Rzeka Trebiżat » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Rzeka Trebiżat

We wrześniu 2019 roku po raz kolejny dane mi było zanurkować w Bośni i Hercegowinie poniżej wodospadów Kravica w miejscu gdzie tworzy się rzeka Trebiżat. Dwa lata wcześniej udało mi się zanurkować w rozlewisku Parku Narodowego Kravica dokładnie tam gdzie wodospady wypływają ze skały i tworzą popularne kąpielisko. Stamtąd woda wypływa i płynąc wąskim korytem tworzy rzekę o nazwie Trebiżat.

Pierwszy odcinek rzeki tj. od wodospadów Kravica do pierwszego przesmyku jest bogaty w ryby, szczególnie w zlewni wodospadów. Tym razem zanurkowałem nieco niżej. Z parkingu, który też jest polem namiotowym po lewej stronie wodospadów. Dosłownie kawałek dalej jest już miejsce zwane Mala Kravica (mały wodospad, prawie próg rzeki który to znajduje się pod charakterystycznym wysokim mostem nad doliną).

Przypominam nurkowanie pod wodospadami Kravica można zobaczyć tu

To jest też miejsce gdzie tworzy się rzeka Trebiżat.

Nowy odcinek rzeki dosłownie kilkaset metrów poniżej wodospadów charakteryzuje się już inną formą koryta i roślinności. Pewnie dlatego, że rzeka jest bardzo mocno obrośnięta drzewami mniej słońca wpada do niej a tym samym zobaczymy tam dużo mniej roślinności wodnej. Natomiast jest mnóstwo starych zwalonych drzew i pni, które tworzą niepowtarzalną scenerię podwodną. Być może dlatego, że lato 2019 było wyjątkowo upalne i temperatura wody była wysoka całe koryto rzeki pokryte jest glonami słodkowodnymi co widać na zamieszczonych zdjęciach.

Nie można nurkować pod wodospadami Kravica jako, że jest to park narodowy, ale żeby zanurzyć się w rzece nikt nie robi problemów. Pamiętajmy, że jest to 20 minut drogi od Medjugorje, a ludzie tam są niezwykle serdeczni, otwarci i szczerzy ze względu na objawienia Niepokalanej Maryi. Spodziewajmy się zatem bardziej serdeczności od tutejszych ludzi, a nie jak to się mówi, „rzucania kłód pod nogi”.

Nurt jest na tyle łagodny we fragmencie rzeki w którym nurkowałem, że spokojnie można wejść w punkcie „a”, płynąc w dół rzeki i zawrócić aby w tym samym miejscu wyjść z wody. Tym samym zobaczymy pod wodą oba brzegi rzeki. To one są właśnie najbardziej spektakularne z całego nurkowania. Środek rzeki jest raczej monotonny i tylko momentami znajdziemy tam ciekawe zatopione pnie drzew czy olbrzymie bloki skalne.

Jednak co mnie zaskoczyło nie ma na tym odcinku rzeki tak dużo ryb jak pod wodospadami Kravica. Zobaczyć można pojedyncze duże sztuki.

Jest to miejsce gdzie zdecydowanie chciałbym wrócić przy okazji poszukać nowych miejsc do nurkowania w Bośni i Hercegowinie. Jest to jeszcze raj nieodkryty dla nurków. Wracam tam bez dwóch zdań. Kto się będzie chciał zabrać – zapraszam.

Całą relację z nurkowania w 2017 roku można przeczytać tu https://www.bestdivers.pl/fotorelacje/nurkowanie-bosnia-herzegowina/park-narodowy-krevica/

 

Galeria zdjęć:

 

Tekst i zdjęcia: Rudi Stankiewicz

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073