Ubezpieczenia Nurkowe - Dlaczego warto ubezpieczyć się w DAN
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

DAN – Ubezpieczenia Nurkowe

Ubezpieczenia Nurkowe

Dlaczego warto ubezpieczyć się w DAN?

 

Ubezpieczenia NurkoweW latach osiemdziesiątych, głównie dzięki lekarzom włoskim i amerykańskim powstał Divers Alert Network. Kilkanaście lat później organizacje o podobnych działaniach połączyły się tworząc największą niekomercyjną organizację ubezpieczającą płetwonurków - DAN International składającej się z kilkunastu oddziałów regionalnych rozmieszczonych na całym świecie. Z biegiem lat DAN ewaluował stająć się wielką firmą ubezpieczającą nurków i ich rodziny.

 

Jest to organizacja, która pomaga nam - nurkom. Zarówno profesjonaliści jak i amatorzy czerpią korzyści z bycia członkiem DAN. Organizacja wspiera przede wszystkim badania z zakresu medycyny nurkowej, zbiera i analizuje skrupulatnie dane z wypadków nurkowych, zapobiega wypadkom nurkowym poprzez uświadamianie, niesienie informacji i organizowanie różnych szkoleń i kursów. Jednak najważniejsze zadanie to bardzo skuteczne niesienie pomocy potrzebującym osobom w wypadkach nurkowych - ubezpieczenia nurkowe.

 

Żaden ubezpieczyciel z Polski nie pomoże tak szybko i slutecznie, jak zrobi to DAN. Wypadek nurkowy wymaga natychmiastowej reakcji. Tak właśnie działa DAN. Polscy ubezpieczyciele, których nazwy nie wspomnę, z usług których miałem okazję korzystać nie są w stanie zapewnić należytej pomocy dla nurka w potrzebie. Owszem, zwykłe ubezpieczenia pomogą nam przy np. złamaniu nogi czy nagłej potrzebie operacji, ale nie zapewnią natychmiastowego transportu śmigłowcem czy helikopterem do najbliższej komory dekompresyjnej w szybkim czasie. Jak już kilkakrotnie upewniłem się, że nie ma takiej drugiej organizacji jak DAN. Działają nienagannie!

 

Bariera językowa nie jest już problemem, gdyż zostały powołana regionalne centrale alarmowe, w których każdy poszkodowany bądź uczestnik nieszczęśliwego zdarzenia może porozumieć się w języku ojczystym. Będąc w Polsce dzwonimy najpierw do Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej w Gdyni pod nr 0 (prefix) 58 622-51-63. Następnie dzwonimy pod numer alarmowy DAN, jeśli jest taka potrzeba. Jeśli jesteś poza granicami naszego kraju należy w pierwszej kolejności dzwonić pod numer alarmowy, który znajduje się na Twojej karcie członkowskiej tzw. Emergency Hotline +390642118685. Oczywiście jeśli nie władasz innym jeżykiem niż swoim dzwonisz nadal pod krajowy numer alarmowy. Kartę członkowską dostajesz automatycznie po opłaceniu składki członkowskiej. Minie około czterech tygodni zanim karta zostanie Ci przesłana na wskazany adres, dlatego w ramach czekania warto poprosić DAN o przesłanie nr członkowskiego, który jest jednocześnie numerem ubezpieczenia na adres e-mail, który podasz przy wypełnianiu aplikacji członkowskiej. Będzie to Twój numer polisy ubezpieczenia. Każdy członek DAN ma zagwarantowaną wielojęzyczną gorącą linię, tak więc jeśli zaistnieje taka konieczność operator połączy Cię z krajowym ośrodkiem hiperbarii w Gdyni.

 

Członkiem DAN może zostać każda osoba, nawet nie nurkująca, która jest wówczas ubezpieczona od nieszczęśliwych wypadków. Będąc już członkiem DAN możemy za dodatkową opłatą (wręcz symboliczną) rozszerzyć ubezpieczenie na poszczególnych członków naszej rodziny.

 

Niesienie pomocy i leczenie nurka po wypadku jest bardzo kosztowne i wymaga natychmiastowej i specjalistycznej opieki oraz fachowej wiedzy lekarzy. DAN spełnia te wymagania, gdyż zdaje sobie sprawę, że wypadek nurkowy jest zupełnie inną kategorią urazu i poszkodowany nie może czekać na pomoc zbyt długo. Tu liczą się minuty.

 

W Polsce DAN jest już bardzo znany i pomógł naszym rodzimym nurkom nie raz. Sam mogę opowiedzieć o kilku zdarzeniach gdzie widziałem DAN w akcji. Pamiętajmy, że coraz częściej na nurkowania wyjeżdżamy w najbardziej odległe zakątki świata. Warto wydać kilkaset złotych rocznie, aby zapewnić swoje bezpieczeństwo. Podstawowa składka członkowska w DAN kosztuje raptem 85 EUR na cały rok (stan na 2010).

 

Oczywiście możemy ubezpieczyć się w Polsce w jednym z licznych towarzystw ubezpieczeniowych na okres pobytu na nurkowaniu, ale czy takie towarzystwa będą wiedziały jak działać w przypadku wypadku nurkowego? Czy towarzystwa ubezpieczeniowe niezwiązane na co dzień z zagadnieniem wypadku nurkowego będą wiedziały jak działać w przypadku komendy "szybki transport do komory dekompresyjnej". Pozostawiamy to do przemyślenia.

W Polsce możemy skorzystać jeszcze z Towarzystwa Ubezpieczeniowego Hestia. Tak naprawdę jedyny polski ośrodek ubezpieczający od wypadków nurkowych.
Życzeniem moim jest, aby powiedzenie „Polak mądry po szkodzie" w tym przypadku nigdy się nie spełniło.

 

Jak się ubezpieczyć w DAN/wykupić członkowstwo?
Oczywiście najprościej jest zarejestrować się przez stronę Internetową DAN. My także służymy pomocą. Dla mniej ufających płatnościom kartami płatniczymi przez Internet możemy przekazać ulotki DAN dzięki, którym równie szybko drogą pocztową będzie można opłacić swoje członkostwo. Można też samemu zwrócić się do DAN lub Krajowego Ośrodka Hiperbarii w Gdynii i poprosić o przesłanie ww danych.

 

Polskę obsługuje DAN Europe z siedzibą w Roseto we Włoszech, ale oczywiście ubezpieczenie działa na całym świecie. Jakby ktoś maił wątpliwości to potwierdzamy, iż w Polsce również. Ubezpieczenie jest ważne przez rok, a przed upływem członkostwa, DAN przypomina o potrzebie przedłużenia polisy. Raz na kwartał organizacja przysyła pakiet informacji, a w nim magazyn "Alert Diver" w kilku językach przeznaczony dla wszystkich uprawiających ten sport. Niestety informacje nie są publikowane w języku polskim. Być może przy lawinowych zgłoszeniach Polaków chcących uczestniczyć w ubezpieczeniu DAN się to zmieni. Kwartalnik informuje na bieżąco o osiągnięciach z dziedziny medycyny hiperbarycznej. Możemy w nim znaleźć informacje, które często nurtują nasze umysły, ale mało kto jest wstanie na nie odpowiedzieć np. czy kobiety w ciąży mogą nurkować, jaka jest pierwsza pomoc w przypadku ukąszenia przez jakieś morskie zwierzę, sposoby zapobieganie chorobom nurkowym i wiele innych ważnych oraz ciekawych informacji. W magazynie znajdziemy także katalog, dzięki, któremu możemy nabyć sprzęt do udzielania pierwszej pomocy, książki, odzież tematycznie związaną z nurkowaniem i wiele innych rzeczy, a wszystko przybrane wspaniałymi fotografiami ze świata podwodnego.

 

Kwota ubezpieczenia zależy od wybranego planu członkowskiego. Są tam zarówno opcje dla amatorów jak i profesjonalistów. Szczegółów należy szukać na stronie internetowej DAN. Przykładowo opcja Basic Membership wystarcza dla większości nurków - osób nurkujących np. w obrębie Morza Śródziemnego, Bałtyckiego, Północnego. Jeśli ktoś wiele podróżuje i to w bardzo odległe zakątki naszego globu opcja Master Membership wydaje się bardzie rozsądna, gdyż koszt transportu w takich regionach do najbliższego ośrodka hiperbarycznego jest dużo droższy. W rachubę przeważnie wchodzi kosztowny transport lotniczy.

 

W ubezpieczeniu DAN nie ma żadnych ograniczeń co do głębokości, na jaką można nurkować. Jest to informacja na tyle ważna, gdyż inne towarzystwa ubezpieczeniowe limitują pewną dolną granicę, poniżej której nie można nurkować, bo ubezpieczenie zwyczajnie przestaje działać.

 

Mam nadzieję, iż tych kilka informacji nieco przybliży Was do DAN i zachęci do ubezpieczenia swojej osoby, a może i najbliższej rodziny.
 

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073