Podwodny pająk Topik » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Podwodny pająk Topik

Nas nurków nieinteresująca nazwa łacińska Argyroneta aquatica do niczego nam nie potrzebna, ale wypada o niej wspomnieć. Topik całe swoje życie spędza w wodzie, lecz nie różni się od innych pająków żyjących na powierzchni ziemi. 

Tak wiele razy nurkujemy przypływając obok tej miniaturki nie zdając sobie sprawy jak natura sprytnie wytworzyła w nim mechanizmy umożliwiające życie tego osobnika pod wodą. Jak każdy pająk musi oddychać powietrzem atmosferycznym, zatem porywa odwłok otoczką powietrzną utrzymywaną przez włoski na odwłoku. Otoczka ta powstaje przez wciągnięcie do wody bańki z powierzchni.  Topik wynurza z wody koniec odwłoka wraz z tak zwanymi kądziołkami przędnymi i tylnymi nogami, między którymi rozsnuwa plątaninę nici pajęczyny, wciąga pajęczynę pod wodę, ściągając tym samym bańkę powietrza, która to przylepia się do odwłoka. Topik zsuwa następnie bańkę nogami z odwłoka i uzupełnia nią zapas powietrza w podwodnym dzwonie, który jest jego gniazdem. To gniazdo można czasami wypatrzeć w roślinach podwodnych jako podwodny mały pęcherzyk powietrza. Jak sama nazwa mówi dzwoń podwodny ma ujście w dół, gdzie pająk do niego wchodzi i wychodzi. Topik spędza w nim większość czasu, wysuwając przednią część ciała przez otwór na zewnątrz. W tej pozycji czeka na zdobycz, którą po złapaniu natychmiast wciąga do dzwonu i tam je zjada. W menu Topika znajdują się wszystkie małe organizmy żyjące pod wodą, a zatem  larwy jętek i komarów, oczliki i rozwielitki, młode kijanki a także młody narybek ryb.

Dwie ciekawostki z życia pająka Topika, o których przeciętny nurek zazwyczaj nie wie, a warto przecież rozbudowywać swoją wiedzę na temat życia naszych polskich jezior. Pierwszą ciekawostką jest to, iż w czasie godowym topiki łączą się w pary. Samiec buduje swój dzwon obok dzwonu samicy, a następnie obydwa gniazda zostają połączone. Kopulacja, składanie jaj, a potem trwający 45 dni ich rozwój odbywa się we wnętrzu dzwonu. Samica przez cały czas opiekuje się potomstwem.

Drugą ciekawostką jest zimowanie tego małego pająka. Topik zimuje pod wodą bardzo często w pustych, małych muszlach ślimaków zaszywając ich otwór pajęczyną. Taki wypełniony powietrzem domek pływa najczęściej początkowo po powierzchni wody. Gdy temperatura zimą obniża się, powietrze kurczy się w muszli. Dostaje się tam trochę wody i tak obciążona opada powoli na dno zbiornika. Tym samym muszla i dom Topika unika zamarznięcia zimowego. Wiosną, kiedy się ociepla, muszla ponownie wypływa na powierzchnię.

Topiki zamieszkują całą Europę, a najbardziej upodobały sobie zbiorniki ze stojącą wodą. Słowem tam, gdzie nie ma silnych prądów, falowania czy zbiornik nie jest wystawiony na gwałtowne warunki atmosferyczne możemy wypatrywać tego pająka. Na filmie zobaczcie tez jak w naturze zachowuje się Topik.

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073