Kolejny wrak U-boota z „Zaginionej floty Hitlera” » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Kolejny wrak U-boota z „Zaginionej floty Hitlera”

Na początku 2019 roku w wodach Morza Czarnego u wybrzeży Stambułu w Turcji odnaleziono wrak niemieckiego okrętu podwodnego U-23. Jednostka zwana jest mianem Zaginionej floty Hitlera wraz z pięcioma innymi (U-18, U-19, U-20, U-21 i U-22). Wszystkie okręty zatonęły w Morzu Czarnym podczas II Wojny Światowej. Okręt odnaleziono podczas realizacji nowego filmu dokumentalnego.

Wrak U-23 znajduje się na głębokości 40 metrów, w odległości niespełna 4 km od wybrzeża Turcji, na wysokości popularnego kurortu Agva, położonego w odległości 100 km od Stambułu. Te wspaniałe znalezisko odkryła ekipa nurkowa, podczas realizacji filmu dokumentalnego „Mavi Tutku” (Blue Passion), produkowanego przez turecką telewizję i marynarkę wojenną.

Reżyser tego filmu Hakan Aslan powiedział: „Od dawna opracowywaliśmy temat niemieckich okrętów podwodnych działających w regionie Morza Czarnego. To właśnie im poświęcony jest film dokumentalny, który przygotowywaliśmy. Nasza produkcja opowiadania nie tylko o okrętach, ale również o naocznych świadkach tamtych wydarzeń. Film powinien być już na ekranach w połowie 2019 roku.

Odkrycia dokonano z pokładu nowoczesnej jednostki ratowniczo-badawczej TCG „Akin” (A584), należącej do tureckiej marynarki wojennej. Głównym przeznaczeniem jednostki jest niesienie pomocy dla okrętów podwodnych. „Akin” posiada na wyposażeniu m.in. zdalnie sterowany pojazd podwodny ROV z kamerami, który może eksplorować głębię do głębokości 1000 metrów. To właśnie przy jego pomocy, odnaleziono i po raz pierwszy nagrano wrak U-23. Jest to dopiero drugi okręt wspomnianej „Zaginionej floty Hitlera”, który udało się odnaleźć. W 1994 roku, poszukiwacze namierzyli wrak U-20, spoczywający na głębokości zaledwie 23 metrów, u wybrzeży Karasu. Uważa się także, że wrak U-19 znajduje się u wybrzeży północnej prowincji Zonguldak, jednak dokładne miejsce zatonięcia wciąż pozostaje nieznane.

Wydaje się więc, iż ze względu na głębokość wrak z czasem będzie też atrakcją do nurków nawet rekreacyjnych.

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073