Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Wraki Bałtyku w okolicach Kołobrzegu do 30 m głębokości – Halstenbek, Refuler, Rozgwiazda, Rugia

Wraki Bałtyku w okolicach Kołobrzegu

Zapraszamy na nurkowania na pokładzie statku Doktor Lubecki na wrakach w okolicach Kołobrzegu. Doktor Lubecki to jednostka o bardzo wysokim standardzie.
Wraki, które zamierzamy odwiedzić są bardzo ciekawe (opis poniżej) i leżą w miarę płytko. Maksymalna głębokość nie przekracza 30 metrów, tak więc w rejsie mogą wziąć udział nurkowie z jeszcze niedużym doświadczeniem.
Zazwyczaj po pierwszym nurkowaniu drugiego dnia wszyscy chcą zostać na Rozgwieździe, ale tym razem chcemy jeszcze zanurkować na doskonale zachowanym drewnianym wraku Rugia.
 
 

Termin: 20 - 21 lipca 2013

Ilość miejsc: 17
 
 

Program wyprawy:

Dzień 1 (19 lipca): przyjazd do Kołobrzegu i zakwaterowanie na statku w godzinach wieczornych. Wypłynięcie ok 2:00 w nocy (czyli już w sobotę 20 lipca). Nocny rejs na Halstenbeck’a.
Dzień 2 (20 lipca): nurkowania na wraku Halstenbeck, śniadanie, powrót w okolice Kołobrzegu i nurkowania na wraku Refuler, obiad. Na noc wpływamy do portu w Kołobrzegu. Kolacja już w porcie.
Dzień 3 (21 lipca): dwa nurkowania w okolicach Kołobrzegu (Rozgwiazda i Rugia), powrót do portu ok godz. 17:00. Plan może ulec zmianie ze względu na pogodę i widoczność pod wodą.
 

Prognoza pogodowa potwierdzona będzie na 48 godzin przed nurkowaniem. W przypadku złej pogody istnieje ryzyko odwołania wyprawy. Wpłacona kwota jest wówczas zwracana (pomniejszona o koszty manipulacyjne w wysokości 10 zł).
 
 

Cena:
 

Cena zawiera:

 • pełne wyżywienie lub śniadanie + obiado-kolacja w zależności od warunków i czasu spędzonego na morzu,
 • paliwo do 10 godzin rejsu na dobę,
 • opłaty portowe,
 • licencja na organizowanie wypraw nurkowo-wrakowych,
 • dwa nurkowania dziennie na wraku*,
 • omówienie zasad bezpieczeństwa na pokładzie i w wodzie,
 • krótka historia wraku oraz instrukcja jak się poruszać ,
 • pełna obsługa i pomoc na pokładzie,
 • możliwość doposażenia w sprzęt nurkowy,
 • kawa, herbata, woda mineralna i inne napoje,
 • ładowanie butli powietrzem,
 • nocleg w kajutach (zalecane własne śpiwory),
 • profesjonalna załoga i miła atmosfera (członkowie załogi są płetwonurkami z wieloletnim stażem na Bałtyku)


* Rejs uważa się za „skonsumowany” jeśli chociaż jedno nurkowanie w czasie dnia się odbędzie. Program zależny od warunków pogodowych na Bałtyku. Jak to już nie raz nasze morze pokazało – Bałtyk uczy pokory!
 
 
Na wyprawę należy przyjechać z napełnionymi butlami. Możliwość naładowania butli będzie dopiero po pierwszym nurkowaniu. Kompresor do ładowania butli znajdujący się na pokładzie statku ma wydajność 480 l/min.
Na pokładzie statku znajdują się: 8 kabin 2-osobowych, 1 kabina 4-osobowa, duży salon, messa, dwie łazienki, winda elektryczna, trap dla nurków, ponton z silnikiem.
 
 
Wraki BałtykuWraki BałtykuWraki BałtykuWraki Bałtyku   

Zobacz zdjęcia z nurkowań na Rozgwieździe.

Wszystkich chętnych zapraszamy do zgłaszania swojego uczestnictwa już dziś! W przypadku braku uprawnień do nurkowania na wrakach zorganizujemy (odpowiednio wcześniej) lub podczas wyprawy szkolenie z nurkowania na wrakach. Więcej na temat kursu wrakowego: http://www.bestdivers.pl/szkolenia/specjalizacje-padi/specjalizacja-nurkowanie-wrakowe---wreck-diver/.

 
 

Kontakt i rezerwacja:

Rudi tel.: (+48) 601 321 557     
e-mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl

Rezerwacja równoznaczna jest z wpłatą zaliczki w wysokości 500 zł. Pozostałą kwotę tj. 390 zł należy wpłacić na dwa tygodnie przed wyprawą.

 

 

Wraki które odwiedzimy:


Halstenbek (zbożowiec)

Wraki Bałtyku
Mniej więcej w połowie drogi z Kołobrzegu na Bornholm na Bałtyku jest wypłycenie do ok 30 metrów i tam właśnie na boku leży wrak masowca, który przewoził zboże. Wrak przełamał się na pół dzięki czemu można łatwo wpłynąć na srudokręcie i „pomyszkować wewnątrz” wraku.  Znajdziemy tam jeszcze sporo spleśniałego zboża. Niemiecki masowiec "Halstenbek" zatonął 23.11.1996 nad ranem w odległości ok 40 mil morskich od Niechorza - podała PAP, powołując  się na Ośrodek Koordynacyjny Polskiego Ratownictwa Okrętowego w Gdyni. Czterech członków załogi - dwóch Litwinów, Estończyka i Niemca - udało się uratować. W piątek trwały poszukiwania piątego. "Halstenbek" zatonął ok godziny 3 nad ranem. Przewoził 936 ton zboża do Darłowa. Podczas sztormu przechylił się o 40 stopni, być może z powodu przesunięcia ładunku. Tuż przed zatonięciem załoga nadała sygnał SOS i zeszła na tratwę ratunkową. Wrak statku leży na max głębokości 36 m, góra jest na około 22 m. Długość około 70 m.

 

Refuler
Wraki Bałtyku

Stare urządzenie hydrotechniczne typu pogłębiarka z wieloma pomieszczeniami i urządzeniami jak: windy, maszyny, kratownice, rury eksploracyjne. Wrak leży do góry dnem, bardzo ciekawy i fotogeniczny. Charakterystycznym elementem wraku jest żelazna kotwica z drewnianą poprzeczką. Jest to najprawdopodobniej wrak bardzo dużej pogłębiarki z 1912 roku. Odpadły od niego tylko elementy jakichś nadbudówek znajdujących się na pokładzie. Napędzany był kotłami parowymi, które wiszą nad wrakiem i są potencjalnie niebezpiecznym miejscem. Piękny, duży, majestatyczny wrak o wymiarach: długość ok 60 m, szerokość ok 10 m, max głębokość 32 m.

 

Rozgwiazda

Wraki Bałtyku
Pogłębiarka osiadła na dnie w wyniku katastrofy w 2008 roku. Podczas holowania Rozgwiazda obróciła się przez plecy na bok i zatonęła w kilkanaście minut. Potężne kotwice przeleciały nad pokładem i osiadły na rufie. Podczas wypadku zginęło pięć osób. Rozgwiazda leży na lewej burcie na głębokości 25 metrów. Najwyższy punkt wraku sięga 14 metrów. Podczas naszego nurkowania w sierpniu 2011 widoczność była bardzo dobra. Łyżki, które kiedyś czerpały piach, sprawiają niesamowite wrażenie. Sławne koparki w Jaworznie Szczakowa to namiastka tego, co zobaczymy w okolicach Kołobrzegu. Pomieszczenia socjalne, potężny dźwig, który odpadł od całości Rozgwiazdy, kilkanaście potężnych łych i niezliczone zakamarki wraku robią ogromne wrażenie na nurkujących. Wrak jest niezwykle ciekawy, bowiem nie przypomina konstrukcji przed katastrofą. Warto wcześniej przejrzeć zdjęcia pogłębiarki przed zatonięciem. Wypadek sprawił, że pogłębiarka zatraciła swój pierwotny kształt. Na dnie Bałtyku nie spotkamy się z niczym podobnym. Wrak jest bardzo dobrze zachowany.

 

Rugia

Wraki Bałtyku
Wrak drewniany z masztami. Napędzany był kotłami parowymi. Maksymalna głębokość wraku 26 metrów. Bardzo ciekawy wrak, zupełnie inny niż Rozgwiazda. Niewiele jest materiałów i opisów tego miejsca wśród społeczności nurkowej, dlatego tym bardziej jest to ciekawe miejsce dla nas. Rugen to statek szkolny Kriegsmarine (motorowo-żaglowy), który w czasie II Wojny Światowej służył jako trałowiec i poszukiwacz min. Statek w bardzo dobrym stanie. Osiadł na stępce na czystym piasku. Długość 50 m, szerokość 6 m, głębokość 32 m. 

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073