Jak zwiększyć bezpieczeństwo w nurkowaniu? » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w nurkowaniu?

Statystyki wypadków nurkowych pokazują zarówno tendencje wzrostowe w bezpieczniejszych praktykach nurkowych ale jednak też obszary, w których nurkowie mogą potrzebować więcej pomocy od bardziej doświadczonych nurków. Zestawienie wypadków z rocznego raportu organizacji DAN zawiera informacje o najczęstszych przyczynach obrażeń wśród nurków. Tu można je znaleźć...

Specjaliści od nurkowania, czyli wszystkie osoby zwane PRO ale i laicy mogą uczyć się na podstawie tych statystyk aby poprawiać bezpieczeństwo swoje i innych nurków, wzmacniając zasady bezpieczeństwa w  szkoleniach, które zachęcają nurków do przestrzegania bezpiecznych praktyk nurkowych. Umiejętność uniknięcia typowych problemów może zmniejszyć ilość prowadzonych ratunkowych akcji nurkowych i to bardzo znacząco. Wszystkim nam to będzie służyć! Do najważniejszych czynników zwiększających bezpieczeństwo nurkujących należą te trzy poniżej wymienione.

1 . Kontrola pływalności

Podczas zajęć szkoleniowych na kursie nurkowania, każdy kursant powinien mieć możliwość osiągnięcia neutralnej pływalności i poziomego trymu przed ukończeniem kursu nurkowania. Zdajemy sobie chyba sprawę, że niemożność kontrolowania pływalności podczas wynurzania lub schodzenia w dół może spowodować poważne obrażenia lub nawet śmierć. Nieumiejętność utrzymania pozycji poziomej w wodzie tzw. właściwego trymu lub minimalizacji oporu w wodzie po przez odpowiednią sylwetkę podczas nurkowania może spowodować, że szczególnie nowi nurkowie nie będą świadomi  głębokości lub będą wpadać na różne obiekty pod wodą, które czasem mogą być niebezpieczne np. jadowite ryby, parzące koralowce czy ostre przedmioty na wraku. Wreszcie nurek pływając nieumiejętnie może podnieść osady denne psując sobie i innym nurkowanie, a dodatkowo podnosząc u siebie stres z racji zmniejszonej przejrzystości wody. Nie bagatelizujmy tej umiejętności i jeśli trzeba doszkolmy się u odpowiedniego instruktora. W Bestdivers cały rok prowadzimy różne szkolenia zwiększające komfort w tym właśnie obszarze. Dobra kontrola pływalności to podstawa to komfortowego podchodzenia do kolejnych stopni edukacji nurkowej jak np. na kursie wrakowym.

2. Umiejętność udzielenia pomocy

Wieloletnia praktyka nurkowań w różnych miejscach na świecie i różnych warunkach pogodowych i klimatycznych wykazuje, że upadki, poślizgnięcia, a w konsekwencji zwichnięcia, złamania i stłuczenia są częstym incydentem podczas nurkowań szkoleniowych jak i już na wyjazdach nurkowych. Artykuł o tym już był wcześniej publikowany. Można tu o tym poczytać

Nielogicznym jest zatem wchodząc w temat nurkowania nie rozwijać swoich umiejętności na szkoleniach z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Jako nurkowie nasza świadomość powinna być daleko wyższa niż u przeciętnego laika, a na dodatek często odświeżana na kursach pierwszej pomocy przedmedycznej EFR. Więcej tu można o nich poczytać

3. Wyważanie odpowiednią ilością balastu

Przeważenie jest częstym problemem i trudnym problemem. Instruktorzy nurkowania mogą prawidłowo oceniać uczniów podczas lekcji nurkowych w kwestii ilości ołowiu jaki muszą zabrać pod wodę, ale nie mogą kontrolować ilości ołowiu który będą sobie dobierać sami po ich certyfikacji na stopień nurka. Poza przypomnieniem kursantom, że powinni zawsze używać odpowiedniej ilości ołowiu, można jeszcze poruszyć te kwestie na dodatkowych szkoleniach, takich jak kurs PADI Peak Performancy Buoyancy czyli doskonała pływalność , lub na warsztatach pływalności doskonałej prowadzonej nawet na basenie .

Nadmierne przeważenie balastem podczas nurkowania stanowi poważne zagrożenie zarówno dla nowicjuszy, jak i doświadczonych nurków. Podkreślam tu  potrzebę rozwijania dobrych nawyków nurkowych, aby nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale także aby zwiększyć komfort i przyjemność pływania w wodzie. Nurkowanie nie polega na tym aby obłożyć się na maksa ołowiem, ale aby zabrać go jak najmniej!

Kontynuujmy zatem nasza edukację nurkową. Nigdzie nie jest napisane, że musimy wszystkie kursy w jednym roku robić ale drobnymi kroczkami, po woli od czasu do czasu doszkalajmy się. Wszystko po to aby zwiększyć nasz komfort i bezpieczeństwo podczas nurkowań. Do dzieła zatem!

Opracowanie: Rudi Stankiewicz

26 lat doświadczenia w nurkowaniu

PADI Instruktor nr 610805

Zdjęcia: Rudi Stankiewicz, Jacek Dybowski

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073