Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Nurkowanie z sumami – Nurkowanie Biebrza spływ

Termin wyprawy: 11-13.08.2017

Niewiele osób wie, że rok 2015 był rokiem suma. Jeszcze mniej widziało go na własne oczy… chyba, że na talerzu, a już garstka miała okazję podziwiać tę majestatyczną rybę pod wodą. Może zatem warto?

 

W 2016 roku po raz pierwszy organizowaliśmy nurkowania w rzece Biebrza. Nurkowania przeszły nasze oczekiwania. Było tak rewelacyjnie, że zdecydowanie będziemy powtarzać tę imprezę - szczerze i gorąco zachęcamy, aby wybrać się z nami! W planie nie tylko spływ nurkowy, ale i zwiedzanie najciekawszych zakątków Biebrzańskiego Parku Narodowego. Bardzo fajna wycieczka edukacyjna także dla najmłodszych.

Podczas tej wyprawy masz na to rzadką okazję. Mamy możliwość zabrania ze sobą jednorazowo tylko 8 osób do wody. Nurkowanie w Biebrzy wymaga specjalnego pozwolenia i asysty lokalnego przewodnika. Jednak spotkanie z sumami to nie jedyna atrakcja wyprawy nad Biebrzę. W Biebrzańskim Parku Narodowym znajdzie coś dla siebie i miłośnik historii, i amator grzybobrania. To będzie zatem niezwykła przygoda nurkowa połączona ze zwiedzaniem drugiego dnia weekendu  jednego z piękniejszych zakamarków Polski.

Nie jest to wyjazd na nurkowania szkoleniowe, lecz spływ nurkowy pod wodą w rzece Biebrza. Niemniej jednak możesz zaliczyć to nurkowanie do jednego z nurkowań w ramach programu PADI AOWD (nurkowanie w prądzie). Nurków ze znikomym doświadczeniem nurkowym także gorąco zapraszamy.

 

Dojazd

Dojechać mamy do kwater w Dolistowo Stare, znajduje się ok. 60 km od Białegostoku, w kierunku Knyszyna. Bliżej terminu wskażemy, kto gdzie śpi. Mamy dwa miejsca zarezerwowane oddalone od siebie około 800 m.

Jadąc od Warszawy trasą nr 8 należy skręcić w miejscowości Stare Jeżewo na drogę nr 671. Trasa wiedzie przez miejscowości Tykocin, Knyszyn. Drogą na Korycin dojeżdżamy do rozjazdu na Kalinówkę Kościelną, w której skręcamy na Jaświły. Z Jaświł do Dolistowa Starego jest 8 km. Droga nieco skomplikowana, stare trasy GPS poprowadzą gorszą drogą. Czas dojazdu z Warszawy ok. 3,5 h.

Cena zawiera:

 • obowiązkowego przewodnika na spływ rzeką Biebrzą
 • przewodnika w niedzielę na zwiedzanie najciekawszych zakątków Biebrzańskiego Parku Narodowego
 • nocleg z piątku na sobotę  i  soboty na niedzielę
 • obiadokolację w sobotę
 • śniadanie w sobotę i  niedzielę
 • zezwolenia na nurkowanie w Biebrzańskim Parku Narodowym
 • bilet wstępu do Biebrzańskiego Parku Narodowego
 • spływ Biebrzą z przewodnikiem
 • tratwę na czas spływu

Cena nie zawiera:

 • dojazdu (łączymy się po kilka osób w autach, my to koordynujemy)
 • wypożyczenia brakującego sprzętu nurkowego
 • Liczba miejsc noclegowych - 8 lub 16*

Nocleg i wyżywienie

Nocleg:

Jeden Dom mamy zarezerwowany pod adresem Dolistowo Stare 69. Tam śpi część grupy. Druga część grupy śpi pod adresem Dolistowo Stare 139, tam też są nasze posiłki dla całej grupy. Pokoje są 2 i 3 osobowe.

Wyżywienie:

Gospodyni serwuje regionalne potrawy, z produktów pochodzących z własnego gospodarstwa, jak i pochodzących z terenów Zielonych Płuc Polski. W sobotę i niedzielę mamy śniadania, a w sobotę na wieczór obiadokolację.

Dla bezmięsnych: wegetarianie, weganie tudzież inne odmiany bezkwikowców – prosimy o wcześniejsze zgłoszenie, aby gospodyni mogła uwzględnić Wasze preferencje kulinarne

Ważne informacje:

W sierpniu woda w rzekach jest klarowna ze względu na już rozwiniętą florę pod wodą (rośliny wychwytują pył z wody), jednak deszcze mogą zmienić wizurę, czasami dość znacząco!

Należy zabrać środki na komary. Na meszki polecamy olejek migdałowy (skutecznie je odstrasza).

Podczas spływu będziemy ok. 3,5 h w wodzie (woda o tej porze ma ok. 20-22 stopni).

Przeciętna głębokość rzeki to ok. 2 m, ale są i fragmenty, gdzie będzie 4-5 metrów.

Każdy musi zabrać butlę nurkową już naładowaną.

Obowiązkowo zabieramy fajki do maski.

W przypadku większej liczby osób niż 8, dodatkowe osoby będą dokwaterowane w miejscach obok naszych stancji, w tej samej miejscowości Dolistowo Stare.

Osoby nienurkujące naturalnie też mogą dołączyć do wyprawy. To doskonała wycieczka edukacyjna także dla najmłodszych.

Plan wyjazdu:

11.08.2017 Wydawanie sprzętu do nurkowania dla osób, które potrzebują coś wypożyczyć w C.N. Bestdivers w godz. 16.00-18.00 i wyjazd nad Biebrzę, zakwaterowanie, czas wolny.
12.08.2017 Śniadanie i spływ rzeką Biebrza (czas około 3,5h). Cała logistyka zajmie ok. 5 godzin, mamy więc czas po południu dla siebie żeby odpocząć pochodzić po lesie, wypić dobrą kawę w spokoju w lokalnych restauracjach. Wieczorem obiadokolacja wspólna na naszych kwaterach. Możemy także wieczorem udać się na obserwację łosi na żerowisku.
13.08.2017 Po śniadaniu, zabieramy nasze rzeczy z kwater i wyjście w teren do lasu z przewodnikiem. W planie mamy odwiedzanie torfowisk z bagnem halucynogennym, żerowisko łosia i wilków, eksplorację poniemieckich bunkrów w okolicach Osowca. W międzyczasie poznawanie niesamowitych ciekawostek na temat polskiej fauny w Biebrzańskim Parku Narodowym (drapieżne, trujące i zdrowotne rośliny, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia lub tylko czytaliśmy w książkach o ziołolecznictwie). Powrót do domu około 16.00 i zwrot sprzętu w Bestdivers dla tych, którzy coś pożyczali.

W wodzie, ze względu na ograniczenia Parku Narodowego może płynąć maksymalnie 8 osób. Druga ósemka w tym czasie płynie na tratwie. W połowie drogi grupa się zamienia. Spływ do połowy dystansu w rzece trwa ok. 1,5 h.

Tu przeczytaj relację i zobacz nasz film z wyprawy w 2016 roku

Spływ Biebrzą - lipiec 2016

Kontakt i rezerwacja:

Rudi Stankiewicz

tel. 601321557

mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

Galeria zdjęć

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073