Aktun Ha / Car wash, Cenotes - Meksyk » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Aktun Ha / Car wash, Cenotes – Meksyk

Aktun Ha / Car wash, Cenotes - Meksyk Aktun Ha / Car wash, Cenotes - Meksyk

 

Aktun Ha, znany także pod nazwą Car Wash, ma zaskakujący kolor wody. Patrząc na powierzchnię widzimy mętną, zieloną wodę, ale już 2 metry poniżej tej warstwy, mamy zaskakująco wspaniałą przejrzystość. Tak wygląda ten cenot latem kiedy jest zakwit słodkowodnych alg. W chłodniejsze miesiące, tu raczej trzeba napisać kiedy słońce jest niżej na horyzoncie, woda jest idealnie przejrzysta wszędzie.    Można powiedzieć, że o różnych porach roku mamy tu różna nurkowania. To niesamowite zjawisko.


 

Cenot zlokalizowany jest dosłownie kilka metrów od jezdni. Wcześniej Meksykanie myli tu swoje auta, stąd też jego nazwa Car Wash.   Pewnego dnia jednak nurkowie jaskiniowi odkryli uroki tej jaskini, która jest całym systemem wielu korytarzy i przejść znanym jako System Aktun Ha.

 

 

W tym zbiorniku zobaczymy bardzo dużo ryb słodkowodnych. Duże pielęgnice słodkowodne, niezliczone ilości Tetr i Molinezji (wszystkie trzy gatunki jakie żyją w Cenotach Jukatanu). Nie ma tu na stałe przytwierdzonych poręczówek jak w wielu innych cenotach, więc przewodnik sam zawsze poręczuje trasę zwiedzania. Maksymalna głębokość, którą osiągnie tu nurek rekreacyjny to 16 metrów. Oczywiście dla nurków z uprawnieniami Full Cave Diver ta część jest zaledwie przedsionkiem do dalszego systemu korytarzy.

 

Aktun Ha / Car wash, Cenotes - Meksyk Aktun Ha / Car wash, Cenotes - Meksyk Aktun Ha / Car wash, Cenotes - Meksyk

Aktun Ha / Car wash, Cenotes - Meksyk Aktun Ha / Car wash, Cenotes - Meksyk Aktun Ha / Car wash, Cenotes - Meksyk

 

Gra światła i kolorów w tej jaskini powoduje, że bardzo wielu widzów oglądając zdjęcia stwierdza, że są one przerobione w jakimś programie komputerowym. Ale nie, tak to wygląda w rzeczywistości. Trzeba doznać to na własnej skórze, zobaczyć na własne oczy aby być tak samo zachwyconym jak ja. Jeszcze jeden Cenot, który pokazuje jaką różnorodność mogą mieć meksykańskie jaskinie Jukatanu.

 

 

Zdjęcia, tekst, film:  Rudi Stankiewicz

 

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073