Czyste jeziora na Mazurach
Czystość jezior na Warmii i Mazurach sprawdzają cały czas nurkowie z całej Polski. Jeziora pod względem czystości sprawdzają także specjaliści, a i tak najlepszym wyznacznikiem popularności jeziora będzie turysta. Krystalicznych zbiorników na Warmii i Mazurach nam brakuje, ale i tak całkiem dużo jezior w tej części Polski ma wody zaliczane do I klasy czystości pod względem ekologicznym. Pisałem już o tym – niekoniecznie znaczy to „o najlepszej przejrzystości wody”. Czystość jezior Polski określają klasy jakości. I klasa połączona z co najmniej dobrą oceną stanu chemicznego daje jako wypadkową dobrą ocenę tzw. jednolitej części wód (JCW). Tu opisuję jeszcze kilka jezior, których nie miałem w swojej kolekcji opisującej różne zbiorniki. Natomiast do wielu szczegółowo opisanych jezior na Warmii i Mazurach na pewno odsyłam do fotogalerii pod tym adresem http://www.bestdivers.pl/fotorelacje/polska/
Tu opis kilku jezior z opisywanego regionu, które na pewno godne są uwagi nie tylko nurka, ale i każdego nienurkującego odkrywcy Polski, a które często są niedoceniane bądź nawet nie znane przez brać nurkową.
J.Leleskie
Kilka razy już tam nurkowaliśmy i jak na razie nigdy się nie zawiedliśmy co do wizury w tym zbiorniku, ale oczywiście różnie to bywa jak to w polskich jeziorach. Jezioro Leleskie ma powierzchnię ok. 450 ha, maksymalną głębokość 49,5 m. Brzegi są w kilku miejscach bardzo dobrze dostępne. Na wschodnim brzegu pola biwakowe, są tez dzikie kąpieliska i zejścia do wody. Na polu biwakowym można w sezonie wypożyczać kajaki i rowery wodne. Wokół brzegów jest sporo drewnianych pomostów dla wędkarzy. Można tu złowić m.in.: sielawę, leszcza, płoć, okonia, szczupaka i węgorza. Z jeziora Leleskiego przepłynąć można kajakiem lub łodzią do jeziora Kalwa. W zachodniej części znajduje się odpływ, prowadzący przez jezioro Kiepunek do jeziora Kalwa. W środkowej części jeziora jest półwysep, tworzący cieśninę o szerokości 0,5 km. Naprzeciwko widać długą, zalesioną wyspę i kilka mniejszych. W sumie na Leleskim jest 8 wysp o łącznej powierzchni około 5,5 ha. Na północnym wschodzie do jeziora uchodzi strumień odprowadzający wody z trzech małych jezior: Kruklinek, Elganowiec i Okrągłe. Na jeziorze obowiązuje zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi. Na południe od jeziora leży Rezerwat Sołtysek.
J. Jegocin
Jezioro Jegocin leży w Mazurskim Parku Krajobrazowym na terenie Puszczy Piskiej, na południowy wschód od miejscowości Wejsuny. Ma powierzchnię ok 120 ha, głębokość maksymalna wynosi 36,1 m. Jest to jezioro bezodpływowe, ale limnologowie przypuszczają, że istnieje odpływ podziemny do jeziora Śniardwy. Dojazd do jeziora drogą z Pisza w kierunku Rucianego Nidy. Za wsią Snopki skręcamy w prawo na Wejsuny i około 5 km dalej znajdziemy parking położony w pobliżu jeziora. Zbiornik otoczony jest lasem i objęty strefą ciszy. Wokół brzegów nie ma żadnych zabudowań. Nurków szczególnie powinno to cieszyć bo znaczy to, że rokuje na czystą, przejrzystą wodę.
J.Stromek
Ze względu na małą głębokość jeziora mamy tu raczej słaba przejrzystość wody, ale bywają dni, że jest na prawdę bardzo przyzwoicie. Na dodatek jezioro jest płytkie, czyli szata roślinna pokrywa praktycznie całe dno jeziora. Jezioro Stromek to niewielki zbiornik o powierzchni niespełna 100 hektarów i maksymalnej głębokości 2,5 metra, położony w gminie Biskupiec w powiecie olsztyńskim. To płytkie jezioro sąsiaduje z wioską Mojtyny, otoczone jest lasami. W północnej części zbiornika istnieje połączenie z Jeziorem Pierwój, w południowej wypływa rzeka Babant, zasilając Jezioro Babięty Wielkie. Tu już mamy niedaleko do jeziora Mojtyny w , którym tez nurkowaliśmy, a zbiornik wydaje się bardzo czysty. Tu więcej o nurkowaniu w Mojtynach http://www.bestdivers.pl/fotorelacje/polska/jezioro-mojtyny/
Tu chciałem jeszcze wymienić kilka jezior, które cieszą się dobrym stanem JCW tj. są całkiem dobre w względu na czystość chemiczna aczkolwiek niekoniecznie łączy się ta z dobrą przejrzystością. Są to jeziora gdzie w dobrą wizurę trzeba się wstrzelić. Nawet przypadkiem jadąc warto zajechać nad brzeg takiego jeziora, bo a nóż właśnie będzie dobra wizura jak np. już kilka razy miałem nad j. Maróz. Raz było może metr, a innym razem dobre 6 metrów wizury. Dlatego pozwolę sobie sklasyfikować je bardzo ogólnie od 1 do 5 gdzie pięć znaczy – przeważnie dobra przejrzystość wody skłaniająca nurka do wejścia na nurkowanie.
Wukśniki (4-5) najgłębsze jezioro na Warmii i Mazurach, na południe od Miłakowa, Śniardwy (3-4) największe jezioro w Polsce, od Mikołajek na północnym zachodzie po Okartwowo na północnym wschodzie, Dobskie (2), jest to część akwenu Mamry, Ełckie (1) w mieście Ełk, Gawlik (2) Wydminy - Gawliki Wielkie), Kuc (3) niedaleko Kosewa i Jeziora Probarskiego, Łańskie (4) gmina Stawiguda, Łaśmiady (2) okolice Ełku, Mamry (2) Węgorzewo), Maróz (3-5) na południowy wschód od Olsztynka, Narie (4) okolice Morąga, Probarskie (4) okolice Kosewa gm. Mrągowo, Zdedy (2) niewielkie jeziorko na południe od drogi Orzysz - Ełk, Zdrężno (3) na północ od Ełku.
A więc miłych i udanych podbojów. Przy okazji – nie zapomnij zabrać noży czy tez „eazy cut”. Żyłek i dzikich sieci w naszych jeziorach nie brakuje.
Powodzenia!
Rudi Stankiewicz
Masz pytania?
Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073