Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Nowy Rok – wspaniałe nurkowanie wyspa Gozo na Malcie

Termin wyprawy: 30.12.2016 - 06.01.2017

Naturalnie można marznąć u nas w Polsce w tym okresie, ale po co? Wyspa Gozo z racji tego, że leży na środku Morza Śródziemnego oferuje najlepszą przejrzystość wody, jaką zobaczymy podczas swoich wojaży nurkowych.

gozoluz-2

W świetle niefajnych wydarzeń w krajach arabskich, to doskonała alternatywa na tygodniowy wyjazd nurkowy. Mieszkańcy wręcz kochają sztuczne ognie. Podczas nocy sylwestrowej najprawdopodobniej zobaczysz najwspanialsze widowisko w swoim życiu jeśli chodzi o sztuczne ognie!

Gozo z nurkowego punktu widzenia to doskonały wybór, zarówno dla nurków rekreacyjnych chcących podziwiać bogatą faunę i florę śródziemnomorską, jak i dla nurków technicznych, których interesuje eksploracja głęboko położonych wraków. Z pośród archipelagu wysp maltańskich najciekawsze miejsca nurkowe znajdują się właśnie wokół tej wyspy. Mamy tam miejsca wybitne dla nurków początkujących, ale w tym samym miejscu płynąc nieco w bok mamy i wspaniałe nurkowania na wrakach i głębokich ścianach. Wyspa jest nieduża tak wiec gdyby wiało zawsze jedziemy w inny zakątek na nurkowania osłaniając się od fal.

Nurkowanie wyspa Gozo   

Wokół Gozo występuje wielka różnorodność podwodnych formacji skalnych – kaniony, tunele, jaskinie, kominy, groty… Jest nawet wewnętrzne morze – Inland Sea oraz fenomenalny łuk skalny – Blue Hole. W wielu przewodnikach zostały one uznane za jedne z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie. Dla fotografów podwodnych jest to z pewnością perełka w ich kolekcjach fotograficznych.

Termin: 30.12.2016 - 6.01.2017

Nurkowanie wyspa Gozo - Nocleg:

Śpimy przy stolicy wyspy Gozo - Rabat albo Victoria (na mapach często pod nazwą Ir-Rabat Għawdex, historycznie Città Victoria). Miejscowość czy raczej dzielnica - Xsewkij  

Od czasów panowania Arabów do 1897 miasto nosiło nazwę Rabat (z arabskiego „przedmieście”). Nazwę zmieniono dla uczczenia diamentowego jubileuszu (60 lat panowania) królowej Wiktorii na wniosek biskupa Gozo Pietro Pace. Częściej mówi się teraz na to miasto Victoria.

 

Wynajęte mamy dwa domy przedzielone basenem łącznie dla 17 osób. W pełni wyposażone. Na miejscu Internet, TV, basen, leżaki. Blisko do centrum Victorii (ok. 20 minut piechotą), restauracji (15 minut piechotą), sklepów ( najbliższy 7 min. piechotą), atrakcji turystycznych typu mury obronne w Rabat.

Dom 1:

Dwie sypialnie, dwie łazienki, antresola, kuchnia.

    

Dom 2:

Dwa pokoje, kuchnia, łazienka, WC i na piętrze dwa pokoje z antresolą. Basen między domami - 70 cm do 2m głębokości, jacuzzi, przy basenie osobna łazienka. Na tarasie przy basenie prysznic i wielki grill gazowy. Oba domy mają osobne wejścia.

   

  Przelot:

Wylot z Warszawy dnia 30.12.2016 godz. 16:25, lądowanie na Malcie 19:20

Powrót dnia 06.01.2017 godz. 19:50, lądujemy w Warszawie 22:45

   

 

Plan wyjazdu:

30.12 – wylot, transfer do apartamentów, zakwaterowanie, spać

 31.12 – dwa nurkowania, i zabawa sylwestrowa

 1.12 – dwa nurkowania

2.01 – dwa nurkowania

 3.01 – dwa nurkowania

 4.01 – dwa nurkowania

 5.01 – czas wolny, ew.nurkowanie dodatkowe z rana (dodatkowo płatne), zwiedzanie dalszych zakątków wyspy

06.01 – relaks, popołudniowy wyjazd na lotnisko, powrót do Polski  

 

Zobacz naszą fotorelację z safari nurkowego wokół archipelagu wysp maltańskich nieobarczoną pochlebstwami reklamowymi

 

Cena:

osoba nurkująca -

osoba nienurkująca -

Cena zawiera:

 • pakiet 5 dni nurkowych (10 nurkowań z brzegu)
 • 7 noclegów w domu w stolicy Gozo
 • transfer z lotniska i  z powrotem (wykupić należy tylko bilet na prom OK. 8 EUR)
 • transfery na miejsca nurkowe
 • przelot Warszawa-Malta-Warszawa z bagażem podręcznym
 • pamiątkę/upominek z wyprawy od Bestdivers
 • opiekę polskojęzycznego instruktora nurkowania
 • butle i pasy balastowe
 • zabezpieczenie logistyki wyjazdu

Cena nie zawiera:

 • wyżywienia (posiłki przyrządzamy w domu, oczywiście w restauracji też można jadać)
 • dodatkowego bagażu (w tej sprawie prosimy o informacje przed wylotem, dokupienie bagażu kosztuje ok. 396 zł)
 • kosztów dodatkowych nurkowań z łodzi lub na farmie tuńczyków.

Uwaga!

 • istnieje możliwość zanurkowania z łodzi na dalszych miejscach nurkowych za dodatkową opłatą ok. 25 eur
 • nurkowanie na farmie tuńczyków za dodatkową opłatą ok. 50 eur (są tylko dwa miejsca na świecie, gdzie można zanurkować na farmie tuńczyków, jedno jest właśnie na Malcie)
 • na miejscu można wypożyczyć komplet sprzętu za 350 zł.
 • dokupienie bagażu głównego 396 zł. w dwie strony potrzebne jest dla uczestników zabierających sprzęt nurkowy ze sobą.

 

Informacje dodatkowe:

   gozoluz-3

W czasie II Wojny Światowej Malta z wyspą Gozo ucierpiała z powodu zmasowanego ataku z powietrza i dlatego dziś wody wokół niej kryją mnóstwo wraków statków, łodzi podwodnych, samolot B-17. Położone są na różnych głębokościach, tak więc dostępne są zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, technicznych nurków. Poniżej miejsca, które będą w zasięgu naszych możliwości i na pewno planujemy tam zanurkować.    


Blue Hole - mała wersja tego z Dahab w Egipcie, wyjście w „morze” pod sklepieniem na 15-17m, „studnia”o średnicy ok. 30 m, dużo możliwości tego miejsca, w zależności od zaawansowania-gł.17-50 metrów.


Inland Sea - przepłynięcie malutkiej, płytkiej zatoki pod ogromną górą (ok. 100m wys.) podwodną grotą (ok. 80 m dł), do której wpada trochę światła, więc nie jest całkiem ciemno. Jest przestrzeń między wodą, a sklepieniem, tamtędy często wypływają małe łodzie z wycieczkami - głębokość 5 - 50m. W zależności od umiejętności i doświadczenia wpływamy w szczeliny w ścianach, lub można zanurkować w jaskini.


Wrak Cominoland - mały, dno na 40 m, dł. 30 m; szer. 8 m, z 20 m doskonale widoczny blisko brzegu z wygodnym zejściem. Wrak przystosowany do zwiedzania, bez niebezpiecznych niespodzianek.


Wrak MV Karvela -  dł. 50 m, szer. 8.5 m. Dno 42 m, do środka wpływa się na 37 m. Nurkowanie z brzegu.


Wrak Xlendi Ferry - 80 metrowy prom, wrak leży do góry dnem, ogromne śruby z każdej strony, nurkujemy  na ok. 30 m gł, dno na 42 m.


Warunki nurkowe na Gozo są dobre praktycznie przez cały rok, choć najlepiej odwiedzić ją w okresie od marca do listopada. Od listopada zaczyna się pora dreszczów i sztormów. Widoczność wody wokół Gozo sięga przeważnie 30 metrów, maksymalnie 60 metrów na większych głębokościach. Temperatura wody od maja do października wynosi około 20-24°C, a w zimie 15°C.   

Dla tych nienurkujących:

  

Na miejscu oprócz nurkowania można wypożyczyć kajak, popłynąć na wycieczkę stateczkiem lub szybką łodzią motorową. Można też popływać skuterami, na „bananie” itp. Dla fanów wędkowania też jest dużo możliwości. Dla lubiących spacery, okolica zapewnia mnóstwo widokowych miejsc, od małych pagórków, po klify strome nad samym morzem, kilkadziesiąt zabytków z wielu epok!! Nad morze od naszych kwater mamy ok. 3-4 km.  

Kontakt i rezerwacja:

Rudi Stankiewicz

Tel. 601321557, 698529073; e-mail. rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

 

Inne miejsca nurkowe dostępne z łodzi - okolice wyspy MALTA I GOZO

Munxar Reef - podwodna rafa zaczyna się na 15 metrze i opada do 45 metrów  lustrem wody. Dana rafa bogata jest w roślinność morską. Znajduje się tam również pęknięcie na szczycie prowadzące do jaskini dostępnej w trakcie jednego zanurzenia.     


Delimara Cave - jaskinia. Do jaskini można się dostać od boku rafy na głębokości 21 metrów. Wewnątrz przekształca się w szerokie  przejście prowadzące kominem do wyjścia na 9 metrze. 


St Paul’s Island - krótki rejs statkiem z zatoki Św. Pawła i możemy rozpocząć eksplorację rafy wokół tej niewielkiej wyspy, która uchodzi za miejsce, gdzie rozbił się statek Św. Pawła i tak przyniósł chrześcijaństwo na Maltę. Zaczynając od 5 metrów możemy zejść maksymalnie na głębokość 25 metrów śledząc ścianę rafy i skaliste dno morskie. 


Lahrax Point - nurkowanie zaczyna się, gdy łódź zostanie zakotwiczona w pobliżu zawalonej jaskini będącej jedną ze spektakularnych atrakcji. Głębokość waha się w granicach 5 do 25 metrów. Zanurzenie zazwyczaj kończy się eksploracją wnętrza wywianego otworu utworzonego przez silne zimowe maltańskie sztormy.    


Comino Caves - zawsze popularna wśród odwiedzających okoliczne brzegi sieć płytkich grot i jaskiń zachwyci każdego. Jednym z najważniejszych elementów jest czas karmienia ławic leszczy tłoczących się przy każdym z nurków oferujących nawet najmniejszą przekąskę. 


Crystal Lagoon - miejsce idealne do fotografowania, gdzie białe piaszczyste dno odbija ciepłe promienie słoneczne przebijające się przez wodę morza śródziemnego.     


Lantern Point - po opuszczeniu kotwicy na mieliznę, nurkowanie zazwyczaj zaczyna się zanurzaniem w tunelu prowadzącym od 5 do 17 metra pod powierzchnię. Następnie możemy natknąć się na masywne głazy oferujące jeszcze więcej wrażeń. Wracając w kierunku ściany rafy opadającej na głębokość 45 metrów, możemy dostrzec barakudy i duże moreny. 


Cominotto Reef - w danym miejscu nurkowanie z łodzi oferuje liczne gatunki ryb, takich jak korys, mątwa, strzyż i zatrzęsienie garbików wśród traw posedonii.    


Alex’s cave – Jaskinia Aleksa. Jest to bardzo przyjemne miejsce, które oferuje eksplorację tunelu jeśli tylko cofniemy się 35 metrów w kierunku skalnej ściany. Może posłużyć jako pierwsze doświadczenie w nurkowaniu jaskiniowym dla średnio zaawansowanych nurków. 


Bristol Blenheim Bomber - zestrzelony w trakcie podejścia nad Maltą w trakcie II wojny światowej, obecnie zalega na piaszczystym dnie 42 metrów pod powierzchnią. Jeśli zanurzymy się od strony linii strzału przed naszymi oczami pojawi się spektakularny widok. Jeśli jest to Wasza pierwsza wizyta w tym miejscu, pozostanie ona na długo w Waszej pamięci. 


The Imperial Eagle - po rozpoczęciu życia na wodach Tamizy w Londynie, statek przez wiele lat służył jako prom między Maltą a Gozo. Będąc przywiązany przez długi czas w Grand Harbour, został w końcu zatopiony pół mili od Qawra Point i spoczywa na głębokości 40 metrów z dziobem skierowanym w piękny zaułek rafy. W tym miejscu znajduje się również pomnik Chrystusa z Ascension i bardzo stara kotwica tuż obok podwodnego łuku. 


Torpedo Ship  - włoska łódź torpedowa natrafiła na minę w czasie II wojny światowej. Osiadła na głębokości 40 metrów. Rozrzucone fragmenty w promieniu 50 metrów w towarzystwie szczątków samolotów i innych jednostek wojennych stanowią przykład tragicznych skutków kontaktu okrętu z miną morską. 


HMS Hellespont - drewniany parowiec kołowy, który wpłynął na minę w czasie II wojny światowej w trakcie służby. Natychmiast zatonął i osiadł na dnie w pozycji pionowej na 41 metrze. Oszałamiający wrak przetrwał w nienaruszonym stanie. 


St. Angelo - wyławiacz min z okresu II wojny światowej, który zatonął po eksplozji jednej z nich w drodze do Grand Harbour. Obecnie spoczywa 53 metry pod wodą. 


HMS Stubborn

Zalegając w niemal pionowej pozycji na 57 metrze piaszczystego dna jest nietkniętym przykładem brytyjskiej łodzi podwodnej S Klasy. Oczekuje na nurków posiadających niezbędne umiejętności i doświadczenie. Po wielu latach służby, sławny HMS Stubborn, mający wybitną historię w marynarce został zatopiony zaledwie dwie mile od północno-wschodniego brzegu Malty. W celu uniknięcia zbędnego ryzyka, nie zaleca się nurkowania z pojedynczą butlą. 


The Polynesian - francuski frachtowiec, który zatonął w czasie I wojny światowej. 145 metrowy okręt spoczywa na głębokości od 53 do 70 metrów. Wrakowi nadano nazwę „Statek Talerzy” z powodu liczby znajdujących się na nim przedmiotów. Jest to kolejne miejsce wymagające odpowiedniego przygotowania ze względu na głębokość. 


HMS Southwold - brytyjski niszczyciel trafił na minę w czasie II wojny światowej. Wielokrotne próby uratowania okrętu okazały się daremne z powodu silnego ataku samolotów wroga. Spoczywa w dwóch częściach na głębokości od 60 do 75 metrów na piaszczystym dnie po stronie południowego wejścia do Grand Harbour. 


Bristol Beau Fighter - wrak brytyjskiego samolotu. Leży na dnie na 40 metrze zestrzelony w drodze na Maltę w czasie II wojny światowej. 


Munxar Cave - wejście do jaskini znajduje się na głębokości 15 metrów, na powierzchni rafy. Prowadzi w kierunku szerokiego otworu z wyjściem zanurzonym 40 metrów pod wodą. 


Imgieles Reef - grzbiet rafy znajduje się na głębokości 18 metrów i łagodnie opada do 40 metrów. Dookoła rafy możemy znaleźć niezliczoną ilość powojennych szczątków i wraków. 

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073