CHIKIN HA - Meksyk, Jukatan » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

CHIKIN HA – Meksyk, Jukatan

 

 

Chikin Ha to cenot który przez wiele ostatnich lat był zamknięty dla ruchu turystycznego. Dlaczego? Jak nie widomo o co chodzi to chodzi……..:-)

 

Na szczęście jest już dostępny. Infrastruktura w tym miejscu jest rewelacyjna ze względu na bliskość turystycznego miasta Playa del Carmen gdzie przyjeżdża zdecydowanie więcej turystów niż do Tulum, które jest rozrosłą wioską ale coraz bardziej popularną ze względu na bliskość wspaniałych cenotów. Cenot Chikin Ha to super miejsce aby przyjechać na snorkelowanie. Na szczęście mogą tu także nurkować nurkowie. Zresztą ten cenot jest miejscem gdzie szkoli się także nurków na poziomy Full Cave Diver czy Intro to Full Cave.Nie wszystkie cenoty do tego się nadają.

 

 

Co to znaczy infrastruktura jest ok.? Ni mniej ni więcej jak to, że właściciele tego terenu poszli kilka kroków do przodu. Są na miejscu toalety, jak na warunki w dżungli rewelacyjne, jest co zjeść i jest gdzie usiąść. Ważne że są daszki z zacienieniem ale także przygotowane dróżki, poręcze, ba…są nawet prysznice. Pierożki z nazwijmy to z lokalnego baru pod strzechą…mmm pycha, mimo że są tylko z ziemniakami albo serem w środku. Smak raczej mamałygi ale wspomnienia nie do podważenia.

 

 

Sam cenot różni się od tych w okolicach Tulum. To jest ok. 30 km od Tulum w kierunku Playa del Carmen. Nie ma tak wielu stalalaktytów. Dosłownie kilka miejsc gdzie możemy je wypatrzeć ale mimo to jest to bardzo fajne miejsce na nurkowanie cavernowe. Jeszcze jedno miejsce które podkreśla różnorodność 16 cenotów dostępnych do nurkowania rekreacyjnego w okolicach Tulum i Playa Del Carmen. Nurkowanie jest do 13 metrów głębokości tak więc przez chwilę dosięgniemy halo kliny pod którą jest słona woda. Nurkowanie trwa około 50 minut.

 

 

 

Nie  ma co za bardzo się rozwodzić, zdecydowanie warto tu przyjechać.

 

 

 

 

Zdjęcia: Rudi Stankiewicz, Katarzyna Ronikier-Dolańska

Tekst, Film: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073