Jaskinia Lucice, wyspa Brać - Chorwacja » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Jaskinia Lucice, wyspa Brać – Chorwacja

 

Jaskinia Lucice –wyspa Brać, Chorwacja (Lucice cave, Brac Island Croatia)

 

Na wyspie Brać, na lądzie, znajduje się około 200 jaskiń, niektóre są dostępne do zwiedzania, inne jeszcze nie eksplorowane. W jednej z nich, niedaleko miejscowości Bol, na ścianach znajdują się prehistoryczne malowidła co wskazuje, że wyspa była odwiedzana przez ludzi już bardzo dawno temu.

 

 

W sierpniu 2010 r odwiedziliśmy jaskinię Lucice. Coś niesamowitego! Zresztą, mało jest jaskiń gdzie emocje z nurkowania nie były by duże. Ta zrobiła szczególne wrażenie na wszystkich nurkach, bowiem jej dwa nieregularne, małe okna wielkości ok. 3m/2m na głębokości 4 metrów głębokości są wrotami do komnaty w kształcie dzwonu. Wewnątrz, na głębokości 22 m, jest szczyt podwodnej górki utworzonej z tego co wpadło właśnie przez te dwa okna. Kamienie, piach, resztki organiczne. Z jednej strony górka opada do 39 metrów i potem nieznacznie się wypłaszcza, z drugiej do 34. Na dnie potężny konger prezentował sztukę pływania do tyłu. Owe okna wejściowe do jaskini z głębokości 40 metrów wyglądają jak dwa małe otwory w suficie, a pływanie na mniejszej głębokości i obserwowanie snopów światła z latarek nurków na 30-40 metrów robi niezatarte wrażenie. Absolutnie trzeba zobaczyć to miejsce będąc w Chorwacji na Brać. Kilka zdjęć obrazuje mniej więcej jak to wygląda ale wiadomo, zdjęcie, a nurkowanie to dwa różne klimaty.

 


Polecam zanurkować tam z samego rana, gdyż jaskinia jest dużą atrakcją nurkową w okolicy i od mniej więcej godziny 9.00 rano zaczynają spływać się tam liczne grupy nurkowe co, jak wiadomo, nie sprzyja dobrej widoczności w jaskini!

tekst i zdjęcia: Rudi Stankiewicz

 

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073