Dos Ojos - Meksyk » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Dos Ojos – Meksyk

Wyprawy nurkowe - Dos Ojos

W Cenocie Dos Ojos (czyt. doz ohos) nurkowałem już kilka razy, wchodząc za każdym razem z innej strony do tej jaskini. Moje pierwsze nurkowanie odbyło się po linie, tzw “Barbie line”. Gdzieś w połowie nurkowania przy linie bazowej zamocowany jest krokodyl pożerający lalkę Barbie. Te niewielkie gumowe laleczki w jaskini wyglądają dość abstrakcyjnie. Stało się to już tradycją, że barbei tam jest i nawet jak zniknie to lokalni przewodnicy montują tam kolejną. Drugie nurkowanie było na tyle płytkie, że powietrza w 12 litrowej butli starczyło na godzinę, i to przy zachowaniu zasady 1/3.

 

Nurkowanie w meksyku - Cenot Dos Ojos

 

Jaskinia pełna jest stalaktytów, stalagmitów i… nietoperzy, które podczas wynurzeń latały nam nad głowami. U wejścia do cenotu rosną nieznane mi drzewa, których owoce spadają do wody. To tamtejszy smakołyk. Zwabione rozgniecionymi owocami ryby, podpływają i wyżerają je z ludzkich dłoni. Wrażenia nie do opisania! Oprócz małych rybek spotkamy tu także krewetki słodkowodne oraz małe żółwie. Z ryb słodkowodnych to głównie Tetry i Molinezje Żaglopłetwe. 

 

Wyprawy nurkowe - Dos Ojos

 

Dos Ojos Cenote czyli po hiszpańsku „Dwoje Oczu” ma 60 km eksplorowanych korytarzy i łączy się z 25 innymi cenotami. Przyciąga zarówno nurków jak i snorkelowiczów. Jaskinia pojawiła się w filmie dokumentalnym wyświetlanym w kinach IMAX pt. „Podróż do zachwycających jaskiń” („Journey into Amazing Caves”). Gdy w 2014 roku ponownie nurkowałem w tym Cenocie po raz pierwszy zrozumiałem nazwę tego miejsca. Wcześniej myślałem, że dwoje oczu dlatego, że są dwa wejścia do ów jaskini. Jednak podczas jednego z nurkowań listopadowych wreszcie zobaczyłem spod wody dwoje oczu. Oczy wyglądają  jak u jakiegoś fantastycznego potwora z zaświatów.

 

Nurkowanie w meksyku - Cenot Dos Ojos Nurkowanie w meksyku - Cenot Dos Ojos Nurkowanie w meksyku - Cenot Dos Ojos

 

Nurkowanie w meksyku - Cenot Dos Ojos Nurkowanie w meksyku - Cenot Dos Ojos Nurkowanie w meksyku - Cenot Dos Ojos

To jest właśnie ten Cenot, gdzie na pewno lokalni przewodnicy zabiorą Cię podczas pobytu w Tulum czy Playa del Carmen. Gra świateł jest tu fenomenalna, szczególnie w okresie letnim kiedy słońce jest dużo wyżej. Warto to zobaczyć!

Galeria zdjęć:

 

 

Tekst i film: Rudi Stankiewicz

Montaż: Błażej Kabziński

Zdjęcia: Rudi Stankiewicz, Katarzyna Ronikier-Dolańska

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073