Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Malediwy w długi weekend majowy

Wyprawy nurkowe - Malediwy
   
Malediwy to szczyty podwodnych gór na Oceanie Indyjskim. Nie wiedziałeś? Pewnie też nie wiesz, że za 100 lat będą zupełnie pod wodą, może nawet wcześniej.  Egzotyczny świat z lazurową wodą, turkusowymi lagunami, niezwykłymi rafami koralowymi, wielobarwnymi rybami oraz lśniąco białymi plażami dokładnie takie jak widzieliśmy na filmie Piraci z Karaibów. Urok wysepek dosłownie nokautuje już  z samolotu.
 

Szczyty podwodnych gór tworzy 26 atoli długości 839 km i szerokość 80 km. Naliczymy tam prawie 1200 wysp z czego tylko 200 jest zamieszkałych, a na 89 są ośrodki turystyczne. Nie ma takiego drugiego miejsca na świecie. Lecimy tam, aby oglądać manty, olbrzymie, czasami kilkutysięczne stada karanksów, orlenie, rekiny. Bogactwo życia makro podwodnego oszałamia, jednak Ty nawet tego nie zauważysz patrząc na olbrzymie stado mant.
 

Malediwy wciąż są jednym z najlepszych miejsc nurkowych na świecie. Połączenie luksusowych kwater, z ciepłymi wodami i obfitością ryb o kilka kroków od własnego bungalowu jest mistrzostwem świata. Poza tym Malediwy są jednym z najlepszych miejsc do obserwacji wielkich ryb na całej kuli ziemskiej. Spotkania z rekinami rafowymi, żółwiami i płaszczkami są właściwie gwarantowane.
 

Nie przegap tej wyprawy. To mogą być Twoje  najlepsze nurkowania w życiu. Monsun nam sprzyja o tej porze roku. Na wyprawę mogą jechać zarówno nurkowie jak i osoby nienurkujące. Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości, koniecznie obejrzyj ten filmik.
 

 

Termin: 25 kwietnia – 4 maja 2014

 

Zakwaterowanie:

Sun Island Resort and Spa **** w pokoju dwuosobowym w bungalowie na plaży kilka metrów od oceanu lub w podobnym resorcie o podobnym lub wyższym standardzie. Zdjęcia mówią same za siebie. Codziennie budzisz się z widokiem na ocean, wychodzisz na piaszczysta plażę prosto ze swojego pokoju, popijasz kawę na werandzie, a w turkusowej wodzie kawałek dalej widzisz pływające żółwie.

 


 

Program wyjazdu:

25.04 – popołudniowy wylot z Warszawy
26.04 – przylot, transfer na wyspę docelową (przelot na lokalne lotnisko Mamigili i dalej łodzią do resortu), zakwaterowanie, czas wolny
27.04 – pierwszy dzień nurkowań
28.04 – drugi dzień nurkowań
29.04 – trzeci dzień nurkowań
30.04 – czwarty dzień nurkowań
01.05 – piąty dzień nurkowań
02.05 – odpoczynek, czas wolny, (ew. możliwość dokupienia jednego dnia nurkowego ekstra)
03.05 -  transfery na lotnisko w Male i powrót do kraju
04.05 – lądowanie nad ranem w Warszawie

 

 

Wyprawy nurkowe - Malediwy

 

Informacje ogólne:

Pieniądze i czas
Walutą obowiązującą na Malediwach jest Rupia malediwska (Rufiyaa) oraz US Dolar. Karty kredytowe są powszechnie obsługiwane. Nie mniej jednak sugerujemy wziąć ze sobą gotówkę (dolary amerykańskie). Czas na Malediwach przesunięty jest o 5 godziny do przodu.

Klimat
Pogoda na Malediwach uzależniona jest od dwóch wiatrów monsunowych. Północny, który wieje od końca Listopada do początku Maja. Przynosi zazwyczaj błękitne niebo i suche ciepłe powietrze. Widoczność w wodzie jest wówczas dobra. Pozostały okres zdeterminowany jest przez monsun południowy. Więcej dreszczów i burz. Klimat Malediwów przez cały rok jest tropikalny z bardzo dużą wilgotnością. Temperatury wahają się od 27ºC do 34ºC. Opady przychodzą w postaci krótkich ale intensywnych ulew.
 

Nurkowanie oraz fauna Malediwów
Nurkowanie na Malediwach dostarcza wrażeń każdemu. Nie ma osoby, która nie wraca bardziej lub mniej zachwycona. Zachwyt ten to jednak fascynacja podwodnymi zwierzętami. Przede wszystkim nurkujemy w prądzie. Łodzie nurkowe  o lokalnej nazwie „dhoni” nie są kotwiczone, ale dryfują razem z nurkami. To właśnie ze względu na prądy przypływają tam takie ilości mant, rekinów i wielu gatunków ryb.
 

Malediwy należą do listy najlepszych miejsc nurkowych na świecie. W każdym przewodniku nurkowym są wymienione jako topowe miejsce na globie. Mamy tam nurkowania od płytkich ogrodów koralowych aż po strome ściany i nurkowania w prądach w kanałach między atolami. Tu jest  wszystko co chcielibyśmy zobaczyć w morzu. Różnobarwne ławice ryb są imponujące, podobnie jak spotkania z rekinami rafowymi, żółwiami, mantami i stadami orleni. Rekiny wielorybie nie są tu rzadkością. Niemal wszystkie wyspy mają swoje charakterystyczne spoty (miejsca nurkowe), gdzie można spotkać manty i rekiny. Najlepsze nurkowania z reguły są w przesmykach między atolami i na tzw. Thilas – małej rafie z przewieszeniami i jaskiniami nie sięgającymi powierzchni. Wiele wysp ma przybrzeżne rafy, gdzie można wygodnie nurkować z plaży.
 

Na Malediwach nurkuje się do 30 merów i centra nurkowe ściśle przestrzegają tych limitów. Na północny- zachód od Male, stolicy kraju, leży Atol Baa, w którym znajduje się Zatoka Hanifaru. O odpowiedniej porze roku zobaczyć tu można naraz nawet do 200 mant, przypływają tu także rekiny wielorybie.. W pozostałych atolach są za to fenomenalne ogrody koralowe i duże ławice ryb. Duże tzn. po kilkaset sztuk. Nawet jeżeli manty nie wpłyną do zatoki podczas nurkowań, to spotkamy je podczas innych nurkowań. Najlepszy sezon na nurkowanie trwa od końca kwietnia do listopada.
 

Rafy koralowe Malediwów są domem dla około 1100 gatunków ryb, 5 gatunków żółwi morskich, 21 gatunków wielorybów i delfinów oraz niezliczonej ilości bezkręgowców. Co miesiąc odkrywany jest nowy gatunek ślimaków nagoskrzelnych na Malediwach. 187 gatunków koralowców tworzy niesłychane ogrody koralowe. Do ryb, które zobaczymy nurkując wokół Malediwów należą m.in. rekiny wielorybie, manty, rekiny rafowe, rekiny młoty, mureny, płaszczki, skorpenowate, barakudy oraz wiele małych, wielokolorowych ryb, które czasami są gatunkami endemicznymi czyli wyseptującymi tylko w tym regionie.

 

Wyprawy nurkowe - Malediwy


Dodatkowe informacje

 1. Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook, a także adapter do zaworów DIN tzw. strzemiączko INT. Temperatura wody ma zazwyczaj 27-28 stopni, więc pianka o grubości 3-5 mm będzie w zupełności wystarczająca.
 2. Rada dla fotografów podwodnych - przyda się obiektyw szerokokątny. Radzimy też zdecydować się na kręcenie filmu, a nie robienie zdjęć. Obiektywy makro zdecydowanie nie będą potrzebne. Jeżeli spotkamy manty na tzw. cleaning stadion (miejsce w którym ryby czyścicielki usuwają pasożyty z większych ryb) nie gońcie ich, lecz poczekajcie aż do Was przypłyną.
 3. Ochrona i utrzymanie raf stało się priorytetem na Malediwach. Nie zapominaj o tym chowając muszelkę do kieszeni swojego jacketu. Na telewizorze u ciebie w domu nie będzie wyglądać już tak ładnie. Żółwie, garbonose wargacze, delfiny, rekiny rafowe, ślimaki i gigantyczne małże nie mogą być odławiane, bądź zbierane. Niektóre atole ogłoszono w 1998 roku rezerwatami rekinów i od tego czasu w promieniu 12 kilometrów nie wolno łowić rekinów. Jak się domyślasz – zaczyna być ich tu coraz więcej.
 4. Komory dekompresyjne dostępne są na Kuramathi w atolu Rasdoo i na Bandos w atolu North Male.
 5. Nie ma potrzeby robić dodatkowych szczepień wybierając się na Malediwy. Nie ma zagrożeń chorobami tropikalnymi.
 6. W pakiecie nurkowym standardowo mamy butle nurkowe z powietrzem i balast. Nurkujemy dwa razy dziennie z łodzi.
 7. W resorcie gdzie śpimy płatności akceptowane są tylko w walucie USD.
 8. Malediwy są krajem muzułmańskim, dlatego nie można tam wwozić alkoholu, wieprzowiny oraz materiałów uznanych za naruszające zasady islamu (również przedmiotów innych kultów religijnych). Surowo zabronione jest wywożenie koralowców, muszli, skorup żółwi i innych przedmiotów pochodzenia zwierzęcego.
 9. W Male w trakcie kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych zezwalający na wjazd i pobyt na terytorium Malediwów do 30 dni.
 10. Warunkiem otrzymania wizy pobytowej (turystycznej) jest przedstawienie ważnego paszportu, biletu powrotnego, rezerwacja hotelu lub potwierdzenia posiadania wystarczających środków finansowych pokrywających zamierzony pobyt (150 USD/dzień).
 11. Urzędu Konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej na Malediwach nie ma. Obszar ten podlega terytorium ambasady w New Delhi, w Indiach. Ambasada RP w New Delhi 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110021 New Delhi Tel. (0-09111) 514-96-900, 514-96-901 Fax. (0-09111) 687-19-14
 12. Nurkowania odbywają sie z łodzi lub z brzegu, koszt 350 Euro to orientacyjny koszt dwóch nurkowań z łodzi. Możemy sobie dokupić trzecie nurkowanie w ciągu dnia, nocne lub zamiast nurkowania z łodzi możemy zanurkować także z brzegu. Za nurkowania rozliczamy się w recepcji hotelu.

 

Kontakt i rezerwacja:

Osoby pragnące polecieć z nami do tego bajkowego raju na ziemi proszone są o zgłoszenie drogą telefoniczną lub mailową swojego uczestnictwa z podaniem nr paszportu, daty urodzenia i wpłaty zadatku 1500 pln. Pozostała kwota płatna do 22 marca 2014.


rudi.stankiewicz@bestdivers.pl
tel. (+48) 601 321 557
 

 

Galeria zdjęć:

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073