Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Rejs nurkowy – archipelag wysp poncjańskich

 

 
Wyjazd zakłada zwiedzanie najciekawszych wysepek archipelagu wysp poncjańskich. Są to przepiękne wyspy, które swoją egzotyką zachwycą nawet najbardziej wymagających turystów.
Ponza słynie z pięknych naturalnych basenów, w których kiedyś hodowano mureny. Dookoła są liczne jaskinie i tunele, do których można wpłynąć pontonem. My będziemy dodatkowo tam nurkować. Zwiedzanie wyspy można zrealizować korzystając z licznych wypożyczalni skuterów lub samochodów lub po prostu pieszo. 
Jest co oglądać! To klimatyczne skupiska ludzi, gdzie czas się zatrzymał. Autochtoni zajmują się głównie połowem ryb i turystyką. Większość dnia poświęcają sjeście, a nieliczne godziny w których pracują są okazją do wielu ciekawych refleksji co do stosunku do systemu podatkowego miejscowych przedsiębiorców.
Nurkowo Ponza jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Piękne ściany, tunele, formacje skalne i wraki. Zarówno początkujący jak i zaawansowani nurkowie znajdą tu coś dla siebie.
Ventotene to przeurocza wyspa, oddalona o 20 mil od Ponzy. Ventotene zachwyca specyficznym klimatem. Cała wysepka  stanowi rezerwat, a nurkowanie wymaga specjalnych pozwoleń. Do wyboru są dwie opcje: zdobycie pozwolenia, jednak jedynie na strefę C, ewentualnie nurkowanie z lokalną bazą nurkową cena ok. 40 EUR za jedno nurkowanie. Podczas naszych rejsów wybieramy opcję pierwszą.  Na lądzie – wspaniała architektura, pyszne owoce morza i wyjątkowa atmosfera – wynagradzają wszystko. 
Ischia, oddalona o 20 mil od Ventotene, przepiękna wyspa. W naszej ocenie – numer jeden wśród wysp na Morzu Tyreńskim! Ischia wygląda jak „Tajemnicza Wyspa” Juliusza Verne'a – zielona, górzysta z naturalnymi termami, które zawdzięcza wulkanowi Epomeo wznoszącemu się na 800 m n.p.m. – stanowi kurort wypoczynkowy, jednak mimo licznych zwiedzających zachowała swoisty charakter. Zwiedzający znajdą tu wiele atrakcji: piękny zamek – dostępny dla turystów, rezerwat Sant Angelo i przepiękne miasteczka o niepowtarzalnym klimacie. Nurkowo – również numer jeden! Wybrzeża Ischii to pionowe ściany sięgające nawet 180 m. 
Capri z kolei to jedna z najbardziej znanych wysp włoskich. Wyjątkowy klimat i niesamowita architektura. Wybrzeża Capri oferują piękne ściany, groty i zatoczki, w których można popływać. Zobaczymy również Pompeje i Wezuwiusza.
 
Koniecznie przeczytaj naszą relację z rejsu wokół tych wysp.
 
 

Termin: 20-27 Września 2014

 
Ilość wolnych miejsc: 6
Trasa rejsu: Rzym – Ponza – Ventotene – Ischia – Capri - Neapol
 
 

Przelot:

 
Poniżej przedstawione są opcje lotów i transportu. Tanie linie lotnicze dysponują połączeniami z Polski zarówno do Rzymu (Ryanair) jak i do Neapolu (Wizzar). 
 
I opcja: Warszawa - Rzym  Linie lotnicze RAYNAIR
Lot tam:  Warszawa Modlin (godz.13.05) – Rzym Ciampino (godz. 15.30)
Lot powrotny: Rzym Ciampino (10.15.) – Warszawa Modlin ( godz.12.40)
Koszt biletów w obie strony: ok. 400 PLN + koszt bagażu (ok. 70 PLN/1szt. w jedną stronę)
 
Lotnisko Rzym Ciampino  jest połączone z centrum miasta za pomocą  różnych linii autobusowych.
Codzienne połączenia między lotniskiem a stacją Roma Termini są obsługiwane przez następujące firmy: ATRAL, COTRAL, Terravision,  SCHIAFFINI
Z  Roma Termin kursuje metro w kierunku mariny.
Połączenia z Rzymu do Neapolu można znaleźć pod linkiem:  http://www.trenitalia.com
 
II opcja: Katowice - Neapol Linie Lotnicze Wizzar  
Lot powrotny: Neapol (21.15.) – Katowice ( godz. 23.15)
Koszt biletów Wizzair w obie strony wynosi ok. 540 PLN + koszt bagażu (ok. 126 PLN/1szt. w jedną stronę). Koszt lotu w jedną stronę wynosi ok. 289 PLN + koszt bagażu.
 
Namiary na Mariny skąd będziemy ruszać i wracać:
Rzym: Porto Turistico di Roma  lub  
Marina Altamarea (Via delle Orcadi 5 00121 Lido di Ostia)
Neapol: Vecchio Pontile Di Paolo, Castellmmare Di Stabia
 
 

Proponowany plan wyprawy:

 
20.09 – przylot do Rzymu, transfer na jacht, czas wolny,
21.09 – zakupy, rejs w kierunku Ponza, jedno nurkowanie, zwiedzanie,
22.09 – jedno nurkowanie w okolicach Ponza, zwiedzanie, drugie nurkowanie,
23.09 – jedno nurkowanie w okolicach Ventotene, zejście na ląd, po przerwie drugie nurkowanie,
24.09 – dwa nurkowania przy wyspie Ischia,
25.09 – dwa nurkowania przy wyspie Ischia, 
26.09 – ostatnie nurkowanie w okolicach wyspy Capri, suszenie sprzętu nurkowego,
27.09 –  transfer na lotnisko, powrót do domu.
 
Zobacz  film z zeszłorocznego rejsu na Elbę i Giglio (to podobne klimaty).
 

Jacht S/Y Sybilla, na którym będziemy pływać:

 
Jacht Bavaria 39 Cruiser (rocznik 2006) został zbudowany w niemieckiej stoczni Bavaria Yachtbau GmbH. Jego zalety szczególnie docenią ludzie, dla których ważny jest komfort i bezpieczeństwo. Jest to jednostka typu slup, co oznacza, że posiada dwa żagle – genuę i grota. Łącznie posiadają one około 82,5 m kwadratowego, co pozwala szybko i sprawnie żeglować. Całość osprzętu – kabestany, bloki, stoppery są tak przygotowane by ich użytkowanie podczas żeglowania było maksymalnie proste i bezpieczne. Sterowanie odbywa się za pomocą dużego koła sterowego. System ten może być w każdym momencie zastąpiony przez elektronicznego autopilota, który może sam bardzo dokładnie prowadzić jacht.
 
Jacht wyposażony jest w 3 oddzielne, zamykane dwuosobowe komfortowe kabiny. Każda z nich posiada podwójną koję, siedzenie oraz szafki i półki na rzeczy osobiste. Kabiny rozświetlone są licznymi okienkami, a także posiadają oświetlenie elektryczne. Na jachcie znajdują się 2 łazienki z toaletą i prysznicami z ciepłą wodą. Do dyspozycji załogi jest także największe pomieszczenie – przestronna mesa z wygodnymi kanapami i mahoniowym stołem. Jachtowa kuchnia – kambuz jest wyposażona w kuchenkę gazową z piekarnikiem, zlew z bieżącą wodą oraz lodówkę. Nastrój załogi dodatkowo umili zestaw nagłośnienia z radiem CD.
 
Jacht jest wyposażony w wszystkie potrzebne urządzenia związane z bezpieczeństwem na morzu. Każdy w pierwszym dniu pobytu na jachcie dokładnie instruowany jest, tak by każda, nawet najmniej groźna potencjalna sytuacja została omówiona. Skipper (nasz kierowca, przewodnik ale też instruktor nurkowania) zobowiązany jest znać prognozę pogody na planowaną danego dnia trasę.
 
Jacht został zaprojektowany tak, by dać załodze jak największy komfort podczas żeglugi.  Dlatego też możemy spotkać się całą załogą w przestronnym i wygodnym kokpicie jachtu. Został on wyposażony w rozkładany stół, a siedzenia pokryte są drewnem teakowym. Zejście do kąpieli lub na nurkowanie ułatwi składany pomost i drabinka. Po kąpieli w morzu lub po prostu dla orzeźwienia można skorzystać z zewnętrznego prysznica zamontowanego na rufie jachtu. Stanięcie na kotwicy będzie dziecinnie proste dzięki elektrycznej windzie kotwicznej umieszczonej na dziobie jachtu. Wystarczy naciśnięcie jednego przycisku i już będzie można cieszyć się z postoju w kolejne urokliwej zatoczce. 
Dzięki pontonowi z 4-suwowym silnikiem zaburtowym będziemy mogli wygodnie i bezpiecznie dotrzeć z jachtu w każde wybrane przez nas miejsce – do jaskini skalnej, na niedostępną dla innych plażę czy pokład zaprzyjaźnionego jachtu kotwiczącego w tej samej zatoce.
 
Wszystkich zainteresowanych klasyczną nawigacją skipper chętnie przeszkoli z prowadzenia nawigacji korzystając z kompasu, papierowej mapy, namiernika, sekstantu i tablic nawigacyjnych. Dla tych, którzy lubią nowoczesność jest pełny zestaw elektronicznych pomocy nawigacyjnych: odbiornik GPS, echosonda, log, wiatromierz, radio VHF DSC z dwoma stanowiskami, ręczne radia VHF do łączności między jachtem a załogą na lądzie, Chartploter – urządzenie z zestawem najnowszych elektronicznych map morskich, połączone z GPS. Dzięki niemu będziemy mogli nawigować w nowoczesny sposób, co dodatkowo zwiększy nasze bezpieczeństwo i komfort.
 
Używanie własnych urządzeń elektrycznych (laptop, ładowarki itd.) będzie możliwe nie tylko podczas postoju w porcie, ale także na morzu, dzięki wyposażeniu jachtu w przetwornice 220V.
 
Ogólne wymiary i parametry jachtu: długość całkowita 12,14 m, długość kadłuba 11,93 m, długość linii wodnej 10,71 m, szerokość 3,97 m, zanurzenie standardowe 1,85 m, zanurzenie 2,00 m, wyporność 8300 kg, balast 2500 kg, zbiornik wody 360 l, zbiornik paliwa 210 l, powierzchnia żagli 82,7 m2, wysokość masztu nad linią wodną 17,5 m.
 
Jacht musimy oddać po rejsie w takim stanie w jakim go odebraliśmy czyli wysprzątany. To jest już wliczone w cenę rejsu.
 

SybillaSybillaSybillaSybillaSybillaSybilla

SybillaSybillaSybilla

 

Wyżywienie:

Zakupy i posiłki robimy wspólnie lub jak to na jachtach bywa wyznaczamy dyżury i podział obowiązków. Kwestia do uzgodnienia. Zakładamy również restaurowanie we włoskich knajpkach. Będzie nieco drożej, ale w końcu to wakacje. Zazwyczaj jednak wygląda to tak, że dwuosobowe zespoły mają dyżur i przygotowują posiłki dla wszystkich. Sprawdza się to idealnie, a każdy uczestnik mas szansę przygotować swoje popisowe potrawy.
 
 
 
 
Cena obejmuje:
 • 7 dni pobytu na jachcie podczas rejsu wg podanego planu
 • pakiet 10 nurkowań
 • butlę i pas balastowy w pakiecie nurkowym (ładowanie tylko powietrzem)
 • ubezpieczenie NNW
 • obsługę polskojęzycznego instruktora nurkowania
 • obsługę polskojęzycznego skippera
 • zgraną ekipę (7 osób + skipper)
 • sprzątanie po rejsie
 • ubezpieczenie jachtu
 • odwiedzenie najpiękniejszych zakątków archipelagu wysp poncjańskich
 
Cena nie obejmuje:
 • ubezpieczenia nurkowego - 70 pln/rejs w Hestii lub ok. 40 EUR/rok w DAN) - nieobowiązkowe, ale zalecamy
 • wypożyczenia brakującego sprzętu do nurkowania (butle i pas są w pakiecie nurkowym)
 • przelotu (ok. 500 pln)
 • wejścia/nurkowania w Parku Narodowym o ile będziemy chcieli
 • opłat portowych, wyżywienia, opłat za paliwo1
 
1na miejscu odbywa się zbiórka do tzw. kasy jachtowej, z której pieniądze przeznaczone są na wyżywienie, paliwo, opłaty portowe – ok. 100 EUR za osobę na tydzień rejsu. Bywały rejsy, że ta kwota wynosiła 75 EUR. Ile będziemy chcieli wydać zależy od nas.
 
 
 

Podczas wyjazdu będzie można odbyć następujące szkolenia nurkowe:

 
 

Kontakt i rezerwacja:

 
Rudi Stankiewicz
telefon: (+48) 601 321 557
e-mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl
 
Potwierdzeniem rezerwacji rejsu jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne oraz wpłata 1000 pln na konto podane poniżej.
20 1940 1076 3023 6905 0000 0000, UNDERWATER TRAVEL, Rudolf Stankiewicz, 72-600 Świnoujście, ul. Piłsudskiego 5/2.
 
 

Opis wybranych miejsc nurkowych – Archipelag Wysp Poncjańskich

 
Wyspa PONZA:
Punta della Madonna - doskonałe nurkowisko dla osób początkujących. Bogactwo życia: tuńczyki, ślimaki hiszpańskie tancerki, ślimaki nagoskrzelne, barakudy, strzępiele, mureny. Charakterystyczne dla Morza Śródziemnego gorgonie. Interesujące formacje skalne. Doskonałe warunki do nurkowania nocnego.
Głębokość: 12 M
Przejrzystość wody: ok. 30-50M
 
Faro Della Guardia - nurkowisko dla osób posiadających uprawnienia DEEP Diver. Interesujące formacje skalne. Ściana obrośnięta Gorgoniami. W toni barakudy i tuńczyki. W niewielkich tunelach – strzępiele.
Głębokość: 35M
Przejrzystość: ok. 30-50M
 
Wrak - Relitto  LST 349 - 100 metrowy wrak amerykańskiego tankowca. Zbudowany w Norfolk w 1942 roku, zatopiony u wybrzeży Ponzy w 1944 roku. Wrak jest złamany w połowie. Oglądać można część rufową i dziobową. Nieźle zachowany, na dziobie majestatycznie sterczące karabiny maszynowe. 
Głębokość: 26M
Przejrzystość: ok. 20-40M
 
Formiche (skały wystające nad powierzchnię wody) - wymagające nurkowisko. Tunele i formacje skalne. Maksymalna głębokość to 54 metry, jednak dostępne również dla nurków rekreacyjnych – ok. 18M
Głębokość: 54M
Przejrzystość: 30-50M
 
Secca di Punta PAPA - nurkowisko dostępne dla osób z OWD i AOWD. Piękne formacje skalne. Barakudy, tuńczyki, ośmiornice, strzępiele, mureny. 
Głębokość: 33M
Przejrzystość: 40-60M
 
WYSPA ISCHIA:
La Secca delle Formiche - piękne formacje skalne, gorgonie, korale. Mnóstwo makro-życia.
Głębokość: 20M
Przejrzystość: 50M
 
Pancracio - wspaniałe nurkowisko. Ściany obrośnięte czerwonymi Gorgoniami. Tuńczyki, barakudy, strzępiele, mureny.
Głębokość: 25M
Przejrzystość: 50M
 
Ill Bellomo - nurkowisko dostępne dla OWD i AOWD. Prawdziwy las gorgonii i mnóstwo życia: tuńczyki, strzępiele, barakudy, mureny, ośmiornice.
Głębokość: 30M
Przejrzystość: 50M
 
Uwaga: powyższe opisy dotyczą jedynie wybranych nurkowisk. Morze Śródziemne w okolicach Wysp Pontyjskich także Poncjańskich oferuje masę atrakcji i pięknych nurkowisk dla wszystkich nurków rekreacyjnych.
 

 

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073