Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Safari nurkowe Brothers i Daedalus – nurkowania z rekinami

Safari nurkowe Brothers i Daedalus - Nurkowanie z rekinami

Jeśli nie interesuje Cię nurkowanie z rekinami młotami, pływanie na jednej z bardziej ekskluzywnych łodzi nurkowych Morza Czerwonego, nurkowanie w jednym z 10. najlepszych miejsc nurkowych na świecie, nie czytaj dalej planu tej wyprawy. Byliśmy, sprawdziliśmy i potwierdzamy - Daedalus to rafa, na której nurkuje się z rekinami młotami, delfinami i mantami.


Rafa Daedalus oraz St. Jones to najlepsze miejsca nurkowe w Egipcie. Daedalus dostarcza nam wrażeń z nurkowań z dużymi oceanicznymi zwierzętami, natomiast St. Jones to wspaniałe ogrody koralowe z milionami ryb i niespotykanymi formacjami koralowymi. Uwaga! Wyprawa tylko dla nurków z uprawnieniami Deep Diver i Nitrox Diver. Oba te kursy można oczywiście zrobić podczas wyjazdu, jeśli wcześniej Ci się nie uda - nurkowanie z rekinami

 

Termin: 27 września - 4 października 2014

 

Łódź Spyrodream Ramadan 3, na której odbędzie się wyprawa, jest jedną z najbardziej nowoczesnych łodzi pływających po Morzu Czerwonym. Najwyższy komfort, zabudowany dziób, olbrzymie przestrzenie na pokładzie, wszystko idealnie dopracowane. Na łodzi znajduje się 14 dwuosobowych kabin (2 koje w kabinie) z łazienką i indywidualną klimatyzacją, duży ręcznik, szampon, mydło w każdej łazience, duża klimatyzowana jadalnia, duży górny salon, w pełni wyposażony w multimedia (PC/DVD/CD duży ekran), shisha-bar, pokład słoneczny oraz strefa zacieniona na środkowym pokładzie, duży pokład słoneczny na najwyższym deck'u, pokład nurkowy i platforma w drewnie tekowym. Na początku 2013 wszystkie kajuty były odrestaurowane.

 

safari Daedalus - Nurkowanie z rekinami - Safari nurkowe Brothers i Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalus

safari Daedalussafari Daedalus


Dane techniczne łodzi: 38 m długości, 9,50 m szerokości, 2 kompresory powietrzne, 1 kompresor NITROXowy, 2 Zodiaki 40 KM, 2 łodzie ratunkowe dla 50 osób, 2 silniki po 1200 KM, 2 generatory 130 KWh, 16 ton paliwa, 24 tony wody (with water maker), radar, sonar, GPS, DSC, VHF.
Załoga: przewodnicy nurkowi, 1 kapitan, 2 kucharzy, 2 kelnerów, 1 mechanik, 7 marynarzy.
Licencje: strefa 1 i 2 (obejmujące cały obszar Morza Czerwonego).

 

 

Cena obejmuje:

 • przelot na trasie Warszawa-Hurghada-Warszawa
 • transfer z/na lotnisko
 • 6 dni na łodzi z pełnym wyżywieniem i napojami
 • do 4 nurkowań dziennie
 • butle, balast, obsługa
 • nitrox dla osób z przeszkoleniem
 • usługi lokalnych przewodników
 • opiekę polskiego instruktora
 • ubezpieczenie podróżne
 • pewną pogodę, doskonałe nurkowania oraz oglądanie rekinów na rafie DaedalusCena nie obejmuje:

 • wizy egipskiej - 15 USD
 • napiwków dla załogi - zwyczajowo ok. 30 EUR
 • wypożyczenia sprzętu (w pakiecie jest butla i pas balastowy)
 • opłaty za wpłynięcie do parków narodowych - 50 EUR/każdy (będą dwa lub jeden w zależności od pogody), płatne na koniec rejsu
 • ubezpieczenia nurkowego Hestia lub rekomendowanego przez nas DAN
 • możliwe ok. 15 EUR za ostatni dzień w Hotelu Amira w Safadze (jeśli uda nam się zostać ostatnią noc na łodzi ten koszt odpada)
 • jeśli ktoś życzy sobie butle 15 l - dopłata jest ok. 30 EUR za cały rejs (w pakiecie są 12 l butle)

 

safari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalus

 

Program wyjazdu:

27.09 - przelot do Hurghady, transfer na łódź,
28.09 - rafy okolic Marsa Alami i nocny transfer na Daedalus
29.09 - rafa Daedalus
30.09 - rafa Daedalus i transfer na St. Jones
01.10 - rafy St. Jones
02.10 - rafy St. Jones i transfer w okolice Marsa Alam
03.10 - poranne nurkowanie np. wrak Salem Express i przeprowadzka do hotelu na ostatnią noc lub zostajemy na łodzi do samego końca
04.10 - transfer na lotnisko i powrót do Warszawy
 

Przelot:

Informacje o przelocie będą uzupełnione tak szybko jak tylko je uzyskamy.

 

Podczas wyjazdu będzie można odbyć następujące szkolenia:

 

safari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalussafari Daedalus

 

Przeczytaj też nasz artykuł Rekiny - bać się czy podziwiać?

Oraz relację z zeszłorocznej wyprawy na safari nurkowe.

 

 

Kontakt i rezerwacja:

Rudi Stankiewicz
e-mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl
tel. (+48) 601 321 557

Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową lub telefoniczną. Wpłata zadatku 1500 pln będzie potwierdzeniem uczestnictwa w wyprawie. Pozostała kwota płatna do 9 września 2014.

 

 

Opis miejsc nurkowych nadchodzącego safari:
 

Rafy Daedalus - 100% oglądalności rekinów
Daedalus jest odizolowaną rafą wyrastającą z głębokości 500 m w połowie drogi miedzy Arabią Saudyjska a wybrzeżem Egiptu. Doskonałe miejsce na obserwacje zarówno twardych jak i miękkich koralowców z niesłychaną ilością stad ryb i pelagicznych gatunków rekinów jak np rekiny młoty. Pionowe ściany rafy opadają na wschód, południe i północ do głębokości 70 metrów oferując doskonałe nurkowania. Południowa strona rafy jest dość dobrze chroniona przez silne zachodnie wiatry i to własnie w tej części cumują łodzie safari. Tu widuje się rekiny rafowe, rekiny młoty i rekiny kosogony. Zachodnia część rafy okupowana jest przez błazenki i często nazywana "anemone city" z racji niesłychanej ilości tych organizmów porastającej tą część rafy. Północna część oraz północno-zachodnia to dla wielu nurków najlepsza część tego miejsca. gdzie widuje się szare rekiny rafowe, bardzo często rekiny młoty (zazwyczaj na głębokości 35 metrów, ale widywano pojedyncze osobniki także na głębokości 5 metrów). Płynąc w dół w kierunku wschodnim dostrzeżemy kolejne nieprawdopodobne urwisko tzw. drop-off, gdzie widuje się kosogony (ang threshershark). Charakterystycznym dwa razy dłuższym ogonem rekin uderza w stado ryb ogłuszając kilka sztuk. Taki sposób polowania wykształciły tylko te rekiny.

Gatunki rekinów okupujących rafy Daedalus:
Scalloped Hammerhead - rekin młot, niemal zawsze można je wypatrzeć
Treshershark - kosogon, bardzo nieśmiały, a jednak często widywany na Daedalus
Grey Reef Shark - szary rekin rafowy, niemal zawsze widywany
White Tip Reef Shark - najbardziej znany na całym świecie rekin rafowy, nie ma możliwości, aby go nie zobaczyć
Whale Shark - rekin wielorybi, rzadki gatunek, czasami widywany na tej rafie
Silky Shark - rekin jedwabisty, piękny błękitny gatunek, widywany raczej rzadko

 

W zasadzie nie ma możliwości, aby nie zobaczyć na tej rafie rekinów. Coś o czym rzadziej się mówi i pisze to też wspaniałe stada Jack Fish’ów i barakud, które licznie występują w tych okolicach i też robią ogromne wrażenie.

Więcej na http://www.redsea-diving.info.


Rafy St. Jones

 • Abu Galawa Small - kompleks mniejszych raf połączonych ogrodami koralowymi. W środku piaszczysta laguna przypominająca akwarium. Na głębokości 15 m leży bogato porośnięty wrak jachtu.
 • Claudia Reef - bardzo popularna rafa, której powierzchnia poprzetykana jest szczerbinami, jaskiniami i chodnikami. Można tam przepływać na głębokości 8-10 m. Na północno-wschodnim obrzeżu rafy znajdują się przepiękne ogrody z mnóstwem samotnych pinackli.
 • Satayah (Dolphin Home) - południe rafy. Rafa leży we wschodniej części skupiska zwanego Fury Shoal. Jest to dogodne miejsce na nocleg i nocne nurkowania. Wschodnia ściana opada prostopadle w dół. Na południu rafy, na głębokości 5-15 m rozciąga się fantastyczny ogród. W jednej części rozpościera się labirynt koralowych bloków, skał i małych rafek. Często spotykać można tu mureny, ryby napoleony, czasem barakudy, rekiny i duże tuńczyki.
 • Erg Abu Diab - to mała rafa z bogato porośniętymi ścianami, wyrastająca z głębokiego dna do powierzchni morza. W czasie porannego nurkowania łatwo spotkać tu jakiś gatunek rekina (czasem rekina młota). Całą rafę można opłynąć podczas jednego nurkowania, trzeba jednak uważać na silne prądy.
 • White Rock - biała skała wystająca z wody, jej ściany opadają stromo do głębokości 15 m, następnie stopniowo do 40 m. Możemy tu podziwiać piękny koralowy ogród pełen życia.
 • St. John’ s Reef - rozległy region samodzielnych raf i atoli. Swym charakterem przypomina już rafy sudańskie.
 • Abu Basala - zachód (późne popołudniowe i nocne nurkowanie). Rafa ta ma kształt podłużny. Dobrym miejscem na nocleg jest jej południowa część. Dno znajduje się na głębokości 18-20 m. Są tu przepiękne korale, zwłaszcza w płytszych miejscach. Ściana tej rafy posiada jaskinie i mnóstwo szczerbin. Jest atrakcyjna również z powodu wielu gatunków ryb i żółwi.
 • Habili Ali (Big) - należy do najciekawszych raf. Wyrasta ona z dużej głębokości. Można ją opłynąć w czasie jednego nurkowania. Jej płaski wierzchołek dochodzi maksymalnie do 2 m pod powierzchnię wody i jest fantastycznie porośnięty koralami. Również tutaj spotkać można kilka gatunków rekinów, a także barakudy, tuńczyki, mureny i duże stada ryb papuzich. Po wschodniej stronie urzekają piękne gorgonie.
 • Dangerous Reef - tutaj ściany opadają do 22 m, dalej znajduje się piaszczyste zbocze. Z południowo-wschodniej strony otwierają się przed nurkami ogrody koralowe. Można tu płynąć wzdłuż chodników i jaskiń.
 • Abu Basala - wschodania rafa ukształtowana podobnie jak Dangerous Reef.
 • Habili (Small) - na rafie tej zanurkować można tylko podczas dogodnych warunków pogodowych (najlepiej wcześnie rano). Jest to mała rafa w kształcie wieży z prostopadłymi ścianami i zaokrąglonym wierzchołkiem na głębokości 3-5 m. Rafę można opłynąć dookoła parę razy, stopniowo wynurzając się. W głębinach pływają rekiny, płycej stada większych ryb, a wokół wierzchołka ławice małych rybek. Nad wierzchołkiem pełnym miękkich i twardych korali można długo odbywać przystanki bezpieczeństwa.
 • Big Gotta - od południowej strony na głębokości 30 m rozpościera się rozległa skalna półka z mnóstwem jaskiń. Często obserwuje się w tym miejscu rekiny, żółwie, ryby napoleony, a czasami nawet manty.
 • Shaab Aid - od południa zobaczyć można piaszczyste zbocze ze skalnymi wieżami. Koralowe bloki tworzą w tym miejscu labirynt. Na północnej ścianie warte obejrzenia są koralowe ogrody. Przebywają tu ray’e i żółwie.
 • Small Gota - to mała rafa wyrastająca z otchłani, gdzie jest mnóstwo dużych wachlarzy gorgonii. Po zachodniej stronie, od wschodu i południa spotkać można wiele barwnych miękkich korali. Jest tu również mała jaskinia, gdzie zawsze można obserwować odpoczywającego żarłacza białopłetwego.
 • Paradise Reef - jest skupiskiem małych raf, które okalają "rajskie" ogrody na głębokości 5-15 m.
 • Sirnaka Island- to stosunkowo duża wyspa, pokryta w całości skamieniałymi koralami. Na wybrzeżu są urokliwe plaże lub skalne nawisy. W miejscu noclegu ściany opadają do 18-20 m. Mnóstwo muren oraz napoleonów, które podpływają do łodzi.
 • Ras Banas - znajduje się tutaj wrak angielskiego tankowca Atlas, trafionego włoską torpedą. Tylna część o długości 50 m leży na prawym boku na głębokości 10-30 m. Można wpłynąć do środka jednego pomieszczenia, ale pod wpływem zmąconego, delikatnego mułu widoczność szybko maleje (już po wpłynięciu pierwszej pary nurków). Położenie przedniej części rozerwanego wraku nie jest znana.
 • Satayah: Haeven (El Malahi) - raj dla nurków i fotografów podwodnych! Kompleks małych raf, pomiędzy nimi znajdują się koralowe ogrody, labirynty, zwężenia i kanały. Jaskinie zamieszkują mniejsze rekiny, a także mureny i raye. Na zewnętrz jaskini zobaczyć można żółwie. Tu i tam wynurzają się olbrzymie stołowe korale. A wszystko to na głębokości około 20 m.
 • Satayah: Dolphin Home - tylko snorkeling. W tej okolicy występuje inny gatunek delfinów, niż wokół znanej rafy Samaday przy Marsa Alam. Są bardziej płochliwe, można je obserwować już z łodzi czy pontonu. Znikają zaraz kiedy ktoś próbuje wskoczyć do wody.Okolice Safagi
Okolice Safagi i Marsa Alam, gdzie wykonamy nurkowania początkowe i końcowe, są już dobrze obnurkowane przez ekipę BestDivers. Więcej na temat wypraw organizowanych w tamte rejony można znaleźć tu.

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073