Nurkowanie Egipt - Safari nurkowe Daedalus i Brothers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Nurkowanie Egipt – Safari nurkowe Daedalus i Brothers – rekiny i delfiny

Termin wyprawy: 05-12.10.2019

w 2017 roku w 6 dni zobaczyliśmy 5 gatunków rekinów. W 2018 roku rekiny młoty pływały nawet na 18 metrach. One tam rzeczywiście są. Jedź z nami!

Nurkowanie Daedalus Egipt - Nurkowanie Egipt   

Nurkowanie Egipt - Safari nurkowe Daedalus i Brothers

Jeśli nie interesuje Cię nurkowanie z rekinami, delfinami, a często z mantami w jednym z 10. najlepszych miejsc do nurkowania na świecie, a wg. nas najlepszego miejsca nurkowego w Morzu Czerwonym, nie czytaj dalej ten oferty.

Nurkowanie Daedalus Egipt i Brothers Islands - The best of Red Sea safari nurkowe

Rafy Daedalus, wyspy Brothers Islands, wrak Salem Expres to atrakcje jesiennych nurkowań w południowej części Morza Czerwonego. Opisy miejsc nurkowych znajdziesz na końcu oferty.

Nurkowanie w Australii, czy w Tajlandii nie da Ci takich wrażeń jak podczas tych nurkowań!

Obejrzyj ten krótki film aby stwierdzić czy warto zobaczyć to coś, co innym będzie dane tylko z perspektywy fotela siedząc przez TV 

Przeczytaj też nasz artykuł "Rekiny - bać się czy podziwiać?"

Tu kilka naszych filmów i fotorelacji z SAFARI nurkowych z miejsc, gdzie ponownie wracamy:

Safari Daedalus 2015

Safari Deadalus 2014

 

Fotorelacje z Egiptu http://www.bestdivers.pl/fotorelacje/morze-czerwone/

Przelot:

Samolot na trasie Warszawa-Marsa Alam- Warszawa
Godziny przelotu bliżej terminu.

 

 

Opis miejsc nurkowych nadchodzącego safari:

Rafa Daedalus - 100% oglądalności rekinów 

St.JonesDaedalus-_FuryShoals-27.jpg   safari-daedalus-26   daedalus_01_s-2

Nie zdarzył nam się ani jeden wyjazd, kiedy nie nurkowaliśmy tam z rekinami. Daedalus jest odizolowaną rafą wyrastającą z głębokości 500 m w połowie drogi miedzy Arabią Saudyjska, a wybrzeżem Egiptu. Doskonałe miejsce na obserwacje zarówno twardych jak i miękkich koralowców z niesłychaną ilością stad ryb i pelagicznych gatunków rekinów jak np. hamerhead’y. Pionowe ściany rafy opadają na wschód, południe i północ do głębokości 70 metrów oferując doskonałe nurkowania. Przejrzystość wody dosłownie powali Cie na kolana. Nic więc dziwnego, że często bywalcy Bestdivers wracają tam po kilka razy w swoim życiu. Południowa strona rafy jest dość dobrze chroniona przez silne zachodnie wiatry i to właśnie w tej części cumują łodzie safari. Na nurkowania wypływa się na pontonach, tam zwanych zodiakami. Tu widuje się rekiny rafowe, rekiny młoty i rekiny kosogony. Te ostatnie widuje się tylko w 2 może 4 miejscach na świecie regularnie. To jest jedno z tych miejsc. Zachodnia część rafy okupowana jest przez błazenki i często nazywana "anemone city" z racji niesłychanej ilości tych ukwiałów porastającej tą część rafy. Północna część oraz północno-zachodnia to dla wielu nurków najlepsze miejsce tej okolicy Morza Czerwonego gdzie widuje się szare rekiny rafowe, bardzo często rekiny młoty (zazwyczaj na głębokości 35 metrów, ale widywano pojedyncze osobniki także na głębokości 5 metrów). Płynąc w dół w kierunku wschodnim dostrzeżemy kolejne nieprawdopodobne urwisko tzw. drop-off, gdzie widuje się kosogony (ang threshershark). Charakterystycznym dwa razy dłuższym ogonem rekin uderza w stado ryb ogłuszając kilka sztuk. Taki sposób polowania wykształciły tylko te rekiny.

safari-daedalus-03   safari-daedalus-04   safari-daedalus-25

Gatunki rekinów okupujących rafy Daedalus:

Scalloped Hammerhead - rekin młot, niemal zawsze można je wypatrzeć jednak trzeba mieć na to sposób

Treshershark - kosogon, bardzo nieśmiały, a jednak często widywany na Daedalus. Jednak widuje się go zawsze głęboko.

Grey Reef Shark - szary rekin rafowy, niemal zawsze widywany

White Tip Reef Shark - najbardziej znany na całym świecie rekin rafowy, nie ma możliwości, aby go nie zobaczyć

Whale Shark - rekin wielorybi, rzadki gatunek, czasami widywany w tej okolicy

Silky Shark - rekin jedwabisty, piękny błękitny gatunek, widywany raczej rzadko, a jeśli już to zawsze w toni wodnej

Więcej na http://www.redsea-diving.info.

Brothers Islands (Al Akhawein Islands)  - wyspy Braci

St.JonesDaedalus-_FuryShoals-30.jpg

Brothers Islands, czyli po naszemu powiedzielibyśmy wyspy Braci, to nie tylko jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w Morzu Czerwonym, ale również jedno z top 10 na świecie. Egipski rząd uznał znaczenie ekologiczne wysp i objął to miejsce w 1983 roku specjalną ochroną. Brothers to dwie skaliste wyspy wznoszące się z głębi morza ok 70 km od El Quseir. Wyspy dzieli zaledwie kilometr, a ich strome ściany zapewniają wspaniałe nurkowania. Obfitość kolorowych, miękkich korali i jakże wspaniałych Gorgonii oraz bogactwo życia morskiego szczególnie dużych gatunków pelagicznych (rekinów) sprawia, że nurkowania w tym miejscu są niezapomnianym wrażeniem do końca życia. Musiałbyś mieć wielkiego pecha żeby nie zobaczyć tu rekina Longimanusa (jedyny ciekawski gatunek rekina, który nie boi się w ogóle obecności nurków). Wyspy są omiatane przez silne zmienne prądy, dlatego bojka dekompresyjna (SMB) jest wymagana na wszystkich nurkowaniach. Nurkowania warto odbywać z przewodnikiem znającym te wody i zachowania prądów morskich, dlatego nie ma możliwości nurkowania samemu i w nocy. Ze względu na głębokość i prądy morskie nurkowanie na Wyspach Braci powinni odbywać doświadczeni nurkowie. Nurkowie początkujący powinni bardzo uważnie słuchać wskazówek przed wejściem do wody. Po takim safari nurek początkujący, ale nie tylko, zdobywa ogromne doświadczenie. Głębokie nurkowania i wraki leżące tam na dość znacznych głębokościach powinny zostać w gestii bardzo doświadczonych nurków ze specjalizacją PADI Deep Diver

Przystanki dekompresyjne należy wykonywać na płytkiej wodzie na plato, tam gdzie nie ma ryzyka zniesienia na otwarte morze.

Jako, że Brothers Islands znajdują się na środku Morza Czerwonego, są one narażone na silny wiatr i duże fale. A więc ze względów pogodowych zaleca się zabranie ze sobą środków na chorobę morską. Najlepszy to Dramina (specyfik spotykany tylko w Egipcie).

Daedalus_02_Vertical-2.jpg

Little Brother ma prawie okrągły kształt i 100 metrów średnicy. Jego ściany z miękkimi i twardymi koralami oraz gorgoniami pokazują esencję życia morskiego i słyną z populacji kilku gatunków rekinów. Nie przegap plato w północno-zachodniej części wyspy. Ważna wskazówka: Plato na głębokości 40 m narażone jest na bardzo silny prąd i to powoduje, że jest to najlepsza strona do oglądania rekinów i innych dużych ryb takich jak manty, ławice tuńczyka, (ang. snappers), napoleony. Widuje się również szare rekiny rafowe, młoty, jedwabiste, Silvertips, oceaniczne białe (Carcharhinus longimanus), a nawet rzadkie rekiny Treshershark.

Innym miejscem do nurkowania jest północno-wschodnia ściana, która spada pionowo ukazując wiele szczelin i gigantyczne Gorgonie. Tutaj można wypatrzeć wiele barakud, muren, napoleonów, szarych rekinów rafowych i innych. Główną zasługą tego wybitnego życia morskiego na Brothers Islands są stałe prądy, które przynoszą wiele składników odżywczych żyjącym tam drapieżnikom.

Big Brother znajduje się w północnej części względem "małego brata". Rafa ma ok 400 m długości i 60 m szerokości. Latarnia na zachodnim brzegu jest bardzo pomocna w nawigacji dla statków towarowych i promów pływających po Morzu Czerwonym. Bezpośrednio przy miejscu cumowania na południu schodzi się na schodkowe plato do głębokości 35-55 m. Uwaga, to najlepsze miejsce do nurkowania w Morzu Czerwonym! To nie tylko opinia przewodników nurkowań, ale i uczestników wypraw. Niemalże dziewicze rafy z niesłychanie przejrzystą wodą, gdzie można zobaczyć Hammerheads, a także Oceanic Reef Shark, liczące czasami tysiące sztuk ławice ryb z rodzaju Jackfish, wielkie barakudy, a przy odrobinie szczęścia natknąć się można na bardzo nieśmiałego Treshershark, czyli po naszemu Kosogona. Jest tylko jedno miejsce na świecie, gdzie jak znawcy biologii mórz zgodnie twierdzą, można w zawsze spotkać tego rekina. Są to Filipiny. Widząc więc Kosogona na Wyspach Braci możemy mówić o ogromnym szczęściu.  Jednak wielu nurków widuje te rekiny w tym miejscu! Nam udało się za każdym razem, kiedy odwiedzaliśmy Brothers Islands.

safari-daedalus-10   safari-daedalus-27   St.JonesDaedalus-_FuryShoals-18.jpg

Fascynaci nurkowań wrakowych mają okazję odwiedzić dwa słynne wraki wysp Big Brothers. To statki towarowe - Aida II w północno-zachodniej części i  Numidyjski na północnym krańcu. Oba wraki porośnięte są miękkimi i twardymi koralowcami, które same w sobie są niezwykle ciekawą atrakcją.

Elphinstone - okolice Marsa Alam

Rafa Elphinstone położona zaledwie 12 kilometrów od Marsa Alam jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania w południowej części Egiptu. Rozciąga się ona na długość 300 metrów a swoim kształtem przypomina palec. Jej efektowne ściany opadające na głębokość 100 metrów są pokryte pięknymi koralami miękkimi. Rafa ta z dwóch stron zakończona jest łagodnie opadającymi plateau. Południowy słynie z fantastycznych form koralowych oraz mnóstwa podwodnego życia. Jest on znacznie głębszy od pozostałych. Na wysokości 50-60 formułuje on ostry klin. Północny zaś, jest nieco płytszy i zaczyna się na głębokości 8, 25 oraz 40 metrów. To dzięki prądom morskim, które opływają Elphinstione, można to spotkać Rekiny Młoty, Manty, Rekiny Alopias.

Elphinstone - okolice Marsa Alam

Rafa Elphinstone położona zaledwie 12 kilometrów od Marsa Alam jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania w południowej części Egiptu. Rozciąga się ona na długość 300 metrów a swoim kształtem przypomina palec. Jej efektowne ściany opadające na głębokość 100 metrów są pokryte pięknymi koralami miękkimi. Rafa ta z dwóch stron zakończona jest łagodnie opadającymi plateau. Południowy słynie z fantastycznych form koralowych oraz mnóstwa podwodnego życia. Jest on znacznie głębszy od pozostałych. Na wysokości 50-60 formułuje on ostry klin. Północny zaś, jest nieco płytszy i zaczyna się na głębokości 8, 25 oraz 40 metrów. To dzięki prądom morskim, które opływają Elphinstione, można to spotkać Rekiny Młoty, Manty, Rekiny Alopias.

Cena:

osoba nurkująca 3952 pln

Cena zawiera:

 • transfer z/na lotnisko w Marsa Alam
 • 7 dni na łodzi z pełnym wyżywieniem i napojami
 • do 4 nurkowań dziennie w jednym z 10 najlepszych miejsc nurkowych na świecie
 • butle, balast, obsługa
 • usługi lokalnych przewodników
 • opiekę polskiego instruktora
 • ubezpieczenie podróżne
 • pewną pogodę, doskonałe nurkowania oraz oglądanie rekinów na rafie Daedalus i Wyspach Braci
 • opłatę paliwową
 • upominek od Bestdivers z okazji wyprawy

Cena nie zawiera:

 • przelotu na trasie Warszawa - Marsa Alam - Warszawa - 1300 pln
 • wizy egipskiej - 25 USD (płatnej na lotnisku w Hurghadzie)
 • napiwków dla załogi po safari - zwyczajowo  40 EUR
 • wypożyczenia sprzętu (w pakiecie jest butla 11 litrów aluminowa i pas balastowy)
 • opłaty za wpłynięcie do Narodowego Parku Brothers i Daedalus – w sumie 50 EUR
 • ubezpieczenia nurkowego Hestia lub rekomendowanego przez nas DAN
 • dla chętnych butla 15 l - 30 eur/tydzień, nitrox 60 eur/tydzień
 • opłaty portowej i paliwowej - 25 Eur

Zakwaterowanie:

Śpimy na łodzi nurkowej o nazwie Robin Heaven. Łódź ma 39 metrów, 24 miejsc dla nurków, 12 podwójnych kabin. Niektóre kajuty z małżeńskim łożem. Dwie olbrzymie sprężarki do ładowania butli, dwa zodiaki, trzy pokłady. Załoga do dyspozycji przez cały czas. Posiłki jak to na łodziach safari rewelacyjne, a woda, cola, sprite, drobne ciasteczka, herbata, kawa do dyspozycji przez cały czas. Łódź zimą 2018 przeszła gruntowny remont po zakupieniu jej przez nowego właściciela.


 

 

Plan wyjazdu:

05.10.2019 przelot do Marsa Alam, transfer na łódź
06.10.2019 nurkowania rozgrzewające i rejs na Brothers Islands
07.10.2019 rafy Brothers
08.10.2019 rafy Brothers i transfer na Daedalus
09.10.2019 rafy Daedalus
10.10.2019 rafy Daedalus i rejs w okolice Marsa Alam
11.10.2019 poranne nurkowanie na Elfinstone i wracamy do Marsa Alam
12.10.2018 transfer na lotnisko i powrót do Warszawy

UWAGA:

 • ze względów pogodowych czy innych, na które nie mamy wpływu trasa SAFARI może być nieco zmodyfikowana jednak charakter wyprawy będzie zachowany.
 • Organizator wyjazdu zastrzega sobie prawo do zmiany łodzi nurkowej na równorzędną lub o wyższym komforcie - to jest Egipt, tam pewne zasady nie istnieją!

 

 

Kursy możliwe podczas wyjazdu:

Zobacz fotorelację z poprzednich wyjazdów

Safari - rekiny - wrzesien 2017 więcej...

 

 

Kontakt i rezerwacje:

Kontakt i rezerwacja:

Rudi Stankiewicz

e-mail: rudi.stankiewicz@bestdivers.pl; tel.: (+48) 601 321 557

Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową.

W celu rezerwacji należy dokonać wpłaty zaliczki w wysokości 1800 zł. Pozostała kwota płatna do końca sierpnia 2018.

st-jonesdaedalus-_fury-shoalsdlugie-1

Galeria zdjęć:

DAN - ubezpieczenie nurkowe

Jadąc na wyprawę nurkową, albo nawet na zwykłe nurkowania, pamietaj o ubezpieczeniu nurkowym! Centrum Nurkowe Best Divers polaca DAN - jedyna, niekomercyjna organizacaja działająca na świecie, zajmująca się badaniami wypadków i powikłań po wypadkach nurkowych. Nie ma innej organizacji, która jest wstanie tak szybko zareagować na wypadek nurkowy, a przecież nie zawsze nurkujemy blisko cywilizacji.

Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073