Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Nurkowanie Malta Gozo

Termin wyprawy: 05-12.09.2017

W 2016 roku byliśmy tam dwa razy. Miejsca nurkowe i sam klimat jest fenomenalny, dlatego i w tym roku wracamy, bo co tu dużo mówić – warto.

Nurkowanie Malta Gozo

Nurkowanie Malta Gozo

Wyspa Gozo z racji tego, że leży na środku Morza Śródziemnego oferuje najlepszą przejrzystość wody, jaką zobaczymy podczas swoich wojaży nurkowych.  Nawet jak jest słaba wizura to wynosi i tak ok. 20 metrów!

Gozo z nurkowego punktu widzenia to doskonały wybór, zarówno dla nurków rekreacyjnych chcących podziwiać bogatą faunę i florę śródziemnomorską, jak i dla nurków technicznych, których interesuje eksploracja głęboko położonych wraków. Z pośród archipelagu wysp maltańskich najciekawsze miejsca nurkowe znajdują się właśnie wokół tej wyspy.

Nurkowanie wyspa Gozo    DCIM102GOPROG0044706.JPG

Gozo to przede wszystkim wielka różnorodność podwodnych formacji skalnych – kaniony, tunele, jaskinie, kominy, groty… Inland Sea, Blue Hole oraz fenomenalny łuk skalny – Azure Window to ikony wszystkich katalogów turystycznych reklamujących Maltę i Gozo. Ty to zobaczysz i tam zanurkujesz. W wielu przewodnikach zostały one uznane za jedne z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie. Dla fotografów podwodnych jest to marzenie.

 

Termin: 05. - 12.09.2017

 

Nocleg:

gozoKWATERY_12

Śpimy w miejscowości Xsewkija (x po maltańsku czytamy jak sz, a w jak nasze ł).20 min. piechotą od naszego domu mamy stolicę Gozo Rabat, inna nazwa Victoria (na mapach często pod nazwą Ir-Rabat Għawdex, historycznie Città Victoria). Od czasów panowania Arabów do 1897 miasto nosiło nazwę Rabat (z arabskiego „przedmieście”). Nazwę zmieniono dla uczczenia diamentowego jubileuszu (60 lat panowania) królowej Wiktorii na wniosek biskupa Gozo Pietro Pace. Częściej mówi się teraz na to miasto Victoria.

 

   

Śpimy w domu z basenem. Taka jakby hiszpańska hacjenda. Taki styl domów jest na Malcie. W pełni wyposażone. Na miejscu Internet, TV, basen, leżaki. Blisko do centrum Victorii, restauracji, sklepów, atrakcji turystycznych.

   

 

Przelot:

Wylot z Warszawy dnia 5.09.2017 godz. 18:20, lądowanie na Malcie 21:50

Powrót dnia 12.09.2017 godz. 21:50, lądujemy w Warszawie 00:40

Lecimy liniami Wizz Air

UWAGA! W cenie przelotu mamy bagaż podręczny. Dla osób nienurkujących zupełnie to wystarczy. Można dokupić bagaż sportowy o wadze 32 kg (136 zł). Można tez na miejscu wypożyczyć kompletny sprzęt nurkowy w cenie 370 zł na cały czas wyjazdu.

 

   

 

 Cena:

osoba nurkująca -

osoba nienurkująca -

Cena zawiera:

 • pakiet 5 dni nurkowych (10 nurkowań z brzegu)
 • 7 noclegów na Gozo
 • transfer z lotniska i  z powrotem (wykupić należy tylko bilet na prom 5 EUR)
 • transfery na miejsca nurkowe
 • przelot Warszawa-Malta-Warszawa 
 • pamiątkę/upominek z wyprawy od Bestdivers
 • opiekę polskojęzycznego instruktora nurkowania
 • butle i pasy balastowe
 • zabezpieczenie logistyki wyjazdu

Cena nie zawiera:

 • wyżywienia (posiłki przyrządzamy w domu, oczywiście w restauracji też można jadać)
 • dopłaty do nurkowań z łodzi 15 EUR.

 

 

Plan wyjazdu:

05.09 – wylot, transfer do apartamentów, zakwaterowanie, spać

GOZO_40

 06.09 – dwa nurkowania

 07.09 – dwa nurkowania

08.09 – dwa nurkowania

09.09 – dwa nurkowania

10.09 – dwa nurkowania

 11.09 – czas wolny, ew.nurkowanie dodatkowe z rana (dodatkowo płatne), zwiedzanie dalszych zakątków wyspy

 12.09 – relaks, popołudniowy wyjazd na lotnisko, powrót do Polski  

 

Zobacz i przeczytaj naszą fotorelację z wypraw w 2016 roku 

 

Informacje dodatkowe:

   GOZO_42

W czasie II Wojny Światowej Malta z wyspą Gozo ucierpiała z powodu zmasowanego ataku z powietrza i dlatego dziś wody wokół niej kryją wiele, jeszcze nie odkrytych wraków statków, łodzi podwodnych, samolot B-17. Położone są na różnych głębokościach, tak więc dostępne są zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, technicznych nurków. Poniżej niektóre miejsca, które odwiedzimy podczas naszej wyprawy. Woda o tej porze roku będzie miała 25 stopni ciepła. Na powierzchni temperatury jak w nasze lato.


Blue Hole - mała wersja tego z Dahab w Egipcie, wyjście w „morze” pod sklepieniem na 15-17m, „studnia”o średnicy ok. 30 m, dużo możliwości tego miejsca, w zależności od zaawansowania-gł.17-50 metrów. Aby tu zanurkować morze musi być bardzo spokojne.


Inland Sea - tuż obok Blue Hole. Przepłynięcie malutkiej, płytkiej zatoki pod podwodną grotą (ok. 80 m dł.), do której wpada światło tworząc niezwykły spektakl. Jest przestrzeń między wodą, a sklepieniem, tamtędy często wypływają małe łodzie z wycieczkami - głębokość 5-50m. W zależności od umiejętności i doświadczenia wpływamy w szczeliny w ścianach, lub można zanurkować w jaskini.


Wrak Cominoland - mały, dno na 40 m, dł. 30 m; szer. 8 m, z 20 m doskonale widoczny blisko brzegu z wygodnym zejściem. Wrak przystosowany do zwiedzania, bez niebezpiecznych niespodzianek.


Wrak MV Karvela -  dł. 50 m, szer. 8.5 m. Dno 42 m, do środka wpływa się na 37 m. Nurkowanie z brzegu. Leży w miejscu, gdzie są trzy wraki obok siebie. 


Wrak Xlendi Ferry - 80 metrowy prom, wrak leży do góry dnem, ogromne śruby z każdej strony, nurkujemy  na ok. 30 m gł, dno na 42 m. Wrak leżący obok dwóch innych statków.


 

Dla tych nienurkujących:

GOZO_06   GozoMM (6)   

Na miejscu oprócz nurkowania można wypożyczyć kajak, popłynąć na wycieczkę stateczkiem lub szybką łodzią motorową. Można też popływać skuterami, na „bananie” itp. Dla fanów wędkowania też jest dużo możliwości. Dla lubiących spacery, okolica zapewnia mnóstwo widokowych miejsc, od małych pagórków, po klify strome nad samym morzem, kilkadziesiąt zabytków z wielu epok!! Nad morze od naszych kwater mamy ok. 3-4 km. Po wyspie jeżdżą autobusy w cenie 1,5 eur które dowiozą Cie w każdy zakamarek wyspy, a wyspa ma 7/14 km szerokości tak więc nie ma możliwości się tam zgubić.

GOZO_07

Jeszcze raz w sprawie zwiedzania i nurkowania zachęcamy do odwiedzenia naszych fotorelacji z Malty i Gozo   

Kontakt i rezerwacja:

Rudi Stankiewicz

Tel. 601321557, 698529073; e-mail. rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

 

Inne miejsca nurkowe dostępne z łodzi - okolice wyspy MALTA I GOZO

GOZO_19  GOZO_24

Jak się domyślasz podczas jednego wyjazdu nie sposób zobaczyć wszystkiego. Tylko na Gozo jest 26 miejsc nurkowych!

Munxar Reef - podwodna rafa zaczyna się na 15 metrze i opada do 45 metrów  lustrem wody. Dana rafa bogata jest w roślinność morską. Znajduje się tam również pęknięcie na szczycie prowadzące do jaskini dostępnej w trakcie jednego zanurzenia.     


Delimara Cave - jaskinia. Do jaskini można się dostać od boku rafy na głębokości 21 metrów. Wewnątrz przekształca się w szerokie  przejście prowadzące kominem do wyjścia na 9 metrze. 


St Paul’s Island - krótki rejs statkiem z zatoki Św. Pawła i możemy rozpocząć eksplorację rafy wokół tej niewielkiej wyspy, która uchodzi za miejsce, gdzie rozbił się statek Św. Pawła i tak przyniósł chrześcijaństwo na Maltę. Zaczynając od 5 metrów możemy zejść maksymalnie na głębokość 25 metrów śledząc ścianę rafy i skaliste dno morskie. 


Lahrax Point - nurkowanie zaczyna się, gdy łódź zostanie zakotwiczona w pobliżu zawalonej jaskini będącej jedną ze spektakularnych atrakcji. Głębokość waha się w granicach 5 do 25 metrów. Zanurzenie zazwyczaj kończy się eksploracją wnętrza wywianego otworu utworzonego przez silne zimowe maltańskie sztormy.    


Comino Caves - zawsze popularna wśród odwiedzających okoliczne brzegi sieć płytkich grot i jaskiń zachwyci każdego. Jednym z najważniejszych elementów jest czas karmienia ławic leszczy tłoczących się przy każdym z nurków oferujących nawet najmniejszą przekąskę. 


Crystal Lagoon - miejsce idealne do fotografowania, gdzie białe piaszczyste dno odbija ciepłe promienie słoneczne przebijające się przez wodę morza Śródziemnego.     


Lantern Point - po opuszczeniu kotwicy na mieliznę, nurkowanie zazwyczaj zaczyna się zanurzaniem w tunelu prowadzącym od 5 do 17 metra pod powierzchnię. Następnie możemy natknąć się na masywne głazy oferujące jeszcze więcej wrażeń. Wracając w kierunku ściany rafy opadającej na głębokość 45 metrów, możemy dostrzec barakudy i duże mureny. 


Cominotto Reef - w danym miejscu nurkowanie z łodzi oferuje liczne gatunki ryb, takich jak korys, mątwa, strzyż i zatrzęsienie garbików wśród traw posedonii.    


Alex’s cave – Jaskinia Aleksa. Jest to bardzo przyjemne miejsce, które oferuje eksplorację tunelu jeśli tylko cofniemy się 35 metrów w kierunku skalnej ściany. Może posłużyć jako pierwsze doświadczenie w nurkowaniu jaskiniowym dla średnio zaawansowanych nurków. 


Bristol Blenheim Bomber - zestrzelony w trakcie podejścia nad Maltą w trakcie II wojny światowej, obecnie zalega na piaszczystym dnie 42 metrów pod powierzchnią. Jeśli zanurzymy się od strony linii strzału przed naszymi oczami pojawi się spektakularny widok. Jeśli jest to Wasza pierwsza wizyta w tym miejscu, pozostanie ona na długo w Waszej pamięci. 


The Imperial Eagle - po rozpoczęciu życia na wodach Tamizy w Londynie, statek przez wiele lat służył jako prom między Maltą a Gozo. Będąc przywiązany przez długi czas w Grand Harbour, został w końcu zatopiony pół mili od Qawra Point i spoczywa na głębokości 40 metrów z dziobem skierowanym w piękny zaułek rafy. W tym miejscu znajduje się również pomnik Chrystusa z Ascension i bardzo stara kotwica tuż obok podwodnego łuku. 


Torpedo Ship  - włoska łódź torpedowa natrafiła na minę w czasie II wojny światowej. Osiadła na głębokości 40 metrów. Rozrzucone fragmenty w promieniu 50 metrów w towarzystwie szczątków samolotów i innych jednostek wojennych stanowią przykład tragicznych skutków kontaktu okrętu z miną morską. 


HMS Hellespont - drewniany parowiec kołowy, który wpłynął na minę w czasie II wojny światowej w trakcie służby. Natychmiast zatonął i osiadł na dnie w pozycji pionowej na 41 metrze. Oszałamiający wrak przetrwał w nienaruszonym stanie. 


St. Angelo - wyławiacz min z okresu II wojny światowej, który zatonął po eksplozji jednej z nich w drodze do Grand Harbour. Obecnie spoczywa 53 metry pod wodą. 


HMS Stubborn

Zalegając w niemal pionowej pozycji na 57 metrze piaszczystego dna jest nietkniętym przykładem brytyjskiej łodzi podwodnej S Klasy. Oczekuje na nurków posiadających niezbędne umiejętności i doświadczenie. Po wielu latach służby, sławny HMS Stubborn, mający wybitną historię w marynarce został zatopiony zaledwie dwie mile od północno-wschodniego brzegu Malty. W celu uniknięcia zbędnego ryzyka, nie zaleca się nurkowania z pojedynczą butlą. 


The Polynesian - francuski frachtowiec, który zatonął w czasie I wojny światowej. 145 metrowy okręt spoczywa na głębokości od 53 do 70 metrów. Wrakowi nadano nazwę „Statek Talerzy” z powodu liczby znajdujących się na nim przedmiotów. Jest to kolejne miejsce wymagające odpowiedniego przygotowania ze względu na głębokość. 


HMS Southwold - brytyjski niszczyciel trafił na minę w czasie II wojny światowej. Wielokrotne próby uratowania okrętu okazały się daremne z powodu silnego ataku samolotów wroga. Spoczywa w dwóch częściach na głębokości od 60 do 75 metrów na piaszczystym dnie po stronie południowego wejścia do Grand Harbour. 


Bristol Beau Fighter - wrak brytyjskiego samolotu. Leży na dnie na 40 metrze zestrzelony w drodze na Maltę w czasie II wojny światowej. 


Munxar Cave - wejście do jaskini znajduje się na głębokości 15 metrów, na powierzchni rafy. Prowadzi w kierunku szerokiego otworu z wyjściem zanurzonym 40 metrów pod wodą. 


Imgieles Reef - grzbiet rafy znajduje się na głębokości 18 metrów i łagodnie opada do 40 metrów. Dookoła rafy możemy znaleźć niezliczoną ilość powojennych szczątków i wraków. 

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073