Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Perła Ziemi Lubuskiej – jezioro Trześniowskie w Łagowie

 

Zgodnie z obietnicą z zeszłego roku, w 2014 roku kontynuujemy „conquest” polskich, najpiękniejszych miejsc nurkowych tym razem w Łagowskim Parku Krajobrazowym.
Największą atrakcją tego jeziora zwanego także Ciecz, jest zlokalizowana w najbardziej wysuniętej na północ części jeziora - pionowa ściana węglowa i iłowa oraz przejrzystość wody dochodząca do 15 metrów!
 
Natomiast największą atrakcją Łagowa, gdzie będziemy mieszkać jest niewątpliwie jego malownicze położenie. Miejscowość usytuowana jest na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami – Łagowskim i Trześniowskim. Nic dziwnego, że działa to jak magnes na nurków. Całość otoczona jest blisko 4 tysiącami hektarów lasów Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Mikroklimat tego miejsca spowodował, iż okolice Łagowa zaliczone zostały do miejsca o charakterze uzdrowiskowym!
Widoczność pod wodą w Lipcu: 
 

Termin: 27-29.06.2014

 

Nocleg:

 
Zarezerwowany mamy dla naszej grupy nurkowej cały Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Zielona Dolina przy ul. Chopina w Łagowie Lubuskim. 18 miejsc noclegowych.
Ośrodek składa się z 3 domków 4 osobowych (wewnątrz dwa pokoje dwuosobowe) i 3 domków 2 osobowych. Domki mają łóżka pojedyncze, pościel, ciepła woda, ręczniki, TV, lodówka, czajnik. Jest miejsce na grillowanie przy domkach.
 
Resort Zielona Dolina,jak to ładnie mówi się na takie miejsca za granicą, położony w zacisznym miejscu na skraju Parku Krajobrazowego w odległości około 500m od centrum Łagowa i 150 m od jeziora Trześniowskiego. Teren jest ogrodzony, całodobowo dozorowany. 
 
noclegnocleg
noclegnocleg
noclegnocleg
nocleg
 
 

Dojazd:

 
Jedziemy autostradą na Poznań. Za Świebodzinem mijamy miejscowość  Stok, a  za nią kilkaset metrów dalej zjazd w prawo na Gronów / Łagów. Po 4 km dojeżdżamy do samego Łagowa.
 
dojazddojazd
 

 

 

 

Plan wyjazdu:

 
27.06 – wydawanie sprzętu do nurkowania w CN Bestdivers w godz 15.30-18.00, wyjazd nad jezioro
28.06 – śniadanie, *nurkowania, obiadokolacja
29.06 –  śniadanie, *nurkowania, powrót do domu
30.06 – zwrot sprzętu do CN Bestdivers w godz 16.00-18.00
*Na nurkowania zjeżdżamy autem do bazy nurkowej Zamek od ul. Kościuszkowskiej oraz  Zamkowej. Na parkingu musimy się przepakować na wagoniki, którymi sprzęt będzie przetransportowany na teren bazy nurkowej.
 

Kursy, które będziemy tam prowadzić:

 
Deep Diver
AOWD
Nawigacja Podwodna
Fotografia Podwodna
Doskonała Pływalność
Skuter Podwodny
Wideofilmowanie
OWD
Osoby, które chciałyby wziąć udział w którymś z kursów prosimy o zgłaszanie odpowiednio wcześniej.
 
 

Słówko o jeziorze Trześniowskim:

Jezioro rynnowe polodowcowe, położone w pięknej, głębokiej i długiej rynnie porośniętej starą bukowiną, maksymalna głębokość ponad 59 m, co pod względem głębokości plasuje je na pierwszym miejscu w skali województwa. 
 

Woda:

Jezioro zazwyczaj ma przejrzystość ok. 5-6 metrów. Bardzo często woda osiąga widoczność 10-15m. Krystalicznie czysta z lekkim turkusowym odcieniem, który zawdzięcza dużej ilości wapiennych osadów. Jezioro ma I klasę czystości.
 

Miejsca nurkowe warte odwiedzenia:

Ścianka węglowa - dno spokojnie opadające do 6m, twarde, pokryte cienką warstwą mułu, nagle na 6m urywające się do około 30m, potem stopniowo i delikatnie opadające do około 40m. Ścianka kończy się osypiskiem z jednej strony większych kawałków i rozpadlin w węgla, a z drugiej drobnym piachem. Magii temu miejsca dodają trzciny i zwalone drzewa z niesamowita ilością ryb. Ścianka jest zbudowana głównie z węgla i torfu. Długa na około 20m jest drugą co do wielkości ścianką na jeziorze Trześniowskim.
 
Miejsce przy ośrodku Kormoran położonym w Łagów-Kolonia.  Jest to najbardziej magiczne miejsce nad jeziorem . Dojście do wody po stromych drewnianych schodach prowadzących około 60m w dół, wygodny pomost. Otoczenie drzew bukowych daje niesamowity klimat miejsca. Dno szybko opada do około 58 m głębokości. Przy brzegu wąski pas roślinności z bogata fauną i florą
Następne miejsce jest przy  Ośrodku Nauczycielskim - położony na wschodnim brzegu jeziora. Widać go z miejsca Zamkowego (po drugiej stornie jeziora). Tu atrakcją jest bardzo klarowna, ładna woda, kilka zwalonych drzew z niesamowitą ilością ryb wokół. Można stąd przepłynąć na drugą stronę jeziora. Dobrze zacząć nurkowanie w ośrodku nauczycielskim i skończyć w miejscu pod Zamkiem gdzie leżą imponujące zatopione drzewa.
 
Cały zachodni brzeg jest raczej niedostępny dla samochodów. Znajduje się tam poligon wojskowy i rezerwat przyrody. W tamte miejsca można dopłynąć łodzią, którą będziemy mieli możliwość wypożyczyć z centrum nurkowego z którego gościnności będziemy korzystać.
 
 
 

Flora i fauna jeziora Ciecz: 

Wszystko czego sobie można zamarzyć w polskich wodach! Opisywane jezioro Trześniowskie to jedyne w środkowo - zachodniej Polsce miejsce występowania troci jeziorowej. Ponadto występuje tu zdecydowana większość rodzimych, jeziorowych gatunków ryb z sielawą, sieją i węgorzem na czele oraz ogromne okonie i szczupaki, płocie, leszcze i liny. Ławice narybku sprawiają jakbyśmy byli w morzu tropikalnym. Roślinność fantastyczna w wysokimi czasami na 4 metry rdestnicami na czele. Nawet na dużych głębokościach można zrobić tu wspaniałe zdjęcie bez lampy błyskowej dlatego polecamy zrobić podczas tego wyjazdu specjalizację fotografii podwodnej.
 

Kontakt w sprawie wyjazdu:

 
Rudi Stankiewicz
Telefon: 601321557
Mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl
 
 

Dodatkowe informacje o okolicach Łagowa:

 
Ze względu na swe walory turystyczne i przyrodnicze, Łagow od dawna nazywany jest „Perłą Ziemi Lubuskiej”.  Obecność lasów i ich wysokie położenie, w stosunku do przylegających do nich terenów, wpływają na tutejszy klimat, który należy do najłagodniejszych w Polsce. Ponadto obecność mikroklimatu wpływa pozytywnie na ludzki organizm, co potwierdzają wyniki badań naukowych. Od 1974 roku Łagów zakwalifikowany jest jako miejscowość o potencjalnym charakterze uzdrowiskowym. 
 
Łagów urzeka również swoimi zabytkami. W samym centrum znajduje się średniowieczny Zamek Joannitów, który jest jednocześnie wizytówką miejscowości. Miasto ma do zaoferowania nie tylko atrakcje o charakterze turystycznym i historycznym, ale i kulturalnym. Co roku, pod koniec czerwca, odbywa się tutaj Lubuskie Lato Filmowe, najstarszy w Polsce festiwal filmowy, w którego programie znajdują się tak pokazy filmów. To właśnie w tym czasie planujemy tam wyjazd!
 
mapka

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073