Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Nurkowanie na Malediwach

Termin wyprawy: 10-20.11.2016

Na moje pytanie: „jaka jest szansa zobaczenia rekina wielorybiego na tamtym atolu” - odpowiedz brzmiała - „nikt nie da 100% gwarancji oglądalności, bo to w końcu dzikie zwierzęta ale na razie, przez ostatnie 3 lata mamy 100% oglądalności” – tam właśnie lecimy!

Nurkowanie na malediwach

Malediwy to szczyty podwodnych gór na Oceanie Indyjskim.  Pewnie też nie wiesz, że za 100 lat będą zupełnie pod wodą, może nawet wcześniej.  Egzotyczny świat z lazurową wodą, turkusowymi lagunami, niezwykłymi rafami koralowymi, wielobarwnymi rybami oraz lśniąco białymi plażami dokładnie takie jak widzieliśmy na filmie Piraci z Karaibów. Widok urokliwych wysepek dosłownie nokautuje już z pozycji siedzenia w samolocie.

Aktualna dostępna ilość wolnych miejsc – 2

Szczyty podwodnych gór tworzy 26 atoli długości 839 km i szerokość 80 km. Naliczymy tam prawie 1200 wysp, z czego tylko 200 jest zamieszkałych, a na 89 są ośrodki turystyczne. Nie ma takiego drugiego miejsca na świecie. Lecimy tam, aby oglądać manty, olbrzymie, czasami kilkutysięczne stada karanksów, orlenie, rekiny. Bogactwo życia makro podwodnego oszałamia, jednak Ty nawet tego nie zauważysz patrząc na olbrzymie stado mant, a będą też nurkowania z rekinem wielorybim!

Malediwy są jednym z najlepszych miejsc do obserwacji wielkich ryb na całej kuli ziemskiej. Spotkania z rekinami rafowymi, żółwiami i płaszczkami są właściwie gwarantowane.

Nie przegap tej wyprawy. To mogą być Twoje najlepsze nurkowania w życiu. Monsun nam sprzyja o tej porze roku. Na wyprawę mogą jechać zarówno nurkowie jak i osoby nienurkujące. 

Nurkowanie na malediwach

 

Termin: 10-20.11.2016

Cena:

Cena zawiera:

 • Pakiet 5 dni nurkowych (10 nurkowań)
 • Wyprawę na pływanie z rekinem wielorybim (całodniowa wyprawa na snorkling połączony z lunchem)
 • Zakwaterowanie w pensjonacie Palm Inn na wyspie Guraidhoo w pokojach 2 os.
 • Śniadania i kolacje
 • Transfer z lotniska i z powrotem
 • Wycieczkę na Sand Bank, najpiękniejsze miejsce okolic połączone z pływaniem z delfinami
 • Pamiątkowy upominek z wyprawy
 • Opiekę polskojęzycznego instruktora nurkowania
 • Przewodników pod wodą

Cena nie zawiera:

 • Ubezpieczenia nurkowego – polecamy DAN
 • Wypożyczenia brakującego sprzętu do nurkowania (w pakiecie są butle i pasy balastowe)
 • Dodatkowych nurkowań np. nocnego czy 3 w ciągu dnia
 • Lunch można dokupić w pensjonacie za ok. 12 USD

Zakwaterowanie:

Mieszkamy na wyspę Guraidhoo, 40 minut płynięcia łodzią od Male, stolicy Malediwów gdzie lądują wszystkie samoloty przylatujące z innych kontynentów. Pokoje 2 osobowe. Pensjonat, w którym będziemy mieszkać był wyremontowany w maju. W niektórych pokojach jeszcze nie spali nawet turyści. W każdym pokoju łazienka, klimatyzacja. Pokoje sprzątane codziennie. Tak, ręczniki też są. Na miejscu mamy serwowane posiłki. Dla smakoszy ryb i owoców morza będzie to raj na ziemi. Góruje tu przede wszystkim tuńczyk. Z pensjonatu przysłowiowy rzut beretem nad wodę, a wyspa jest tak mała ze w godzinę obejdziemy wszystkie zakamarki.

Przelot:

Lecimy liniami Emirates z Warszawy do Male z międzylądowaniem w Dubaju:

EK 180  10NOV 4 WAWDXB          13:25 - 22:05                
EK 656  11NOV 5 DXBMLE            02:45 - 07:50                  
 
EK 653  19NOV 6 MLEDXB            22:55 - 02:05+1                
EK 179  20NOV 7 DXBWAW          07:30 - 10:45
 
Cena przelotu w dwie strony 3439 zł (+/- 100 zł w zależności od codziennie zmieniających się opłat lotniskowych).
Do samolotu możemy zabrać bagaż główny o wadze 30 kg i podręczny o wadze 8 kg.

 

Program wyjazdu:

10.11 – wylot z Warszawy

11.11 – poranny przylot na Male, transfer na wyspę docelową (płyniemy szybką łodzią około 40 minut), zakwaterowanie, czas wolny

12.11 – pierwszy dzień nurkowań

13.11 – drugi dzień nurkowań

14.11 – trzeci dzień nurkowań + dla chętnych night fishing z BBQ (co złowimy smażymy na grillu na łodzi - dodatkowo płatne ok. 30 USD)

15.11 – czwartego dnia płyniemy na snorklowanie z rekinem wielorybim (całodniowa eskapada z lunchem)

16.11 – piąty dzień nurkowań

17.11 – szóstego dnia ostatnie dwa nurkowania

18.11 - tego dnia płyniemy na tzw. Sand Bank, jedno z piękniejszych miejsc w okolicy, gdzie będziemy mogli z popływać z delfinami, tam mamy też lunch na świeżym powietrzu

19.11 – czas wolny, transfer na lotnisko w Male i wieczorny wylot do domu

20.11 - lądowanie w Warszawie ok. 11:00 rano

 

Informacje ogólne:

Pieniądze i czas

Walutą obowiązującą na Malediwach jest Rupia malediwska (Rufiyaa) oraz US Dolar. Karty kredytowe są powszechnie obsługiwane. Nie mniej jednak sugerujemy wziąć ze sobą gotówkę (dolary amerykańskie). Czas na Malediwach przesunięty jest o 5 godziny do przodu.

Klimat

Pogoda na Malediwach uzależniona jest od dwóch wiatrów monsunowych. Północny, który wieje od końca listopada do początku maja. Przynosi zazwyczaj błękitne niebo i suche ciepłe powietrze. Widoczność w wodzie jest wówczas dobra. Pozostały okres zdeterminowany jest przez monsun południowy. Więcej dreszczów i burz. Klimat Malediwów przez cały rok jest tropikalny z bardzo dużą wilgotnością. Temperatury wahają się od 27ºC do 34ºC. Opady przychodzą w postaci krótkich, ale intensywnych ulew.

Nurkowanie oraz fauna Malediwów

Nurkowanie na Malediwach dostarcza wrażeń każdemu. Nie ma osoby, która nie wraca bardziej lub mniej zachwycona. Zachwyt ten to jednak fascynacja podwodnymi zwierzętami. Przede wszystkim nurkujemy w prądzie. Łodzie nurkowe o lokalnej nazwie „dhoni” nie są kotwiczone, ale dryfują razem z nurkami. To właśnie ze względu na prądy przypływają tam takie ilości mant, rekinów i wielu gatunków ryb.

wyprawy-nurkowe-malediwy-008

Malediwy należą do listy najlepszych miejsc nurkowych na świecie. W każdym przewodniku nurkowym są wymienione jako topowe miejsce na naszym globie. Mamy tam nurkowania od płytkich ogrodów koralowych aż po strome ściany i nurkowania w prądach w kanałach między atolami. Tu jest wszystko, co chcielibyśmy zobaczyć w morzu. Różnobarwne ławice ryb są imponujące, podobnie jak spotkania z rekinami rafowymi, żółwiami, mantami i stadami orleni. Rekiny wielorybie nie są tu rzadkością. Niemal wszystkie wyspy mają swoje charakterystyczne spoty (miejsca nurkowe), gdzie można spotkać manty i rekiny. Najlepsze nurkowania z reguły są w przesmykach między atolami i na tzw. Thilas – małej rafie z przewieszeniami i jaskiniami nie sięgającymi powierzchni.

Na Malediwach nurkuje się do 30 merów i centra nurkowe ściśle przestrzegają tych limitów. Na północny- zachód od Male, stolicy kraju, leży Atol Baa, w którym znajduje się Zatoka Hanifaru. O odpowiedniej porze roku zobaczyć tu można naraz nawet do 200 mant, przypływają tu także rekiny wielorybie. W pozostałych atolach są za to fenomenalne ogrody koralowe i duże ławice ryb. Duże tzn. po kilkaset sztuk. Nawet, jeżeli manty nie wpłyną do zatoki podczas nurkowań, to spotkamy je podczas innych nurkowań. Najlepszy sezon na nurkowanie trwa od końca kwietnia do listopada.

Rafy koralowe Malediwów są domem dla około 1100 gatunków ryb, 5 gatunków żółwi morskich, 21 gatunków wielorybów i delfinów oraz niezliczonej ilości bezkręgowców. Co miesiąc jest tu odkrywany nowy gatunek ślimaków nagoskrzelnych. 187 gatunków koralowców tworzy niesłychane ogrody koralowe. Do ryb, które zobaczymy nurkując wokół Malediwów należą m.in. rekiny wielorybie, manty, rekiny rafowe, rekiny młoty, mureny, płaszczki, skorpenowate, barakudy oraz wiele małych, wielokolorowych ryb, które czasami są gatunkami endemicznymi, czyli występującymi tylko w tym regionie.

Dodatkowe informacje

Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook, a także adapter do zaworów DIN tzw. strzemiączko INT. Temperatura wody ma zazwyczaj 27-28 stopni, więc pianka o grubości 3-5 mm będzie w zupełności wystarczająca.

Rada dla fotografów podwodnych - przyda się obiektyw szerokokątny. Radzimy też zdecydować się na kręcenie filmu, a nie robienie zdjęć. Obiektywy makro zdecydowanie nie będą potrzebne. Jeżeli spotkamy manty na tzw. cleaning stadion (miejsce, w którym ryby czyścicielki usuwają pasożyty z większych ryb) nie gońcie ich, lecz poczekajcie aż do Was przypłyną.

Ochrona i utrzymanie raf stało się priorytetem na Malediwach. Nie zapominaj o tym chowając muszelkę do kieszeni swojego jacketu. Na telewizorze u ciebie w domu nie będzie wyglądać już tak ładnie. Żółwie, garbonose wargacze, delfiny, rekiny rafowe, ślimaki i gigantyczne małże nie mogą być odławiane, bądź zbierane. Niektóre atole ogłoszono w 1998 roku rezerwatami rekinów i od tego czasu w promieniu 12 kilometrów nie wolno łowić rekinów. Jak się domyślasz – zaczyna być ich tu coraz więcej.

Komory dekompresyjne dostępne są na Kuramathi w atolu Rasdoo i na Bandos w atolu North Male.

Nie ma potrzeby robić dodatkowych szczepień wybierając się na Malediwy. Nie ma zagrożeń chorobami tropikalnymi.

W pakiecie nurkowym standardowo mamy butle nurkowe z powietrzem i balast. Nurkujemy dwa razy dziennie z łodzi.

Malediwy są krajem muzułmańskim, dlatego nie można tam wwozić alkoholu, wieprzowiny oraz materiałów uznanych za naruszające zasady islamu (również przedmiotów innych kultów religijnych). Surowo zabronione jest wywożenie koralowców, muszli, skorup żółwi i innych przedmiotów pochodzenia zwierzęcego.

W Male w trakcie kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych zezwalający na wjazd i pobyt na terytorium Malediwów do 30 dni.

Warunkiem otrzymania wizy pobytowej (turystycznej) jest przedstawienie ważnego paszportu, biletu powrotnego, rezerwacja hotelu lub potwierdzenia posiadania wystarczających środków finansowych pokrywających zamierzony pobyt (150 USD/dzień).

Urzędu Konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej na Malediwach nie ma. Obszar ten podlega terytorium ambasady w New Delhi, w Indiach. Ambasada RP w New Delhi 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110021 New Delhi Tel. (0-09111) 514-96-900, 514-96-901 Fax. (0-09111) 687-19-14

Nurkowania odbywają się z łodzi, koszt 350 Euro to orientacyjny koszt dwóch nurkowań z łodzi. Możemy sobie dokupić trzecie nurkowanie w ciągu dnia.

Zobacz tez naszą fotorelację z poprzedniej wyprawy 

 

Kontakt i rezerwacja:

Osoby pragnące polecieć z nami do tego bajkowego raju na ziemi proszone są o zgłoszenie drogą telefoniczną lub mailową swojego uczestnictwa z podaniem nr paszportu, daty urodzenia i wpłaty zadatku 2000 pln. Pozostała kwota płatna do 9.10.2016.

rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

tel. (+48) 601 321 557

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073