Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Marsa Alam – Egipt

Wyprawy nurkowe - Marsa Alam - Egipt


Marsa Alam (w tłumaczeniu znaczy Sławny Port) leżące 260 km od Hurghady to administracyjne centrum nowego egipskiego regionu turystycznego. Niegdyś ważny port rybacki, a także miejsce wydobycia szmaragdów i złota (w pobliskich górach). Dziś to nieduże miasteczko z niewielkim garnizonem wojskowym, portem rybackim, portem dla łódek safari, dworcem autobusowym, sklepikami oraz restauracyjkami, w których podawane są wspaniałe świeże owoce morza. Region Marsa Alam obejmuje 60 km lini brzegowej, ciągnącej się od lotniska Marsa Alam, przez miasteczko Marsa, aż do miejsca oddalonego od niego o 15 km na południe.

W przeciwieństwie do głośnej Hurghady czy Sharm El Sheikh, Marsa Alam jest oazą spokoju, miejscem, dla tych którzy pragną wypocząć w ciszy. Temperatury tutaj są zawsze o 7-10 stopni wyższe niż w północnej części Egiptu.

Okolice Marsa Alam słyną z bogactwa flory i fauny. Niezniszczone jeszcze rafy są domem dla wielu gatunków ryb i ssaków: delfinów, muren, żółwi morskich, rekinów oraz dugong (krów morskich). Mniejsza popularność tego regionu znajduje odzwierciedlenie w komforcie nurkowania. Przyjeżdżając na miejsce nurkowe często jest się jedyną grupą. W zaciszu laguny można spokojnie przygotować się do zejścia pod wodę.

W okolicach Marsa Alam jest wiele ciekawych miejsc do nurkowania z brzegu, takich jak: Marsa Egla, Kilo Tamania, Marsa Gebel Rosas, Abu Dabab i wiele innych. Ich opis na samym końcu oferty.
 

 

Termin: 17 - 24 listopada 2012

 

 

Zakwaterowanie:

Hotel Best Western Solitaire RESORT **** All Inclusive

Obiekt 4 gwiazdkowy. Położony bezpośrednio przy pięknej plaży (rafa koralowa), 38 km na północ od lotniska w Marsa Alam, 25 km od miasta Marsa. Resort posiada wyjątkowy klimat, gdyż jest wybudowany w arabskim stylu na powierzchni ok. 50 000 m2 i jest otoczony egzotyczną zielenią. Do dyspozycji gości są restauracja, lobby bar, bar przy basenie oraz bar przy plaży, sklepy, pomoc medyczna na życzenie, Aquapark, Internet, salon masażu, siłownia, korty tenisowe. Program animacyjny dla dzieci, baseny.

Hotel posiada 170 pokoi Typu DBL  z częściowym lub pełnym widokiem na morze. W pokojach o powierzchni około 25 m2: łazienka z prysznicem lub wanną, suszarka do włosów, sejf, TV SAT lodówka, telefon, klimatyzacja.

System All Inclusive: Śniadania 07:00 - 10 :00 restauracja główna, Snaks 11:00 - 12:00 bar przy basenie, Lunch 13:00 - 15:00 restauracja główna, Snack 16:00 - 19:00 bar przy basenie, Kolacja 19:30 - 22:00 restauracja główna, Snacks 23:00 - 00:00 bar przy basenie (Pizza, spaghetti 2 x na tydzień). Napoje lokalne alkoholowe: piwo, wino, rum, whisky, wódka, napoje lokalne bezalkoholowe: woda, 7 up, Cola, Sprite, Fanta serwowane w czasie posiłków w restauracji głównej, Bar na plaży od 10:00 do 17:00, Bar przy basenie 10:00 do 23:00 napoje alkoholowe; do 24:00 napoje bezalkoholowe.

 

 

 

Program wyprawy:

17.11 – spotkanie na lotnisku Okęcie i wylot z Warszawy*
17.11 – przyjazd do hotelu i dzień wolny
18.11 –  nurkowania
19.11 – nurkowania
20.11 – nurkowania
21.11 – nurkowania + nocne dla chętnych
22.11– nurkowania
23.11 – dzień wolny
24.11 – wylot z Marsa Alam i powrót do Warszawy

*możliwy jest także przelot z innym miast; szczegóły przelotów niebawem.

 

 

Cena:

nurek
osoba nienurkująca
dziecko na dostawce
nurek w pokoju jednoosobowym
osoba nienurkująca w pokoju jednoosobowym 

 

Cena zawiera:

  • zakwaterowanie w hotelu Best Western Solitaire Resort **** All inclusive
  • przelot (W-wa – Marsa Alam – W-wa)
  • transfery
  • 5 dni nurkowych
  • ubezpieczenie podróżne


Cena nie zawiera:

  • wizy egipskiej w wysokości 10 EUR płatnej na lotnisku
  • wypożyczenia sprzętu nurkowego (w pakiecie nurkowym jest butla i pas balastowy)
  • ubezpieczenia nurkowego (polecamy DAN)

 

 

Podczas wyjazdu będą realizowane następujące szkolenia:

 

Fotorelacja z poprzednich wyjazdów do Marsa Alam.

 

 

Kontakt i rezerwacja:

Rudi Stankiewicz

tel (+48) 601 321 557
rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

 

W celu rezerwacji prosimy o kontakt oraz wpłatę 1000 zł zaliczki. Pozostała kwota płatna do końca października 2012.

Bank PEKAO S.A.
49 1240 2887 1111 0010 0807 8172
Rudolf Stankiewicz

 

 

Opis niektórych miejsc nurkowych rejonu:

Kilo Tamania – 8 kilometr
To piękna laguna dostępna do rekreacyjnego i technicznego nurkowania z brzegu, do której można się dostać prosto z plaży. Obejrzymy tam dwie żywe rafy (położone na przeciwległych bokach laguny), które zaczynają się tuż pod powierzchnią morza i kończą na piaszczystym dnie. Jedna dochodzi do głębokości 28 metrów, a druga w swoich najgłębszych miejscach kończy się na 50. Rafa bogata we florę i faunę charakterystyczną dla tego obszaru. Środek laguny pokryty trawą morską upodobały sobie żółwie. Tuż za trawą, w kierunku otwartego morza, ktoś umieścił pokaźny erg, który wyrasta niczym maczuga z 43-metrowej toni.

 

Marsa Egla – 10 kilometr
Marsa Egla to laguna, której długi i wąski język lazurowej wody wgryza się w ląd. Właśnie tam kilkakrotnie spotkaliśmy dugonga (choć nie tak często jak na Abu Dabab). Marsa Egla jest dostępna z piaszczystej plaży i podobnie jak KiloTamania na jej lewym i prawym boku znajdują się rafy koralowe schodzące do głębokości ok 30 metrów. W pobliżu lewej rafy można spotkać ogończe, kalamary, czy mureny. Druga rafa posiada kilka małych jaskiń, które są ciekawym miejscem podwodnej eksploracji.

 

Marsa Gebel Rosas – 16 kilometr
To bardzo wąska laguna, która po lewej stronie została wyposażona przez matkę naturę w piękną, bogatą i żywą rafę (szczególnie na niewielkiej głębokości). Można tam spotkać 1,5 metrowego rekina, żółwie i orlenie. Rafa kończy się w najgłębszym miejscu na 60 metrach, więc odnajdą się tutaj również ci, którzy lubią zażywać narkozy azotowej. Druga rafa posiada wiele ciekawych zakątków i małych jaskiń.

 

Kaniony
To dwie bardzo wąskie 30. metrowe i zdradliwe laguny dostępne do nurkowania z brzegu. Są położone w odległości 300 metrów od siebie. Mimo, że dochodzą jedynie do głębokości 10 metrów są tam duże pływy, które w czasie odpływu ściągają w stronę morza. Przy dobrym planowaniu nurkowania z doświadczoną ekpią można wejść do pierwszej laguny i wyjść drugą. Jedną z nich zamieszkują rekin (Black Tip Reef Shark), napoleony, mureny, żółwie i płaszczki. Bardzo fajna i ciekawa zabawa dla bardziej zaawansowanch nurków..

 

Abu Dabab (tu płacimy dodatkowo za wstęp na prywatna plażę 10 EUR)
To absolutnie unikatowe miejsce dla nurków przyjeżdżających do Marsa Alam ze względu na dugonga, który bardzo często pasie się na tamtejszej podwodnej trawie (od 4 do 15 metrów) i jest absolutnie najbardziej niesamowitym stworem Morza Czerwonego!
Dugongi (krowy morskie, diugonie) to ssaki, których długość sięga 3 m, a waga dochodzi do ok 400 kg. Zazwyczaj można spotkać je w spokojnych, płytkich zatoczkach, porośniętych trawą morską, która jest ich przysmakiem. Są gatunkiem pod ochroną. Wiek rozrodczy osiągają po ok.10 latach, ciąża, która u krowy morskiej występuje raz na 3-7 lat, trwa 12-14 miesięcy, przy czym na świat przychodzi tylko 1 młode.
Pozostali mieszkańcy Abu Dabab to potężne żółwie zielone (do 1,2 metra długości).

 

Elphinstone (nurkowanie dodatkowo płatne)
To przepiękna i wręcz kultowa rafa w tym rejonie Morza Czerwonego dostępna do nurkowania tylko z łodzi i tylko dla doświadczonych nurków. Elphinstone to rafa o kształcie cygara celującego na północ i południe. Brak bezpośredniego sąsiedztwa innych raf powoduje, że skupia się tu całe okoliczne życie morskie. Jej wschodnia i zachodnia strona to pionowa ściana opadająca do 70 metrów, podczas gdy jej północny i południowy wierzchołek to plateau. Północne plateau jest ogrodem koralowym opadającym (20-40 m) w głębiny. Można tu spotkać rekiny białoczube. Czasem odwiedzają to miejsce manty chętnie pozujące do zdjęć. Południowe plateau jest głębsze, z pionową ścianą zaczynającą się na głębokości 30 m, opadającą w głębiny. Na tej ścianie na głębokościach niestety niedostępnych dla nurków rekreacyjnych (50-70 m) leży „podwodny łuk” z prześwitem na drugą stronę rafy. Na temat tego miejsca krążą różne opowieści. Jedna z nich głosi, że pod łukiem leży sarkofag jednego z faraonów. I rzeczywiście naprawdę można zobaczyć tam duży, podejrzanie regularny, prostokątny kształt pokryty koralami. Od kilku lat miejsce to słynie z codziennych i bliskich spotkań z oceanicznymi rekinami białopłetwymi. Trzymają się one Elphinstone głównie dzięki nielegalnemu dokarmianiu i stanowią w chwili obecnej główną atrakcję tego nurkowiska. Rekiny są niegroźne, jednak trzeba pamiętać, że sztuczne dokarmianie jest niedozwolone i wybija rekiny z naturalnego rytmu, zachować należy zatem ostrożność. Nie wyciągać rąk, nie dotykać i w żadnym razie nie kusić zwierząt kawałkiem mięsa.

 

Ras Samadai / Dolphin House (za to nurkowanie trzeba dopłacić zazwyczaj ok. 40 EUR)
Jak sama nazwa wskazuje to miejsce, w którym mieszka niezła ekipa delfinów (ok 50), z którymi często da się posnorklować. W celu ich ochrony egipski rząd ustanowił tutaj w 2004 roku park narodowy. Ta pełna życia rafa w kształcie podkowy (dostępna tylko z łodzi) gwarantuje poza tym kilka ciekawych miejscówek nurkowych. Pierwsza z nich to dość skomplikowany, pokręcony i zagmatwany system jaskiń, tuneli i dziur
wyrzeźbionych w rafie, których eksploracja to unikatowe przeżycie estetyczne. Kolejne miejsce to kilkanaście wystających z dna ergów, pośród których często spotykamy mureny, grupery czy ogończe. Po wschodniej części rafy niesamowity głęboki drop-off. Bardzo fajne miejsce na techniczny relaksik np. z rekinem.

 

Salem Express (dodatkowo płatne)
Salem Express to egipski prom, który 16 grudnia 1991 roku wypłynął z portu Jeddah na zachodnim wybrzeżu Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym. Na pokładzie znajdowali się głównie pielgrzymi wracający do swoich domów w Egipcie z Mekki po zakończonym świecie ramadan. Celem promu była Safaga – port na wschodnim wybrzeżu Egiptu. Kapitanem jednostki był od 1988 roku, doświadczony Hassan Moro, który ukończył Akademię Marynarki Wojennej. Moro doskonale znał trasę rejsu. Zwykle dopływał do portu w Safadze od południa, przepływając pomiędzy lądem a dość niebezpiecznym Handyman Reefs. Inni kapitanowie wybierali inna trasę. 16 grudnia 1991 roku Salem Express rozpoczął swój ostatni rejs. Wypłynął w trasę o długości około 450 mil morskich. W nocy nastąpiło pogorszenie warunków pogodowych, które są częstym zjawiskiem w tej porze roku. Wiatr przybrał na sile, a na morzu wzburzyły się fale. Kiedy statek zbliżał się do Handyman Reefs, była północ i było niemożliwe dostrzeżenie rafy koralowej w warunkach sztormowych. Kurs nieznacznie, w porównaniu z normalnie obieranym kursem, odbiegał na północ. To spowodowało, że prom uderzył z całą siłą w najbardziej wysuniętą na południe małą rafę. Uderzenie było katastrofalne w skutkach. Na początku kadłub zatrzymał się z hukiem, a następnie przechylił się mocno na sterburtę nabierając wody. Uderzenie stępką dziobową o rafę spowodowało uchylenie się luku samochodowego i woda zaczęła gwałtownie zalewać i dociążać prom, co było bezpośrednią przyczyną zatonięcia promu. Wszystko potoczyło się tak szybko, że nie było czasu na ewakuację ludzi. W ciągu 20 minut od katastrofy prom osiadł na głębokości około 30 metrów na sterburcie, tuż przy pechowej rafie. Kilka małych statków, zacumowanych w pobliżu przy większej rafie, nie było w stanie w tak krótkim czasie udzielić pomocy. Oficjalnie na promie przebywało 578 pasażerów i 72 członków załogi, w sumie 650 osób. Jednak nieoficjalnie wiadomo, że było ich ponad dwa razy więcej. Wszystkie oficjalne dokumenty katastrofy podają liczbę 470 ofiar, ale wiadomo że było ich znacznie więcej. Winą obciążono kapitana promu, który przeżył katastrofę i został osadzony w więzieniu, gdzie popełnił samobójstwo. Z katastrofy uratowało się 180 osób, które o własnych siłach (ponieważ wszystkie szalupy ratunkowe zatonęły wraz z promem) starali się dopłynąć do brzegu. Pomógł im w tym prąd wody, który tego dnia był skierowany w kierunku brzegu.
Salem Express jest jednym z największych wraków w egipskiej części Morza Czerwonego, porównywalnym rozmiarem do wraku Thistlegorm. Leży na prawej burcie na głębokości maksymalnej 32 m od strony dziobu i 29 m od strony rufy. Na pokładzie od strony dziobowej znajduje się kilka ciekawych elementów, jak knagi czy dwa kołowroty z łańcuchami, na których do dzisiaj wiszą kotwice. Od frontu nadbudówka posiada kilka rzędów okien kajut pasażerskich, a powyżej mostek kapitański. Ponad mostkiem kapitańskim znajduje się ogromny maszt, na którym znajdowały się światła sygnalizacyjne oraz urządzenia nawigacyjne. Za mostkiem kapitańskim i powyżej kajut znajduje się odkryty pokład, po obu stronach którego zobaczyć można zaczepy kajut ratunkowych. Wszystkie szalupy spoczywają na dnie. Mniej więcej na środku wraku można zobaczy dwa kominy, na których od ich zewnętrznej strony widnieją wielkie litery „S” otoczone wieńcami laurowymi. Tuż pod kominami leżą na dnie cztery szalupy ratunkowe. Płynąc w stronę rufy, możemy zobaczyć wiele osobistych rzeczy pasażerów promu. Na rufie zobaczymy relingi. Za rufą zaś ster i dwie potężne śruby promu. „Atrakcyjności” nurkowania na tym wraku służy historia jego tragedii. Nie wszystkie centra nurkowe organizują wyprawy w to miejsce. Są też tacy, którzy dążą do zakazu nurkowania na Salem Express, uważając go za cmentarz wielu ofiar katastrofy.
 

 

 

 

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073