Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Rejs nurkowy wokół włoskiej Elby

Wyprawy nurkowe - Elba


Elba to wyspa na Morzu Tyreńskim położona 4 godziny rejsu od miasteczka Scarlino, z którego to właśnie będziemy wypływać na naszą nurkowo-turystyczna przygodę.  Elba słynie na świecie z tego, że była miejscem zesłania Napoleona Bonaparte, który przebywał na niej w latach 1814-1815.  Podczas wyprawy zwiedzimy Dom Napoleona, klimatyczne miasteczka: Porto Azzuro, Madonna di Campa, Protoferaio. Elba w sezonie kipi życiem. Urocze knajpki usytuowane nad samym morzem zachęcają do świętowania. Wspaniałe jedzenie, lody i inne specjały włoskiej kuchni sprawią, że nie ciężko będzie stamtąd wyjeżdzać.


Elba to przede wszystkim atrakcyjne miejsce nurkowe. Specyfika tutejszych nurkowisk sprawia, że jest to optymalne miejsce zarówno do zrobienia kursu nurkowego jak i do rozwoju umiejętności nurkowych. Wokół wyspy można zobaczyć ciekawe podwodne formacje skalne, łuki, jaskinie, tunele, wraki. Wystające z morza iglice, poza niezaprzeczalnymi walorami wizualnymi, oferują również bogactwo życia. Szczeliny w skałach są siedliskiem muren śródziemnomorskich, ośmiornic i strzępieli (graników). Wraki samolotów i statków zostały zaadaptowane na „mieszkania” dla krabów, krewetek, muren, skorpen i innych interesujących stworzeń. Wyspa daje szansę zarówno zaawansowanym i początkującym nurkom. Bezpieczne zatoczki pozwalają w komfortowych warunkach wprowadzić adeptów nurkowania w podwodny świat. Dla wymagających, pozostają głębokie nurkowania, tunele i jaskinie.

 

Wyprawy nurkowe - Elba

Wyprawy nurkowe - ElbaWyprawy nurkowe - Elba
 

Wyjazd dedykowany jest nurkom, którzy chcieli by zanurkować w ciekawych miejscach na Morzu Śródziemnym, ale także odwiedzić ciekawe miejsca na lądzie. Elementy żeglarstwa też nas oczywiście czekają. Osoby nienurkujące także mogą dołączyć do wyprawy.

 

Termin: 5 - 12 lipca 2014

Ilość wolnych miejsc: 6

 

Trasa rejsu:

 1. Scarlino - po dojechaniu z Pizy do małej miejscowości Scarlino okrętujemy się, robimy zakupy i wypływamy w rejs w kierunku Elby
 2. Pływamy wokół Elby 5 dni
 3. Jednakże zanim tam dopłyniemy koniecznie zanurkujemy na  Formiche di Grosseto (jedne z bardziej malowniczych skał podwodnych między Elba i Giglio)
 4.  Powrót z Elby do Scarlino
 - ok. 4 godziny rejsu.

Trasa rejsu może nieznacznie ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych, przelotu lub preferencji członków załogi.
 
 

Przelot:

Bliżej terminu będziemy monitorować promocje na lot do Pizy i poinformujemy uczestników jak tylko pojawi się ciekawa cenowo oferta

 

Proponowany plan wyprawy:

05.07 – przylot do Pizy, transfer na jacht, zakupy, rejs na Elbę
06.07 – dwa nurkowania na Elbie
07.07 – jedno nurkowanie, zwiedzanie wyspy, drugie nurkowanie
08.07 – jedno nurkowanie, zwiedzanie wyspy, drugie nurkowanie
09.07 – dwa nurkowania, zwiedzanie, ew. nurkowanie nocne dla chętnych dodatkowo płatne
10.07 – dwa nurkowania w pobliżu wyspy, zwiedzanie wyspy
11.07 – zwiedzanie wyspy, suszenie sprzętu nurkowego, rejs do Scarlino
12.07 –  transfer na lotnisko w Pizie, powrót do Warszawy.

 

Wyprawy nurkowe - Elba

Koniecznie obejrzyj film z zeszłorocznej wyprawy.

 

Jacht S/Y Sybilla, na którym będziemy pływać:

Jacht Bavaria 39 Cruiser (rocznik 2006) został zbudowany w niemieckiej stoczni Bavaria Yachtbau GmbH. Jego zalety szczególnie docenią ludzie, dla których ważny jest komfort i bezpieczeństwo. Jest to jednostka typu slup, co oznacza, że posiada dwa żagle – genuę i grota. Łącznie posiadają one około 82,5 m kwadratowego, co pozwala szybko i sprawnie żeglować. Całość osprzętu – kabestany, bloki, stoppery są tak przygotowane by ich użytkowanie podczas żeglowania było maksymalnie proste i bezpieczne.  Sterowanie odbywa się za pomocą dużego koła sterowego. System ten może być w każdym momencie zastąpiony przez elektronicznego autopilota, który może sam bardzo dokładnie prowadzić jacht.

Jacht wyposażony jest w 3 oddzielne, zamykane dwuosobowe komfortowe kabiny. Każda z nich posiada podwójną koję, siedzenie oraz szafki i półki na rzeczy osobiste. Kabiny rozświetlone są licznymi okienkami, a także posiadają oświetlenie elektryczne. Na jachcie znajdują się 2 łazienki z toaletą i prysznicami z ciepłą wodą. Do dyspozycji załogi jest także największe pomieszczenie – przestronna mesa z wygodnymi kanapami i mahoniowym stołem. Jachtowa kuchnia – kambuz jest wyposażona w kuchenkę gazową z piekarnikiem, zlew z bieżącą wodą oraz lodówkę. Nastrój załogi dodatkowo umili zestaw nagłośnienia z radiem CD.

Jacht jest wyposażony w wszystkie potrzebne urządzenia związane z bezpieczeństwem na morzu. Każdy w pierwszym dniu pobytu na jachcie dokładnie instruowany jest, tak by każda, nawet najmniej groźna potencjalna sytuacja została omówiona. Skipper (nasz kierowca, przewodnik ale też instruktor nurkowania) zobowiązany jest znać prognozę pogody na planowaną danego dnia trasę.

Jacht został zaprojektowany tak, by dać załodze jak największy komfort podczas żeglugi.  Dlatego też możemy spotkać się całą załogą w przestronnym i wygodnym kokpicie jachtu. Został on wyposażony w rozkładany stół, a siedzenia pokryte są drewnem teakowym.
Zejście do kąpieli lub na nurkowanie ułatwi składany pomost i drabinka. Po kąpieli w morzu lub po prostu dla orzeźwienia można skorzystać z zewnętrznego prysznica zamontowanego na rufie jachtu. Stanięcie na kotwicy będzie dziecinnie proste dzięki elektrycznej windzie kotwicznej umieszczonej na dziobie jachtu. Wystarczy naciśnięcie jednego przycisku i już będzie można cieszyć się z postoju w kolejne urokliwej zatoczce. 
Dzięki pontonowi z 4-suwowym silnikiem zaburtowym będziemy mogli wygodnie i bezpiecznie dotrzeć z jachtu w każde wybrane przez nas miejsce – do jaskini skalnej, na niedostępną dla innych plażę czy pokład zaprzyjaźnionego jachtu kotwiczącego w tej samej zatoce.

Wszystkich zainteresowanych klasyczną nawigacją skipper chętnie przeszkoli z prowadzenia nawigacji korzystając z kompasu, papierowej mapy, namiernika, sekstantu i tablic nawigacyjnych. Dla tych, którzy lubią nowoczesność jest pełny zestaw elektronicznych pomocy nawigacyjnych: odbiornik GPS, echosonda, log, wiatromierz, radio VHF DSC z dwoma stanowiskami, ręczne radia VHF do łączności między jachtem a załogą na lądzie, Chartploter – urządzenie z zestawem najnowszych elektronicznych map morskich, połączone z GPS. Dzięki niemu będziemy mogli nawigować w nowoczesny sposób, co dodatkowo zwiększy nasze bezpieczeństwo i komfort.

Używanie własnych urządzeń elektrycznych (laptop, ładowarki itd.) będzie możliwe nie tylko podczas postoju w porcie, ale także na morzu, dzięki wyposażeniu jachtu w przetwornice 220V.

Ogólne wymiary i parametry jachtu: długość całkowita 12,14 m, długość kadłuba 11,93 m, długość linii wodnej 10,71 m, szerokość 3,97 m, zanurzenie standardowe 1,85 m, zanurzenie 2,00 m, wyporność 8300 kg, balast 2500 kg, zbiornik wody 360 l, zbiornik paliwa 210 l, powierzchnia żagli 82,7 m2, wysokość masztu nad linią wodną 17,5 m.
 
Jacht musimy oddać po rejsie w takim stanie w jakim go odebraliśmy, czyli wysprzątany. Ten koszt jest już uwzględniony w cenie wyprawy.

 

 

SybillaSybillaSybillaSybillaSybillaSybilla

SybillaSybillaSybilla

 

Wyżywienie:

Zakupy i posiłki robimy wspólnie lub jak to na jachtach bywa wyznaczamy dyżury i podział obowiązków. Kwestia do uzgodnienia. Zakładamy również restaurowanie we włoskich knajpkach. Będzie nieco drożej, ale w końcu to wakacje. Zazwyczaj wygląda to tak, że dwuosobowe zespoły mają dyżur i przygotowują posiłki dla wszystkich. Sprawdza się to idealnie, a każdy z uczestników rejsu ma szansę przygotować i pochwalić się swoją potrawą.

 

 

Wyprawy nurkowe - Elba
 

Podczas wyjazdu będzie można odbyć następujące szkolenia:

 

Kontakt i rezerwacja:

Rudi Stankiewicz tel. (+48) 601 321 557
rudi.stankiewicz@bestdivers.pl
 

Potwierdzeniem rezerwacji rejsu jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne oraz wpłata 1000 pln na konto podane poniżej.
20 1940 1076 3023 6905 0000 0000, UNDERWATER TRAVEL, Rudolf Stankiewicz, 72-600 Świnoujście, ul. Piłsudskiego 5/2.

 

Wyprawy nurkowe - Elba

 

Niektóre miejsca, w których zanurkujemy:

 • Wrak Elviscot na skałach Ogliera (Relitto di Pomonte) - po prostu stworzony do fotografii podwodnej, głębokość maksymalna 12 m
 • Wyspa Isola Cobella przy Capo Stella na Elbie - las gorgoni czerwonych i bardzo dużo ryb
 • Wysepka  Isolotto Corelli - niesamowite formacje skalne i dużo szczelin z ośmiornicami
 • Grota na 33 metrach na Elbie (Picchi di Pablo) przy Punta Bianca - tysiące krewetek w jaskini i nieprawdopodobnie pionowe ściany
 • Wyspa Scolietto na terenie parku narodowego - chyba najpiękniejsze miejsce na całej wyspie; można spotkać mureny, szkaradnice, żabnice, barakudy, graniki, homary, bujną roślinność i to wszystko w dużej ilości
 • Capo San Andrea - piękny kamienny stok schodzący do 45 m; jedno z najpiękniejszych miejsc na całej Elbie; zatoka osłonięta od fal i wiatru, niewielka głębokość i wspaniała widoczność, lazurowa woda, piękne, wygładzone przez morze skały, śródziemnomorska roślinność, bardzo dużo 
kolorowych, egzotycznych ryb (płaszczki nie są rzadkością)
 • Zatoczka i Groty w zatoce Nisporto - dno porośnięte trawami, można spotkać meduzy i dużo czarnych ryb; głębokości 5-12 m, podwodne groty
 • Awionetka - była pilotowana przez Orazio Serretta i spadła do morza w 1936 r.

 

Galeria zdjęc:

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073