Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Sylwester na rafie koralowej. Egipt Safaga

 safaga

 

Zapraszamy na przywitanie Nowego Roku w cieple słońca Egiptu. Możesz pociągać nosem oglądając reklamy proszków do prania i cholineksów wygodnie w fotelu w Polsce albo…….

 Miasto Safaga jest jedną z najmłodszych miejscowości turystycznych, znacznie rzadziej odwiedzanych przez turystów niż np. Hurghada. Poza tym to prawdziwy raj dla nurkowania, windsurfingu, kitesurfingu, jak również błogiego lenistwa. Po kilku wyprawach na rafy Safagi możemy spokojnie powiedzieć, że jak na Egipt jest tam gęsto od ryb!

 

Ta niewielka miejscowość turystyczna położona jest 55 km od lotniska w Hurghadzie. Dawniej wioska rybacka, dzisiaj znana jest przede wszystkim jako port międzynarodowy, z którego wypływają pielgrzymki do Mekki. Niezwykłe połączenie błękitnego morza wkomponowanego w pustynny krajobraz sprawia, że Safaga jest miastem niezwykłym, łączącym kulturę orientalną i arabską.

 Safaga zyskała sobie również miano jednego z kurortów, znanych z unikalnego, ekologicznie czystego piasku, mogącego wyleczyć szereg chorób skóry i układu kostnego. W ostatnich dziesięciu latach rozwinął się tam ruch turystyczny, jednakże z umiarem. Powstały hotele i dzielnice hotelowe wraz z infrastrukturą, nowe drogi dwupasmowe łączące Safagę z Hurghadą. Ważną sprawą jest, że od początku dużą wagę przykładano do ochrony raf koralowych. Można tutaj zobaczyć i przeżyć jeszcze piękny i niezniszczony świat podwodny.

 

safaga

 

Termin: 26.12-2.01.2015 -  skonczyły się miejsca na lot z Warszawy (sa jeszcze miejsca na lot z Wroclawia i Gdańska w cenie dla nurka 3990 zł)

 

Termin: 25.12-1.01.2015 - (wylot o 9.00 z Warszawy, powrót 15;15 , w Warszawie lądowanie 18;45) - ostatnie miejsca!

 

 

Cena zawiera:

 • 10 nurkowań z łodzi (lunch, napoje zimne, nielimitowane napoje gorące, butla, balast)
 • przeloty i transfery
 • zakwaterowanie ALL INCLUSIVE
 • opiekę wykwalifikowanej kadry nurkowej
 • upominek od Bestdivers
 • doskonały wypoczynek
 • niezapomnianą atmosferę
 • sylwester w hotelu

 

Cena nie zawiera:

 • dodatkowych nurkowań
 • wypożyczenia sprzętu nurkowego (w pakiecie są butle i pas balastowy)
 • wizy egipskiej płatnej na lotnisku 15 EUR 

 

Zakwaterowanie:

Hotel Shamps (All Inclusive) położony jest przy piaszczystej plaży, 65 km od Hurghady. Hotel oferuje swoim gościom restaurację, lobby, bar przy basenie, bar na plaży, sklepiki, korty tenisowe, dyskotekę, saunę i wiele innych atrakcji. W hotelu mamy zarezerwowane pokoje dwuosobowe, z klimatyzacją, łazienką, telefonem, TV i lodówką. Byliśmy tam kilka razy dlatego chętnie wracamy do tego hotelu. Kuchnia godna polecenia.

 

hotel Shamps - safagahotel Shamps - safagahotel Shamps - safagahotel Shamps - safaga

Program wyprawy:

 

26.12 – przylot do Hurghady, transfer do hotelu w Safadze, odpoczynek. Możliwość wylotu z: Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Katowic, Poznania.

27.12 – dwa nurkowania

28.12 – dwa nurkowania

29.12 – dwa nurkowania + nocne dla chętnych za dodatkową opłatą

30.12 – dwa nurkowania

31.12 – dwa nurkowania, wieczorem zabawa sylwestrowa

01.01 – czas wolny, dodatkowe nurkowania dla chętnych, zwiedzanie Safagi, możliwość dodatkowych wycieczek

02.01 – wylot i powrót do Warszawy.

 

Przelot:

Wylot z Warszawy 26.12.2014 (na lotnisku należy być na 2 godziny przed odlotem), godz. będzie podana jak będzie znany rozkład lotów

Powrót do Warszawy 02.01.2015

 

 Dodatkowe informacje:

 Lepiej zabrać USB na wyjazd. Sugerujemy zabrać dysk zewnętrzny albo USB do przegrywania zdjęć między sobą, zawsze jest z tym problem po powrocie

 Plan nurkowań obejmuje 3 warianty. Decyzja o wyborze jest zależna od warunków pogodowych i będzie podjęta na miejscu.

 

 safaga

 

Plan A

 

TOBIA KEBIRA + TOBIA ARBAA

PANORAMA REEF - 2 NURKWANIA

SALEM EXPRESS + AL KAHAIN (2 wraki)

ABU KEFAN - 2 NURKI

RAS ABU SOMA + GAMUL SORAYA

 

Plan B

 

GAMUL KEBIR + TOBIA HAMRA

MIDDLE REEF + PANORA MA REEF

SALEM EXPRESS + SHAAB CLOUDIE

SHAAB SAMAN - 2 NURKI

RAS ABU SOMA GARDEN + TOBIA ARBAA

 

Plan C

 

TOBIA ARBAA + TOBIA SORAYA

SHAAB SAMAN + RAS ABU SOMA

SALEM EXPRESS + PANORAMA REEF

ABU KAHFAN + AL KAHAIN

GAMUL SORAYA + TOBIA HAMRA

 

Podczas wyjazdu można odbyć następujące szkolenia:

 

safaga

 

Kontakt i rezerwacja:

 

Rudi Stankiewicz

telefon: (+48) 601 321 557; (+48) 698 529 073 (biuro)

mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

 

Safaga

 

Nurkowanie w Safadze:

 

Pod względem nurkowym Safaga jest o wiele rzadziej odwiedzana przez turystów niż Dahab, Sharm el Sheikh, czy Hurghada. Dzięki temu tutejsze rafy są niemal dziewicze i niezniszczone. Pod wodą spotyka się tu więcej ryb niż nurków. Tobia Arbaa i Tobia Hamra to dwa łańcuchy raf koralowych, tworzących niepowtarzalne podwodne krajobrazy. Miłośnicy wraków z pewnością zdecydują się na eksplorację spoczywającego na dnie wraku "Al Kafhain" lub promu "Salem Express", początkujący zaś będą mogli zdobywać nurkowe umiejętności w spokojniejszych i płytszych - choć równie pięknych - miejscach. Tutejsze rafy uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Dodatkowo ich atrakcyjność podnosi fakt, że są one niezwykle różnorodne - występują tu zarówno płytko położone, rozległe rafy, wystające z piaszczystego dna niewielkie słupy i koralowe wysepki stanowiące raj dla kłębiącego się morskiego życia oraz sięgające gigantycznych głębokości podwodne ściany, będące miejscem żerowania licznych gatunków ryb. Wyspa naprzeciw miasta oferuje bardzo wiele pasjonujących miejsc nurkowych. Już po kilku minutach drogi statkiem dopływa się do pierwszych raf, zamieszkałych przez większość tropikalnych gatunków ryb. Delfiny, żółwie, mureny, rekiny, skrzydlice, płaszczki, koniki morskie, ośmiornice...

 

hotel Shamps - safagahotel Shamps - safagahotel Shamps - safagahotel Shamps - safaga

 

Opis miejsc nurkowych:

 
Shaab Saiman - Rozciągająca się wzdłuż wybrzeża położona najbardziej na północ rafa okolic Safagi. Opadająca do 30 metrów głębokości, przepięlnaa rafa zbudowana jest głównie z twardych korali otoczonych dużymi ławicami takich gatunków jak lucjan, barbata, sparus czarnolicy, mureny, skrzydlice.
Głębokość: 3-30 m
Widoczność: 10-30 m
 
Tobia Arbaa - To piękne skupiska koralowych bloków nazywanych często „siedmioma wieżami”. Wynurzające się z piaszczystego dna formacje ukazują fascynujący krajobraz miękkich korali i gorgoni. Wprawne oko wypatrzy skorpeny, iglicznie, krewetki i rozgwiazdy. Można tu również spotkać rozdymki, ogończe, ośmiornice i skrzydlice, ostroboki, skorpeny, szkaradnice i ryby-krokodyle.
Głębokość: 25 m
Widoczność: 10-20 m
 
Tobia Hamra - Rozciągający się na ok 2 km ogród koralowy zaczyna się tuż pod powierzchnią wody i opada łagodnie lub bardziej stromo (w zależności od miejsca) do ok 35 metrów. W głębszych partiach to głównie korale twarde. Płytsza część rafy jest znacznie bardziej urozmaicona licznymi lagunami otoczonymi bogactwem życia i kolorów. Często spotykanymi gośćmi są tu mureny, żółwie, orlenie. Rafa znajduje się w zatoce i jest dobrze osłonięta nawet przy wietrznej pogodzie. Zazwyczaj słaby prąd i płytkie laguny z piaszczystym dnem w jej północnej części sprawiają, że rafa dostępna jest dla nurków o każdym poziomie zaawansowania. 
Głębokość: 2-35 m
Widoczność: 10-30 m
 
Tobia Kebira - Wyizolowana rafa, wychodząca z płytkiego, piaszczystego dna. Z uwagi na niedużą głębokość doskonałe nadaje się do przeprowadzenia kursów nurkowych. Bogactwo korali z ryby takimi jak banner fish, butterflay fish,  murenami i strzępielami sprawia, że jest to fascynujące miejsce nurkowe.
Głębokość: 5 - 18 m
Widoczność: 10-30 m
 
Tobia Soraya - Rafa rozciągająca się od wyspy Tobia tworzy łańcuch koralowych wieżyczek. Piaszczyste dno zdominowały ogończe oraz rogatnice. Wokół raf duże ławice ryb banner fish, a na dnie przepiękne gorgonie i korale stołowe. 
Głębokość: 12-15 m
Widoczność: 10-30 m
 
Gamul Kebir - Bardzo kolorowe miejsce, z ławicami "zebr", banner fish i butterfly fish. Północna strona jest szczególnie ciekawa z uwagi na bogactwo miękkich korali oraz duże ławice barakud. Czasami można tam spotkać rekiny rafowe. Na pisaku, pomiędzy formacjami przepięknie ubarwione ogończe niebieskie. 
Głębokość: 3-15 m
Widoczność: 10-30 m
 
Gamul Soraya - Grupa trzech koralowych bloków na piaszczystym dnie. Największy z nich można opłynąć w ciągu 30 minut. Dwa mniejsze mają bardzo ciekawą budowę - jeden tworzy jakby zatoczkę w kształcie litery U, w środku której dominuje samotny koral stołowy, drugi wygląda jak główka igły, której ucho zamknięte jest gorgoniem, z drugiej strony miękkim fioletowym koralem, który jest siedliskiem ławic "zebr", banner fish, butterfly fish.
Maksymalna głębokość: 15 m
Widoczność: 10-30 m

Ras Abu Soma - Abu Soma Garden to miejsce, które czaruje bogactwem ogrodów pełnych korali, ławicami mieniących się małych rybek, ale nie tylko. Mureny, ogończe, skrzydlice, skorpeny, ryby-krokodyle i skorpeny to stali mieszkańcy tej rafy, przy odrobinie szczęścia spotkamy mantę. Ras Abu Soma to miejsce, które sięga do 100 m i tam możemy liczyć na spotkanie z rekinem.
Głębokość: 3-30 m
Widoczność: 10-30 m 
 
Panorama Reef - Jedno z najbardziej znanych miejsc nurkowych okolic Safagi. Duża formacja korali ze ścianami opadającymi do głębokości 200 metrów . Liczne groty i nawisy, miękkie i twarde korale, piękne gorgonie. Karanksy (jackfish ), barakudy, ostroboki, rekiny (rafowe) i żółwie często odwiedzają to miejsce. Bogactwo życia rafowego, obecność pelagicznych drapieżników powoduje, że jest to jedna z głównych atrakcji tego regionu.
Głębokość: 3-40 m
Widoczność: 20-40 m
 
Middle Reef (Hal Hal) - Rozmiar tej rafy czyni to miejsce idealne dla więcej niż jednego nurkowania. Po wschodniej i zachodniej stronie rozciągają się wspaniałe ściany i półki z twardych korali. Strona północno-zachodnia oferuje zapierające dech w piersiach ogrody koralowe. Piaszczyste dno jest bogato ozdobione małymi rafami. Występują tu ośmiornice, barakudy, płaszczki, strzępiele.
Głebokość: 3-30 m
Widoczność: 10-30 m
 
Fellow Rocks (Um Hal-Hal/Shaab Hamdalla) - Jest to niewielka rafa składająca się dwóch podłużnych bloków. Rafa znajduje się na otwartym morzu i nie jest w żaden sposób osłonięta i z tego powodu możliwa jest do odwiedzenia tylko przy idealnej pogodzie. Ze względu na spotykane tu silne prądy polecana jest doświadczonym nurkom. Dziewiczy podwodny teren wprawia w zachwyt. Podziwiać tu można imponujące gorgonie i korale stołowe, jak również wszelkiego rodzaju korale miękkie.
Głębokość: 8 -25 m
 
Abu Kefan - Długość rafy ok 300 metrów. Ze wszystkich stron pionowe ściany, które schodzą do głębokości kilkuset metrów w głąb morza. Nurkując z północy w kierunku południowym podziwiać można wspaniałe formacje korali. Barakudy, tuńczyki, rekiny rafowe oraz delfiny nie są tutaj rzadkością. Po stronie południowej w okresie późnej wiosny możemy się natknąć na rekiny młoty oraz manty.
Głębokość: 3- 40 m
Widoczność: 10-30 m
 
Salem Express - Salem Express jest jednym z największych wraków w egipskiej części Morza Czerwonego, rozmiarem porównywalny do wraku Thistlegorm. Leży na prawej burcie, na głębokości ok 30 metrów. Płynąc od strony dziobowej mijamy knagi i kołowroty z łańcuchami, na których wiszą kotwice, po każdej stronie dziobu. Wybite okna w kajutach pasażerskich na nadbudówce to prawdopodobniej skutek katastrofy promu. Ponad mostkiem kapitańskim góruje potężny maszt. Płynąc dalej w kierunku rufy, na dnie dostrzegamy wiele rzeczy osobistych pasażerów. Nurkowanie warto zakończyć na części rufowej, gdzie możemy obejrzeć ster i dwie potężne śruby promu.
Głębokość: maksymalnie 32 m
Widoczność: 10-30 m

 

Więcej na temat nurkowania w Safadze znajdziesz w tej fotorelacji Zapraszamy!

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073