Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Norwegia – Lofoty

 nurkowanie Norwegia

Zapraszamy w jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie.

Nurkowanie Norwegia

Można śmiało powiedzieć, iż urok wysp Lofoty zapiera dech w piersiach najbardziej zagorzałych globtroterów. Gdy dodamy do tego nurkowania z dorszami, 2 metrowej wielkości halibutami czy groźnie wyglądającymi półtorametrowymi zębaczami czy krabami, miejsce to wydaje się być absolutnie unikatowe w skali globalnej.
 
 
Lofoty to ‘Perełka Skandynawii’. Raj dla turystów pragnących aktywnie spędzić urlop. Miejsce, gdzie słońce latem nigdy nie zachodzi, zorza polarna zimą nigdy się nie nudzi, krajobraz nieustannie się zmienia, a ludzie ciągle się uśmiechają. Ten norweski archipelag wysp przez National Geographic został uznany za trzeci najpiękniejszy na świecie. 
Dzięki niezwykłemu położeniu geograficznemu około 300 km za kołem podbiegunowym oraz obecności ciepłego prądu morskiego Golfsztromu wyspy te są unikalnym i znakomitym miejscem do nurkowania. Lofoty słyną ze stromych zboczy gór wyrastających prosto z morza, lazurowej wody, białych piaszczystych plaż oraz bogatej fauny i flory.Mówi się, że kto raz odwiedził to magiczne miejsce jeszcze tu wróci,bo nie łatwo jest się uwolnić od wspomnień spektakularnych widoków morza, fiordόw i gόr jednocześnie.
 
   
 

Termin: 18-28 czerwca 2015 

 

Skrócony plan wyprawy:

18.06 – prom z Gdańska do Nynashamn w Szwecji (prom odpływa o 13.00)
19.06 – podróż na Lofoty
20.06 – przyjazd na miejsce, czas wolny,
21.06 – dwa nurkowania i czas wolny, 
22.06 – dwa nurkowania i czas wolny,
23.06 – dwa nurkowania i zwiedzanie, czas wolny,
24.06 – dwa nurkowania i zwiedzanie, czas wolny,
25.06 – dwa nurkowania i czas wolny, 
26.06 – czas wolny, o 18.00 wyjazd do domu,
27.06 – wjazd na prom i rejs przez Bałtyk (prom odpływa o 18.00)
28.06 – przybijamy ok. 13.00 do Gdańska i wracamy do domu
 
 
O tej porze roku nie zapada tam noc zatem mamy bardzo dużo wolnego czasu na zwiedzanie okolic.
 
 

Zakwaterowanie: 

Zakwaterowanie mamy w pięknej, kompleksowo wyposażonej villi z widokiem na morze, góry i fiordy. Ballstad Villa to przestronna, typowo skandynawska ‘hytta’ dla 11 osób.Położona jest na wzniesieniu z którego podziwiać można malownicze otoczenie, a w okresie kiedy my tam będziemy także świecące o północy słońce, które przy dobrej pogodzie nie zachodzi nawet na chwilę.Niewątpliwie wysoki standard jakościowy jest widoczny już za progiem – jasnoszara, drewniana podłoga, białe ściany i duże, przestronne okna w połączeniu z nowoczesnym wyposażeniem wprawi w dobre samopoczucie wszystkich kochających skandynawską prostotę i estetykę.Na parterze mieści się obszerny salon z kominkiem, kącik multimedialny, jadalnia z wyjściem na taras oraz w pełni wyposażona kuchnia (lodówki, zamrażarki, zmywarka do naczyń, kuchnia z piekarnikiem, mikrofala, ekspres do kawy). Odprężającej atmosferze sprzyjać będzie również czas spędzony na tarasie, gdzie po dniu pełnym wrażeń delektować się można fantastycznym widokiem na Vestfjord, góry i malowniczą rybacką osadę. Piętro zarezerwowane jest dla pokoi dwu- i trzy osobowych. Ich przytulne wnętrza i wygodne meble dają poczucie komfortu i sprzyjają wypoczynkowi. Chętni znajdą tutaj również miejsce do pracy na komputerze. W całym budynku dostępny bezprzewodowy Internet WiFi. Łazienki znajdują się na obydwu piętrach obie z prysznicem, ponadto łazienka na piętrze wyposażona jest dodatkowo w wannę. Do dyspozycji gości jest również sauna – najlepszy relaks i odpoczynek po nurkowaniu!
 
 
 
 

Wyżywienie: 

 
Ze względu na wysokie koszty wyżywienia w Norwegii zachęcamy do zabrania prowiantu z Polski, jednak większość podstawowych produktów dostępna jest również w tutejszym okolicznym sklepie.  Posiłki można przygotować sobie w swoich pokojach gdzie jest w pełni wyposażona kuchnia. Nie przesadzajmy jednak z tym prowiantem. To raj dla wędkarzy, którzy zazwyczaj pierwszego dnia łowią tyle ryb, że starcza dla wszystkich na kilka dni!
 
   
 

Miejsca nurkowe

 

 
Miejsca nurkowe dostępne są głównie z lądu, jednak większość będziemy wykonywać z szybkiego Rib’a.
 
 • Nurkowanie w fiordach – jest to głównie nurkowanie z lądu, ale wygląda zupełnie inaczej niż to, z którym zwykle mieliście do czynienia, ze względu na panujący tu arktyczny klimat, a także krystalicznie czyste wody Morza Norweskiego i dziewicza przyroda tego przepięknego zakątka świata. Zanurzając się w podwodny świat macie możliwość poznania i obcowania z dostępnymi tylko tutaj okazami ryb, czy innymi morskimi stworzeniami. Co ciekawe, ze względu na bardziej natlenioną wodę, organizmy rosną tu dużo większe niż w innych zakątkach kuli ziemskiej. Halibuty wielkości drzwi czy zębacze do 1,5 metra długości albo metrowej wielkości kraby nie należą tu do rzadkości, a łąki olbrzymich alg przedstawiają zupełnie inną scenerię podwodną od znanych z raf koralowych czy basenu Morza Śródziemnego.
 
 • Nurkowanie w prądzie – nurkowanie w prądzie to niezwykłe przeżycie, wymaga jednak od nurka odpowiednich kwalifikacji i dyscypliny. Najsilniejsze prądy powstają w wąskich cieśninach podczas przypływów i odpływów, które „opróżniają” i z powrotem „napełniają” fiordy wodą. W tych miejscach podziwiać możecie lasy brunatnic, które dzięki stałej wymianie wody i tlenu rozrastają się do ogromnych rozmiarów. Zachwycające życie podwodne urzekło już niejednego nurka.

 

 • Nurkowanie na wrakach – starcia niemieckich i alianckich flot podczas II wojny światowej pozostawiły na Lofotach wiele podwodnych atrakcji w postaci zatopionych wraków, które uchodzą za najciekawsze w całej Norwegii. Jeden z nich leżący w porcie w Svolvær – MS Hamburg. Jest to wrak o długości 120 m, metalowej konstrukcji, leżący na maksymalnej głębokości 29 m. Zimne arktyczne wody spowodowały, że zachował się przez te lata w całkiem dobrym stanie.Nurkowanie przy skalnych ścianach – nie tylko na otwartym morzu, ale i w fiordach znajdują się ściany polodowcowych gór, które pod wodą osiągają niezbadane głębokości. Są w nich tajemnicze kaniony i zakamarki, które pobudzają naszą wyobraźnię. Nurkowanie przy takich ścianach zawsze jest fascynujące i długo zapada w pamięć.
 
 • Nurkowanie z kuszą – Norwegia to jeden z nielicznych krajów, który udziela pozwolenia na podwodny połów ryb z harpunem. Zorganizujemy dla chętnych wyprawę, podczas której upolować możecie swoją własną kolację, a następnie przygotować ją na grillu. W razie czego o kuszach do połowu więcej TUTAJ
 
 
 
 

 Dojazd:

 
 
Najtańszym połączeniem pomiędzy Polską, a archipelagiem Lofotów jest dojazd własnym
samochodem. Już przy 3 pasażerach koszty benzyny oraz promów są niższe na osobę niż koszty
biletów lotniczych. Najszybszy dojazd odbywa się przez Szwecję (sprawdzony już wielokrotnie). Pierwszym etapem podróży jest wieczorny prom z Gdańska do Nyneshamn (Sztokholm), gdzie dopływamy następnego dnia w południe. Aktualny rozkład i cennik
 
Po dopłynięciu do Nyneshamn, wjeżdżamy na drogę prowadzącą do Sztokholmu, a następnie płynnie kontynuujemy jazdę trasą E4 w kierunku północnym. Do przejechania jest około 1500 km.
Jadąc na północ trasą E4 wzdłuż szwedzkiego wybrzeża dojeżdżamy do miejscowości Skellefteå, pomiędzy Umeå, a Luleå. Większą część drogi stanowi dwupasmówka z bardzo dobrej, jakości nawierzchnią. Maksymalna dozwolona prędkość na trasie to 130 km/h na wyznaczonych odcinkach. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego w całej Skandynawii, mandaty kosztują tyle, co tygodniowy pakiet nurkowy. W miejscowości Skelleftea skręcamy w lewo na trasę nr.95 w stronę Norwegii. Stąd do Bodø mamy jeszcze około 500km podróży przez północne, dzikie i piękne tereny. Trasa dobrej jakości, niewielki ruch, ale trzeba uważać na łosie i stada reniferów, a w nocy na mniejsze zwierzęta, jak lisy i zające łapiące stopa do Norwegii. Granica szwedzko-norweska jest prawie niezauważalna, przejeżdżamy bez zatrzymywania z prędkością 30km/h. Po około 15km docieramy do trasy E6, która prowadzi do Fauske, a następnie do Bodø. W Bodø dobre oznaczenia doprowadzą nas bezpośrednio na przystań promową, skąd już popłyniemy na Lofoty. Na promie jest telewizja, kafeteria, a co najważniejsze pokład zewnętrzny, na którym możemy powitać Lofoty(ten widok na długo zapamiętasz!!!) Z przystani promowej w Moskenes trzeba pokonać jeszcze odległość ok 60 km do Ballstad (drogą krajową E10 w kierunku Svolvar)
 
 
 
 
 
 

Cena zawiera:

 
 • Zakwaterowanie (7 dni, 6 nocy) w tym:

-Bezprzewodowy internet WiFi, W pełni wyposażona kuchnia (naczynia oraz sprzęt AGD), Grill,  Parking, sprzątanie po naszym pobycie.

 

 •   Infrastruktura nurkowa w tym: 
-Pełnienie butli powietrzem ‘no limit’, Butle 15 l bądź 12 l, Balast, Do dyspozycji w pełni wyposażone pomieszczenie, gdzie można wysuszyć i bezpiecznie przechować sprzęt, Osobę do napełniania butli, która pełni również funkcję opiekuna grupy na miejscu, Bezpośredni dostęp do wody no i oczywiście pakiet 5 dni nurkowych po dwa dziennie (z brzegu i z łodzi).
-Opiekę polskojęzycznego instruktora
 
 

Cena nie zawiera:

 • Nurkowania na wrakach oraz arktycznej rafie koralowej.
Nurkowanie na/w miejscach możliwe za dopłatą do pakietu w wysokości 300 Nok/os za wrak
 
 • Transferów do miejsc nurkowych gdyby ktoś nie przyjechał samochodem i nie byłoby miejsca w autach aby zabrać ta osobę.

 

 • Dojazdu (samochodem, przelotów samolotem), kosztów przepraw promowych,

 

 • Wyżywienia

 

 • Poszewek na pościel i ręczników (100 Nok/ za komplet)…lepiej przywieźć ze sobą
   
 
 
 

Inne atrakcje  - Propozycje dla osób nie nurkujących: 

 
Orientacyjne ceny podane poniżej dotyczą biletów wstępu.
 
Norweskie Muzeum Wioski Rybackiej w A. W osadzie znajduje się wszystko to, co było elementem niezbędnym, aby można tu było przetrwać surowe warunki w trakcie corocznych połowów dorsza. Nadal czynna jest piekarnia z oryginalnym piecem, oferująca tradycyjnie wypieki, restauracja z pubem, sklep, najstarsza traniarnia na świecie, ogromny dom właściciela ziemskiego oraz duża liczba domków rybackich na palach zwanych – rorbuer. Muzeum prezentuje także stare łodzie rybackie, sprzęt używany podczas połowów oraz pozwala przeżyć wraz z przewodnikiem jeszcze raz historię powstania osady, życia rybaków i ich rodzin i usłyszeć o ich wierzeniach i przesądach. Czas trwania: 1-2 godzin. Cena dla grupy 40 Nok/os., indywidualnie 50 Nok/os.
Muzeum Suszonej Ryby w A. Zwiedzenie niezwykle oryginalnego muzeum, gdzie usłyszymy o wielowiekowej tradycji suszenia ryb oraz ich eksporcie głównie do Włoch. Czas trwania: 1 godzina. Cena dla grupy 30 Nok/os., indywidualnie 40 Nok/os.
   
Połów na kutrze rybackim. Wyjątkową atrakcją jest wyprawa okolice Lofotodden oraz słynnego prądu morskiego i wirów Moskstraumen, podczas której uczestnicy konkurują między sobą o największy połów. Można złowić dorsze, czarniaki, łupacze oraz plamiaki. Złowione ryby następnie przygotowują kucharze w lokalnej restauracji na wieczorną ucztę. Serwowany jest lekki lunch na kutrze. Czas trwania: 4 godziny. Cena na osobę 500 Nok.
Wędrówka na Tindstind. Wędrówka z Sorvagen na pobliski szczyt, z którego roztacza się piękny widok. Czas trwania: 3 godziny. Cena na osobę 300 Nok.
Wędrówka na Reinebringen. Nad miejscowością Reine wygląda jak tatrzański Mnich i niewielu wierzy, ze można ją zdobyć wędrując szlakiem turystycznym, stromo pnącym się w górę. Każdy, kto zada sobie trochę trudu, by dotrzeć na szczyt nigdy nie zapomni widoku, który się z niego roztacza. Reinebringen jest jednym z najpiękniejszych miejsc widokowych na całych Lofotach. Czas trwania: ok. 3 godziny. Cena na osobę 200 Nok. My mamy tą wycieczkę gratis (doliczyć trzeba tylko koszty transferu)
 
 
Rejs statkiem po jednym z najpiękniejszych fiordów w Północnej Norwegii, Reinefjord, wędrówka górska na dziką plażę oraz piknik. Reine i okolice uznane zostały w latach 70-tych za najpiękniejsze miejsce w Norwegii. Krajobraz charakteryzuje się wysokimi i stromymi zboczami gόr o najdziwniejszych kształtach. Można tu podziwiać liczne wodospady oraz kilka zabudowań w schowanych między gόrami fiordach. Czas trwania: 5 godzin. Oferta tylko dla grupy, cena na osobę 400 Nok. Polecamy również indiwidualnie wybrać się na godzinny rejs statkiem po fiordzie Reinefjord. Cena na osobę 120 Nok.
   
 
Wędrówka z Nusfjord do Nesland, zwiedzanie Nesland. Nesland to opuszczona wioska rybacka, która niegdyś tętniła życiem. Zachowały się tu oryginalne domy oraz budynki służące rybakom w połowach zarówno dorsza jak również wielorybów. W 1975 roku Nusfjord został wpisany przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego. Czas trwania: 6 godzin. Cena na osobę 400 Nok.
 
 
Artystyczna manufaktura szkła i ceramiki w Vikten. Manufaktura szkła i ceramiki znajduje się w Vikten, maleńkiej osadzie zamieszkanej przez społeczność religijną, kierującą się własnymi prawami i zwyczajami oraz wielodzietnej rodziny Tangrand, która na przekór konserwatywnemu światopoglądowi mieszkańców wioski postanowiła podążać swoją drogą. Cena na osobę 20 Nok.
 
 
Muzeum Wikingόw w Borg. Przed tysiącem lat dokładnie w tym miejscu znajdowała się jedna z największych posiadłości wikingów. Pozostałości odkryto ponad 20 lat temu i zrekonstruowano zachowując oryginalną konstrukcję oraz odkryte przez archeologów znaleziska. To tu interaktywnie poznamy jak wyglądało kiedyś życie wikingów. Jest możliwość zamówienia bankietu, podczas którego będziemy kosztować wyśmienite jadło, złożone głównie z dań mięsnych, przygotowywane tak jak przed wiekami, podawane przez ubranych w stroje wikingów kelnerów oraz poznamy samego przywódcę wikingów. Zamiast bankietu można zamówić lunch ze zwiedzaniem za dużo niższą cenę. Wiąże się to ze zmianą kolejności atrakcji w programie. Bankiet oraz inne atrakcje oferowane są tylko dla grup, wyjątek stanowi możliwość sprawdzenia swoich umiejętności wioślarskich na statku Wikingów, wyłącznie w sezonie letnim, o stałej p
porze dnia.  Czas trwania: 2-3 godzin. Cena za zwiedzenie muzeum na osobę 120 Nok.
   
 
Morski rafting oraz wyprawa do jaskini Refsvikhula  Droga prowadzi ku południowemu krańcowi wyspy i przekracza opisywany przez wielu podróżników, takich jak Edgar Allan Poe czy Juliusza Verne, niebezpieczny prąd morski oraz wiry Moskstraumen. Lunch odbywa się w Hell ("piekło"). Punktem kulminacyjnym wyprawy jest wędrówka do jaskini Refsvikhula. Jaskinia ma głębokość 115 m oraz wysokość 50 m. Znajdują się w niej czerwone malowidła, przedstawiające postaci ludzkie. Badacze są zgodni, iż powstały ok. 3000 tysiące lat temu. Po drodze miniemy kolonie ptaków, w tym kormoranów, nurzykόw oraz nurników. Częstym widokiem są orły bieliki oraz foki. Czas trwania: 6-7 godzin. Cena na osobę 900 Nok.
 
 

Dodatkowe atrakcje:

 

Rowery – 100 nok/dzień
Tradycyjny sprzęt do łowienia – lina haczykowa – 100 nok/dzień  
 
 

Rezerwacja:

Należy pamiętać o rezerwacji biletów na prom do Szwecji (!)
 
Wypływamy 18.06, powrót 27.06.2015
Przy 3-4 osobach w aucie koszt promu w dwie strony to około 600 zł łącznie z kajutą.
Po wpłacie zaliczki 600 zł rezerwujemy miejsce na wyprawę.
 
 

Kontakt:

Rudi Stankiewicz
e-mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl
tel.kom.: 601 321 557
    
 

Informacje dodatkowe:

 • Należy pamiętać o zabraniu ciepłych, wodo – oraz wiatroodpornych ubrań oraz nieprzemakalnych butów bez względu na porę roku.
 • Należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy.
 • Przed wyjazdem zalecamy zawarcie umowy ubezpieczenia w DAN, a nurkowie, którzy zabiorą ze sobą osoby nie nurkujące mogą rozszerzyć swoje członkostwo o tzw. Family Assistance
 • Większość atrakcji wymaga od uczestników pełnej sprawności fizycznej.
 • Należy zabezpieczyć się przed chorobami (np. choroba morska, lokomocyjna) wywołanymi przemieszczaniem się różnymi środkami transportu, a także zalecamy na około 2 tygodnie przed przyjazdem wchłaniać większa ilość witamin aby uodpornić się na nagłe zmiany klimatyczne.
 • Program może ulec zmianom, ze względu na nieprzewidywalne warunki klimatyczne, charakter wyjazdu będzie jednak zachowany.
 • Należy wziąć pod uwagę, iż będziemy za kołem podbiegunowym i temperatury mogą zmieniać się bardzo szybko (od +10 do +30 stopni)
 • Pod wodą najniższa spodziewana temperatura to około 10-12 stopni Celsjusza
Przeczytaj naszą relację z wyprawy na Lofoty 
 
Jeden z wraków na Lofotach
 
Można dolecieć także norweskimi liniami lotniczymi ale później dojazd wyniesie tyle, że dojdziesz do wniosku, że jednak autem taniej.
 

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073