Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Nurkowanie w Rzece Krutynia i Jeziorze Jegocin

 Krutynia

 

Wyprawa z cyklu „Cudze chwalicie swego nie znacie”.

 

Pomysł wyjazdu na nurkowania rekreacyjne w jeziorze Jegocin zrodził się jeszcze zimą tego roku, kiedy to kilka informacji przykuło naszą uwagę.
 
 • Jezioro Jegocin położone jest w lesie bez żadnych pól wokół znaczy to, nawozy nie spływają do wody i nie nawożą jeziora.
 
 • Woda jest chłodniejsza od okolicznych jezior znaczyć to może na duże podwodne źródła co tłumaczy charakter jeziora (odpływowe i z niezwykle czystą wodą).
 
 
 
Takie ciekawostki należy, a nawet trzeba sprawdzać zatem kto chętny zabrać się z nami na wyprawę odkrywczą – Zapraszamy. Ileż razy można w to samo miejsce jeździć typu Zakrzówek, Koparki czy Hańcza…no sami powiedzcie? Jegocin to założenie na w sobotę, natomiast w niedziele mamy sprytny plan zrobić spływ nurkowy w jednej z najczystszych rzek Polski – Krutynią (więcej o rzece w opisie poniżej).
 
Spływ Kajakowy Krutynią Krutynia
 
Któż nie słyszał o spływach kajakowych ta rzeką? Natomiast nurkowanie w Krutyni? To może być rewelacja patrząc z perspektywy nurkowań w innych rzekach, które mięliśmy okazję już odwiedzić. 
 

Piaśniaca 

Omulew 

Łyna 

 

 
 
Nocleg:
 
 • Pokoje dwu i 4 osobowe z pościelą. Wspólna łazienka sztuk dwie.
 • Gospodyni przygotuje nam śniadanie, a obiad mamy w gospodarstwie obok (wiejska, domowa kuchnia)
 • Adres: Wejsuny 82, Ruciane Nida
 
Plan:
 1. 13.06 – w godz 16.00-18.00 wydawanie sprzętu do nurkowania dla tych co cos potrzebują
 2. 14.06 – śniadanie i jedziemy na nurkowanie w J.Jegocin, powrót na obiad, ładowanie butli i wracamy na nurkowanie. Dla chcących wieczorem nurkowanie nocne, dla leniwych grillujemy.
 3. 15.06 – po śniadaniu jedziemy nad rzekę Krytunia i robimy spływ (jeśli auta nie pozwoli np. będzie padał deszcz i przejrzystość w rzece będzie nieakceptowana alternatywnie wybierzemy inne jezioro w pobliżu do nurkowania)
 
Zwrot sprzętu do nurkowania:
Tego samego dnia wieczorem lub dnia następnego 16.06 w godz 16.00-18.00
 
Dojazd:
Łączymy się jak zwykle po kilka osób w autach i jedziemy aby wyło raźniej i weselej.
 
 
Cel wyjazdu:
Dokumentacja filmowo zdjęciowa tych perełek Mazur. Podczas tego wyjazdu nie prowadzimy żadnych kursów nurkowania!
 

Kwatery:

 
Kwatery Jegocin Krutynia
Kwatery Jegocin Krutynia
Kwatery Jegocin Krutynia Kwatery Jegocin Krutynia
 
 • Pokoje dwu i 4 osobowe z pościelą. Wspólna łazienka sztuk dwie.
 • Gospodyni przygotuje nam śniadanie, a obiad mamy w gospodarstwie obok (wiejska, domowa kuchnia)
 • Adres: Wejsuny 82, Ruciane Nida
 

 
 
Kontakt:
Rudi Stankiewicz
Tel. 601 321 557
Rudi.stankiewicz@bestdivers.pl
 
 
 

Jezioro Jegocin

 

Wśród jezior mazurskich Śniardwy są największe, Jeziorak najdłuższy, Wuksniki najgłębsze, ale jezioro Jegocin, mówi się najpiękniejsze jezioro na całych Mazurach, a być może i w całej Polsce. Jeśli jesteś nurkiem jestem przekonany, że na pewno chciałbyś też zanurkować w tym jeziorze.
Faktem jest jednak, że jezioro ma wciąż wodę pierwszej klasy czystości i niezaprzeczalnie piękne otoczenie. Jezioro leży w Mazurskim Parku Krajobrazowym, w gminach Pisz i Ruciane Nida, na terenie Puszczy Piskiej, na południowy wschód od miejscowości Wejsuny.Głębokość maksymalna wynosi 36,1 m. 
 
 jegocin Jegocin
 
Jest to zbiornik o nieregularnej lini brzegowej i bezodpływowy ze stromymi zboczami. Przypuszcza się jednak, że istnieje odpływ podziemny do jeziora Śniardwy. Normalnie aż meksykańskie cenoty przychodzą na myśl Zagłębienia terenu na krańcach jeziora wskazują na istnienie okresowego dopływu powierzchniowego. Z lotu ptaka wygląda to na jakiś niesamowity twór geologiczny (tu widoczne na zdjęciu).
 
Jegocin
 
Jezioro Jegocin otoczone jest lasem i objęte strefą ciszy. Wokół brzegów nie ma żadnych zabudowań. Niedostępność jeziora przez wiele lat była tajemnicą dla płetwonurków. Woda jest krystalicznie czysta jak na warunki mazurskie. Podowdne łąki są niezbadane, a ich bujność i malowniczość otoczenia wręcz zapraszają do wejścia do wody.
 
Jegocin Jegocin
 
W 1998 roku po badaniu wody w Jegocinie  zaliczono ją do I klasy czystości co podkreślam niekoniecznie znaczy najlepszej klasy przejrzystości wody. Akurat Jegocin ma bardzo ładną przejrzystość wody, ale nie zawsze się to sprawdza gdy czytamy o jakimś zbiorniku z I klasą czystości.
Dojazd do jeziora możemy zrobić drogą z Pisza w kierunku Rucianego Nidy. Jezioro leży 10 km za Piszem. Za wsią Snopki skręcamy w prawo na Wejsuny i około 5 km dalej znajdziemy parking położony w pobliżu jeziora. Po drodze miniemy po prawej stronie jezioro Nicponek, a po lewej jezioro Jegocinek.
 
Jegocin Mapka Jegocin GPS
 
Rosnąca w jeziorze Jegocin roślina podwodna, rdestnica połyskująca, która bujnie porasta dno jeziora ma zaletę, gdyż "filtruje" wodę przez co jest przejrzysta. Ryby poławiane tutaj smakują wybornie, nawet tak pospolite jak płotka czy leszcz. Bardzo smaczną rybą zamieszkującą Jegocin jest lin. W jeziorze występują naprawdę duże sztuki szczupaka. Niestety infrastruktura i logistyka nurkowania jest tam dość skomplikowana ze względu na brak bazy nurkowej. Naturalnie jeśli ktoś chętny chciałby dołączyć zapraszam. O nurkowaniu w tym zbiorniku niechybnie napiszę gdy wyjdę z wody.
 
 
Film z nurkowania nocnego w Jegocinie
 
Link do mapy batymetrycznej Jegocina
 
 
 

Rzeka Krutynia i  Jezioro Krutyńskie

 
Po prostu zerknij na ten film
 
Najpiękniejsze chyba zakątki Mazur znajdują się nad rzeką Krutynią (rzeka maok. 100 km długości), która wraz 17 jeziorami tworzy popularny szlak kajakowy. Raczej mało kto nie słyszał o spływach kajakowych w tej rzece, natomiast o nurkowaniu ?  A to już ciężej.  Szlak zaczyna się na Jez. Warpuńskim na Pojezierzu Mrągowskim i prowadzi wśród morenowych pagórków do Jez. Krutyńskiego, z którego wypływa właściwa Krutynią. Rzeka przecina Puszczę Piska i wpada do jez. Bełdany.  Do jeziora prowadzi malownicza ścieżka przyrodnicza, która biegnie wzdłuż brzegów malowniczo wijącej się Krutyni. Wysokie brzegi porośnięte są starymi sosnami i dębami, tworzącymi nad dróżką zielony tunel.   Jezioro i odcinek rzeki wchodzą w skład rezerwatu Krutynia. Ciekawostką są rośliny wodne: gąbka słodkowodna i krasnorost (niezwykle rzadkie gatunki polskich wód)
 
Krutynia Krutynia
 
Na płytkim Jez. Krutyńskim  o regularnych brzegach i wydłużonym kształcie latem kwitną żółte grążele. Dno Krutyni pokrywają liczne w tym miejscu kamienie. Większość Z nich pokryta jest plechami krasnorostu Hildebrandtia rivularis, jednego z czerwonych glonów, żyjących w czystych wodach. Plechę formują rośliny niższe, które nie mają łodyg, korzeni, ani tkanek charakterystycznych dla roślin wyższych. Występuje tu także gąbka słodkowodna nadecznik – zwierzę bezkręgowe, żyjące w czystych wodach. Można zaobserwować tu muszle szczeżui rzecznej – małży, która jest najczęściej pożywieniem norki amerykańskiej i wydry. Po powierzchni wody szybko poruszają się owady nartniki.
 
Krutynia Krutynia
 
Na rzece można znaleźć wyspy utworzone przez kępy drzew, które podmyte przegradzają rzekę. Przeszkoda ta zmienia powoli bieg rzeki, której główny nurt przesuwa się w węższą część, żłobiąc niekiedy w drobnym piasku „głębię”.
Dobrym miejscem na rozpoczęcie spływu nurkowego (takiego w granicy 1godz) jest miejscowość Ukta (przy moście lub z pola namiotowego). Kończymy w stanicy kajakowej. Jest to też niezwykle piękny i ciekawy odcinek podwodny. Radzimy płynąć powoli i blisko brzegów gdzie atrakcji i fajnych widoczków najwięcej. Ze stanicy można wrócić piechotą lub autem.
 
Krutynia Krutynia
 
Głębokość nurkowania średnio 1,5m , w porywach 2m przy zwalonych pniach. Za stanicą kajakową jest do 3m , a zakończyć spływ można w samotnym gospodarstwie "Wypad" na lewym brzegu, ok. 1000m za stanicą.
 

Już  wkrótce miejmy nadzieję pokażemy niezwykłe zdjęcia z tego nurkowania!!

 
Krutynia
Krutynia Restauracja
 

 

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073