Mądre nurkowanie podczas nurkowania wrakowego » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Mądre nurkowanie podczas nurkowania wrakowego

Podstawowe kursy PADI Open Water Diver i Advanced Open Water Diver powinny zapewnić solidne podstawy do aktywności nurków, aby mogli otworzyć się na przygodę i podejmować rozsądne decyzje.

Jako instruktorzy nurkowania w szkole nurkowej Bestdivers już z 26-o letnim stażem nurkowym na wszystkich poziomach, możemy rozróżnić, co jest ważne na różnych poziomach nauczania dla różnych kursów nurkowania. Dopasowujemy odpowiednie pytania i techniki nurkowe do kandydatów na odpowiedni poziom nurkowy, które pomogą im myśleć jak nurek na swoim etapie edukacji nurkowej. Pomaga to ocenić zrozumienie i sposób, w jaki stosują to, czego się uczą. To znakomity sposób, aby trenować przemyślane i nie przemyślane decyzje na różnych etapach zaawansowania nurka. W tym artykule poruszamy temat nurkowania wrakowego na kursie specjalistycznym tzw. PADI Wreck Diver.

Wchodzenie do wraku

Gdy nurek chce wejść do wraku, podstawowym celem przy podejmowaniu decyzji musi być zawsze bezpieczne wyjście. Oznacza to, że jest w stanie znaleźć drogę do wyjścia i być w stanie poradzić sobie z każdą sytuacją awaryjną, która może wystąpić w tym środowisku. Metody nurkowania wrakowego obejmują dwa rodzaje nurkowań: przepływanie przez wrak i penetracje wraku.

Przepływanie przez wrak. Nurek wchodzi przez jeden otwór i wypływa przez drugi. W podstawowym przepływie nurek zawsze będzie widział dwa punkty wyjścia, aby wiedzieć gdzie jest wyjście tylko przy pomocy naturalnego światła. Ścieżka między nimi będzie wolna od istotnych przeszkód, czegoś w co możemy się zaplątać lub mułu. Połączenie odległości do punktu wyjścia od powierzchni nie powinno przekraczać wg. standardów PADI 40 metrów dla zaawansowanych nurków ze stopniem Padi Deep Diver i wyżej, a w innych okolicznościach odległość powinna być głębokością, do której nurek jest uprawniony np. jak mamy stopień tylko PADI AOWD to możemy od powierzchni wody pływać we wraku tylko do 30 m. Co to znaczy dokładnie? Załóżmy zatem, że wrak leży na głębokości 10 metrów, a my mamy stopień AOWD. Znaczy to, że możemy wejść do wraku na 20 metrów. 10 metrów od powierzchni do wraku i 20 m wewnątrz wraku równa się 30 m (nasze uprawnienia po kursie AOWD).

W penetracji nurek wchodzi na głębokość ponad kilku metrów, który zamierza wrócić do punktu wejścia, ponieważ nie ma innego wyjścia lub nurek nie jest pewien, czy jest inny. Nurek może popłynąć poza punkt, w którym wejście jest nadal wyraźnie widoczne i musi przebiegać po lince kołowrotka, aby zapewnić bezpieczny powrót do wyjścia. Oczywiście ścieżka powinna być dobrze oświetlona naturalnym światłem wpadającym przez otwory wraku, ale dobrze jest też posiadać dobrą latarkę podwodną. Ścieżka musi też być wolna od przeszkód, niechcianych drutów lub mułu. Podobnie jak w przypadku pływania, odległość do wyjścia, a następnie do powierzchni, nie powinna przekraczać wg. standardów PADI 40 metrów.

Właściwa ocena

Każda z tych powyższych sytuacji wymaga dobrego, rozsądnego osądu. Odpowiedzi na poniższe pytania mogą pomóc nurkowi w podjęciu właściwej decyzji:

  • Czy wyjścia są wystarczająco duże, aby pozwolić mojemu partnerowi nurkowemu i mnie pływać obok siebie?
  • Ile jest światła? Czy jest wystarczająco dużo, że zawsze będę w stanie zobaczyć światło wyjścia?
  • Czy jest coś wewnątrz coś, aby być niebezpieczną przeszkodą?
  • Czy jest wystarczająco dużo osadów, by potencjalnie ograniczyć moją wizję w takim stopniu, że nie będę mógł znaleźć wyjścia?
  • Czy dla mojego planowanego maksymalnego dystansu najbliższe wyjście jest na tyle blisko, aby pozwolić mi opuścić wrak i mieć jeszcze gaz na potencjalne wynurzenie się awaryjne lub przypadkowy przystanek dłuższy niż tylko safety stop.

Uwzględniając decyzję, należy wziąć pod uwagę doświadczenie, szkolenie, umiejętności i wyposażenie nurka. Dwóch różnych nurków, którzy spoglądają na ten sam wrak, może podjąć dwie zupełnie inne, ale właściwe decyzje. Na przykład nurkowie z niewielkim doświadczeniem nurkowania na wrakach wchodzącym w muliste środowisko mogą zaciemnić widoczność, stwarzając potencjalne zagrożenie. Nurek przeszkolony w technikach pływania w ograniczonej przejrzystości może nie mieć znaczącego problemu z mułem. Nurek z doskonałymi umiejętnościami pływalności może pokonać przeszkody, które dla odmiany mogą rzucić wyzwanie mniej wykwalifikowanemu nurkowi.

Dobra ocena może również umożliwić nurkom z większym doświadczeniem i szkoleniem wykraczanie poza niektóre wytyczne dotyczące penetracji wraku. Nurek z przeszkoleniem technicznym, taki jak np. nurek jaskiniowy, gdzie szkolenie obejmuje m.in. efektywne wykorzystanie odpowiednich świateł, będzie mógł nurkować w obszarach bez światła dziennego.

Nauczając specjalizacji PADI Wreck Diver, opowiadamy nurkom, jak myśleć jak nurek i podejmować dobre decyzje dotyczące penetracji wraku w oparciu o konkretne warunki wraku oraz ich indywidualne szkolenie i doświadczenie. Specjalizacja nurkowania wrakowego nie jest bowiem kursem technicznego nurkowania, a wielu kandydatów na ten stopień ma zbyt duże wyobrażenie co do swoich przyszłych możliwości w nurkowaniu na wrakach.

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073