaj Blue Beach Resort & Spa usytuowany przy pięknej prywatnej plaży, oddalony o ok. 45 km od lotniska w Hurghadzie, ok. 15 km od Makadi Bay i 5 km od Safagi. Do dyspozycji gości są trzy restauracje w tym jedna a’la carte (włoska) i bistro, cztery bary, dyskoteka, fryzjer, sklepiki z upominkami, mini market, pralnia, apteka, pokój gier oraz kafejka internetowa. W hotelu skorzystać można także z opieki medycznej (klinika) oraz wypożyczalni samochodów. Z hotelu kursuje płatny bus do Hurghady.

Wszystkie pokoje gustownie urządzone wyposażone w łazienkę z suszarką, klimatyzację sterowaną indywidualnie, radio, TV sat., telefon oraz bezpłatny sejf. Wszystkie pokoje posiadają balkon lub taras.

Hotel oferuje formułę All inclusive - śniadania 07.00–10.30, obiady 12.30–14.30 i kolacje 19.00–22.00 w restauracji głównej w formie bufetu, przekąski serwowane są między 12.00 a 17.00, nocne przekąski zaś między 19.00 a 24.00. W restauracji Paparazzi przy plaży jest możliwość zjedzenie śniadania, lunchu oraz kolacji. Napoje alkoholowe i bezalkoholowe lokalnej produkcji dostępne są w wybranych barach (w godzinach ich otwarcia) 24h. Na dyskotece napoje są płatne dodatkowo.

Na terenie hotelu znajdują się dwa baseny zewnętrzne w tym jeden z podgrzewaną wodą w sezonie zimowym, jacuzzi (płatne), prywatna plaża z pomostem, leżaki, materace, ręczniki i parasole bezpłatne przy basenie i na plaży, rzutki, tenis stołowy, siatkówka plażowa oraz centrum fitness. Do dodatkowo płatnych atrakcji należą również bilard, masaże, sauna, łaźnia oraz SPA.

Najmłodszym hotel oferuje mini klub (4-12 lat), dwa brodziki, mini disco oraz dwie zjeżdżalnie.

 

Wyprawy nurkowe - SafagaWyprawy nurkowe - Safaga

Wyprawy nurkowe - SafagaWyprawy nurkowe - SafagaWyprawy nurkowe - SafagaWyprawy nurkowe - Safaga

 

Cena:

nurek
osoba nienurkująca
 
Cena zawiera:

  • 10 nurkowań  (3 dni rafy El Quseir z brzegu i 2 dni z łodzi)
  • przeloty i transfery
  • zakwaterowanie All Inclusive
  • opiekę wykwalifikowanej kadry nurkowej
  • butle i pasy do nurkowania
  • lunch i napoje podczas pływania łodzią nurkową


Cena nie zawiera:

  • wizy egipskiej płatnej na lotnisku w Hurghadzie – 15 USD
  • wypożyczenia brakującego sprzętu do nurkowania
  • nurkowania nocnego (płatne dodatkowo ok. 30 EUR)

 

Wyprawy nurkowe - Safaga
 

Program wyprawy:

29.11 – przylot do Hurghady, transfer do hotelu w Safadze, czas wolny
30.11 – dwa nurkowania okolice El Quseir
01.12 – dwa nurkowania okolice El Quseir
02.12 – dwa nurkowania + nocne dla chętnych (dodatkowo płatne) okolice El Quseir
03.12 – dwa nurkowania
04.12 – dwa nurkowania
05.12 – czas wolny, idealny moment na wycieczkę
06.12 – wylot i powrót do Warszawy
 
Wylot z Warszawy 29.11.2013 - czarter, dokładna godzina wylotu będzie potwierdzona 2 dni przed wylotem.
Wylot powrotny z Hurghady 6.12.2013 - godzina będzie potwierdzona w hotelu.
 

Wyprawy nurkowe - Safaga

Obejrzyj fotorelację z poprzednich wypraw do Safagi.

 

Kontakt i rezerwacja:

rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

tel (+48) 601 321 557

 

 

Nurkowanie w Safadze:

Pod względem nurkowym Safaga jest o wiele rzadziej odwiedzana przez turystów niż Dahab, Sharm el Sheikh, czy Hurghada. Dzięki temu tutejsze rafy są niemal dziewicze i niezniszczone. Pod wodą spotyka się tu więcej ryb niż nurków. Tobia Arbaa i Tobia Hamra to dwa łańcuchy raf koralowych, tworzących niepowtarzalne podwodne krajobrazy. Miłośnicy wraków z pewnością zdecydują się na eksplorację spoczywającego na dnie wraku "Al Kafhain" lub promu "Salem Express", początkujący zaś będą mogli zdobywać nurkowe umiejętności w spokojniejszych i płytszych - choć równie pięknych - miejscach. Tutejsze rafy uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Dodatkowo ich atrakcyjność podnosi fakt, że są one niezwykle różnorodne - występują tu zarówno płytko położone, rozległe rafy, wystające z piaszczystego dna niewielkie słupy i koralowe wysepki stanowiące raj dla kłębiącego się morskiego życia oraz sięgające gigantycznych głębokości podwodne ściany, będące miejscem żerowania licznych gatunków ryb. Wyspa naprzeciw miasta oferuje bardzo wiele pasjonujących miejsc nurkowych. Już po kilku minutach drogi statkiem dopływa się do pierwszych raf, zamieszkałych przez większość tropikalnych gatunków ryb. Delfiny, żółwie, mureny, rekiny, skrzydlice, płaszczki, koniki morskie, ośmiornice...
 
 

Opis niektórych miejsc nurkowych okolic Safagi:

Shaab Saiman - Rozciągająca się wzdłuż wybrzeża położona najbardziej na północ rafa okolic Safagi. Opadająca do 30 metrów głębokości, przepięlnaa rafa zbudowana jest głównie z twardych korali otoczonych dużymi ławicami takich gatunków jak lucjan, barbata, sparus czarnolicy, mureny, skrzydlice. Głębokość: 3-30 m. Widoczność: 10-30 m.
 

Tobia Arbaa To piękne skupiska koralowych bloków nazywanych często „siedmioma wieżami”. Wynurzające się z piaszczystego dna formacje ukazują fascynujący krajobraz miękkich korali i gorgoni. Wprawne oko wypatrzy skorpeny, iglicznie, krewetki i rozgwiazdy. Można tu również spotkać rozdymki, ogończe, ośmiornice i skrzydlice, ostroboki, skorpeny, szkaradnice i ryby-krokodyle. Głębokość: 25 m. Widoczność: 10-20 m.
 

Tobia Hamra Rozciągający się na ok 2 km ogród koralowy zaczyna się tuż pod powierzchnią wody i opada łagodnie lub bardziej stromo (w zależności od miejsca) do ok 35 metrów. W głębszych partiach to głównie korale twarde. Płytsza część rafy jest znacznie bardziej urozmaicona licznymi lagunami otoczonymi bogactwem życia i kolorów. Często spotykanymi gośćmi są tu mureny, żółwie, orlenie. Rafa znajduje się w zatoce i jest dobrze osłonięta nawet przy wietrznej pogodzie. Zazwyczaj słaby prąd i płytkie laguny z piaszczystym dnem w jej północnej części sprawiają, że rafa dostępna jest dla nurków o każdym poziomie zaawansowania. Głębokość: 2-35 m. Widoczność: 10-30 m
 

Tobia Kebira Wyizolowana rafa, wychodząca z płytkiego, piaszczystego dna. Z uwagi na niedużą głębokość doskonałe nadaje się do przeprowadzenia kursów nurkowych. Bogactwo korali z ryby takimi jak banner fish, butterflay fish,  murenami i strzępielami sprawia, że jest to fascynujące miejsce nurkowe. Głębokość: 5-18 m. Widoczność: 10-30 m.
 

Tobia Soraya Rafa rozciągająca się od wyspy Tobia tworzy łańcuch koralowych wieżyczek. Piaszczyste dno zdominowały ogończe oraz rogatnice. Wokół raf duże ławice ryb banner fish, a na dnie przepiękne gorgonie i korale stołowe. Głębokość: 12-15 m. Widoczność: 10-30 m.
 

Gamul Kebir Bardzo kolorowe miejsce, z ławicami "zebr", banner fish i butterfly fish. Północna strona jest szczególnie ciekawa z uwagi na bogactwo miękkich korali oraz duże ławice barakud. Czasami można tam spotkać rekiny rafowe. Na pisaku, pomiędzy formacjami przepięknie ubarwione ogończe niebieskie. Głębokość: 3-15 m. Widoczność: 10-30 m.
 

Gamul Soraya Grupa trzech koralowych bloków na piaszczystym dnie. Największy z nich można opłynąć w ciągu 30 minut. Dwa mniejsze mają bardzo ciekawą budowę - jeden tworzy jakby zatoczkę w kształcie litery U, w środku której dominuje samotny koral stołowy, drugi wygląda jak główka igły, której ucho zamknięte jest gorgoniem, z drugiej strony miękkim fioletowym koralem, który jest siedliskiem ławic "zebr", banner fish, butterfly fish. Maksymalna głębokość: 15 m. Widoczność: 10-30 m.
 

Ras Abu Soma Abu Soma Garden to miejsce, które czaruje bogactwem ogrodów pełnych korali, ławicami mieniących się małych rybek, ale nie tylko. Mureny, ogończe, skrzydlice, skorpeny, ryby-krokodyle i skorpeny to stali mieszkańcy tej rafy, przy odrobinie szczęścia spotkamy mantę. Ras Abu Soma to miejsce, które sięga do 100 m i tam możemy liczyć na spotkanie z rekinem. Głębokość: 3-30 m. Widoczność: 10-30 m.
 

Panorama Reef Jedno z najbardziej znanych miejsc nurkowych okolic Safagi. Duża formacja korali ze ścianami opadającymi do głębokości 200 metrów . Liczne groty i nawisy, miękkie i twarde korale, piękne gorgonie. Karanksy (jackfish ), barakudy, ostroboki, rekiny (rafowe) i żółwie często odwiedzają to miejsce. Bogactwo życia rafowego, obecność pelagicznych drapieżników powoduje, że jest to jedna z głównych atrakcji tego regionu. Głębokość: 3-40 m. Widoczność: 20-40 m.


Middle Reef (Hal Hal) Rozmiar tej rafy czyni to miejsce idealne dla więcej niż jednego nurkowania. Po wschodniej i zachodniej stronie rozciągają się wspaniałe ściany i półki z twardych korali. Strona północno-zachodnia oferuje zapierające dech w piersiach ogrody koralowe. Piaszczyste dno jest bogato ozdobione małymi rafami. Występują tu ośmiornice, barakudy, płaszczki, strzępiele. Głebokość: 3-30 m. Widoczność: 10-30 m.


Fellow Rocks (Um Hal-Hal/Shaab Hamdalla) Jest to niewielka rafa składająca się dwóch podłużnych bloków. Rafa znajduje się na otwartym morzu i nie jest w żaden sposób osłonięta i z tego powodu możliwa jest do odwiedzenia tylko przy idealnej pogodzie. Ze względu na spotykane tu silne prądy polecana jest doświadczonym nurkom. Dziewiczy podwodny teren wprawia w zachwyt. Podziwiać tu można imponujące gorgonie i korale stołowe, jak również wszelkiego rodzaju korale miękkie. Głębokość: 8-25 m.
 

Abu Kefan Długość rafy ok 300 metrów. Ze wszystkich stron pionowe ściany, które schodzą do głębokości kilkuset metrów w głąb morza. Nurkując z północy w kierunku południowym podziwiać można wspaniałe formacje korali. Barakudy, tuńczyki, rekiny rafowe oraz delfiny nie są tutaj rzadkością. Po stronie południowej w okresie późnej wiosny możemy się natknąć na rekiny młoty oraz manty. Głębokość: 3-40 m. Widoczność: 10-30 m.
 

Salem Express Jeden z największych wraków w egipskiej części Morza Czerwonego, rozmiarem porównywalny do wraku Thistlegorm. Leży na prawej burcie, na głębokości ok 30 metrów. Płynąc od strony dziobowej mijamy knagi i kołowroty z łańcuchami, na których wiszą kotwice, po każdej stronie dziobu. Wybite okna w kajutach pasażerskich na nadbudówce to prawdopodobniej skutek katastrofy promu. Ponad mostkiem kapitańskim góruje potężny maszt. Płynąc dalej w kierunku rufy, na dnie dostrzegamy wiele rzeczy osobistych pasażerów. Nurkowanie warto zakończyć na części rufowej, gdzie możemy obejrzeć ster i dwie potężne śruby promu. Głębokość: maksymalnie 32 m. Widoczność: 10-30 m.
 

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073