Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Norwegia – Lofoty

Zapraszamy w jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie. Można śmiało powiedzieć, iż urok wysp Lofoty zapiera dech w piersiach najbardziej zagorzałych globtroterów. Gdy dodamy do tego nurkowania z dorszami, 2 metrowej wielkości halibutami czy groźnie wyglądającymi półtorametrowymi zębaczami czy krabami, miejsce to wydaje się być absolutnie unikatowe w skali globalnej.  

 

Termin: 19-26 czerwca 2010

Skrócony plan wyprawy: 18.06 – prom z Gdańska do Nynashamn w Szwecji 19.06 – podróż na Lofoty 20.06 – przyjazd na miejsce, czas wolny, nurkowanie pod wieczór 21.06 – dwa nurkowania i wycieczka na górę Reinebringen 22.06 – dwa nurkowania + dodatkowe wieczorne 23.06 – dwa nurkowania 24.06 – dwa nurkowania 25.06 – nurkowania, czas wolny i pod wieczór wyjazd do Nynashamn 26.06 – o 18.00 wjazd na prom do Gdańska O tej porze roku nie zapada tam noc zatem mamy bardzo dużo wolnego czasu na zwiedzanie okolic.  

Zakwaterowanie:

  Eliassen Rorbuer to ośrodek domków rybackich o najdłuższej tradycji w branży turystycznej na Lofotach. Ośrodek znajduje się na maleńkiej wyspie Hamnoy na Lofotach zachodnich, na wyspie Moskenesoy. Wyspa jest ostatnią na archipelagu, która ma połączenie drogowe. Zakwaterowanie jest w kompleksowym ośrodku domków rybackich zbudowanych na palach, z pięknym widokiem na morze, góry i fiordy. Domki rybackie na Lofotach (rorbuer) były niegdyś wykorzystywane do zakwaterowania rybaków z całej Norwegii podczas największych corocznych połowów dorszy na świecie. Obecnie Lofoty również kojarzone są przede wszystkim z połowami, które odbywają się między styczniem a kwietniem wzdłuż całego archipelagu wysp. Większość z domków gruntownie odrestaurowano (2009 i 2010) i dostosowano do potrzeb licznie odwiedzających Lofoty turystów z całego świata. Autentyczność oraz wystrój wnętrza przypomina o ich pierwotnym przeznaczeniu oferując jednocześnie wysoki komfort, bezprzewodowy internet WiFi oraz telewizję satelitarną i w pełni wyposażoną kuchnię. Do dyspozycji gości jest 19 odrestaurowanych, autentycznych rorbuer, duża sala konferencyjna, łodzie  oraz możliwość wypożyczenia rowerów i kajaków morskich.    

Wyżywienie:

Ze względu na wysokie koszty wyżywienia w Norwegii zachęcamy do zabrania prowiantu z Polski, jednak większość podstawowych produktów dostępna jest również w tutejszym okolicznym sklepie.  Posiłki można przygotować sobie w swoich pokojach gdzie jest w pełni wyposażona kuchnia. Na życzenie można także zorganizaować śniadania, lunch oraz obiado-kolacje w restauracji przy ośrodku. Jest tam szeroki wybór produktów tradycyjnie spożywanych w Norwegii takich jak: rolada jagnięca, biały kozi ser, brązowy kozi ser, wędzony łosoś, powidła z moroszek czy jajecznica na bekonie. Restauracja serwuje przede wszystkim lokalne specjalności przygotowywane z wielu gatunków ryb np. dorszy, czarniaków, zębaczy smugowych, karmazynów, halibutów oraz łupaczy. Do delikatesów należą owoce morza; krewetki, kraby królewskie (do 1m), małże, jak również mięso wieloryba i suszony dorsz. Istnieje możliwość osobnego menu dla wegetarian i jaroszy. Kalkulacja na osobę w restauracji: Cena jednostkowa: Wyżywienie opcja FB - 575 Nok;  HB - 420 Nok; BB -135 Nok / na dzień    

Miejsca nurkowe

Miejsca nurkowe dostępne są głównie z lądu, bądź z małych łodzi motorowych o mocy silnika 10 i 15 koni.
 • Nurkowanie w fiordach – jest to głównie nurkowanie z lądu, ale wygląda zupełnie inaczej niż to, z którym zwykle mieliście do czynienia, ze względu na panujący tu arktyczny klimat, a także krystalicznie czyste wody Morza Norweskiego i dziewicza przyroda tego przepięknego zakątka świata.
Zanurzając się w podwodny świat macie możliwość poznania i obcowania z dostępnymi tylko tutaj okazami ryb, czy innymi morskimi stworzeniami. Co ciekawe, ze wzglądu na bardziej natlenioną wodę, organizmy rosną tu dużo większe niż w innych zakątkach kuli ziemskiej. Halibuty wielkości drzwi czy zębacze do 1,5 metra długości albo metrowej wielkości kraby nie należą tu do rzadkości, a łąki olbrzymich alg przedstawiają zupełnie inną scenerię podwodną od znanych z raf koralowych czy basenu Morza Śródziemnego.
 • Nurkowanie w prądzie – nurkowanie w prądzie to niezwykłe przeżycie, wymaga jednak od nurka odpowiednich kwalifikacji i dyscypliny. Najsilniejsze prądy powstają w wąskich cieśninach podczas przypływów i odpływów, które „opróżniają” i z powrotem „napełniają” fiordy wodą. W tych miejscach podziwiać możecie lasy brunatnic, które dzięki stałej wymianie wody i tlenu rozrastają się do ogromnych rozmiarów. Zachwycające życie podwodne urzekło już niejednego nurka.
 • Nurkowanie na wrakach – starcia niemieckich i alianckich flot podczas II wojny światowej pozostawiły na Lofotach wiele podwodnych atrakcji w postaci zatopionych wraków, które uchodzą za najciekawsze w całej Norwegii. Jeden z nich leżący w porcie w Svolvær – MS Hamburg. Jest to wrak o długości 120 m, metalowej konstrukcji, leżący na maksymalnej głębokości 29 m. Zimne arktyczne wody spowodowały, że zachował się przez te lata w całkiem dobrym stanie.
 • Nurkowanie przy skalnych ścianach – nie tylko na otwartym morzu, ale i w fiordach znajdują się ściany polodowcowych gór, które pod wodą osiągają niezbadane głębokości. Są w nich tajemnicze kaniony i zakamarki, które pobudzają naszą wyobraźnię. Nurkowanie przy takich ścianach zawsze jest fascynujące i długo zapada w pamięć.
 

Inne atrakcje  - Propozycje dla osób nie nurkujących:

  Orientacyjne ceny podane poniżej dotyczą biletów wstępu.
 • Norweskie Muzeum Wioski Rybackiej w A. W osadzie znajduje się wszystko to, co było elementem niezbędnym, aby można tu było przetrwać surowe warunki w trakcie corocznych połowów dorsza. Nadal czynna jest piekarnia z oryginalnym piecem, oferująca tradycyjnie wypieki, restauracja z pubem, sklep, najstarsza traniarnia na świecie, ogromny dom właściciela ziemskiego oraz duża liczba domków rybackich na palach zwanych – rorbuer. Muzeum prezentuje także stare łodzie rybackie, sprzęt używany podczas połowów oraz pozwala przeżyć wraz z przewodnikiem jeszcze raz historię powstania osady, życia rybaków i ich rodzin i usłyszeć o ich wierzeniach i przesądach. Czas trwania: 1-2 godzin. Cena dla grupy 40 Nok/os., indywidualnie 50 Nok/os.
 • Muzeum Suszonej Ryby w A. Zwiedzenie niezwykle oryginalnego muzeum, gdzie usłyszymy o wielowiekowej tradycji suszenia ryb oraz ich eksporcie głównie do Włoch. Czas trwania: 1 godzina. Cena dla grupy 30 Nok/os., indywidualnie 40 Nok/os.
 • Połów na kutrze rybackim. Wyjątkową atrakcją jest wyprawa okolice Lofotodden oraz słynnego prądu morskiego i wirów Moskstraumen, podczas której uczestnicy konkurują między sobą o największy połów. Można złowić dorsze, czarniaki, łupacze oraz plamiaki. Złowione ryby następnie przygotowują kucharze w lokalnej restauracji na wieczorną ucztę. Serwowany jest lekki lunch na kutrze. Czas trwania: 4 godziny. Cena na osobę 500 Nok.
 • Wędrówka na Tindstind. Wędrówka z Sorvagen na pobliski szczyt, z którego roztacza się piękny widok. Czas trwania: 3 godziny. Cena na osobę 300 Nok.
 • Wędrówka na Reinebringen. Nad miejscowością Reine wygląda jak tatrzański Mnich i niewielu wierzy, ze można ją zdobyć wędrując szlakiem turystycznym, stromo pnącym się w górę. Każdy, kto zada sobie trochę trudu, by dotrzeć na szczyt nigdy nie zapomni widoku, który się z niego roztacza. Reinebringen jest jednym z najpiękniejszych miejsc widokowych na całych Lofotach. Czas trwania: ok. 3 godziny. Cena na osobę 200 Nok. My mamy tą wycieczkę gratis (doliczyć trzeba tylko koszty transferu)
 • Rejs statkiem po jednym z najpiękniejszych fiordów w Północnej Norwegii, Reinefjord, wędrówka górska na dziką plażę oraz piknik. Reine i okolice uznane zostały w latach 70-tych za najpiękniejsze miejsce w Norwegii. Krajobraz charakteryzuje się wysokimi i stromymi zboczami gόr o najdziwniejszych kształtach. Można tu podziwiać liczne wodospady oraz kilka zabudowań w schowanych między gόrami fiordach. Czas trwania: 5 godzin. Oferta tylko dla grupy, cena na osobę 400 Nok. Polecamy również indiwidualnie wybrać się na godzinny rejs statkiem po fiordzie Reinefjord. Cena na osobę 120 Nok.
 • Wędrówka z Nusfjord do Nesland, zwiedzanie Nesland. Nesland to opuszczona wioska rybacka, która niegdyś tętniła życiem. Zachowały się tu oryginalne domy oraz budynki służące rybakom w połowach zarówno dorsza jak również wielorybów. W 1975 roku Nusfjord został wpisany przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego. Czas trwania: 6 godzin. Cena na osobę 400 Nok.
 • Artystyczna manufaktura szkła i ceramiki w Vikten. Manufaktura szkła i ceramiki znajduje się w Vikten, maleńkiej osadzie zamieszkanej przez społeczność religijną, kierującą się własnymi prawami i zwyczajami oraz wielodzietnej rodziny Tangrand, która na przekór konserwatywnemu światopoglądowi mieszkańców wioski postanowiła podążać swoją drogą. Cena na osobę 20 Nok.
 • Muzeum Wikingόw w Borg. Przed tysiącem lat dokładnie w tym miejscu znajdowała się jedna z największych posiadłości wikingów. Pozostałości odkryto ponad 20 lat temu i zrekonstruowano zachowując oryginalną konstrukcję oraz odkryte przez archeologów znaleziska. To tu interaktywnie poznamy jak wyglądało kiedyś życie wikingów. Jest możliwość zamówienia bankietu, podczas którego będziemy kosztować wyśmienite jadło, złożone głównie z dań mięsnych, przygotowywane tak jak przed wiekami, podawane przez ubranych w stroje wikingów kelnerów oraz poznamy samego przywódcę wikingów. Zamiast bankietu można zamówić lunch ze zwiedzaniem za dużo niższą cenę. Wiąże się to ze zmianą kolejności atrakcji w programie. Bankiet oraz inne atrakcje oferowane są tylko dla grup, wyjątek stanowi możliwość sprawdzenia swoich umiejętności wioślarskich na statku Wikingów, wyłącznie w sezonie letnim, o stałej porze dnia.  Czas trwania: 2-3 godzin. Cena za zwiedzenie muzeum na osobę 120 Nok.
 • Morski rafting oraz wyprawa do jaskini Refsvikhula  Droga prowadzi ku południowemu krańcowi wyspy i przekracza opisywany przez wielu podróżników, takich jak Edgar Allan Poe czy Juliusza Verne, niebezpieczny prąd morski oraz wiry Moskstraumen. Lunch odbywa się w Hell ("piekło"). Punktem kulminacyjnym wyprawy jest wędrówka do jaskini Refsvikhula. Jaskinia ma głębokość 115 m oraz wysokość 50 m. Znajdują się w niej czerwone malowidła, przedstawiające postaci ludzkie. Badacze są zgodni, iż powstały ok. 3000 tysiące lat temu. Po drodze miniemy kolonie ptaków, w tym kormoranów, nurzykόw oraz nurników. Częstym widokiem są orły bieliki oraz foki. Czas trwania: 6-7 godzin. Cena na osobę 900 Nok.
  Do dyspozycji w pełni wyposażone pomieszczenie gdzie można wysuszyć i bezpiecznie przechować sprzęt
 • Sala konferencyjna
 • Łódź na dodatkowe nurkowania dla 3-4 osób. Nurkowanie za niewielką dopłatą za paliwo.
 • Opiekę polskojęzycznego instruktora
 • Zakwaterowanie w Eliassen Rorbuer na Hamnøy w tym:
 • Pościel
 • Sprzątanie
 • Bezprzewodowy internet WiFi
 • Telewizja satelitarna
 • W pełni wyposażona kuchnia
 • Grill dla chętnych
 • Transfer z przystani promowej w Moskenes na Lofotach do miejsca zakwaterowania
Dodatkowe atrakcje:
 • Rowery - gratis
 • Tradycyjny sprzęt do łowienia – lina haczykowa - gratis
 • Łodzie wiosłowe - gratis
 • Wycieczka na Górę Reinebringen skąd rozciąga się pejzaż na Lofoty  -gratis
       

Rezerwacja

Należy pamiętać o rezerwacji biletów na prom do Szwecji (!)  

Kontakt:

Rudi Stankiewicz e-mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl tel.kom.: 601 321 557  

Informacje dodatkowe:

 • Należy pamiętać o zabraniu ciepłych, wodo – oraz wiatroodpornych ubrań oraz nieprzemakalnych butów bez względu na porę roku.
 • Należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy.
 • Przed wyjazdem zalecamy zawarcie umowy ubezpieczenia w DAN, a nurkowie, którzy zabiorą ze sobą osoby nie nurkujące mogą rozszerzyć swoje członkostwo o tzw. Family Assistance
 • Większość atrakcji wymaga od uczestników pełnej sprawności fizycznej.
 • Należy zabezpieczyć się przed chorobami (np. choroba morska, lokomocyjna) wywołanymi przemieszczaniem się różnymi środkami transportu, a także zalecamy na około 2 tygodnie przed przyjazdem wchłaniać większa ilość witamin aby uodpornić się na nagłe zmiany klimatyczne.
 • Program może ulec zmianom, ze względu na nieprzewidywalne warunki klimatyczne, charakter wyjazdu będzie jednak zachowany.
 • Należy wziąć pod uwagę, iż będziemy za kołem podbiegunowym i temperatury mogą zmieniać się bardzo szybko (od +10 do +30 stopni)
 • Pod wodą najniższa spodziewana temperatura to około 10-12 stopni Celsjusza
 • Przeczytaj naszą relację z wyprawy na Lofoty
 • Niestety właściciel nie pozwala na trzymanie zwierząt typu psy/ koty w domkach
 • Zobacz to jak jeszcze się wahasz http://files.dropbox.com/u/650589/!!rorbuer1/eliassen.html
 • Promy do Szwecji rozkład jazdy/bilety http://www.polferries.pl/biznes/integracja_na_morzu-gn
 • Można dolecieć także norweskimi liniami lotniczymi
 

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073