Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Spitsbergen – rejs nurkowo-turystyczny

Termin wyprawy: 10-19/07/2017
 Svalbard, Spitsbergen, Norway, Arctic
 
 
Zapraszamy na nieprawdopodobną przygodę w miejscu, które niewielu będzie dane zobaczyć. W miejscu gdzie być może tylko Ty z grona znajomych będziesz nurkować. Tam gdzie lodowce tworzą oceany, a pod wodą zobaczysz coś, czego wszyscy będą Ci zazdrościć.
 
Spitsbergen to nazwa archipelagu wysp norweskich położonych na dalekiej północy na Morzu Arktycznym, na wschód od północno-wschodnich wybrzeży Grenlandii. Oficjalną, norweską nazwą archipelagu jest Svalbard.
 
spitsbergen-nurkowanie-45
 
 
Wyspy Svalbard (Spitsbergen), położone na Morzu Arktycznym 640 km od kontynentu, są niemal w 60% pokryte lodowcami. Archipelag od zachodu oblewają wody Morza Grenlandzkiego, od wschodu – Morza Barentsa, a od północy – okołobiegunowy basen arktyczny.
 A Ty tam możesz być!  Kto z Twoich znajomych nurkował w tych morzach?
  
 spitsbergen-nurkowanie-61 spitsbergen-nurkowanie-48
 
Nie trzeba chyba pisać, jaka będzie temp wody, ale powietrza, jako  że to środek lata -  ok. 16 stopni. Krajobraz Svalbardu jest bardzo różnorodny. Pozornie monotonny lodowiec niemal każdego dnia pokazuje odmienne oblicze. My będziemy w okresie dnia polarnego. Cały czas będziemy mieli dzień. Góry, w których obok trawy i brunatnej ziemi trafimy na ogromne połacie śniegu, przebijające się gdzieniegdzie kwiaty, drobne potoczki lub fragmenty lodowca, sprawiają, że wyprawa na Spitsbergen wiąże się z niezapomnianymi i niepowtarzalnymi wrażeniami. Twoje zdjęcia będą niepowtarzalne!
 

Termin: 10-19.07.2017

 

Cena:

Cena obejmuje:

 • 9 dni pobytu na jachcie podczas rejsu (pływamy na zachodniej stronie Svalbard)
 • pakiet 10 nurkowań
 • butlę i pas balastowy w pakiecie nurkowym (ładowanie tylko powietrzem)
 • ubezpieczenie NNW
 • pamiątkę od Bestdivers z okazji tak rzadko odwiedzanego miejsca
 • obsługę polskojęzycznego instruktora nurkowania
 • obsługę polskojęzycznego skippera
 • pozwolenie na zejście na ląd i nurkowania

Cena nie obejmuje:

 • ubezpieczenia nurkowego (zdecydowanie polecamy DAN)
 • wypożyczenia sprzętu do nurkowania (butla i pas są w pakiecie nurkowym)
 • ew. transferu z lotniska i na lotnisko (jakby zaszła taka potrzeba)
 • przewodnika na wycieczkę w ląd gdybyśmy takiego potrzebowali - pozwolenie na broń mamy
 • opłat portowych, wyżywienia, opłat za paliwo, sprzątanie**
**na miejscu odbywa się zbiórka do kasy jachtowej, z której pieniądze przeznaczone są na wyżywienie, paliwo, opłaty portowe – ok 200 EUR za osobę/rejs. Ile będziemy chcieli wydać zależy od nas. 20 Eur.os musimy także przeznaczyć na sprzątanie po naszym rejsie.   
 
spitsbergen-nurkowanie-34 spitsbergen-nurkowanie-33

Przelot:

Warszawa- Oslo – Longyearbyen – Oslo - Warszawa

Wyżywienie:

 
Coś tam możemy oczywiście z Polski przywieźć ze sobą w torbach (kabanosy, batoniki na podżeranie), ale na pewno będzie trzeba zrobić zakupy w naszym porcie skąd będziemy wypływać. Będziemy na pewno łowić ryby. Każdego dnia ustalimy sobie wachty po dwie osoby i przygotowujemy posiłki. Każdy ma możliwość przygotowania coś, w czym czuje się najlepiej.
 

Svalbard, Spitsbergen, Norway, Arctic         

 

Plan wyprawy (pływamy na zachodniej stronie Svalbard):

10.07 – Wylot z Warszawy do Oslo, przesiadka na lot do Longyearbyen, lądowanie zakwaterowanie na jachcie
11.07 – zakupy na jacht, wypłynięcie, nurkowanie sprawdzające
12.07 – dwa nurkowania
13.07 – dwa nurkowania
14.07 – dwa nurkowania
15.07 - jedno nurkowanie, dłuższa wycieczka na ląd
16.07 – jedno nurkowanie, dłuższa wycieczka na ląd
17.07- jedno nurkowanie, dłuższa wycieczka na ląd
18.07 – powrót do Longyearbyen, suszenie sprzętu, pakowanie
19.07 – transfer na lotnisko i powrót do kraju
20.07 - lądowanie z samego rana w kraju
 
* naturalnie plan możemy trochę zmodyfikować w zależności od warunków pogodowych, trasy, możliwości uczestników wyprawy. Bezpieczeństwo ponad wszystko!
 

spitsbergen-nurkowanie-39         School of Black cod fish (Notothenia microlepidota) swimming underwater, Norway

 

Jacht S/Y Hi Ocean One, na którym będziemy pływać:

 
spitsbergen-nurkowanie-60Jacht Hi Ocean One typu Fram 60 (rocznik 2007) został zbudowany w polskiej stoczni FRAM i wyposażony przez prywatnego inwestora. Jest to solidna jednostka typu slup o stalowym kadłubie. Jego zalety szczególnie docenią osoby, dla których ważny jest komfort, radość z żeglowania i bezpieczeństwo. Łódź jest dostosowana do nurkowań dla 12 osób. Jacht przystosowany jest dla 18 osób jednak ze względu na komfort zbieramy tylko 10 osób. Dwie osoby będą załogą.  Jedna zabezpieczeniem nurkowań.  
 
 
 
 
spitsbergen-nurkowanie-59 spitsbergen-nurkowanie-55
 

 

 

 

spitsbergen-nurkowanie-54 spitsbergen-nurkowanie-53

 

 

 

 

 

 

Komfort załogi (wnętrze jachtu) 

 • Jacht wyposażony jest w 5 oddzielnych, zamykanych wygodnych kabin. Kabiny wykończone są okładziną drewnianą oraz elementami sztucznej skóry. Na jachcie znajdują się:
 • Kabina dziobowa - posiada cztery komfortowe koje oraz poprzeczną koję dodatkową. Każdy z Uczestników rejsu ma do dyspozycji szafki i półki na rzeczy osobiste. Kabina doświetlona jest licznymi okienkami.
 • Dwie kabiny klasy Premium na śródokręciu posiadają podwójną koję, sofę, liczne szafki oraz szafę, przedsionek. Kabiny te mają bezpośrednie, niezależne wejścia do łazienek umieszczonych na śródokręciu. Są one doświetlone okienkami burtowymi i lukiem w suficie przedsionka. Istnieje również możliwość zamiany sofy w koję i zmianę tych kabin w wygodne kabiny trzyosobowe. 
 • Dwuosobowa kabina klasy Premium na rufie z przestronną, dwuosobową koją, licznymi szafkami na rzeczy osobiste pasażerów. Kajuta ta jest doskonale doświetlona licznymi okienkami i lukiem sufitowym i jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie łazienki rufowej.
 • Trzyosobowa kabina dla załogi stałej na rufie.
 • Na jachcie znajdują się 3 łazienki z toaletą oraz prysznicem z ciepłą wodą. Łazienki mają umywalki i pełnowymiarowe toalety z elektrycznym systemem spuszczania wody. Łazienki na śródokręciu wyłożone są mozaiką glazurowaną lub glazurą a blaty są granitowe. Odsalarka wody morskiej zamontowana na jachcie pozwala na stosunkowo dużą niezależność jachtu od konieczności tankowania wody słodkiej, co znacznie zwiększa jego autonomiczność.
 • Do dyspozycji pasażerów jest największe pomieszczenie na jachcie – przestronna mesa z wygodnymi kanapami i rozkładanym stołem, radiem z systemem audio, telewizorem i odtwarzaczem dvd. Na jachcie znajduje się antena satelitarna do odbioru sygnału telewizyjnego. System audio ma możliwość przełączenia na głośniki zewnętrzne w kokpicie. Mesa jest doświetlona dużymi, panoramicznymi oknami. Umożliwia ona wygodne spędzanie w niej czasu przez wszystkich uczestników rejsu. Mesa połączona jest z jachtową kuchnią – kambuzem, który wyposażony jest w kuchenkę gazową z piekarnikiem, zlew z bieżącą wodą, lodówkę, zmywarkę do naczyń i podręczną zamrażarkę.
 • Na jachcie znajduje się duża zamrażarka
 
Długość całkowita: 18,62m
Szerokość: 5,20 m
Zanurzenie: 2,40 m
Wysokość boczna 3,90 m
Wyporność: 40000 kg
Zbiornik wody: 1200 l
Zbiornik paliwa: 4000 l
Powierzchnia żagli: 150 m2
Załoga: max: 17 osób
 

Radość z żeglowania (pokład)

 
 spitsbergen-nurkowanie-56Na jachcie zabudowano zamykaną i ogrzewaną sterówkę. Sterówka ma duże okna, które umożliwiają obserwację otoczenia jachtu we wszystkich kierunkach. Znajdują się w niej wszystkie niezbędne urządzenia służące do nawigacji i sterowania jachtem. Zalety takiego rozwiązania docenią w szczególności żeglarze na zimnych akwenach morskich lub żeglujący w trudnych warunkach atmosferycznych.   Za sterówką został zbudowany wygodny kokpit. Jest on wyposażony w rozkładany teakowy stół i siedzenia. W jednym z siedzeń kokpitu zamontowano komorę chłodniczą do przechowywania warzyw.
 
spitsbergen-nurkowanie-58 spitsbergen-nurkowanie-57
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kokpit ma bezpośrednie wyjście na przestronny pokład rufowy - tak jak cały pokład jachtu wyłożony drewnem teakowym. Odpowiednie mocowanie want sprawia, że poruszanie się po jachcie od dziobu do rufy nie sprawia najmniejszych trudności. Dla bezpieczeństwa cały pokład został otoczony solidnym relingiem ze stali nierdzewnej. Zejście do kąpieli lub nurkowania ułatwia hydraulicznie opuszczana platforma na rufie jachtu, która może być używana do zwykłych kąpieli jak i do wygodnego zejścia pod wodę dla nurków. Po kąpieli można skorzystać z zewnętrznego prysznica zamontowanego na rufie jachtu.  
 
spitsbergen-nurkowanie-63        Norway, Svalbard, Spitsbergen Island, Two Walrus (Odobenus rosmarus) swimming in shallows near haulout

spitsbergen-nurkowanie-49        spitsbergen-nurkowanie-51

Wyposażenie dla nurków i wędkarzy

 • sprężarka do ładowania butli
 • uchwyty na butle
 • hydrauliczna opuszczana platforma rufowa
 • balast
 • sonda do poszukiwania ryb

 

 spitsbergen-nurkowanie-23 spitsbergen-nurkowanie-25

Ożaglowanie i prowadzenie jachtu

Jacht Hi Ocean One jest jednostką typu slup, co oznacza, że posiada jeden maszt i trzy żagle – genuę, foka i grota. Łącznie mają one powierzchnię ok. 150 m2, co pozwala na szybką i sprawną żeglugę. Genua i fok wyposażone są w rolery, dzięki którym żagle można wygodnie rozwinąć i zwinąć bez wychodzenia z kokpitu. Grot jest rolowany do masztu, co sprawia że rozwijanie, refowanie i zwijanie żagla jest bardzo proste. Hi Ocean One jest wyposażony w elektryczne kabestany, które znacznie ułatwiają pracę z linami. Całość osprzętu – kabestany, bloki, stoppery są tak przygotowane, by ich użytkowanie podczas żeglowania było maksymalnie proste i bezpieczne. Wszystkie liny sprowadzone są do kokpitu, by ułatwić obsługę żagli niezależnie od warunków. Sterowanie odbywa się z wygodnego fotela w sterówce za pomocą poręcznego koła sterowego, które może być w każdym momencie zastąpione przez elektronicznego autopilota, który bardzo dokładnie prowadzi jacht a który jest jeszcze dodatkowo sterowany pilotem - zatem drobnych zmian kursu można dokonywać z każdego miejsca jachtu. Na jachcie zamontowano silnik o mocy 280 KM, który pozwala na sprawną żeglugę z prędkością 9 węzłów. Do skomplikowanych manewrów można korzystać ze steru strumieniowego umieszczonego w dziobowej części jachtu. Duża pojemność zbiornika paliwa (5000 l) pozwala na ogromną autonomiczność żeglugi (ok. 4000 mil morskich).  
 
spitsbergen-nurkowanie-4

Nawigacja

Jacht Hi Ocean One zaopatrzono w pełny zestaw elektronicznych pomocy nawigacyjnych takich jak:  
 • dwa chartplotery (mapy elektroniczne), czyli urządzenia z zestawem najnowszych elektronicznych map morskich, połączone z GPS. Jeden z nich umieszczony jest w mesie
 • radar
 • autopilot z pilotem
 • echosondę
 • log
 • wiatromierz
 • radio VHF DSC
 • ręczne radia VHF do łączności między jachtem a załogą na lądzie
 • Navtex - urządzenie do odbioru prognoz i map pogodowych
 • telefon satelitarny
No i jeszcze zerknij jak wygląda na filmie 
 

Nurkowania:

spitsbergen-nurkowanie-2Jacht wyposażony jest w odpowiednia ilość butli i balastu z pasami balastowymi (butle 12, 15, 18 litrowe). Nabijanie tylko powietrzem. Sprężarka znajduje się w pod mesą, chłodzona jest wodą morską, wydajność 200 l/min.
 
 
 
 

spitsbergen-nurkowanie-31Każde nurkowanie podczas tego wyjazdu robimy w suchym skafandrze, tego nie trzeba chyba tłumaczyć. Jako, że warunki będą absolutnie nowe dla Ciebie, żeby nie powiedzieć ekstremalne, zalecamy, aby przygotować się odpowiednio przed tą wyprawą (ćwiczenia na basenie, nurkowania zimą, wczesną wiosną w Polsce, aby sprawdzić niezawodność sprzętu nurkowego, który przywieziesz z sobą).
  
spitsbergen-nurkowanie-6Możemy wykonać dwa nurkowania w ciągu dnia. Od czasu do czasu będziemy robić jedno, a potem będziemy robić długie wycieczki po lądzie/lodowcu. Pamiętaj, że nie ma o tej porze roku nocy tak więc pytanie o nurkowanie nocne mija się z celem.
 
 
 
spitsbergen-nurkowanie-7Pod wodą możemy spotkać w zasadzie to wszystko, co żyje wokoło Spitsbergenu. Wieloryby, orki, lwy morskie, morsy, foki, dorsze, polloki, zębacze i wiele innych. Główną atrakcją będą jednak niezapomniane nurkowania przy lodowcu.
Nikt nie każde Ci nurkować pod lodem i będziemy starać się tego unikać jednak przy lodowcu zdecydowanie tak.
Automat oddechowy powinien być dostosowany do nurkowań w zimnych wodach.
 
 

Atrakcje turystyczne możliwe do zahaczenia podczas wyprawy:

 • Skottehytta, czyli Szkocka Chata – letnia stacja badawcza Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Znajduje się w jednej z odnóg Isfjorden – na samym końcu Billefjorden, w zatoce Petuniabukta.
 • Pyramiden – była radziecka osada górnicza, założona przez Szwedów w 1910 roku, w 1927 roku sprzedana Związkowi Radzieckiemu. W czasach rozkwitu osada liczyła ponad 1000 mieszkańców, jednak w 1998 roku została opuszczona. Znajduje się w fiordzie Billefjord na wyspie Spitsbergen. Swoją nazwę zawdzięcza górze w kształcie stożka przylegającej do miasta. Osadę można zwiedzać – między innymi można się udać na teren byłej kopalni, którą Rosjanie planują reaktywować. 
 • Longyerbyen – osada będąca głównym centrum archipelagu, skupiająca niemal całe życie gospodarcze i kulturalne regionu. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu Spitsbergenu, na linii brzegowej Adventfjorden. Środek miasta przecina rzeka Longyear. W Longyearbyen mieści się siedziba władz lokalnych i główny norweski ośrodek administracyjny Svalbardu. W miejskim muzeum można prześledzić dawną historię tego miejsca. Obok muzeum znajduje się część starej kopalni węgla przeobrażona w ekspozycję. W Galerii Svalbardzkiej można oglądać malarstwo Kare Tveter poświęcone motywom svalbardzkim, zbiór map i książek oraz gościnne wystawy i koncerty. Miejscowy kościół ewangelicki nie tylko służy jako miejsce kultu, lecz także jest traktowany jako miejsce, gdzie można wypić kawę, poczytać prasę lub wysłuchać koncertu. 
 • Lodowiec Lilliehöökbreen
 • Lodowiec Kongsbreen 
 • Poolepynten – kolonia morsów
 • Kafioyera – Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Hahut” (tak brzmi nazwa Stacji) stanowi zaplecze do organizacji wypraw polarnych uniwersytetu. Jest polską jednostką badawczą najdalej wysuniętą na północ. Usytuowano ją w północnej części nadmorskiej równiny Kaffiøyra (Równina Kawowa), na północno-zachodnim Spitsbergenie.
 • Kinnvika – opuszczona stacja badawcza, znajdująca się na Nordaustladet, drugiej pod względem wielkości wyspie Svalbardu.
 • Smeerenburg – dawna osada wielorybnicza na wyspie Amsterdam (Amsterdamøya) w północno-zachodniej części Spitsbergenu, założona przez duńskich i holenderskich wielorybników w 1619 roku. Smeerenburg służył jako centrum połowów wielorybów w północnej części archipelagu Svalbard w latach 1619–1657. W 1973 roku ruiny Smeerenburg weszły w skład północno-zachodniego parku narodowego Spitsbergenu. 
 • Ny-Ålesund – miejscowość (osada) na wyspie Spitsbergen w archipelagu Svalbard, znajdująca się około 1200 km od bieguna północnego. Jest to najdalej na świecie wysunięta na północ funkcjonująca jednostka osadnicza. W osadzie w latach 1916 – 1963 wydobywano węgiel. Jednak po tragicznym wypadku w 1962 roku, w którym w wyniku wybuchu metanu zginęło 21 osób, postanowiono zamknąć kopalnię. Obecnie Ny-Ålesund jest siedzibą wielu stacji naukowo-badawczych narodowych i międzynarodowych wchodzących w skład systemu Światowej Obserwacji Atmosfery (ang. Global Atmosphere Watch). 

 

spitsbergen-nurkowanie-11 nurkowanie-techniczne-skafander-06

Fiordy:

 • Magdalenefjord – jeden z najpiękniejszych fiordów Svalbardu. Ma 8 km długości i 5 km szerokości. Znajduje się pomiędzy Reuschhalvøya i Hoelhalvøya, Ziemią Alberta I, na zachodnim wybrzeżu Spitsbergenu.
 • Woodfjorden – czwarty pod względem wielkości fiord Svalbardu, liczący 64 km długości. Znajduje się na północnym wybrzeżu Spitsbergenu. 
 • Boknafjorden – fiord rozciągający się na długość 94 km, szeroko otwierający się, który w swoim centrum ma wiele wysepek. Różnorodny krajobraz fiordu zapewnia niepowtarzalny widok.
 spitsbergen-nurkowanie-29 spitsbergen-nurkowanie-33

Bezpieczeństwo:

Zdecydowanie na tym wyjeździe polecamy ubezpieczyć się w DAN (Divers Alert Network). >Tu wiecej o tym, jeżeli nie wiesz o co chodzi <
 
 
 
spitsbergen-nurkowanie-16 spitsbergen-nurkowanie-28

 

 

 

 

 

GALERIE

 

spitsbergen-nurkowanie-10 spitsbergen-nurkowanie-11 spitsbergen-nurkowanie-12 spitsbergen-nurkowanie-13 spitsbergen-nurkowanie-14 spitsbergen-nurkowanie-15 spitsbergen-nurkowanie-17 spitsbergen-nurkowanie-18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

spitsbergen-nurkowanie-19 spitsbergen-nurkowanie-20 spitsbergen-nurkowanie-21 spitsbergen-nurkowanie-22 spitsbergen-nurkowanie-23 spitsbergen-nurkowanie-24 spitsbergen-nurkowanie-25
spitsbergen-nurkowanie-27
spitsbergen-nurkowanie-28 spitsbergen-nurkowanie-29
spitsbergen-nurkowanie-31
spitsbergen-nurkowanie-32 spitsbergen-nurkowanie-33 spitsbergen-nurkowanie-34
spitsbergen-nurkowanie-36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


spitsbergen-nurkowanie-38
spitsbergen-nurkowanie-39 spitsbergen-nurkowanie-40 spitsbergen-nurkowanie-41
Svalbard, Spitsbergen, Norway, Arctic

spitsbergen-nurkowanie-45
spitsbergen-nurkowanie-46 spitsbergen-nurkowanie-47 spitsbergen-nurkowanie-49 spitsbergen-nurkowanie-50 spitsbergen-nurkowanie-51 Walrus, Svalbard, Norway

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt i rezerwacja:

Rudi Stankiewicz tel.: (+48) 601 321 557 e-mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl     
Potwierdzeniem rezerwacji rejsu jest wpłata 2000 zł na konto podane poniżej oraz zgłoszenie mailowe lub telefoniczne.
Dane do przelewu:
 • nr konta: 20 1940 1076 3023 6905 0000 0000,
 • UNDERWATER TRAVEL, Rudolf Stankiewicz,
 • 72-600 Świnoujście, ul. Piłsudskiego 5/2.

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073