Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Rejs nurkowy – Heweliusz i wraki Bornholmu

Wyprawy nurkowe - Bornholm

Morze Bałtyckie to jedno z najciekawszych wrakowisk na świecie. W naszym morzu odnaleziono i oznaczono 100 tysięcy wraków. Ilu jeszcze nie odkryto, nie wiadomo.

Bornholm to nie tylko wyspa pełna wspaniałych i zróżnicowanych krajobrazów, atmosfery tchnącej spokojem i miejsc unikalnych w skali całej Skandynawii. To również przebogaty świat podwodny, będący nieodpartym magnesem dla tych wszystkich, którzy nurkują.


Podczas tego wyjazdu chcemy, aby niezbyt zaawansowani nurkowie poczuli klimat nurkowania na Bałtyku na niewielkich głębokościach, a przy okazji odkryli nową duńska wyspę. Zaczynamy więc od wraku Heweliusza, na którym zrobimy 2 nurkowania w sobotę (głębokości 12-28 metrów). W niedzielę zaczynamy od wraku Żaglowca - drewnianego statku leżącego od wschodniej strony wyspy. Zaskakujące jest to, żę mimo upływu prawie 100 lat od jego zatonięcia, wrak jest w doskonałej kondycji. Wiatry na Bałtyku przeważnie wieją z zachodu, czyli wrak jest doskonale schowany za wyspą. Nie ma tam prądów, przejrzystość wody zazwyczaj jest w granicach 15-20 metrów. Wręcz czuję sie jakby wrak zatonął kilka lat temu. To niesamowite uczucie!

Celem jest także zobaczenie i zanurkowanie na wraku zbożowca. Małe wypłycenie na Bałtyku do 30 metrów i tam właśnie leży przełamany na pół wrak.

Nurkowania odbędą się z pokładu statku Doktor Lubecki - jednostki o bardzo wysokim standardzie. To jedna z dwóch najlepszych polskich jednostek nadająca się na tak dalekie wyprawy nurkowe. Na pokładzie statku znajdują się: 8 kabin 2-osobowych, 1 kabina 4-osobowa, duży salon, messa, dwie łazienki, winda elektryczna, trap dla nurków, ponton z silnikiem.

 

Wyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - Bornholm

Wyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - Bornholm

Wraki, które zamierzamy odwiedzić są bardzo ciekawe i leżą w miarę płytko - maksymalna głębokość nie przekracza 38 m, tak więc w rejsie mogą uczestniczyć nurkowie z jeszcze niedużym doświadczeniem. Kiedyś to doświadczenie trzeba zdobyć!

 

Termin: 3 - 4 sierpnia 2013

Ilość miejsc: 17
 
 

Program wyprawy:

Dzień 1 (2 sierpnia) przyjazd do Kołobrzegu i zakwaterowanie na statku w godzinach wieczornych. Wypłynięcie o północy. Nocny rejs na wrak Heweliusza.
Dzień 2 (3 sierpnia): nurkowania nr 1 na Heweliuszu, śniadanie, ładowanie butli i nurkowanie  nr 2, ładowanie butli, obiad.W międzyczasie płyniemy na Bornholm. Wpływamy do portu Nexo na wyspie Bornholm (nie zapomnij zabrać dowodu lub paszportu). Kolacja już w porcie. Dzień w sierpniu jest jeszcze długi, może uda nam się coś zobaczyć. Jeśli nie to obowiązkowo duńskie piwo w porcie do zaliczenia!
Dzień 3 (4 sierpnia): Nurkowanie w okolicach Bornholmu (Żaglowiec lub Szkuner), śniadanie, ładowanie butli, nurkowanie w drodze powrotnej do Kołobrzegu na wraku Zbożowca, obiad, powrót do Kołobrzegu około 20:00.

Prognoza pogodowa potwierdzona będzie na 48 godzin przed nurkowaniem. W przypadku złej pogody istnieje ryzyko odwołania wyprawy. Wpłacona kwota jest wówczas zwracana – pomniejszona o koszty manipulacyjne w wysokości 10 zł.
 

Cena: 

Cena zawiera:

 • pełne wyżywienie lub śniadanie i obiado-kolacje w zależności od warunków i czasu spędzonego na morzu,
 • nocleg w kajutach (zalecane własne śpiwory),
 • dwa nurkowania dziennie*,
 • ładowanie butli powietrzem,
 • napoje na łodzi: kawa, herbata, woda mineralne i inne
 • opłaty portowe,
 • paliwo do 10 godzin rejsu na dobę,
 • licencję na organizowanie wypraw nurkowo-wrakowych,
 • krótkie szkolenie z zasad bezpieczeństwa na pokładzie i w wodzie,
 • instrukcję poruszania się w planowanym miejscu nurkowym oraz historię wraku,
 • pełną obsługę i pomoc na pokładzie wykwalifikowanej załogi (członkowie załogi są płetwonurkami z wieloletnim stażem na Bałtyku).


* rejs uważa się za „skonsumowany” jeśli chociaż jedno nurkowanie w czasie dnia się odbędzie. Program zależny od warunków pogodowych na Bałtyku.
 
Na wyprawę należy przyjechać z napełnionymi butlami. Możliwość naładowania butli będzie dopiero po pierwszym nurkowaniu. Kompresor do ładowania butli znajdujący się na pokładzie statku ma wydajność 480 l/min.
 
Wszystkich chętnych zapraszamy do zgłaszania swojego uczestnictwa już dziś. W przypadku braku uprawnień do nurkowania na wrakach zorganizujemy odpowiednio wcześniej lub podczas wyprawy szkolenie z nurkowania na wrakach. Więcej na temat szkolenia: http://www.bestdivers.pl/szkolenia/specjalizacje-padi/specjalizacja-nurkowanie-wrakowe---wreck-diver/.

 

Wyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - Bornholm


 

Kontakt i rezerwacja:

Rudi tel.: (+48) 601 321 557     
e-mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

Rezerwacja równoznaczna jest z wpłatą zaliczki w wysokości 500 zł. Pozostałą kwotę tj. 540 zł należy wpłacić na dwa tygodnie przed wyprawą.

 

 

Kilka ciekawych informacji na temat wyspy Bornholm:

Bornholm jest czwartą co do wielkości wyspą Danii. Wyspa ma kształt równoległoboku, którego najdłuższa odległość między północnym i południowym rogiem wynosi 40 km. Wyspa, której podłoże stanowi skała granitowa, położona jest na Bałtyku w odległości w linii prostej 40 km od Szwecji (Sandhammaren), ok 145 km od Danii (Kopenhaga) i ok 85 km od Polski (Kołobrzeg).18 km na północny-wschód od miasta Gudhjem leży grupa bardzo małych wysp Ertholmene.


Krajobraz Bornholmu jest bardzo urozmaicony. Skalisty charakter wyspy widoczny jest zarówno w głębi wyspy, jak i na wybrzeżu. Szczególne wrażenie robią skalne wybrzeża, jak np. Jons Kapel na północ od Hasle, północny przylądek Hammeren i prawie całe północne wybrzeże wyspy od miasta Allinge do miasta Svaneke. Południowa część wyspy pokryta jest wydmowymi piaskami i porośnięta roślinnością. 
Najwyższym wzniesieniem wyspy jest wzgórze Rycerzyk (Rytterknægten) 162 m n.p.m., które znajduje się w środku wyspy w obszarze leśnym o nazwie Almindingen. Na wzniesieniu stoi wieża z platformą widokową na wysokości 184 m n.p.m. Almindingen jest obszarem leśnym o powierzchni 25 km kw., co sprawia, że jest on trzecim co do wielkości lasem Danii. Zajmuje on 21% powierzchni wyspy i w ten sposób Bornholm jest najbardziej zalesionym regionem w Danii (średnie zalesienie całego kraju wynosi 11%). We wschodniej części Almindingen leżą Rajskie Wzgórza (Paradisbakkerne), bardzo specyficzny skalny krajobraz dolin i wzgórz pokryty wrzosowiskami i lasem.
Na wyspie znajduje się ok 70 dolin szczelinowych o skalistych ścianach, bogato pokrytych roślinnością. Najdłuższą doliną jest Dolina Echa (Ekkodalen), która znajduje się w południowo-zachodniej części lasów Almindingen. Ekkodalen, dolina, w której echo odpowiada najwyraźniej w porze zimowej, przechodzi dalej w linii prostej na północny-wschód w doliny: Flæskedal, Kløvedal i Kelseådal i kończy się w nadmorskiej miejscowości Saltune. Przeciętna szerokość tych dolin wynosi 60 m, a ich łączna długość wynosi ok 12 km.
Wiosną na rzece w szczelinowej dolinie Døndalen na północny-zachód od Świętych Skał (Helligdomsklipperne) tworzy się wodospad (Døndalfaldet) o wysokości do 25 m. Wybrzeże Bornholmu ma 140 km długości. Ścieżki rowerowe wyznaczone są na 235 km.

 

Najstarszymi miastami Bornholmu są: Rønne, Hasle, Allinge, Gudhjem, Nexø, Svaneke i Aakirkeby. Wszystkie większe miasta położone są na wybrzeżu. Wyjątkiem jest Aakirkeby, które leży w głębi wyspy. Aakirkeby w średniowieczu było głównym miastem Bornholmu. 
Miasta na wybrzeżu powstawały z osad rybackich, których ludność trudniła się łowieniem głównie śledzi. Najmłodszymi miastami są te, które powstały przy stacjach kolejowych na początku lat 1900, np. Klemensker, Pedersker. Dzisiaj nie ma już linii kolejowych na wyspie.

 

Na Bornholmie nie powstały tradycyjne wsie, ani dwory szlacheckie. Od średniowiecza prawie cała wyspa była własnością duńskich arcybiskupów z Lundu (1150 - 1536), a potem głównie królów duńskich. Zabudowania chłopów leżały w dużej odległości od siebie. Poza ziemią należącą do gospodarstwa chłopi mieli przywilej korzystania z terenów Almindingen. Na początku lat 1700 ziemia królewska na korzystnych warunkach została sprzedana na własność chłopom. Bornholmscy chłopi od wieków byli wolnymi ludźmi. Najstarsze ślady osadnictwa na Bornholmie pochodzą z epoki kamienia, brązu i żelaza (groby i siedliska np. w okolicy Svaneke). Szczególnie dużą wagę historyczną mają cenne znaleziska pochodzące z epoki brązu. Są nimi rysunki i znaki wyryte na dużych kamieniach lub na ścianach skał (helleristninger). Prawdopodobnie miały one znaczenie kultowe. Najwięcej odnaleziono ich na północy wyspy, np. w pobliżu Allinge (Madsebakke). 
W czasach wikingów został zbudowany zamek Gamleborg w Almindingen. Był on główną warownią wyspy. Według starych podań Bornholm należał do Danii już w czasach władzy Haralda Sinozębego ( który przyjął chrzest w ok. 960 roku, zjednoczył Danię oraz zdobył Norwegię) .
Pierwszymi pisanymi dokumentami historycznymi wyspy są kamienie runiczne. Na dużych głazach wyryte są teksty zapisane znakami alfabetu runicznego. Do tej pory znanych jest ok 40 kamieni runicznych na Bornholmie. Największym kamieniem runicznym na Bornholmie jest kamień Brogårdsstenen znajdujący się na południe od miasta Hasle.

 

Wyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - Bornholm

Wyprawy nurkowe - BornholmWyprawy nurkowe - Bornholm

 

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073