Calavera Cenote - Jukatan » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Calavera Cenote – Jukatan

Calavera Cenote

 

„Temple of Doom” tak wcześniej nazywano ten Cenot.

 

Pewnego razu jeden z nurków jaskiniowych spostrzegł, iż spod wody widać trzy otwory przypominające dwoje oczu i szczęki przypominające czaszkę. To był moment, kiedy zaczęto także nazywać ten Cenot Calavera, co znaczy po hiszpańsku „czaszka”.

 

 Kolejne miejsce, które odbiegało moim wcześniejszym wyobrażeniom o cenotach na Jukatanie. Dlaczego? Wejście do jaskini znajduje się na terenie lokalnego chłopa. Przechodzimy z butlami miedzy kaczkami i kurami żeby nagle zobaczyć okrągłą dziurę w skale wielkości 5 m szerokości. Do jaskini wskakuje się do wody, a wychodzi po drabinie. Jest to ciemny Cenot. W strefie słodkiej wody jest raczej kolor zielonkawy. Nurkuje się wokół podwodnej góry utworzonej z zapadnięcia się sklepienia i wpadających przez tysiące lat różnych odpadków z dżungli. Nie zobaczymy tu tak spektakularnych stalaktytów jak np. w Cenocie Dos Ojos czy Grand Cenote ale przez to, nurkowanie w tej grocie ma inny charakter. Mamy doczynienia z jeszcze jednym Cenotem pokazującym nam różnorodność nurkowania w meksykańskich jaskiniach.

 

Calavera Cenote

 

 

Zawsze będzie mnie zadziwiać jak słodkowodne ryby trafiły do tych zbiorników. Tu także zobaczymy głównie Tetry i Molinezje Żaglopłetwe.

!TUTAJ W WERSJI HD!

 

Ten Cenot jest nieco głębszy. Nurkowałem tu do głębokości 17 metrów. Siłą rzeczy przechodzi się przez warstwę halokliny pod którą jest krystalicznie czysta słona woda. Przewodniczka pokazała nam po drodze wtopione w skały amonity i inne zwierzęta żyjące w oceanie miliony lat temu ale także czaszki zwierząt. Dziś lokalni przewodnicy chowają już te ciekawostki historii w zakamarkach skał gdyż doskonale sobie zdają sprawę, iż inni nurkowie szybko wyciągnęliby te rzeczy jako gadżet pamiątkowy.

 

Calavera Cenote Calavera Cenote

Calavera Cenote Calavera Cenote

 

Ciekawe miejsce, nie tak spektakularne jak inne powszechniej odwiedzane Cenoty ale na pewno warte odwiedzenia. Ta Jaskinia podkreśla różnorodność meksykańskich cenotów. Jeśli  więc chcesz mieć szersze pojęcie na temat nurkowań w jaskiniach półwyspu Jukatan, zdecydowanie nie możesz pominąć tego nurkowania będąc w okolicach Tulum czy Playa del Carmen.

 

 

 

 

 

 

 

ZDJĘCIA

 

 

Film: Rudi Stankiewicz

Montaż: Błażej Kabziński

Zdjęcia: Rudi Stankiewicz, Katarzyna Ronikier-Dolańska

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073