Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Jezioro Lipie – pojezierze Dobiegniewskie

jezioro dlugie
 
Podobnie jak w poprzednim sezonie i w tym nie odmówimy sobie przyjemności odkrywania nowych miejsc nurkowych na mapie Polski. Tym razem wybieramy się w lubuskie, a że w dojeździe skutecznie pomaga nam autostrada na Poznań to czas zacząć odkrywać jeziora także w tamtej części Polski.
 
Jezioro Lipie to bardzo ładne jezioro Pojezierza Dobiegniewskiego, przez wielu nazywane jest jego perłą. Otoczone prawie w całości lasami. Roślinność wodna wynurzona zajmuje powierzchnię prawie 2% zwierciadła wody. Jak się domyślasz to tam właśnie będziemy obserwować polujące szczupaki pod liściami lilii wodnych. Strome zbocza brzegów wskazują, że dno może opadać dość szybko. 
 
Z jeziora Lipie szeroki i głęboki przesmyk umożliwia przepływ na sąsiednie - Słowa. Woda jest tak czysta, że przy przesmyku na jeziorze Słowa nawet z powierzchni można podziwiać podwodne łąki osok aloesowatych.
 
Jedyny dopływ do Lipie pochodzi z jeziora Kokno. Ciek ten, nim dotrze do Lipie przepływa przez całkowicie zarośnięte latem jezioro Kokienko. Roślinność wodna wynurzona skupia się głównie w północnej i wschodniej zatoce. Bardzo dużo jest natomiast roślinności zanurzonej, występującej do większych głębokości niż podobnej klasy jeziora. Sprzyja temu bardzo przeźroczysta woda, co powoduje, że słońce głębiej wchodzi pod wodę. Różnorodność łąk podwodnych na płyciznach jest zadziwiająca. Jest to najgłębsze z jezior województwa gorzowskiego. Maksymalna głębokość wynosi 42m, widoczność przeważnie 5-7 metrów, dwie wyspy na akwenie. Jezioro posiada unikatową florę i faunę. Zarowno ryby: sieje, sielawy, miętusy, węgorze, szczupaki, okonie. Jak i rośliny: osoka aloesowata, rdestnice, rogatki, rzadkie gąbki słodkowodne świadczące o czystości chemicznej wody. 
 
jeziorodlugie14
 

Termin: 11-13.07.2014

 

Plan wyprawy:

 
11.07 - wydawanie sprzętu w C.N.Bestdivers w godz.16.00-18.00 i wyjazd nad jezioro
12.07 - śniadanie, nurkowania, przerwa obiadowa, nurkowanie nr 2, wieczorna integracja, dla chętnych nurkowanie nocne
13.07 - śniadanie, nurkowania i powrót do domu
14.07 - zwrot sprzętu do C.N.Bestdivers w godz 16.00-18.00
 

 

jezioro dlugiejezioro dlugiejezioro dlugiejezioro dlugie
 

Ciekawostki:  

 

Baza nurkowa nad jeziorem Lipie położona na końcu plaży nad samym jeziorem, idealny dostęp do wody z brzegu lub z pomostu. Na miejscu toalety, przebieralnia, wieszaki na sprzęt, mini-bar, wypożyczalnia sprzętu nurkowego i wodnego – kajaki, rowery wodne, deski do windsurfingu. 

Pod wodą platformy do ćwiczeń gł. 4 i 6 metrów, zatopione łodzie gł. 5-12-18 metrów. 

W okolicy jest duża ilość jezior z epoki lodowcowej które leżą zagłębione pomiędzy wzgórzami morenowymi. Pojezierze jest bardzo podobne do Pojezierza Mazurskiego, tylko mniej znane. Dlatego też infrastruktura turystyczna jest mniej rozwinięta, a przez to jeziora są mniej zdegradowane. 

 

Dojazd:

 
Jak za każdym razem dobieramy się po kilka osób w autach i obowiązuje zasada zrzutki na paliwo.
Jadąc szybką trasą na Poznań z autostrady skręcamy w drogę 305 na Miedzichowo.
Tam skręcamy w droge 160 na Międzychód i dalej Drezdenko i na Dobiegniew lub Strzelce Krajeńskie.
Miejscowość Długie położona jest przy trasie Gorzów Wlkp. – Gdańsk, pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi i Dobiegniewem. Jeżeli cenisz spokój, ciszę, lasy, jeziora, nieskazitelną naturę - to miejsce jest dla Ciebie.
 

Zakwaterowanie:

 
Miejsca noclegowe mamy w pokojach 2 i 3 osobowych w hotelu Wodnik, miejscowość Długie, ul. Dobiegniewska 30. 130 kilometrów od Poznania.
Hotel & Restauracja „WODNIK“ leży na wzgórzu bezpośrednio przy jeziorze Lipie w letniej i wypoczynkowej miejscowości Długie, pośród najpiękniejszego w Polsce pojezierza ziemi lubuskiej.
W ciągu 5 minut dojdziemy na pieszo do plaży, możliwość zrobienia zakupów.
 
jeziorodlugiejeziorodlugiejeziorodlugiejeziorodlugiejeziorodlugiejeziorodlugiejeziorodlugiejeziorodlugie
 

Co będziemy tam robić:

 
Kurs OWD
Kurs AOWD
Kurs Fotografia Podwodna
Kurs Nawigacja Podwodna
Kurs Doskonała Pływalność
 

Rezerwacja:

 
W celu rezerwacji prosimy o kontakt:
rudi.stankiewicz@bestdivers.pl
Tel.601321557
 
jeziorodlugie

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073