Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Safaga – Egipt

Egipt - Safaga

 

Zapraszamy na wakacje nurkowe do egipskiej miejscowości Safaga. Miasto jest jedną z najmłodszych miejscowości turystycznych, znacznie mniej tłumnie odwiedzanych przez turystów niż np. Hurghada. Poza tym to prawdziwy raj do nurkowania, windsurfingu, kitesurfingu, jak również błogiego lenistwa.

 

Ta niewielka miejscowość turystyczna położona jest 55 km od lotniska w Hurghadzie. Dawniej wioska rybacka, dzisiaj znana jest przede wszystkim jako port międzynarodowy, z którego wypływają pielgrzymki do Mekki. Niezwykłe połączenie błękitnego morza wkomponowanego w pustynny krajobraz sprawia, że Safaga jest miastem niezwykłym, łączącym kulturę orientalną i arabską.

 

Safaga zyskała sobie również miano jednego z kurortów, znanych z unikalnego, ekologicznie czystego piasku, mogącego wyleczyć szereg chorób skóry i układu kostnego. W ostatnich dziesięciu latach rozwinął się tam ruch turystyczny, jednakże z umiarem. Powstały hotele i dzielnice hotelowe wraz z infrastrukturą, nowe drogi dwupasmowe łączące Safagę z Hurghadą. Ważną sprawą jest, że od początku dużą wagę przykładano do ochrony raf koralowych. Można tutaj zobaczyć i przeżyć jeszcze piękny i niezniszczony świat podwodny.

 

 

Termin: 27 września - 5 października

 

Cena: nurek, osoba nienurkująca

 

Cena zawiera:

 • 10 nurkowań z łodzi (lunch, napoje zimne, nielimitowane napoje gorące, butla, balast)
 • przeloty i transfery
 • zakwaterowanie
 • opiekę wykwalifikowanej kadry nurkowej

 

 

 

Zakwaterowanie:

Hotel Shamps (All Inclusive) położony jest przy piaszczystej plaży, 65 km od Hurghady. Hotel oferuje swoim gościom restaurację, lobby, bar przy basenie, bar na plaży, sklepiki, korty tenisowe, dyskotekę, saunę i wiele innych atrakcji. W hotelu mamy zarezerwowane pokoje dwuosobowe, z klimatyzacją, łazienką, telefonem, TV i lodówką.

 

 

Program wyprawy:

27.09 – przylot do Hurghady, transfer do hotelu w Safadze. Możliwość wylotu z: Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Katowic, Poznania.

28.09 – dwa nurkowania

29.09 – dwa nurkowania

30.09 – dwa nurkowania + nocne dla chętnych

01.10 – dwa nurkowania

02.10 – dwa nurkowania

03.10 – czas wolny, dodatkowe nurkowania dla chętnych

04.10 – wylot i powrót do Warszawy.

 

Wylot z Warszawy 27.09.2012 o godzinie 5:00 (na lotnisku należy być 2 godziny przed odlotem), lądowanie w Hurghadzie o 9:20 tego samego dnia.

Powrót z Hurgady godzina 20:45, lądowanie w Warszawie 01:25.

 


Plan nurkowań obejmuje 3 warianty. Decyzja o wyborze jest zależna od warunków pogodowych i będzie podjęta na miejscu.

 

Plan A

 • TOBIA KEBIRA + TOBIA ARBAA
 • PANORAMA REEF - 2 NURKWANIA
 • SALEM EXPRESS + AL KAHAIN (2 wraki)
 • ABU KEFAN - 2 NURKI
 • RAS ABU SOMA + GAMUL SORAYA

 

Plan B

 • GAMUL KEBIR + TOBIA HAMRA
 • MIDDLE REEF + PANORA MA REEF
 • SALEM EXPRESS + SHAAB CLOUDIE
 • SHAAB SAMAN - 2 NURKI
 • RAS ABU SOMA GARDEN + TOBIA ARBAA


Plan C

 • TOBIA ARBAA + TOBIA SORAYA 
 • SHAAB SAMAN + RAS ABU SOMA
 • SALEM EXPRESS + PANORAMA REEF
 • ABU KAHFAN + AL KAHAIN
 • GAMUL SORAYA + TOBIA HAMRA

 

Więcej na temat warunków nurkowych w Safadze i opis miejsc nurkowych pod galerią zdjęć.

 

 

Kontakt i rezerwacja:

Rudi Stankiewicz

tel (+48) 601 321 557
rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

 

W celu rezerwacji prosimy o wpłatę zaliczki w wysokości 800 zł na poniższy rachunek z adnotacją "Safaga wrzesień":

Bank PEKAO S.A.
49 1240 2887 1111 0010 0807 8172
Rudolf Stankiewicz

 

 

 

 

Nurkowanie w Safadze:

Pod względem nurkowym Safaga jest o wiele rzadziej odwiedzana przez turystów niż Dahab, Sharm el Sheikh, czy Hurghada. Dzięki temu tutejsze rafy są niemal dziewicze i niezniszczone. Pod wodą spotyka się tu więcej ryb niż nurków. Tobia Arbaa i Tobia Hamra to dwa łańcuchy raf koralowych, tworzących niepowtarzalne podwodne krajobrazy. Miłośnicy wraków z pewnością zdecydują się na eksplorację spoczywającego na dnie wraku "Al Kafhain" lub promu "Salem Express", początkujący zaś będą mogli zdobywać nurkowe umiejętności w spokojniejszych i płytszych - choć równie pięknych - miejscach. Tutejsze rafy uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Dodatkowo ich atrakcyjność podnosi fakt, że są one niezwykle różnorodne - występują tu zarówno płytko położone, rozległe rafy, wystające z piaszczystego dna niewielkie słupy i koralowe wysepki stanowiące raj dla kłębiącego się morskiego życia oraz sięgające gigantycznych głębokości podwodne ściany, będące miejscem żerowania licznych gatunków ryb. Wyspa naprzeciw miasta oferuje bardzo wiele pasjonujących miejsc nurkowych. Już po kilku minutach drogi statkiem dopływa się do pierwszych raf, zamieszkałych przez większość tropikalnych gatunków ryb. Delfiny, żółwie, mureny, rekiny, skrzydlice, płaszczki, koniki morskie, ośmiornice...

 

 

Opis miejsc nurkowych:

Shaab Saiman - Rozciągająca się wzdłuż wybrzeża położona najbardziej na północ rafa okolic Safagi. Opadająca do 30 metrów głębokości, przepięlnaa rafa zbudowana jest głównie z twardych korali otoczonych dużymi ławicami takich gatunków jak lucjan, barbata, sparus czarnolicy, mureny, skrzydlice.
Głębokość: 3-30 m
Widoczność: 10-30 m

Tobia Arbaa - To piękne skupiska koralowych bloków nazywanych często „siedmioma wieżami”. Wynurzające się z piaszczystego dna formacje ukazują fascynujący krajobraz miękkich korali i gorgoni. Wprawne oko wypatrzy skorpeny, iglicznie, krewetki i rozgwiazdy. Można tu również spotkać rozdymki, ogończe, ośmiornice i skrzydlice, ostroboki, skorpeny, szkaradnice i ryby-krokodyle.
Głębokość: 25 m
Widoczność: 10-20 m

Tobia Hamra - Rozciągający się na ok 2 km ogród koralowy zaczyna się tuż pod powierzchnią wody i opada łagodnie lub bardziej stromo (w zależności od miejsca) do ok 35 metrów. W głębszych partiach to głównie korale twarde. Płytsza część rafy jest znacznie bardziej urozmaicona licznymi lagunami otoczonymi bogactwem życia i kolorów. Często spotykanymi gośćmi są tu mureny, żółwie, orlenie. Rafa znajduje się w zatoce i jest dobrze osłonięta nawet przy wietrznej pogodzie. Zazwyczaj słaby prąd i płytkie laguny z piaszczystym dnem w jej północnej części sprawiają, że rafa dostępna jest dla nurków o każdym poziomie zaawansowania.
Głębokość: 2-35 m
Widoczność: 10-30 m

Tobia Kebira - Wyizolowana rafa, wychodząca z płytkiego, piaszczystego dna. Z uwagi na niedużą głębokość doskonałe nadaje się do przeprowadzenia kursów nurkowych. Bogactwo korali z ryby takimi jak banner fish, butterflay fish,  murenami i strzępielami sprawia, że jest to fascynujące miejsce nurkowe.
Głębokość: 5 - 18 m
Widoczność: 10-30 m

Tobia Soraya - Rafa rozciągająca się od wyspy Tobia tworzy łańcuch koralowych wieżyczek. Piaszczyste dno zdominowały ogończe oraz rogatnice. Wokół raf duże ławice ryb banner fish, a na dnie przepiękne gorgonie i korale stołowe.
Głębokość: 12-15 m
Widoczność: 10-30 m

Gamul Kebir - Bardzo kolorowe miejsce, z ławicami "zebr", banner fish i butterfly fish. Północna strona jest szczególnie ciekawa z uwagi na bogactwo miękkich korali oraz duże ławice barakud. Czasami można tam spotkać rekiny rafowe. Na pisaku, pomiędzy formacjami przepięknie ubarwione ogończe niebieskie.
Głębokość: 3-15 m
Widoczność: 10-30 m

Gamul Soraya - Grupa trzech koralowych bloków na piaszczystym dnie. Największy z nich można opłynąć w ciągu 30 minut. Dwa mniejsze mają bardzo ciekawą budowę - jeden tworzy jakby zatoczkę w kształcie litery U, w środku której dominuje samotny koral stołowy, drugi wygląda jak główka igły, której ucho zamknięte jest gorgoniem, z drugiej strony miękkim fioletowym koralem, który jest siedliskiem ławic "zebr", banner fish, butterfly fish.
Maksymalna głębokość: 15 m
Widoczność: 10-30 m

Ras Abu Soma - Abu Soma Garden to miejsce, które czaruje bogactwem ogrodów pełnych korali, ławicami mieniących się małych rybek, ale nie tylko. Mureny, ogończe, skrzydlice, skorpeny, ryby-krokodyle i skorpeny to stali mieszkańcy tej rafy, przy odrobinie szczęścia spotkamy mantę. Ras Abu Soma to miejsce, które sięga do 100 m i tam możemy liczyć na spotkanie z rekinem.
Głębokość: 3-30 m
Widoczność: 10-30 m 

Panorama Reef - Jedno z najbardziej znanych miejsc nurkowych okolic Safagi. Duża formacja korali ze ścianami opadającymi do głębokości 200 metrów . Liczne groty i nawisy, miękkie i twarde korale, piękne gorgonie. Karanksy (jackfish ), barakudy, ostroboki, rekiny (rafowe) i żółwie często odwiedzają to miejsce. Bogactwo życia rafowego, obecność pelagicznych drapieżników powoduje, że jest to jedna z głównych atrakcji tego regionu.
Głębokość: 3-40 m
Widoczność: 20-40 m

Middle Reef (Hal Hal) - Rozmiar tej rafy czyni to miejsce idealne dla więcej niż jednego nurkowania. Po wschodniej i zachodniej stronie rozciągają się wspaniałe ściany i półki z twardych korali. Strona północno-zachodnia oferuje zapierające dech w piersiach ogrody koralowe. Piaszczyste dno jest bogato ozdobione małymi rafami. Występują tu ośmiornice, barakudy, płaszczki, strzępiele.
Głebokość: 3-30 m
Widoczność: 10-30 m

Fellow Rocks (Um Hal-Hal/Shaab Hamdalla) - Jest to niewielka rafa składająca się dwóch podłużnych bloków. Rafa znajduje się na otwartym morzu i nie jest w żaden sposób osłonięta i z tego powodu możliwa jest do odwiedzenia tylko przy idealnej pogodzie. Ze względu na spotykane tu silne prądy polecana jest doświadczonym nurkom. Dziewiczy podwodny teren wprawia w zachwyt. Podziwiać tu można imponujące gorgonie i korale stołowe, jak również wszelkiego rodzaju korale miękkie.
Głębokość: 8 -25 m

Abu Kefan - Długość rafy ok 300 metrów. Ze wszystkich stron pionowe ściany, które schodzą do głębokości kilkuset metrów w głąb morza. Nurkując z północy w kierunku południowym podziwiać można wspaniałe formacje korali. Barakudy, tuńczyki, rekiny rafowe oraz delfiny nie są tutaj rzadkością. Po stronie południowej w okresie późnej wiosny możemy się natknąć na rekiny młoty oraz manty.
Głębokość: 3- 40 m
Widoczność: 10-30 m

Salem Express - Salem Express jest jednym z największych wraków w egipskiej części Morza Czerwonego, rozmiarem porównywalny do wraku Thistlegorm. Leży na prawej burcie, na głębokości ok 30 metrów. Płynąc od strony dziobowej mijamy knagi i kołowroty z łańcuchami, na których wiszą kotwice, po każdej stronie dziobu. Wybite okna w kajutach pasażerskich na nadbudówce to prawdopodobniej skutek katastrofy promu. Ponad mostkiem kapitańskim góruje potężny maszt. Płynąc dalej w kierunku rufy, na dnie dostrzegamy wiele rzeczy osobistych pasażerów. Nurkowanie warto zakończyć na części rufowej, gdzie możemy obejrzeć ster i dwie potężne śruby promu.
Głębokość: maksymalnie 32 m
Widoczność: 10-30 m

 

Więcej na temat nurkowania w Safadze znajdziesz w naszej fotorelacji.

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073