Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Wejdź w Nowy Rok nurkowaniami na wyspie Gozo na Malcie

Termin wyprawy: 30.12.2018-06.01.2019

Naturalnie można marznąć u nas w Polsce w tym okresie, ale po co? Wyspa Gozo z racji tego, że leży na środku Morza Śródziemnego oferuje jedną z najlepszych przejrzystości wody, jaką zobaczymy podczas swoich wojaży nurkowych. Będzie też czas na zwiedzanie tak więc i nienurkujący też zapraszamy

 

W Gozo można się zakochać od razu od pierwszego wyjazdu. Mieszkańcy Malty wręcz kochają sztuczne ognie. Podczas nocy sylwestrowej najprawdopodobniej zobaczysz najwspanialsze widowisko w swoim życiu jeśli chodzi o sztuczne ognie! A jeśli przyjdzie Ci zobaczyć sztorm, gwarantujemy – oczu nie będziesz mógł odkleić od potęgi przyrody.

Gozo z nurkowego punktu widzenia to doskonały wybór, zarówno dla nurków rekreacyjnych chcących podziwiać bogatą faunę i florę śródziemnomorską, jak i dla nurków technicznych, których interesuje eksploracja głęboko położonych wraków. Z pośród archipelagu wysp maltańskich najciekawsze miejsca nurkowe znajdują się właśnie wokół tej wyspy. Mamy tam miejsca wybitne dla nurków początkujących, ale w tym samym miejscu płynąc nieco w bok mamy i wspaniałe nurkowania na wrakach i głębokich ścianach. Wyspa jest nieduża, tak więc gdyby wiało zawsze jedziemy w inny zakątek na nurkowania osłaniając się od fal.

Wokół Gozo występuje wielka różnorodność podwodnych formacji skalnych – kaniony, tunele, jaskinie, kominy, groty… Jest nawet wewnętrzne morze – Inland Sea. Obok tego miejsca do marca 2017 roku był fenomenalny łuk skalny, teraz nurkowanie w Blue Hole. Łuk (Window Azzure) runął dokładnie w Dzień Kobiet. Teraz do zobaczenia pod wodą. W wielu przewodnikach zostały one uznane za jedne z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie. Dla fotografów podwodnych jest to z pewnością perełka w ich kolekcjach fotograficznych.

 

Cel wyjazdu

Pożegnanie starego i przywitanie Nowego Roku w jednym z piękniejszych miejsc nurkowych basenu morza Śródziemnego.

Przelot:

Lecimy samolotem z Warszawy do Valletty (stolica Malty). Z lotniska czeka nas ok 2 godz. transfer busem do naszych apartamentów. Po drodze też przeprawiamy się promem z Malty na Gozo. W drodze powrotnej podobnie. Szczegóły przelotu bliżej terminu.

Nurkowania realizowane podczas wyjazdu:

W czasie II Wojny Światowej Malta z wyspą Gozo ucierpiała z powodu zmasowanego ataku z powietrza i dlatego dziś wody wokół niej kryją mnóstwo wraków statków, łodzi podwodnych, samolot B-17. Położone są na różnych głębokościach, tak więc dostępne są zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, technicznych nurków. Poniżej miejsca, które będą w zasięgu naszych możliwości i na pewno planujemy tam zanurkować.   


Blue Hole - mała wersja tego z Dahab w Egipcie, wyjście w „morze” pod sklepieniem na 15-17m, „studnia” o średnicy ok. 30 m, dużo możliwości tego miejsca, w zależności od zaawansowania-gł.17-50 metrów.


Inland Sea - przepłynięcie malutkiej, płytkiej zatoki pod ogromną górą (ok. 100m wys.) podwodną grotą (ok. 80 m dł), do której wpada trochę światła, więc nie jest całkiem ciemno. Jest przestrzeń między wodą, a sklepieniem, tamtędy często wypływają małe łodzie z wycieczkami - głębokość 5 - 50m. W zależności od umiejętności i doświadczenia wpływamy w szczeliny w ścianach, lub można zanurkować w jaskini.


Wrak Cominoland - mały, dno na 40 m, dł. 30 m; szer. 8 m, z 20 m doskonale widoczny blisko brzegu z wygodnym zejściem. Wrak przystosowany do zwiedzania, bez niebezpiecznych niespodzianek.


Wrak MV Karvela - dł. 50 m, szer. 8.5 m. Dno 42 m, do środka wpływa się na 37 m. Nurkowanie z brzegu.


Wrak Xlendi Ferry - 80 metrowy prom, wrak leży do góry dnem, ogromne śruby z każdej strony, nurkujemy na ok. 30 m gł., dno na 42 m.


Warunki nurkowe na Gozo są dobre praktycznie przez cały rok. Przejrzystość wody wokół Gozo sięga przeważnie 30 metrów, maksymalnie 60 metrów na większych głębokościach. Temperatura wody od maja do października wynosi około 20-26°C, a w zimie 15°C. W zeszłym roku na Sylwestra mieliśmy 18 stopni wody i 22-26 stopni na powierzchni.

Cena zawiera:

 • pakiet 5 dni nurkowych (10 nurkowań z brzegu)
 • 7 noclegów w mieszkaniach trzypokojowych w mieście Marsalform
 • transfer z lotniska i  z powrotem (wykupić należy tylko bilet na prom OK. 8 EUR)
 • transfery na miejsca nurkowe
 • przelot Warszawa-Malta-Warszawa z bagażem podręcznym
 • pamiątkę/upominek z wyprawy od Bestdivers
 • opiekę polskojęzycznego instruktora nurkowania
 • butle i pasy balastowe
 • zabezpieczenie logistyki wyjazdu
 • przewodników pod wodą

Cena nie zawiera:

 • wyżywienia (posiłki przyrządzamy w domu, oczywiście w restauracji też można jadać, mamy je dosłownie po schodkach w dół)
 • dodatkowego bagażu (w tej sprawie prosimy o informacje przed wylotem, dokupienie dużego bagażu ze sprzętem nurkowym kosztuje ok. 390 zł)
 • kosztów dodatkowych nurkowań z łodzi lub na farmie tuńczyków
 • wypożyczenie brakującego sprzętu nurkowego(w pakiecie mamy butle i pasy balastowe)

Uwaga!

 • istnieje możliwość zanurkowania z łodzi na dalszych miejscach nurkowych za dodatkową opłatą ok. 25 EUR
 • nurkowanie na farmie tuńczyków za dodatkową opłatą ok. 55 eur (są tylko dwa miejsca na świecie, gdzie można zanurkować na farmie tuńczyków, jedno jest właśnie na Malcie)
 • dokupienie bagażu głównego ok. 390 zł. w dwie strony potrzebne jest dla uczestników zabierających sprzęt nurkowy ze sobą.

Zakwaterowanie:

Śpimy w miejscowości Marsalform na wyspie Gozo. Nad zatoką o tej samej nazwie. Przeurocze miejsce z knajpkami, plażami, sklepami. Mamy do dyspozycji mieszkania 3 i 2 pokojowe w pełni wyposażone w niezbędne elementy do życia, przygotowania posiłku.

Duży taras z grillem zapewni nam miejsce wspólnych spotkań. Mieszkania są tuż obok centrum nurkowego, które na miejscu będzie organizować nam nurkowania. Obok restauracje, kafejki, sklepiki. Pokoje są dwuosobowe z łózkami małżeńskimi lub osobnymi.

Dodatkowe informacje o logistyce wyjazdu

Dzień wygląda zazwyczaj tak, że wstajemy, robimy sobie śniadanie i jedziemy na dwa nurkowania gdzieś na wyspie. Po nurkowaniach wracamy na kwatery i można sobie coś upichcić w swojej kuchni albo wyskoczyć do restauracji obok coś zjeść. Jest też czas, aby pozwiedzać wyspę. Na wyspie jeździ autobus, który objeżdża w zasadzie wszystkie atrakcje turystyczne. Można w niego wsiąść, wysiąść i pozwiedzać, co tam chcemy. Za jakiś czas podjedzie znowu ten sam autobus i wrócimy do punktu gdzie wsiadaliśmy. Spokojnie, zatem jest czas aby ponurkować i jeszcze zobaczyć większość atrakcji turystycznych na wyspie.

Sylwester organizujemy tak, iż zaczynamy go na tarasie w naszym miejscu noclegowym. Jakby padało to na dole w sklepie nurkowym. Po rozgrzewce ruszamy w miasto.

Plan wyjazdu:

30.12.2018 wylot z Warszawy na Maltę, transfer na prom, przeprawiamy się na Gozo i dalej jedziemy busikiem do Marsalform
31.12.2018 Dwa nurkowania i wieczorem zabawa sylwestrowa
01.01.2019 Dwa nurkowania i zwiedzanie wyspy
02.01.2019 Dwa nurkowania i nocne dla chętnych (dodatkowa opłata)
03.01.2019 Dwa nurkowania i zwiedzanie dla chętnych
04.01.2019 Dwa nurkowania, czas wolny
05.01.2019 Cały dzień zwiedzanie wysepki, możemy pojechać też na Malte do Valletta (stolica Malty)
06.01.2019 Powrót do Warszawy

Tu masz opis jak to wyglądało podczas naszej wcześniejszej wyprawy. Przeczytaj koniecznie

 

Kursy możliwe podczas wyjazdu:

Chętnych na kursy prosimy o kontakt!

Zobacz fotorelację z poprzednich wyjazdów

Zobacz także nasz film z poprzednich wypraw w 2016 r.

 

Kontakt i rezerwacje:

Kontakt i rezerwacja:

Rudi Stankiewicz
 
Tel. 601321557; E-mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

Dla tych nienurkujących

Dość wyczerpująco opisane jest co i gdzie możemy zobaczyć tu ...

Tak więc, nie nurkowie mają co tam robić.

 

.

Więcej miejsc nurkowych w okolicach Gozo opisane poniżej:

Inne miejsca nurkowe dostępne z łodzi - okolice wyspy MALTA i GOZO

Munxar Reef - podwodna rafa zaczyna się na 15 metrze i opada do 45 metrów  lustrem wody. Dana rafa bogata jest w roślinność morską. Znajduje się tam również pęknięcie na szczycie prowadzące do jaskini dostępnej w trakcie jednego zanurzenia.    


Delimara Cave - jaskinia. Do jaskini można się dostać od boku rafy na głębokości 21 metrów. Wewnątrz przekształca się w szerokie  przejście prowadzące kominem do wyjścia na 9 metrze.


St Paul’s Island - krótki rejs statkiem z zatoki Św. Pawła i możemy rozpocząć eksplorację rafy wokół tej niewielkiej wyspy, która uchodzi za miejsce, gdzie rozbił się statek Św. Pawła i tak przyniósł chrześcijaństwo na Maltę. Zaczynając od 5 metrów możemy zejść maksymalnie na głębokość 25 metrów śledząc ścianę rafy i skaliste dno morskie.


Lahrax Point - nurkowanie zaczyna się, gdy łódź zostanie zakotwiczona w pobliżu zawalonej jaskini będącej jedną ze spektakularnych atrakcji. Głębokość waha się w granicach 5 do 25 metrów. Zanurzenie zazwyczaj kończy się eksploracją wnętrza wywianego otworu utworzonego przez silne zimowe maltańskie sztormy.


Comino Caves - zawsze popularna wśród odwiedzających okoliczne brzegi sieć płytkich grot i jaskiń zachwyci każdego. Jednym z najważniejszych elementów jest czas karmienia ławic leszczy tłoczących się przy każdym z nurków oferujących nawet najmniejszą przekąskę.


Crystal Lagoon - miejsce idealne do fotografowania, gdzie białe piaszczyste dno odbija ciepłe promienie słoneczne przebijające się przez wodę morza śródziemnego.    


Lantern Point - po opuszczeniu kotwicy na mieliznę, nurkowanie zazwyczaj zaczyna się zanurzaniem w tunelu prowadzącym od 5 do 17 metra pod powierzchnię. Następnie możemy natknąć się na masywne głazy oferujące jeszcze więcej wrażeń. Wracając w kierunku ściany rafy opadającej na głębokość 45 metrów, możemy dostrzec barakudy i duże moreny.


Cominotto Reef - w danym miejscu nurkowanie z łodzi oferuje liczne gatunki ryb, takich jak korys, mątwa, strzyż i zatrzęsienie garbików wśród traw posedonii.   


Alex’s cave – Jaskinia Aleksa. Jest to bardzo przyjemne miejsce, które oferuje eksplorację tunelu jeśli tylko cofniemy się 35 metrów w kierunku skalnej ściany. Może posłużyć jako pierwsze doświadczenie w nurkowaniu jaskiniowym dla średnio zaawansowanych nurków.


Bristol Blenheim Bomber - zestrzelony w trakcie podejścia nad Maltą w trakcie II wojny światowej, obecnie zalega na piaszczystym dnie 42 metrów pod powierzchnią. Jeśli zanurzymy się od strony linii strzału przed naszymi oczami pojawi się spektakularny widok. Jeśli jest to Wasza pierwsza wizyta w tym miejscu, pozostanie ona na długo w Waszej pamięci.


The Imperial Eagle - po rozpoczęciu życia na wodach Tamizy w Londynie, statek przez wiele lat służył jako prom między Maltą a Gozo. Będąc przywiązany przez długi czas w Grand Harbour, został w końcu zatopiony pół mili od Qawra Point i spoczywa na głębokości 40 metrów z dziobem skierowanym w piękny zaułek rafy. W tym miejscu znajduje się również pomnik Chrystusa z Ascension i bardzo stara kotwica tuż obok podwodnego łuku.


Torpedo Ship  - włoska łódź torpedowa natrafiła na minę w czasie II wojny światowej. Osiadła na głębokości 40 metrów. Rozrzucone fragmenty w promieniu 50 metrów w towarzystwie szczątków samolotów i innych jednostek wojennych stanowią przykład tragicznych skutków kontaktu okrętu z miną morską.


HMS Hellespont - drewniany parowiec kołowy, który wpłynął na minę w czasie II wojny światowej w trakcie służby. Natychmiast zatonął i osiadł na dnie w pozycji pionowej na 41 metrze. Oszałamiający wrak przetrwał w nienaruszonym stanie.


St. Angelo - wyławiacz min z okresu II wojny światowej, który zatonął po eksplozji jednej z nich w drodze do Grand Harbour. Obecnie spoczywa 53 metry pod wodą.


HMS Stubborn - zalegając w niemal pionowej pozycji na 57 metrze piaszczystego dna jest nietkniętym przykładem brytyjskiej łodzi podwodnej S Klasy. Oczekuje na nurków posiadających niezbędne umiejętności i doświadczenie. Po wielu latach służby, sławny HMS Stubborn, mający wybitną historię w marynarce został zatopiony zaledwie dwie mile od północno-wschodniego brzegu Malty. W celu uniknięcia zbędnego ryzyka, nie zaleca się nurkowania z pojedynczą butlą.


The Polynesian - francuski frachtowiec, który zatonął w czasie I wojny światowej. 145 metrowy okręt spoczywa na głębokości od 53 do 70 metrów. Wrakowi nadano nazwę „Statek Talerzy” z powodu liczby znajdujących się na nim przedmiotów. Jest to kolejne miejsce wymagające odpowiedniego przygotowania ze względu na głębokość.


HMS Southwold - brytyjski niszczyciel trafił na minę w czasie II wojny światowej. Wielokrotne próby uratowania okrętu okazały się daremne z powodu silnego ataku samolotów wroga. Spoczywa w dwóch częściach na głębokości od 60 do 75 metrów na piaszczystym dnie po stronie południowego wejścia do Grand Harbour.


Bristol Beau Fighter - wrak brytyjskiego samolotu. Leży na dnie na 40 metrze zestrzelony w drodze na Maltę w czasie II wojny światowej.


Munxar Cave - wejście do jaskini znajduje się na głębokości 15 metrów, na powierzchni rafy. Prowadzi w kierunku szerokiego otworu z wyjściem zanurzonym 40 metrów pod wodą.


Imgieles Reef - grzbiet rafy znajduje się na głębokości 18 metrów i łagodnie opada do 40 metrów. Dookoła rafy możemy znaleźć niezliczoną ilość powojennych szczątków i wraków.

Galeria zdjęć

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073