Bass Słoneczny – nowy gatunek ryby w Polsce! » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Bass Słoneczny – nowy gatunek ryby w Polsce!

Gatunek okonia Lepomis gibbosus z rodziny bassowatych (Centrarchidae). We Francji mówi się na niego okoń słoneczny albo okoń tęczowy (20-30cm). Ten gatunek jest inwazyjny obecny niemalże w całej Europie,  pochodzi z Ameryki. Do Polski też już dotarł na zachodzie.

Zobacz, jaka piękna ryba

Ryba tam gdzie jest jej dużo poławiana jest przez wędkarzy, gdzie jej jeszcze nie ma , ze względu na swoją urodę trzymana w akwariach.

Naturalnie ten gatunek pochodzi z dorzecza Missisipi. Sprowadzony do Europy w latach 90. XIX w. Od razu znalazł sobie dobre warunki w cieplejszej strefie Europy. W Polsce jest gatunkiem sztucznie przywiezionym. Widywany w Odrze i jej dopływach. Został sztucznie zasiedlony w Dolnej Odrze w Gryfinie gdzie odbywa tarło. Przystosowuje się do każdego środowiska. Zatem spotkać go można w rzekach, jeziorach, oczkach wodnych, stawach. W ojczyźnie rośnie dużo większy, bo dochodzi do 40 cm, w Europie rośnie do 15 cm.

Dorosły osobnik jest bardzo ładnie wybarwiony zwłaszcza na głowie, to nic dziwnego, że akwaryści je hodują. Pytanie jak szybko zasiedli centralną część Polski i będzie migrował dalej na wschód. Tak wiec jak zobaczysz jakąś dziwnie kolorowa rybę może właśnie będzie to ów bass.

A zatem nurkuj i się rozglądaj. 

Zdjęcia Krzyska Kazimierskiego

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073