Casa Cenote » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Casa Cenote

 

 

Cenot Casa jest nieco innym nurkowaniem w porównaniu do jaskiń jakie przeważnie zobaczymy na Jukatanie. Gdy przyjechałem tam po raz pierwszy stwierdziłem w myślach, że bardziej przypomina to rzekę niż jaskinie czy grotę. Dla niewtajemniczonych muszę na wstępie napisać, że na półwyspie Jukatan w Meksyku nie zobaczymy rzek. Wszystkie płyną pod dżunglą. To właśnie one od czasu do czasu tworzą tzw. Cenoty. Studnie gdzieś tam w środku dżungli. Po prostu sklepienie jaskini się zapada i odkrywa kolejny fragment podziemnej rzeki.

 

Casa to w 90% nurkowanie nie jaskiniowe. Z głębi podwodnych rzek Jukatanu wypływa woda właśnie do Casa Cenote. Przez krótki odcinek tworzy ona coś w rodzaju rzeki i potem znowu znika pod ziemią aby dosłownie 100 metrów dalej wypłynąć już w oceanie. Ów 100 metrów ma charakter jaskini i z tego co mi przewodniczka powiedziała jest to dość trudny kawałek jaskini. Prądy, falowanie i dużo osadów dennych. 

 

Casa Cenote Casa Cenote Casa Cenote

 

Tu kończy się także kursu Padi OWD gdyż jest dużo otwartej przestrzeni nad głową. Tu także, w zależności od prądów morskim mamy albo prąd ciągnący do morza albo wpychający słoną wodę do tego miejsca.

 

Brzegi są kompletnie zarośnięte dżunglą. Malownicze korzenie przebijają wąską warstwę torfu i przebujają się pod wodę. Głównie są to mangrowce. Jest to niesamowicie spektakularne gdy płynie się wzdłuż lewego lub prawego brzegu, a w korzeniach widzimy tysiące ryb. Odkryłem właśnie w tym miejscu, że Molinezje Żaglopłetwe, te które większość akwarystów ma w swoich zbiornikach, iż pływają w okresowo słonej wodzie.

 

Pod koniec ów odcinka „rzeki” nurkowanie zaczyna przybierać bardziej jaskiniowy charakter. Prądy wody wyżłobiły pod dżunglą korytarze w torfie w których można nurkować. Fenomenalny widok!

Gdzieś tu, opowieści lokalnych przewodników mowią, iż grasuje aligator. Ja go nie widziałem ale na pewno w opisywanym miejscu pływały duże ryby. Kształt i wielkość bardzo podobny do naszych polskich sandaczy. Absolutny władca tego zbiornika. Największa ryba której nikt nie „podskoczy”.

 

Ciekawe w Casa Cenote są liczące setki sztuk stada Molinezji. Widziałem je w innych cenotach ale tu jest ich dosłownie tysiące! Oczywiście miliony lat zrobiły swoje i łańcuch pokarmowy ustawił po drodze także i drapieżniki polujące na te żyworodne ryby. Widziałem także tu nieprawdopodobnie błękitnie ubarwionego kraba słodkowodnego.

 

 

W tym zbiorniku możemy zaobserwować haloklinę. Woda miesza się tu często ze względu na bliskość oceanu to mamy możliwość nurkowania w warstwie halokliny metrowej grubości. Płyniemy nie widząc nic wyraźnie przed i za sobą. Nieprawdopodobnie fascynujące zjawisko.

 

Casa Cenote Casa Cenote Casa Cenote

 

Mimo, że miejsce to nie przypomina nurkowania jaskiniowego to jednak dla miłośników przyrody będzie to niezapomniane przeżycie. W pewnym okresie kiedy jest dużo opadów deszczu, z mangrowców wokół tego Cenotu spływa jakaś substancja zabarwiając wodę na złoto rdzawy kolor. Z ust naszej przewodniczki płynął tak bogaty potok słów opisujący to zjawisko, iż zdałem sobie sprawę, że widok musi być istotnie nieprzeciętny. Nurkowanie w wodzie o zabarwieniu bursztynowym. Może kiedyś zobaczę to na własne oczy. Jeszcze raz przekonałem się, iż każdy Cenot na Jukatanie ma inny charakter urodę i dostarcza niespotykanych emocji.

 

 Casa Cenote Casa Cenote Casa Cenote

 

Polecam to miejsce bez dwóch zdań!

 

Film: Rudi Stankiewicz

Montaż: Błażej Kabziński

Zdjęcia: Rudi Stankiewicz, Katarzyna Ronikier-Dolańska

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073