Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Hamata – fenomanalne rafy południowego Egiptu

Wyprawy nurkowe - Hamata

Hamata to niewielki port na dalekim południu egipskiego wybrzeża Morza Czerwonego (ok. 160 km na południe od Marsa Alam i 120 km od granicy z Sudanem). Do niedawna nurkowanie na tamtejszych nurkowiskach możliwe było tylko przy okazji rejsów nurkowych typu Safari.
 

Rafy w okolicach Hamaty zaliczane są do najpiękniejszych na świecie i warte bliższego poznania. Idealne dla osób chcących odkrywać nowe miejsca nurkowe, a szczególnie tych którzy myślą, że odkryli już wszystko w Egipcie! Opis miejsc nurkowych Hamaty znajduje się na końcu oferty.
 
  

Dlaczego warto nurkować w Hamacie:


 • niewielka ilość łodzi i nurków w porównaniu z północną częścią Morza Czerwonego;
 • 
migracje bardzo wielu gatunków ryb;

 • wraki z II wojny światowej;

 • w wielu miejscach nurkowanie ma miejsce w prądzie co gwarantuje ich wyjątkowość;

 • malownicze jaskinie na głębokościach 5-12 m;

 • dziewicze, niezniszczone ogrody koralowe; 

 • bardzo duże prawdopodobieństwo nurkowania z delfinami;

 • większość miejsc nurkowych przeznaczona jest dla nurków o dowolnym stopniu zaawansowania (każdy znajdzie tu coś dla siebie);
 • stąd już przysłowiowy rzut beretem do miejscowości Shalaten - największego targu wielbłądów w północnej Afryce, który warto zobaczyć!
 • mangrowce i stada dzikich wielbłądów jakich zobaczysz w popularnej Hurghadzie!
   

Koniecznie obejrzyj film z zeszłorocznych nurkowań w Hamacie.
 

Wyprawy nurkowe - HamataWyprawy nurkowe - HamataWyprawy nurkowe - HamataWyprawy nurkowe - HamataWyprawy nurkowe - HamataWyprawy nurkowe - Hamata
 

Nurkowanie i bezpieczeństwo:


Wszystkie spoty nurkowe zlokalizowane są na północ od Ras Banass na pełnym morzu w przedniej części gór hamatańskich (Wadi Lahami). Dystans z mariny Hamata 5-40 km. Woda w okolicach Hamaty jest co najmniej o 5-6 stopni wyższa niż w północnej części Egiptu (zazwyczaj 28 stopni). Przejrzystość wody jest tu zawsze idealna, a prądy morskie powodują, że życie morskie jest tu niesłychanie bujne. Wszystkie nurkowania są z łodzi (lunch miedzy znurkowaniami wliczony).


 
Komory dekompresyjne znajdują się w porcie Hamata i Marsa Alam. Podczas każdego wypłynięcia na łodzi nurkowej znajduje się zestaw tlenowy, wyposażona apteczka i przeszkolona obsługa.
 

Zakwaterowanie:

Hotel Wadi Lahmy **** jest bardzo kameralnym miejscem głównie zorientowanym na nurków. Całe życie campu toczy się wokół zadaszonego tarasu, gdzie podawane są posiłki, odbywają się odprawy nurków przed wypłynięciem na rafę oraz toczą się wieczorne spotkania. W campie panuje międzynarodowa atmosfera.
 
Hotel Wadi Lahmy **** jest czysty, z przyjaznym personelem, smacznym jedzeniem i fantastycznym położeniem. Dobry dostęp do morza i plaży. Piękne i spokojne miejsce, doskonale nadaje się do uprawiania nurkowania (zarówno z fajką jak i z butlą). Szczególnie polecamy osobom kochającym morze i uwielbiający kompletny spokój i odprężenie. Na terenie obiektu znajdują się sklepy, kafejka internetowa, pralnia, wypożyczalnia samochodów, lekarz (na telefon) kantor, sejf w recepcji. Hotel akceptuje karty kredytowe: Amex Visa, Mastercard.

 

Wyprawy nurkowe - Hamata
 
 
Hotel położony jest 185 km od lotniska w Marsa Alam, 120 km od Marsa Alam, bezpośrednio przy prywatnej plaży. Hotel posiada 128 pokoi standartowych (24 m2), wszystkie wyposażone w łazienkę z wanną, toaletę, suszarkę do włosów, klimatyzacje, TV SAT, telefon, mini bar, balkon. Do dyspozycji gości bilard, rowery, tenis stołowy, snorkeling, nurkowanie, kite surfing. Dla dzieci: Kids Club, plac zabaw, basen, animacje i specjalne menu.
 
Wyżywienie All inclusive. Od dnia 01.05.2012 w hotelu Wadi Lahmy obowiązuje wersja SOFT ALL INCLUSIVE tj. pełne wyżywienie, ale bez alkoholu. Śniadanie serwowane w godz. 7.00-11.00 w restauracji głównej, lunch w godz. 12.30-15.30 w restauracji głównej, kolacja w godz. 18.30-23.00 w restauracji głównej. Lokalne napoje alkoholowe i bezalkoholowe w godz.10.00-23.00. Dla osób spędzających cały dzień na spocie możliwość przygotowania lunch pakietów (po uprzednim zgłoszeniu w recepcji).
 

 

Podczas wyjazdu można zrobić lub ukończyć następujące kursy nurkowania:

Kontakt i rezerwacja:

rudi.stankiewicz@bestdivers.pl
tel. 601 321 557
 

 
 

Charakterystyka niektórych miejsc nurkowych Hamaty:

Abu Galawa Kebir
Największą atrakcją tej rafy jest wrak dużego jachtu żaglowego, który zatonął pod koniec lat 80. Wrak leży obok dużego koralowego bloku na głębokości około 18 m i jest siedliskiem zróżnicowanego podwodnego życia. Nieopodal znajduje się niezniszczony ogród twardych korali.
 
Abu Galawa Soraya
Ta rozległa rafa leży niedaleko swojej mniejszej siostry. Tu również znajduje się wrak - chińskiego holownika Tienstin, który zderzył się z rafą w 1943 r. Niewielki statek opiera się rufą na piaszczystym dnie, na głębokości około 17, natomiast oparty o rafę dziób sięga prawie do powierzchni wody. Pokład jest przepięknie obrośnięty twardymi i miękkimi koralami, a wewnątrz nadbudówki, do której można bezpiecznie wpłynąć, mieszka ławica  ang. Galssfish i ang. Antiasów. Tuż obok wraka, w rafie znajduje się niewielka, malownicza jaskinia. Ze względu na bujne koralowe życie, rafa ta jest prawdziwą gratką dla podwodnych fotografów.
 
Shaab Claudia
Okrzyknięte w zeszłym roku najlepszym miejscem nurkowym w Hamacie. Rafa położona w samym środku kompleksu Fury Schoal, stanowiąca jeden z najbardziej atrakcyjnych ogrodów korali twardych Morza Czerwonego. Słynie jednak głównie ze swojej niezwykłej formy: niezliczona ilość tuneli, jaskiń, zagłębień i prześwitów. Na zachodniej ścianie znajduje się fantastyczny ogród korali twardych, oraz jaskinia. Po stronie zachodnio-południowej urokliwe tunele. Zobaczymy tu ławice żółtych ryb (ang. Goatfish), napoleony, barakudy i rogatnice olbrzymie.
 
El Malahy
Zwany przez miejscowych placem zabaw. Jest to kompleks kilku dużych kolumn położonych blisko siebie, tworzących jedyny w swym rodzaju labirynt. Trasa prowadzi nad licznymi wąwozami i tunelami. W środku placu zabaw można zobaczyć niemalże wszystkie gatunki ryb tego rejonu. Na zewnątrz duża szansa na spotkanie rekina.
 

Przeczytaj relacje z zeszłorocznych nurkowań w Hamacie.

 

Wyprawy nurkowe - HamataWyprawy nurkowe - HamataWyprawy nurkowe - HamataWyprawy nurkowe - HamataWyprawy nurkowe - HamataWyprawy nurkowe - Hamata

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073