Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Safari Daedalus i Brothers Islands – oko w oko z rekinem

safari Daedalus

Jeśli nie interesuje Cię nurkowanie z rekinami, pływanie na jednej z bardziej ekskluzywnych łodzi nurkowych Morza Czerwonego, nurkowanie na jednym z 10. najlepszych miejsc do nurkowania na świecie, nie czytaj dalej planu tej wyprawy.


Rafy Daedalus, wyspy Brothers Islands, wrak Salem Expres to atrakcje jesiennych nurkowań w południowej części Morza Czerwonego. Opisy miejsc nurkowych znajdziesz na końcu oferty.

 

Termin: 28 września - 5 października 2013Łódź Spyrodream Ramadan 3, na której odbędzie się wyprawa, jest jedną z najbardziej nowoczesnych łodzi pływających po Morzu Czerwonym. Najwyższy komfort, zabudowany dziób, olbrzymie przestrzenie na pokładzie, wszystko idealnie dopracowane. Na łodzi znajduje się 14 dwuosobowych kabin (2 koje w kabinie) z łazienką i indywidualną klimatyzacją, duży ręcznik, szampon, mydło w każdej łazience, duża klimatyzowana jadalnia, duży górny salon, w pełni wyposażony w multimedia (PC/DVD/CD duży ekran), shisha-bar, pokład słoneczny oraz strefa zacieniona na środkowym pokładzie, duży pokład słoneczny na najwyższym deck'u, pokład nurkowy i platforma w drewnie tekowym. Na początku 2013 wszystkie kajuty będą odrestaurowane.

 

safari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalus

safari Daedalussafari Daedalus
 
Dane techniczne: 38 m długości, 9,50 m szerokości, 2 kompresory powietrzne, 1 kompresor NITROXowy, 2 Zodiaki 40 KM, 2 łodzie ratunkowe dla 50 osób, 2 silniki po 1200 KM, 2 generatory 130 KWh, 16 ton paliwa, 24 tony wody (with water maker), radar, sonar, GPS, DSC, VHF.
Załoga: przewodnicy nurkowi, 1 kapitan, 2 kucharzy, 2 kelnerów, 1 mechanik, 7 marynarzy.
Licencje: strefa 1 i 2 (obejmujące cały obszar Morza Czerwonego).

 

 

Cena: 


Cena obejmuje:

 • przelot na trasie Warszawa-Hurghada-Warszawa
 • transfer z/na lotnisko
 • 6 dni na łodzi z pełnym wyżywieniem i napojami
 • do 4 nurkowań dziennie w jednym z 10 najlepszych miejsc nurkowych na świecie
 • butle, balast, obsługa
 • nitrox dla osób z przeszkoleniem
 • usługi lokalnych przewodników
 • opiekę polskiego instruktora
 • ubezpieczenie podróżne
 • pewną pogodę, doskonałe nurkowania oraz oglądanie rekinów na rafie Daedalus i Wyspach BraciCena nie obejmuje:

 • wizy egipskiej - 15 USD
 • napiwków dla załogi - zwyczajowo ok 25 EUR)
 • wypożyczenia sprzętu (w pakiecie jest butla i pas balastowy)
 • opłaty za wpłynięcie do Narodowego Parku - 50 EUR
 • ubezpieczenia nurkowego Hestia lub rekomendowanego przez nas DAN
 • możliwe ok 15 EUR za ostatni dzień w Hotelu Amira w Safadze (jeśli uda nam się zostać ostatnią noc na łodzi ten koszt odpada)


 
 

Program wyjazdu:

28.09 - przelot do Hurghady, transfer na łódź, nocny transfer na rafę Daedalus
29.09 - rafy Daedalus
30.09 - rafy Daedalus
01.10 - rafy Daedalus i transfer na Brothers Islands
02.10 - Brothers Islands
03.10  - Brothers Islands i transfer w okolice Safagi
04.10 - poranne nurkowanie np. wrak Salem Express i przeprowadzka do hotelu na ostatnią noc lub zostajemy na łodzi do samego końca
05.10 - transfer na lotnisko i powrót do Warszawy

Informacje o przelocie będą uzupełnione tak szybko jak tylko je uzyskamy

safari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalus

 

Podczas wyjazdu będzie można odbyć następujące szkolenia:


 

Przeczytaj też nasz artykuł "Rekiny - bać się czy podziwiać?"

 

 

Kontakt i rezerwacja:

Rudi Stankiewicz

e-mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

tel.: (+48) 601 321 557


Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową. W celu rezerwacji należy dokonać wpłaty zaliczki w wysokości 1500 zł. Pozostała kwota płatna do 9 września 2013.

Dane do przelewu: Credit Agricole, nr konta: 20 1940 1076 3023 6905 0000 0000, UNDERWATER TRAVEL, Rudolf Stankiewicz, 72-600 Świnoujście, ul. Piłsudskiego 5/2.

 

 

Opis miejsc nurkowych nadchodzącego safari:
 

Rafy Daedalus - 100% oglądalności rekinów
Daedalus jest odizolowaną rafą wyrastającą z głębokości 500 m w połowie drogi miedzy Arabią Saudyjska a wybrzeżem Egiptu. Doskonałe miejsce na obserwacje zarówno twardych jak i miękkich koralowców z niesłychaną ilością stad ryb i pelagicznych gatunków rekinów jak np rekiny młoty. Pionowe ściany rafy opadają na wschód, południe i północ do głębokości 70 metrów oferując doskonałe nurkowania. Południowa strona rafy jest dość dobrze chroniona przez silne zachodnie wiatry i to własnie w tej części cumują łodzie safari. Tu widuje się rekiny rafowe, rekiny młoty i rekiny kosogony. Zachodnia część rafy okupowana jest przez błazenki i często nazywana "anemone city" z racji niesłychanej ilości tych organizmów porastającej tą część rafy. Północna część oraz północno-zachodnia to dla wielu nurków najlepsza część tego miejsca. gdzie widuje się szare rekiny rafowe, bardzo często rekiny młoty (zazwyczaj na głębokości 35 metrów, ale widywano pojedyncze osobniki także na głębokości 5 metrów). Płynąc w dół w kierunku wschodnim dostrzeżemy kolejne nieprawdopodobne urwisko tzw. drop-off, gdzie widuje się kosogony (ang threshershark). Charakterystycznym dwa razy dłuższym ogonem rekin uderza w stado ryb ogłuszając kilka sztuk. Taki sposób polowania wykształciły tylko te rekiny.

Gatunki rekinów okupujących rafy Daedalus:
Scalloped Hammerhead - rekin młot, niemal zawsze można je wypatrzeć
Treshershark - kosogon, bardzo nieśmiały, a jednak często widywany na Daedalus
Grey Reef Shark - szary rekin rafowy, niemal zawsze widywany
White Tip Reef Shark - najbardziej znany na całym świecie rekin rafowy, nie ma możliwości, aby go nie zobaczyć
Whale Shark - rekin wielorybi, rzadki gatunek, czasami widywany na tej rafie
Silky Shark - rekin jedwabisty, piękny błękitny gatunek, widywany raczej rzadko

Więcej na http://www.redsea-diving.info.


Brothers Islands (Al Akhawein Islands)
The Brothers Islands to nie tylko jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w Morzu Czerwonym, ale również jedno z top 10 na świecie. Egipski rząd uznał znaczenie ekologiczne wysp i objął to miejsce w 1983 roku specjalną ochroną. Brothers to dwie skaliste wyspy wznoszące się z głębi morza ok 70 km od El Quseir. Wyspy dzieli zaledwie kilometr, a ich strome ściany zapewniają wspaniałe nurkowania. Obfitość kolorowych, miękkich korali i jakże wspaniałych Gorgonii oraz bogactwo życia morskiego szczególnie dużych gatunków pelagicznych (rekinów) sprawia, że nurkowania w tym miejscu są niezapomnianym wrażeniem do końca życia. Wyspy są omiatane przez silne zmienne prądy, dlatego bojka dekompresyjna (SMB) jest wymagana na wszystkich nurkowaniach. Nurkowania warto odbywać z przewodnikiem znającym te wody. Ze względu na głębokość i prądy morskie nurkowanie na Wyspach Braci powinni odbywać doświadczeni nurkowie. Nurkowie początkujący powinni bardzo uważnie słuchać wskazówek przed wejściem do wody. Po takim safari nurek początkujący (ale nie tylko) zdobywa ogromne doświadczenie. Głębokie nurkowania i wraki leżące tam na dość znacznych głębokościach powinny zostać w gestii bardzo doświadczonych nurków. Przystanki dekompresyjne należy wykonywać na płytkiej wodzie na plato, tam gdzie nie ma ryzyka zniesienia na otwarte morze.

Kilka ważnych informacji:

 • temperatura wody: 20-29 stopni Celsjusza 
 • temperatura powietrza: 15-40 stopni Celsjusza
 • nurkowanie: sezon trwa cały rok
 • najlepszy czas na nurkowanie: koniec wiosny i jesieni

 

Jako, że Brothers Islands znajdują  się na środku Morza Czerwonego, są one narażone na silny wiatr i duże fale. A więc ze względów pogodowych wyjazdów w miesiącach zimowych (od połowy listopada do końca marca) nie zaleca się.

Little Brother ma prawie okrągły kształt i 100 metrów średnicy. Jego ściany z miękkimi i twardymi koralami oraz gorgoniami pokazują esencję życia morskiego i słyną z populacji kilku gatunków rekinów. Nie przegap plato w północno-zachodniej części wyspy. Ważna wskazówka: Plato na głębokości 40 m narażone jest na bardzo silny prąd i to powoduje, że jest to najlepsza strona do oglądania rekinów i innych dużych ryb takich jak manty, ławice tuńczyka (ang. snappers), napoleony. Widuje się również szare rekiny rafowe, młoty, jedwabiste, Silvertips, oceaniczne białe (Carcharhinus longimanus), a nawet rzadkie rekiny Treshershark.

Innym miejscem do nurkowania jest północno-wschodnia ściana, która spada pionowo ukazując wiele szczelin i gigantyczne Gorgonie. Tutaj można wypatrzeć wiele barakud, muren, napoleonów, szarych rekinów rafowych i innych. Główną zasługą tego wybitnego życia morskiego na Brothers Islands są stałe prądy, które przynoszą wiele składników odżywczych żyjącym tam drapieznikom.

Big Brother znajduje się w północnej części względem "małego brata". Rafa ma ok 400 m długości i 60 m szerokości. Latarnia na zachodnim brzegu jest bardzo pomocna w nawigacji dla statków towarowych i promów pływających po Morzu Czerwonym. Bezpośrednio przy miejscu cumowania na południu schodzi się na schodkowe plato do głebokości 35-55 m. Uwaga, to najlepsze miejsce do nurkowania w Morzu Czerwonym! To nie tylko opinia przewodników nurkowań, ale i uczestników wypraw. Niemalże dziewicze rafy z niesłychanie przejrzystą wodą, gdzie można zobaczyć Hammerheads, a także Oceanic Reef Shark, liczące czasami tysiące sztuk ławice ryb z rodzaju Jackfish, wielkie barakudy, a przy odrobinie szczęścia natknąć się można na bardzo nieśmiałego Treshershark, czyli po naszemu Kosogona. Jest tylko jedno miejsce na świecie, gdzie jak znawcy biologii mórz zgodnie twierdzą, można w zawsze spotkać tego rekina. Są to Filipiny. Widząc więc Kosogona na Wyspach Braci możemy mówić o ogromnym szczęściu. W\Jednak wielu nurków widuje te rekiny w tym miejscu!

Fascynaci nurkowań wrakowych mają okazję odwiedzić dwa słynne wraki wysp Big Brothers. To statki towarowe - Aida II w północno-zachodniej części i  Numidyjski na północnym krańcu. Oba wraki porośnięte są miękkimi i twardymi koralowcami, które same w sobie są niezwykle ciekawą atrakcją.


Okolice Safagi
Okolice Safagi są już dobrze obnurkowane przez ekipę BestDivers. Więcej na temat wypraw organizowanych w tamte rejony można znaleźć tu.

 

 

safari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalus

safari Daedalussafari Daedalus

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073