Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Nurkowanie Norwegia – safari

Termin wyprawy: 2-9.09.2017
Nurkowanie Norwegia

 

 

Nurkowanie Norwegia - safari nurkowe na Lofotach

Zapraszamy w jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie.

Można śmiało powiedzieć, iż urok wysp Lofoty zapiera dech w piersiach najbardziej zagorzałych globtroterów. Gdy dodamy do tego nurkowania z dorszami, 2 metrowej wielkości halibutami czy groźnie wyglądającymi półtorametrowymi zębaczami czy krabami, miejsce to wydaje się być absolutnie unikatowe w skali globalnej. To tu właśnie fiordy będą jadły Ci z ręki!

Lofoty to raj szczególnie dla fotografów pragnących zrobić to unikatowe zdjęcie. Miejsce, gdzie słońce latem nie zachodzi, krajobraz podczas naszego rejsu nieustannie będzie się zmieniał, a to, co zobaczysz po drodze sprawi nie raz, że dech w piersiach Ci stanie. Ten norweski archipelag wysp przez National Geographic został uznany za trzeci najpiękniejszy na świecie. To szczególnie widać w ostrym słońcu. Przejrzystość powietrza sięga 150 kilometrów!

DCIM101GOPROG0417040. DCIM101GOPROG0366882.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lofoty leżą 300 km za kołem podbiegunowym, a przepływający miedzy nimi ciepły prąd Golfsztrom powoduje, że miejsce to jest unikatowe do nurkowania, łowiectwa podwodnego i wędkowania. To właśnie tu pobija się rekordy w złowionych sztukach na wędkę. Lofoty słyną oczywiście z fiordów wpadających prosto do morza, wody gdzie czasami przejrzystość sięga 70 metrów (sami tego doświadczyliśmy na poprzednich wyprawach), białych piaszczystych plaż oraz bogatej fauny i flory, która zachwyca i zaskakuje na początku każdego. Kto raz odwiedził to magiczne miejsce jeszcze tu wróci. Weź to za pewnik  bo nie łatwo jest się uwolnić od spektakularnych widoków morza, fiordόw i gόr i fenomenalnych nurkowań.

Przeczytaj naszą relację i zobacz film z wcześniejszej wyprawy na Lofoty 

 

Termin: 2-9.09.2017

 

DCIM101GOPROG0488818. DCIM101GOPROG0418594.
 
 
 
Skrócony plan wyprawy (mapka przedstawia trzy alternatywne trasy w zależności od warunków pogodowych):
norwegialofoty-9
2.09 – wylot z Warszawy, przesiadka w Oslo na lot do  Tromso, zamusztrowanie na jachcie 
3.09 – zakupy na jacht i wypływamy, tego dnia robimy 1 nurkowanie
4.09 – dwa nurkowania
5.09 – dwa nurkowania
6.09 - dwa nurkowania
7.09 – dwa nurkowania
8.09 –poranne nurkowanie i suszenie sprzętu, przypływamy do Bodo
9.09 – wymusztrowanie, transfer na lotnisko i lot powrotny do Warszawy przez Oslo
 
 

Jacht S/Y Hi Ocean One, na którym będziemy pływać:

 
spitsbergen-nurkowanie-60Jacht Hi Ocean One typu Fram 60 (rocznik 2007) został zbudowany w polskiej stoczni FRAM i wyposażony przez prywatnego inwestora. Jest to solidna jednostka typu slup o stalowym kadłubie. Jego zalety szczególnie docenią osoby, dla których ważny jest komfort, radość z żeglowania i bezpieczeństwo. Łódź jest dostosowana do nurkowań dla 12 osób.  Jacht przystosowany jest dla 18 osób jednak ze względu na komfort zbieramy tylko 10 osób. Dwie osoby będą załogą.  Jedna zabezpieczeniem nurkowań.  
 
 
 
 
spitsbergen-nurkowanie-59spitsbergen-nurkowanie-55
 

spitsbergen-nurkowanie-54spitsbergen-nurkowanie-53

 

 

 

 

 

 

 

 

Komfort załogi (wnętrze jachtu) 

 • Jacht wyposażony jest w 5 oddzielnych, zamykanych wygodnych kabin. Kabiny wykończone są okładziną drewnianą oraz elementami sztucznej skóry. Na jachcie znajdują się:
 • Kabina dziobowa - posiada cztery komfortowe koje oraz poprzeczna koja dodatkową. Każdy z Uczestników rejsu ma do dyspozycji szafki i półki na rzeczy osobiste. Kabina doświetlona jest licznymi okienkami.
 • Dwie kabiny klasy Premium na śródokręciu posiadają podwójną koję, sofę, liczne szafki oraz szafę, przedsionek. Kabiny te mają bezpośrednie, niezależne wejścia do łazienek umieszczonych na śródokręciu. Są one doświetlone okienkami burtowymi i lukiem w suficie przedsionka. Istnieje również możliwość zamiany sofy w koję i zmianę tych kabin w wygodne kabiny trzyosobowe. 
 • Dwuosobowa kabina klasy Premium na rufie z przestronną, dwuosobową koją, licznymi szafkami na rzeczy osobiste pasażerów. Kajuta ta jest doskonale doświetlona licznymi okienkami, lukiem sufitowym i jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie łazienki rufowej.
 • Trzyosobowa kabina dla załogi stałej na rufie.
 • Na jachcie znajdują się 3 łazienki z toaletą oraz prysznicem z ciepłą wodą. Łazienki mają umywalki i pełnowymiarowe toalety z elektrycznym systemem spuszczania wody. Łazienki na śródokręciu wyłożone są mozaiką glazurowaną lub glazurą a blaty są granitowe. Odsalarka wody morskiej zamontowana na jachcie pozwala na stosunkowo dużą niezależność jachtu od konieczności tankowania wody słodkiej, co znacznie zwiększa jego autonomiczność.
 • Do dyspozycji pasażerów jest największe pomieszczenie na jachcie – przestronna mesa z wygodnymi kanapami i rozkładanym stołem, radiem z systemem audio, telewizorem i odtwarzaczem dvd. Na jachcie znajduje się antena satelitarna do odbioru sygnału telewizyjnego. System audio ma możliwość przełączenia na głośniki zewnętrzne w kokpicie. Mesa jest doświetlona dużymi, panoramicznymi oknami. Umożliwia ona wygodne spędzanie w niej czasu przez wszystkich uczestników rejsu. Mesa połączona jest z jachtową kuchnią – kambuzem, który wyposażony jest w kuchenkę gazową z piekarnikiem, zlew z bieżącą wodą, lodówkę, zmywarkę do naczyń i podręczną zamrażarkę.
 • Na jachcie znajduje się duża zamrażarka
 
Długość całkowita: 18,62m
Szerokość: 5,20 m
Zanurzenie: 2,40 m
Wysokość boczna 3,90 m
Wyporność: 40000 kg
Zbiornik wody: 1200 l
Zbiornik paliwa: 4000 l
Powierzchnia żagli: 150 m2
Załoga: max: 17 osób
 

Radość z żeglowania (pokład)

 
spitsbergen-nurkowanie-56Na jachcie zabudowano zamykaną i ogrzewaną sterówkę. Sterówka ma duże okna, które umożliwiają obserwację otoczenia jachtu we wszystkich kierunkach. Znajdują się w niej wszystkie niezbędne urządzenia służące do nawigacji i sterowania jachtem. Zalety takiego rozwiązania docenią w szczególności żeglarze na zimnych akwenach morskich lub żeglujący w trudnych warunkach atmosferycznych. Za sterówką został zbudowany wygodny kokpit. Jest on wyposażony w rozkładany teakowy stół i siedzenia. W jednym z siedzeń kokpitu zamontowano komorę chłodniczą do przechowywania warzyw.
 
spitsbergen-nurkowanie-58spitsbergen-nurkowanie-57
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kokpit ma bezpośrednie wyjście na przestronny pokład rufowy - tak jak cały pokład jachtu wyłożony drewnem teakowym. Odpowiednie mocowanie want sprawia, że poruszanie się po jachcie od dziobu do rufy nie sprawia najmniejszych trudności. Dla bezpieczeństwa cały pokład został otoczony solidnym relingiem ze stali nierdzewnej. Zejście do kąpieli lub nurkowania ułatwia hydraulicznie opuszczana platforma na rufie jachtu, która może być używana do zwykłych kąpieli jak i do wygodnego zejścia pod wodę dla nurków. Po kąpieli można skorzystać z zewnętrznego prysznica zamontowanego na rufie jachtu.  
 

 norwegialofoty-10 norwegialofoty-8

 

 

 

 

Nurkowania:

norwegialofoty-9To pierwsza taka wyprawa w historii polskiego nurkowania, tak więc nie mamy oklepanych miejsc nurkowych tym bardziej, że pogoda dyktuje warunki. Na pewno będziemy mieli kilka niezłych nurkowań w prądzie, a to, w lokalnym centrum nurkowym droga impreza. Jeśli np. chciałbyś wykupić jedno nurkowanie w prądzie w lokalnej bazie nurkowej  (około 300 zł/ nurkowanie).
 
Jacht wyposażony jest w odpowiednia ilość butli i balastu z pasami balastowymi (butle 12,15,18 litrowe). Nabijanie tylko powietrzem. Sprężarka znajduje się w pod mesą, chłodzona jest wodą morską, wydajność 200 l/min.
Każde nurkowanie podczas tego wyjazdu robimy w suchym skafandrze, tego nie trzeba chyba tłumaczyć. Można też w mokrym skafandrze ale jeżeli już to 7 mm + docieplenie 5 mm.  Zalecamy, aby zanurkować kilka razy wcześniej przed wyprawą, aby sprawdzić niezawodność sprzętu nurkowego, który przywieziesz z sobą.
 
Logistyka i czas pozwoli nam wykonać dwa nurkowania w ciągu dnia. Od czasu do czasu będziemy robić jedno, a potem spróbujemy zorganizować sobie wycieczkę np. na fiordy.
 
DCIM100GOPROG0146119. DCIM100GOPROG0136088.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pod wodą możemy spotkać w zasadzie to wszystko, co żyje w Norwegii. Wieloryby, orki, foki, dorsze, polloki, zębacze, potężne halibuty i wiele innych. Główną atrakcją będą jednak niezapomniane nurkowania przy fiordach i rekordowe wielkości złowionych ryb.   
 
DCIM100GOPROG0197862. DCIM100GOPROG0157740.

 

 

 

 

Jak wyglądają nurkowania na Lofotach:

 
 • Nurkowanie we fiordach - przejrzyste wody Morza Norweskiego i surowa przyroda tego zakątka świata wyzwala u nurka od razu chęć wejścia do wody. Nurkując masz możliwość poznania i obcowania z dostępnymi dużo większymi okazami ryb, czy innymi morskimi stworzeniami, które być może widziałeś gdzie indziej. Co ciekawe, ze względu na bardziej natlenioną wodę, organizmy rosną tu dużo większe niż w innych zakątkach kuli ziemskiej. Halibuty wielkości drzwi czy zębacze do 1,5 metra długości albo metrowej wielkości kraby nie należą tu do rzadkości, a łąki olbrzymich alg przedstawiają zupełnie inną scenerię podwodną od znanych z raf koralowych czy basenu Morza Śródziemnego.
 • Nurkowanie w prądzie – nurkowanie w prądzie to wyzwanie i dyscyplina. Wymaga jednak od nurka odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Najsilniejsze prądy powstają w wąskich cieśninach podczas przypływów i odpływów, które „opróżniają” i z powrotem „napełniają” fiordy wodą. W tych miejscach podziwiać możecie lasy brunatnic, które dzięki stałej wymianie wody i tlenu rozrastają się do ogromnych rozmiarów. Tam gdzie jest ruch wody jest zazwyczaj bogatsze życie pod wodą to właśnie daje nurkowanie w prądzie. 
 • Nurkowanie na wrakach – morskie bitwy niemieckich i alianckich flot podczas II wojny światowej pozostawiły na Lofotach wiele wraków. Podwodnych artefaktów, które niechybnie będziesz chciał zobaczyć. Np. jeden z nich leżący w porcie w Svolvær (stolica Lofotów) – MS Hamburg. Wrak o długości 120 m, metalowej konstrukcji, leżący na maksymalnej głębokości 29 m. Górna część wystaje prawie nad wodę. Zimne arktyczne wody spowodowały, że zachował się przez te lata w dobrym stanie, a do tego obrósł gąbkami i różnymi organizmami wodnymi dodając mu nie tylko atrybutów historycznych.
 • Nurkowanie przy skalnych ścianach tzw. wall diving – gdy nurkujesz na Lofotach pierwszy raz często na powierzchni wody musisz zadrzeć głowę wysoko w niebo aby dostrzec szczyt góry przed tobą. Wyobraź sobie, że tak samo to wygląda pod wodą. Whow! W tych podwodnych ścianach podczas nurkowania odkryjesz tajemnicze kaniony i zakamarki. Nie wszystkie przecież są eksplorowane!. Nurkowanie w takich miejscach zawsze pobudza wyobraźnię, a na pewno zostawia obraz w pamięci na długie lata.
 • Łowiectwo podwodne - czyli nurkowanie z kuszą. Norwegia to kraj, gdzie można nurkować w morzu z kuszą. Ryb jest tyle, że rząd norweski nie widzi problemu w nurku polującym na swoją kolację.
 

School of Black cod fish (Notothenia microlepidota) swimming underwater, Norway     norwegialofoty-18    norwegialofoty-19

  

Wyżywienie: 

 
Ze względu na wysokie koszty wyżywienia w Norwegii zachęcamy do zabrania prowiantu z Polski tyle ile się da, jednak większość podstawowych produktów dostępna jest również w tutejszych sklepach. Nie przesadzajmy jednak z tym prowiantem. To raj dla wędkarzy, którzy zazwyczaj pierwszego dnia łowią tyle ryb, że starcza dla wszystkich na kilka dni! Na pokładzie wyznaczymy sobie tzw wachty po dwie osoby i każda zmiana robi posiłki jednego dnia dla wszystkich.
 
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
 

 Przelot:

Warszawa - Kopenhaga - Oslo - Tromso
powrót: Bodo - Oslo - Helsinki -Warszawa

lecimy liniami: Norwegian, SAS i Finn Air. Możliwość bagażu 20 kg + 10 podręczny. Ostatnim rejsem (Helsinki-Warszawa) 23 kg + 8 podręczny

2.09.2017 wylot do Norwegii

wylot z Warszawy - 6:05przylot do Kopenhagi -7:25
wylot z Kopenhagi - 8:10przylot do Oslo - 9:02
wylot z Oslo - 13:35przylot do Tromso - 15:30


9.09.2017 powrót do Polski

wylot z Bodo - 8.00przylot do Oslo - 9:30
wylot z Oslo - 13:15przylot do Helsinek - 15:20
wylot z Helsinek - 19.00przylot do Warszawy - 19:45

 

Cena:

 •  

Cena zawiera:

 
 • 7 dni pobytu na jachcie podczas rejsu (płyniemy od Tromso na zachód do Bodo)
 • pakiet 10 nurkowań
 • butlę i pas balastowy w pakiecie nurkowym (ładowanie tylko powietrzem)
 • ubezpieczenie NNW,
 • pamiątkę od Bestdivers
 • obsługę polskojęzycznego instruktora nurkowania
 • obsługę polskojęzycznego skippera
 • pozwolenie na nurkowania
 
 

Cena nie zawiera:

 • ubezpieczenia nurkowego (zdecydowanie polecamy DAN)
 • wypożyczenia sprzętu do nurkowania (butla i pas są w pakiecie nurkowym)
 • ew. transferu z lotniska i na lotnisko (jakby zaszła taka potrzeba)
 • opłat portowych, wyżywienia, opłat za paliwo, sprzątanie**
 
**na miejscu odbywa się zbiórka do kasy jachtowej, z której pieniądze przeznaczone są na wyżywienie, paliwo, opłaty portowe – ok. 200 EUR za osobę/rejs. Ile będziemy chcieli wydać zależy od nas. 20 Euro od osoby musimy także przeznaczyć na sprzątanie po naszym rejsie. 
 
No i jeszcze zerknij na ten film idealnie oddający  urok Lofotów
 
 

Kontakt i rezerwacja:

Rudi Stankiewicz tel.: (+48) 601 321 557 e-mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl     
Potwierdzeniem rezerwacji rejsu jest wpłata 1500 zł na konto podane poniżej oraz zgłoszenie mailowe lub telefoniczne.
Dane do przelewu:
 • nr konta: 20 1940 1076 3023 6905 0000 0000,
 • UNDERWATER TRAVEL, Rudolf Stankiewicz,
 • 72-600 Świnoujście, ul. Piłsudskiego 5/2.
 
 

Informacje dodatkowe:

Pamiętaj o zabraniu ciepłych, wodo – oraz wiatro-odpornych ubrań oraz nieprzemakalnych butów bez względu na porę roku.
 
Należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy.
 
Przed wyjazdem zalecamy zawarcie umowy ubezpieczenia w DAN, a nurkowie, którzy zabiorą ze sobą osoby nienurkujące mogą rozszerzyć swoje członkostwo o tzw. Family Assistance.
 
Większość atrakcji wymaga od uczestników pełnej sprawności fizycznej. Należy zabezpieczyć się przed chorobami (np. choroba morska, lokomocyjna) wywołanymi przemieszczaniem się różnymi środkami transportu, a także zalecamy na około 2 tygodnie przed przyjazdem wchłaniać większą ilość witamin, aby uodpornić się na nagłe zmiany klimatyczne.
 
Program może ulec zmianom, ze względu na nieprzewidywalne warunki klimatyczne, charakter wyjazdu będzie jednak zachowany.
Należy wziąć pod uwagę, iż będziemy za kołem podbiegunowym i temperatury mogą zmieniać się bardzo szybko (od +10 do +30 stopni).
Pod wodą najniższa spodziewana temperatura to około 12 stopni Celsjusza. Woda będzie nagrzana po całym lecie tak więc będą i zatoczki gdzie woda będzie maiła temperaturę jak w polskim jeziorze latem.
 

GALERIA

 

norwegialofoty-14 norwegialofoty-15 norwegialofoty-16

norwegialofoty-12 norwegialofoty-11 norwegialofoty-10 norwegialofoty-8 DCIM100GOPROGOPR6709. DCIM101GOPROG0488818. DCIM101GOPROG0468724. DCIM101GOPROG0418594. DCIM101GOPROG0417040. DCIM101GOPROG0366882. DCIM100GOPROG0256490.

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073