Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Hurghada – Egipt

Egipt
Zapraszamy w długi weekend czerwcowy, na tygodniowe nurkowania w najbardziej kultowym ośrodku turystycznym Egiptu – Hurghadzie. Miasto w ciągu zaledwie kilkunastu lat wyrosło z małej wioski rybackiej na jeden z najbardziej popularnych egipskich kurortów. Najlepsze dyskoteki, ogromne bazary z pamiątkami, ciepłe morze i barwne rafy koralowe a do tego 99% dni w roku z piękną, słoneczną pogodą. Taką o jakiej marzymy na wakacjach. Jednym słowem to miejsce trzeba raz w życiu odwiedzić. To idealne miasto jeśli nie chce Ci się siedzieć tylko w hotelu, doskonałe do plażowania oraz uprawiania nurkowania. Przez wiele lat Bestdivers nie organizowało tam wypraw. Teraz jedziemy aby zobaczyć najciekawsze rafy okolic Hurghady, a nie przypadkowo odwiedzane przez setki nurków rocznie. Wybieramy te, które będą najpiękniejsze pod względem fotografii podwodnej. Opis miejsc nurkowych na końcu oferty.
 
Egipt to kraj zaskakujący nie tylko ilością zabytków kultury i sztuki, ale również słynący z atrakcyjnych hoteli, nocnego życia, doskonale zorganizowanego zaplecza do uprawiania nurkowania. Tym razem łączymy nurkowanie z niewątpliwymi atrakcjami największego kurortu Egiptu.
 
 

Termin: 13-21.06.2014 (Boże Ciało, wystarczą cztery dni urlopu)

 
Egipt
 

 

 
Egipt 
 

Zakwaterowanie:

 
Rozległy kompleks hotelu Megawish Swiss Inn**** położony bezpośrednio przy piaszczystej, bardzo długiej plaży, z której roztacza się piękny widok na Morze Czerwone. W pobliżu hotelu znajduje się niewielka rafa koralowa. Ostatniego dnia możemy tam udać się na snorkeling. Do centrum Hurghady mamy około 12 km (dogodne połączenie lokalnymi busami), a do lotniska około 8 km. Na dużym terenie hotelowym znajdują się parterowe bungalowy oraz budynek główny.
 
Pokoje wyposażone są w: łazienkę (prysznic/wanna, wc, suszarka do włosów), klimatyzację, ogrzewanie, TV-sat, ręczniki, mini-bar (płatny) oraz telefon.
 
Przy hotelu znajdują się dwa baseny (w tym jeden z podgrzewaną wodą w okresie zimowym) oraz dwa brodziki dla najmłodszych gości. Na hotelowej plaży dostępne są bezpłatne leżaki, parasole i materace. 
 
EgiptEgiptEgiptEgipt
hotelhotelhotelhotelhotelhotelEgipt
 

Program wyprawy:

 
13.06 – przylot do Hurghady, transfer do hotelu, czas wolny. 
14.06 – dwa nurkowania
15.06 – dwa nurkowania
16.06 – dwa nurkowania + nocne dla chętnych za dodatkową opłatą
17.06 – dwa nurkowania
18.06 – dwa nurkowania
19.06 – czas wolny, dodatkowe nurkowania dla chętnych, możliwość dodatkowych wycieczek
20.06 – dzień odpoczynku, o północy wyjazd na lotnisko w Hurghadze
21.06 – lot powrotny do Polski
 
 

Przelot:

 
Wylot z Warszawy 13.06.2014 godz. 07:05 (na lotnisku należy być na 2 godziny przed odlotem).
Powrót do Warszawy 21.06.2014 godz. 3:15, w Warszawie powinniśmy być 6:30
Możliwość zorganizowania przelotu z innych miast.
 
Egipt
 
 

Podczas wyjazdu można odbyć następujące szkolenia:

 
kurs OWD
kurs AOWD
specjalizacja doskonała pływalność
specjalizacja Deep Diver
nawigacja podwodna
 

Kontakt i rezerwacja:

 
Rudi Stankiewicz (+48) 601 321 557
rudi.stankiewicz@bestdivers.pl
Biuro (+48)  698 529 073
 
Egipt
 
 

Najpiękniejsze miejsca nurkowe okolic Hurghady:

 
SHAAB EL ERG
Shaab El Erg to najdalej na północ położone miejsce nurkowe, do którego można dopłynąć łodzią podczas jednodniowej wyprawy z Hurghady. Znajduje się ono pomiędzy Hurghadą a El Gouną - łodzie z El Gouny przypływają tu bardzo często, łodzie z Hurghady rzadziej, ze względu na odległość. Jest to także rafa, na której zatrzymują się łodzie safari płynące na północ. Na rafie tej możemy podziwiać twarde koralowce szczególnie piękne w kanale pomiędzy główną rafą a Gota Shaab El Erg. W północnej części rafy zlokalizowane są wieże porośnięte koralowcami. Lecz miejsce to słynie z tego, że stosunkowo często możemy spotkać tu grupę delfinów, szczególnie lubią pojawiać się w lagunie. Dotyczy to głównie spokojnych, bezwietrznych dni w okresie lata. Jeżeli nie próbujemy ich dotykać lub płoszyć goniąc je, mamy szansę na nawet półgodzinne pływanie pomiędzy tymi wodnymi ssakami. W północnej części rafy możliwe jest spotkanie mant.
 
SHAAB ABU NUGAR
Shaab Abu Nugarto rafa o kształcie litery "T" posiada plateau z dużą ilością rozsianych kolumn rafowych. W obrębie tej rafy wyróżnić można także dwa inne miejsca nurkowe o nazwach: Gota Abu Nugar i Shab Iris. Shab Iris jest szczególnie pięknym miejscem, zwłaszcza dla osób zajmujących się fotografia podwodną. Podwodne ergi rozproszone są na piaszczystym podłożu porośniętym przez twarde korale. Ze względu na prądy miejsce polecane dla osób, które mają już doświadczenie. Dzięki temu, że nie są to miejsca nadmiernie eksploatowane obecnością nurków, nurkując tutaj mamy wrażenie, że dotąd żadna osoba przed nami tutaj nie nurkowała. 
 
UMM GAMMAR
Miejsce zlokalizowane wokół wyspy przypominającej kształtem księżyc. W południowej części znajduje się plateau. Zwykle nurkowania rozpoczynają się od plateau w kierunku zachodnim dochodząc do ściany z drop off. Po drodze mija się olbrzymie bloki skalne obficie porośnięte przez miękkie korale oraz zamieszkałe przez ławice małych ryb. W jednym z bloków znajduje się szczelina, w której można obserwować olbrzymią liczbę glassfish. Nurkując głębiej możemy na 28 metrach dopłynąć do małej jaskini, która położona jest pod jednym z bloków skalnych. To miejsce nurkowe oferuje wiele wrażeń zarówno dla osób z mniejszym jak i z większym doświadczeniem nurkowym. Nurkowie z większym stażem mogą zdecydować się tutaj na nurkowanie w prądzie, które przebiegać będzie wzdłuż ściany i kończyć się na plateau. Dla osób, które robią zdjęcia pod wodą zapewne będzie to jedno z ulubionych miejsc dostępnych z Hurghady. Na rafie dość często spotkać można żółwia oraz duże mureny przepływające pomiędzy małymi ergami zlokalizowanymi na dnie plateau.
 
SHAABRUHR UMM GAMMAR
Shaabruhr Umm Gammar to punkt nurkowy położony w pobliżu Umm Gamar. Zwykle podczas jednego dnia nurkowego odbywa się nurkowania na obydwu tych miejscach nurkowych. Shaabruhr Umm Gamar jest długą rafa, w jej części zachodniej znajduje się plateau, które łagodnie schodzi do głębokości około 30 metrów i kończy się ścianą. Na tym miejscu nurkowym możemy obejrzeć wiele małych jaskiń, zlokalizowanych na niewielkich głębokościach, obficie zamieszkałych przez faunę i florę Morza Czerwonego. Na końcu plateau po stronie zachodniej znajdują się szczątki wraku egipskiej łodzi. Wiele nurkowań na tej rafie odbywa się w dryfcie, co czyni to miejsce atrakcyjnym dla nurków zaawansowanych.
 
CARLESS REEF
Carless Reef składa się z dwóch olbrzymich podwodnych wzniesień rafowych tzw.erg położonych na plateau, za którym rozciąga się ściana z drop off. Ponieważ miejsce to nie ma żadnej bariery chroniącej przed falą i prądami to nurkowanie tutaj jest możliwe tylko przy bezwietrznej pogodzie. Zwykle prądy na i pod powierzchnią wody mają kierunek z północy. Pomiędzy ergami rozciąga się ogród koralowy. Rafa ta znana jest z tego, że możemy tam spotkać olbrzymie mureny przepływające swobodnie między skalnymi blokami. Nurkując wzdłuż ściany spotkamy ławice ryb oraz bardzo duże grupery zwane popularnie strzępielami.
 
EL FANADIR
Jedna z najbliżej położonych raf w Hurghadzie. Z centrów zlokalizowanych w Daharze dopłyniemy tam łodzią po około 20 minutach. Długa ściana rafy ciągnie się z północy na południe. Wzdłuż ściany rozciąga się plateau, początkowo wąskie w części północnej i stopniowo rozszerzające się ku południu. Plateau kończy się ścianą z drop off. Bardzo łatwo tutaj nurkować w prądzie gdyż prąd zazwyczaj z północy pokieruje nas wzdłuż ściany. Podczas nurkowań nocnych możemy spotkać tutaj dużego ślimaka nagoskrzelnego - hiszpańską tancerkę.
 
FANOUS (EAST)
Rafa z ogromną laguną, w której bardzo często można spotkać delfiny. Wypływając z laguny dotrzemy do ergów bujnie porośniętych koralami. Pomiędzy ergami rozciąga się ogród koralowy, w którym natknąć się możemy na żółwie. Często w tym miejscu możliwe jest nurkowanie w prądzie - przepływamy wokół ergów, następnie kierujemy się do ściany a na koniec wpływamy do laguny.
 
FANOUS (WEST)
Kilkanaście metrów od ściany rafy rozciąga się ogród koralowy, w którym zlokalizowane są dwa główne ergi. Szczególnie piękny jest mniejszy, bardziej oddalony - fotografowie podwodni na pewno zechcą zabawić przy nim dłużej. W drodze powrotnej wraca się przy głównej ścianie rafy. Jest to również miejsce, gdzie możemy spotkać delfiny.
 
TURTLE BAY
Turtle Bay to w zasadzie dwie niewielkie laguny, położone jedna za drugą. Z drugiej laguny istnieje możliwość przepłynięcia płytkim przesmykiem nad ścianą rafy na drugą jej stronę. Podczas przepływania należy zachować ostrożność, gdyż nad rafą znajduje się tylko metr wody. Roztacza się tam widok na ścianę pokrytą koralowcami twardymi, dalej dopłynąć można do kolejnej laguny, w której obejrzymy koralowy ogród. W drodze powrotnej płyniemy wzdłuż ściany, mając możliwość obejrzenia bogactwa występujących tam koralowców. Ponadto, jak sama nazwa rafy wskazuje, możemy spotkać tutaj żółwie, które żywią się miękkimi koralowcami porastającymi koralowy ogród. Czasem również zdarza się obecność delfinów, które przypływają tu z pobliskiego Fanous.
 
Egipt
 
SMALL GIFTUN
Najczęściej odwiedzana przez nurków wyspa znajduje się na terenie Parku Narodowego. W pobliżu Small Giftun można zrobić wiele różnych nurkowań, ale nurkowanie w prądzie jest najciekawsze. Dryft rozpoczyna się na wysokości budki policyjnej zlokalizowanej na wyspie. Pod wodą rozciąga się drop off. Płyniemy z prądem na głębokości maksymalnej 30 metrów i oglądamy olbrzymie gorgonie wyrastające ze ściany. Możemy zobaczyć również olbrzymie napoleony przepływające w toni wody. Następnie wpływamy na plateau porośnięte koralowym ogrodem i z prądem kierujemy się do ściany głównej rafy. Nie ma wątpliwości, że jest to jedno z najciekawszych nurkowań w Hurghadzie.
 
ABU RAMADA
To kolejna wyspa, wokół której zlokalizowanych jest wiele miejsc nurkowych. Możemy tutaj wykonać zarówno nurkowania stacjonarne jak również nurkowania w prądzie. Najbardziej popularne miejsce nurkowe to South Abu Ramada - charakterystyczne tarasy plateau, na których rozmieszczone są bloki skalne. Możemy tu także obejrzeć ells garden. Zwykle nurkowania tutaj kończą obejrzeniem szczątków wraku położonych na 5 metrach. Erg Abu Ramada - miejsce nurkowe stosunkowo nieduże, lecz niezwykle malownicze. Składa się z kilku olbrzymich ergów wyrastających z plateau. Ponieważ ściana główna rafy jest oddalona to możemy tutaj nurkować tylko w dni bezwietrzne, choć i tak jest to miejsce ze stosunkowo jak na Hurghadę, silnym prądami. Dla podwodnych fotografów będzie to niewątpliwie raj, ze względu na obfitość miękkich korali oraz całej masy ławic, które niczym ruchome ściany otaczają ergi.
 
GOTA ABU RAMADA
To zespół kilku miejsc nurkowych: Gota Abu Ramada (East), Gota Abu Ramada (West) oraz możemy tutaj wykonać kilka różnych nurkowań w prądzie zaczynając od północnej części rafy. Znajdziemy tu olbrzymi ogród koralowy, uformowany w labirynt, wiele ławic ryb oraz podwodne ergi porośnięte koralowcami. Dzięki temu, ze maksymalna głębokość tutaj wynosi 12 - 15 metrów urodą tego miejsca mogą cieszyć się wszyscy nurkowie, niezależnie od stopnia doświadczenia. Pomimo, że jest to miejsce bardzo popularne nadal uważane jest za jedno z piękniejszych w Hurghadzie.
 
EL ARUK
Zlokalizowane w pobliżu wyspy Gigtun, na ogromnym plateau o głębokości 10 do 15 metrów. Rozrzuconych jest tutaj ponad 40 słupów rafowych (ergów). W obrębie El Aruk znajduje się kilka miejsc cumowniczych dla łodzi, stąd też będąc tu kilka razy możemy obejrzeć różne miejsca. Czasami zdarzają się tutaj silne prądy. Pływając tutaj należy korzystać z kompasu, gdyż łatwo stracić orientację pośród wielu podwodnych ergów. Szczególnie interesujący jest jeden z większych ergów, w którym znajduje się szczelina - bywają dni, kiedy wypływa z niej kilkanaście skrzydlic polujących na drobne ryby mieszkające w szczelinie. Ponadto jest to miejsce, w którym podczas nieomal każdego nurkowania wypatrzeć możemy doskonale maskujące się skorpeny i ryby kamień.
 
BANANA REEF
Rafa pomiędzy dużym i małym Giftunem. Jest to również rafa znajdująca się na terenie Parku Narodowego i jak wszystkie rafy na jego terenie zachwyca urodą. Przepiękny, duży erg, zwłaszcza jego wschodnia ściana, obficie porośnięta miękkimi koralowcami, wśród których ławice małych ryb poruszają się zgodnie w kierunku od i do rafy. Ze względu na silne prądy najlepiej odbyć tutaj nurkowanie w dryfcie. Maksymalna głębokość nurkowania w tym miejscu to około 12 metrów.
 
BEN EL GEBEL (TORFA)
To miejsce położone jest tuż przy Banana Reef, ale ze względu na słabsze prądy jest dostępniejsze dla mniej zaawansowanych nurków. Płytka woda, dobre oświetlenie i bogactwo flory i fauny czynią to miejsce niezwykle atrakcyjnym dla podwodnej fotografii. Oprócz ogrodu z korali możemy tu podziwiać kilka ergów porośniętych miękkimi koralowcami.
 
RAS DISHA
Mała zatoka zlokalizowana w południowej części Hurghady, czas płynięcia łodzią z centrów nurkowych zlokalizowanych w północnej części miasta wynosi około 90 minut, stąd też nie jest to często wybierana rafa, jeśli wypływamy z północy miasta. Sama główna rafa nie jest szczególnie interesująca, ale za to ergi, które opływamy w drodze powrotnej kierując się ku łodzi są jak najbardziej warte obejrzenia. W jednym z ergów znajduje się tunel w koralach, tunel jest na głębokości około 5 metrów, stąd też możemy odbyć przy nim przystanek bezpieczeństwa przyglądając się glassfish, które żyją tu w ogromnej ilości.
 
ABU HASHISH
Odległa rafa, jeśli wypływamy z północnej części Hurghady. Znajduje się ona na południe od centrum miasta. Przy ścianie rozciąga się plateau, które łagodnie opada od głębokości 10 do 20 metrów. Na plateau możemy oglądać bloki korali oraz znaleźć tu możemy miejsca porośnięte trawą morską - stąd też nazwa tego miejsca. Możemy spotkać tutaj sporo płaszczek, muren i nadymek. Nurkowie bardziej zaawansowani mają szansę zanurkować w prądzie wzdłuż ściany, natomiast nurkowie mniej doświadczeni skorzystają z płytszego nurkowania wzdłuż plateau z koralowym ogrodem.
 

Dodatkowe Informacje:

 
Życie Nocne
Najsłynniejsza i jednocześnie najdroższa dyskoteka w Hurghadzie jest Little Buddah (wstęp około 20USD). Klub przyciąga turystów wyjątkowym klimatem, wystrojem oraz znakomitą muzyką. Gorączkę Egipskiej nocy można również poczuć w Ministry of Sound. Tutaj muzykę serwują znakomici DJ-e, a imprezy trwają do białego rana z plażą w tle (wstęp 10-15USD). Kolejnym miejscem w Hurghadzie, gdzie warto się wybrać to New Marina, w Sakali. W tym przepięknym porcie stylizowanym na port w El Gounie znajdziecie bary, restauracje oraz kawiarenki. Friends Bar, The Logde, Shade, Star Bar i Papas Bar należące do mniejszych i bardziej kameralnych. Jednak najlepsza atmosfera zabawy panuje w Papas Bar, położonym tuż przy wejściu na teren Mariny. W tym niedużym lokalu zawsze wieczorem jest tłoczno i gwarno. DJ-e grają świetną rockową i popową muzykę a odważni mogą spróbować swoich sił w karaoke. W Hurghadzie znajdziecie jeszcze wiele innych dobrych dyskotek i klubów muzycznych, z których każdy ma swoją specyfikę. Jednym z nich jest z umieszczona przed wejściem wielka gitara z firmowym logo Hard Rock Cafe. Niesamowita atmosferę można tez poczuć w niewielkim, w porównaniu do wcześniej wspomnianych Pubie Praha. Jedna nazwa niech Was nie zmyli, bowiem w dzień można tutaj zjeść knedliczki i napić się czeskiego piwa a wieczorem ten lokal ukazuje swój największy atut - muzyka na żywo, wykonywana przez dwa 2-3 osobowe zespoły grające największe hity muzyki pop.
 

Zakupy

Jeśli macie ochotę na mały shopping to z pewnością galeria handlowa Senzo Mall spełni Wasze oczekiwania. Nie można zapomnieć o Celopatra Shopping Center znajdujące się w Sakalli, na przedmieściu Hurghady. Otwarte jest od 9:00 rano do wieczora 22:00. Tutaj ceny są stałe i targowanie się nie wchodzi raczej i w rachubę. Dodatkowe atuty tego miejsca to, bardzo miły personel, super ceny i szeroki wybór wśród tradycyjnych prezentów i pamiątek

 
Egipt

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073