Pag - relacja z wakacji nurkowych 2007 » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Pag – relacja z wakacji nurkowych 2007

Pag jest trzecią najdłuższą wyspą w Chorwacji. Rozciąga się wzdłuż masywu górskiego Velebit i od lądu oddziela ją długi kanał Velebitski. Z lądu dostępna jest promem z wioski Prizna do portu Żigljen. Na południu wyspa jest połączona z lądem tzw. Mostem Pażskim, który stanowi atrakcję turystyczną ze względu na położenie i znakomite widoki. Śródziemnomorski klimat i malownicze zatoki gwarantują idealny wypoczynek i ciekawe nurkowania. Wyspa Pag wyróżnia się charakterystycznym, podłużnym kształtem i poszarpaną linią brzegową. Jest najdalej na południe wysuniętą wyspą zatoki Kvarner. Pokrywają ją przeważnie nagie, spalone słońcem skały niczym powierzchnia Marsa. Są tam również miejsca zielone i z bujną  roślinnością.  

Ośrodkiem wyspy jest miasteczko o tej samej nazwie, położone w przepięknej zatoce. Miasto Pag słynie z wyrobu wina, wędzonej szynki, a także owczego sera, który w 2006 został uznany za najlepszy ser w Europie. Wokół Pagu ciągną się plaże z drobnych kamyków, a miejscową atrakcją jest: romańska katedra, gotyckie i barokowe pałace, kamienne fasady i mury.

Wyprawa w sierpniu 2007 roku  Spanie zagwarantowane mieliśmy w chorwackich apartamentach w Starej Novalji u człowieka zwanego Josip. Apartamenty są oddalone od bazy nurkowej i morza 50 metrów, posiadają własny parking. Josip jest bardzo przyjaznym człowiekiem i uśmiecha się do każdego a nawet postawi od czasu do czasu kufel piwa czy lampkę wina. Jak wyciąga butelkę rakiji to już po nas.



Wygodna stołówka, bardzo smaczne posiłki, które zaspokoiły wymagania największych krytyków żywieniowych - dzieci.  Polecam od gospodarza (a raczej gospodyni) zakupić oryginalną oliwę prosto z ich drzew oliwnych. Dla smakoszy oliwy to istny rarytas.

 

Baza nurkowa - Conex Diving prowadzona przez dwóch Czechów nie była najlepszym miejscem na świecie, serwis zostawiał dużo do życzenia. Okazało się,że był to ich ostatni sezon na Pagu i od gospodarza Josipa dowiedziałem się, iż od 2008 roku baza nurkowa jest do wynajęcia.

Nie wnikając, więc w szczegóły serwisowe baza dysponowała niewielką łodzią nurkową gdzie w miarę komfortowo czuło się 15 osób i szybkim pontonem typu Zodiak z dwoma silnikami. Nurkowania były niestety bez przewodnika. Serwis centrum nurkowego ograniczał się do ładowania butli i wywiezienia nurków w miejsce nurkowe, a dalej sami musieliśmy zarządzić i zorganizować sobie nurkowania.

Miejsc nurkowych jak na tygodniowy pobyt na szczęście nie brakuje i poniżej opisuję niektóre z nich.

 

 

Wrak Tabinja

Oddalone, bardzo interesujące miejsce zatopionego wraku, które znajduje się niedaleko wyspy Dolin. Odpowiednie dla doświadczonych nurków lub nurków z niższą kwalifikacją ale wówczas w towarzystwie doświadczonego nurka. Jest to stary drewniany wrak rybacki ze stalową konstrukcją, która ma dwa pokłady i jeden grotmaszt. Długość łodzi wynosi około 20 metrów. Leży na skalisto-piaskowym dnie na głębokości 34 metrów, a górny pokład znajduje się na głębokości 20 metrów. Wiek zatopionego wraku ocenia się na 15 lat. Trudno wymagać od nurka aby obserwował obiekty wielkości śrubki podczas nurkowania na wraku ale jest tu dużo ślimaków nagoskrzelnych.

Wrak Golija

Ciekawe miejsce, gdzie na głębokości 16 metrów na piaskowym dnie leży 60-cio metrowy wrak statku towarowego. To miejsce będzie interesowało szczególnie tych, którzy lubią nurkowania dekompresyjne czy tez po prostu głebokie. Podczas wynurzania dekompresję bowiem można zrobić  na urwisku, które jest w zasięgu kilkunastu metrów od wraka. W 60. latach XX wieku podczas burzy i wielkich fal załadowany statek piaskiem zatonął. Przyczyną był czynnik ludzki, a wszystko wskazywało na zbyt dużo alkoholu wśród załogi.

Jaskinie - dwa miejsca

Oddalone, atrakcyjne miejsce dla zaawansowanych, ale przede wszystkim dla doświadczonych nurków. Wejście, właściwie przełaz, którym nurek przepłynie, znajduje się na około 27 metrach na piaskowym dnie. Dno jaskini spada do 34 metrów, długość około 20 metrów a strop 23 metry. Wejściem dostaje się światło do jaskini, zapewnia to dobrą orientację podczas powrotu nurka. Wyśmienite miejsce nurkowe, lecz trzeba być jednak dobrze opływanym.

 

W innym miejscu na przeciwko Starej Nowalji znajdziemy jeszcze jedno wyjątkowe miejsce, odpowiednie dla zaawansowanych i doświadczonych nurków, gdzie znajduje się mała jaskinia z wejściem od 5m do 7m. Można ją przepłynąć aż do komory powietrznej gdzie zobaczymy małe stalaktyty. W pobliżu znajduje się pięknie porośnięta rafa, która wychodzi na powierzchnię. Jej głębokość sięga do 54 m. Można zobaczyć rzadkie czarne goronie i niezwykle piękne gąbki wodne. To nurkowanie można połączyć z tzw. wózkami, o których pisze dalej.

Ogrody

Odpowiednie miejsce dla początkujących nurków i na nurkowanie nocą, głębokość maks. 12 metrów. To tu właśnie narobiłem bardzo dużo ładnych zdjęć makro krewetkom, krabom i węgorzom. Za dnia praktycznie same skały, ale nocą miejsce odkrywa swój potencjał ukrytej fauny. Zobaczymy na pewno osmiornice, montwy i polujące kalmary.

To tu zobaczyłem pierwszy raz w życiu jak montwa cwanie poluje na małe organizmy ukrywające w piachu.

Ściana Pastur

Odpowiednie miejsce dla początkujących oraz doświadczonych nurków, maks. głębokość 46 metrów. Naturalnie nie znaczy to, że początkujący nurek ma iść do dna ale może podziwiać piękne czeluści opadające het, het gdzieś tam w dal. Nurkowie lubiący głębokie nurkowania tym miejscem będą zachwyceni. Maksymalną głębokość można, bowiem zaliczyć w kilka minut, a w drodze powrotnej oglądać bujną faunę pionowej ściany. Latarka bardzo się przyda aby zajrzeć w różne dziury skalne!

Nos

Miejsce w zatoce odpowiednie jak dla początkujących, tak zaawansowanych i doświadczonych, głębokość od 5 m aż do maks. 56m. Miejsce charakterystyczne jest ze względu na mnogość skorpen, a na większej głębokości zobaczymy nawet purpurowe goronie. Prawdziwy hicior dla nurków lubiących duże głębokości. Nie jeden co prawda ale to miejsce ma coś specyficznego w sobie.

 

Basen

Miejsce zamknięte urwiskiem odpowiednie dla początkujących, zaawansowanych i doświadczonych nurków, teren od 4 m do 40 m. Dno opada tu kaskadowo, a potem pionowa ściana opada do głębokości 40 metrów. Raczej mało tu ryb ale ukształtowanie dna jest bardzo ciekawe.

Zatoka langust

Miejsce w zatoce odpowiednie dla początkujących, zaawansowanych i doświadczonych nurków. Teren pod wodą ciekawy do oglądania zaczyna się od 5 do 42 metrów. Jak sama nazwa wskazuje kiedyś było tu mnóstwo langust. Nurkowie lokalni oczywiście zwąchali to miejsce i zwierzęta te zostały niestety mocno przetrzebione, ale przy odrobinie szczęścia i dobrej latarce w niejednym zakamarku skalnym znajdziemy jeszcze to zwierze. I na litość boską nie ciągajcie tych biedaków za wąsy!

Wózki

Miejsce w zatoce odpowiednie jak dla początkujących, tak zaawansowanych nurków gdzie znajdują się duże wózki, rozmieszczone od głębokości 6m aż do 44m. Na razie odnaleziono tylko 7 wózków (ten teren nie jest jeszcze dokładnie zbadany i ilość wózków jest jeszcze nie wiadoma). Wózki to dawne wagoniki, którymi przewożono materiał skalny wydobywany właśnie z tej okolicy. Łódź nurkowa cumuje w takim miejscu gdzie w skale widać wykute dziury, a pod nami znajdziemy wagoniki. Można od razu podczas jednego nurkowania zliczyć także małą jaskinie, do której wejście jest na 7 metrach głębokości.

 

Urwiska wielbłądów

Ciekawe miejsce, które znajduje się w spokojnej zatoce. Odpowiednie dla początkujących, zaawansowanych i doświadczonych nurków. Teren, w którym przepływa się przez kaniony rozpoczyna się na głębokości 4m i na podmorskim urwisku opada do maks. głębokości 45m. Ciekawe głównie ze względu na pionowe, malownicze ściany, wokół których widziałem niezmiernie dużo ryb.

Wrak Róża

Bardzo atrakcyjne, oddalone miejsce odpowiednie dla doświadczonych nurków. Dla nurków z niepełną kwalifikacją tylko z instruktorem. Chodzi o 30-sto metrowy wrak drewnianego towarowca ze stalową konstrukcją. Znajduje się na piaszczystym dnie morza na głębokości 30m (dziób) do maks. głębokości 50m (rufa). Podczas dobrej widoczności można widzieć ściany pięknych podmorskich urwisk oddalonych od wraku około 35m. Miejsce bogate w homary, węgorze, ośmiornice. Tego miejsca nie można pełnowartościowo zwiedzić za jednym razem. Polecam minimalnie dwa zanurzenia, aby nasycić się widokami tego malowniczego wraka.

Wrak "Nicola Costa"

Miejsce dla doświadczonych nurków, teren od 8m do maks. głębokości 40m. Do wraku starego, drewnianego żaglowca, który znajduje się na piaskowym dnie, doprowadzi nas duża kotwica, która wystaje z piasku wraz z silnym 30-sto metrowy łańcuchem. Utonięcie żaglowca datuje się na 1.poł XIX wieku. Nurkowanie kontynuuje się w południowym kierunku od wraku, gdzie można zobaczyć ściany podmorskiego urwiska sięgającego do maks. głębokości 50m. W tym miejscu występuje także dużo ryb charakterystycznych dla Morza Adriatyckiego.

Podmorski jęzor "Św. Marka"

Oddalone miejsce od Starej Nowalji. Bardzo ciekawe swym kształtem, duże podmorskie urwisko rozchodzące się w kierunku wschodnim na otwarte morze o długości 100m i szerokości 8m, ograniczony ścianami schodzącymi do maks. głębokości 50m.Bogate życie na ścianach i wokół nich dużo ryb sprawia, że istotnie można być zadowolonym z tego nurkowiska. Miejsce odpowiednie i dla początkujących, ale lepiej, aby asystę zapewniał instruktor lub divemaster

Jaskinia langust

Oddalone miejsce dla zaawansowanych i doświadczonych nurków. Dla początkujących konieczny jest jednak wyszkolony asystent, który pomoże w nawigacji podwodnej. Podmorskie urwiska sięgające do maks. głębokości 45metrow w niektórym miejscach przyprawiają aż od zawrót głowy. W kierunku południowym na głębokości 25m znajduje się jaskinia, wyjście jest na  6 metrach. Na głębokości 40m znajdują się langusty i w przeciwieństwie do Zatoki Langust w tym miejscu istotnie łatwo wypatrzyć te zwierzęta.

Gołębia jaskinia

Oddalone, odpowiednie miejsce dla początkujących, zaawansowanych i doświadczonych nurków. Jaskinia, która rozpoczyna się nad poziomem morza i kończy 10m p.p.m. Na wschód od jaskini przechodzi teren w długą ścianę urwiska opadającą aż do maks. głębokości 54m. Miejsce jest bardzo oddalone od zatoki, w której znajduje się baza nurkowa, ale warto wybrać się tam choćby dla tego, że w tym miejscu zobaczymy dożo kongerów (śródziemnomorskie węgorze czasami grubości ludzkiego uda)

Luna - gorgonie

Bardzo odległe miejsce na końcu cypla wyspy Pag-Lun, które jest znane z obfitego życia podmorskiego głównie ze względu na obfitość ryb i ośmiornic. Mało, kto tu przypływa, a zatem rzadko, kiedy podwodni myśliwi polują na te zwierzęta. W tym miejscu jest także bujne życie makro i dno obfituje w porosty, a szczególnie w gąbki. Odpowiednie miejsce dla początkujących, zaawansowanych i doświadczonych nurków. Kaskadowy teren od 5m do maks. głębokości 40m. Warto zobaczyć to miejsce mimo sporej odległości od Starej Nowalji.

Wyspa Triget

Miejsce znane pod nazwą po prostu "wyspa", czyli po chorwacku „otok". Odpowiedni teren dla początkujących i doświadczonych nurków. Miejsce szczególnie nadaje się na nocne nurkowanie gdyż wówczas zobaczyć możemy naprawdę bardzo dużo ośmiornic. Północna strona urwiska przechodzi w ścianę i spada do maks. głębokości 40m. Ściana bogata w porosty, gąbki, ośmiornice, różne gatunki ryb z najbardziej popularnym gatunkiem Sarpa Sarpa czyli ang. Sea Cow. Stada tych ryb sprawiają, że momentami czujemy się jak w jakimś tropikalnym morzu. Wyspę można opłynąć pod wodą dookoła.

Latarnia Velebit

Oddalone miejsce dla zaawansowanych i doświadczonych nurków głównie ze względu na silne albo bardzo silne prądy morskie. Kaskadowy teren i podmorskie urwisko dochodzące do głębokości 50metrów dostarczy nam dużo wrażeń. Przeważnie jest tu bardzo dobra przejrzystość wody, a silne prądy sprawiają, że flora i fauna jest tu wyjątkowo bogata jak na tą część morza. Dużo gatunków ryb nawet takich, które znane są z tego, że widuje się ja raczej rzadko w tych okolicach. Ośmiornice wypatrzymy tu bardzo łatwo, a fotografowie podwodni będą mieli tu swoiste El Dorado na zdjęcia typu makro.

Twierdza Rzymska

Oddalone miejsce w pięknej zatoce odpowiednie dla początkujących i doświadczonych nurków. Teren od 3m głębokości, gdzie w ujściu zatoki znajdują się ściany sięgające 40 metrów głębokości. Można tutaj znaleźć resztki amfor. Tylko świadomość, że to są resztki amfor sprawia, że miejsce jest w miarę ciekawe.

Amfory

Całkiem nowe miejsce gdzie na dnie zobaczymy amfory, które zostało odnalezione przez Chorwata Drażena Peranića ze Starej Nowalji. Na to miejsce trafił po raz pierwszy raptem w marcu 2004 roku. Mówić możemy, zatem o całkiem nowym miejscu nurkowym. Amfory są bardzo stare i już mocno porośnięte.

Nurkowania, nurkowaniami, ale coś na wieczór trzeba ze sobą zrobić choćby dla rozrywki tych, którzy przyjechali, aby odpocząć, a nie koniecznie zanurkować. Słońce na plaży to nie wszystko, a przecież mamy tu sporo atrakcji nie tylko nurkowych.

Oprócz poznawania piękna podmorskiego świata możecie swój urlop urozmaicić różnymi przeżyciami. W pobliżu Starej Nowalii znajdują się atrakcyjne plaże Zrće, Straśko, Caska a Trinćel, gdzie można grać w tenisa stołowego, siatkówkę, minigolfa, kometkę, koszykówkę, uprawiać fitness. Również można jeździć na skuterach wodnych lub zjeżdżalniach. W 2004 roku wybudowane zostały też ścieżki rowerowe.

Dla miłośników życia nocnego do dyspozycji jest duży kompleks dyskotek oddalony 6 km od Starej Nowalji (jeden z największych kompleksów w Chorwacji. Pomieścić może na raz ok. 7000 osób. Słynie nie tylko z dobrej muzyki, ale i z wyśmienitych napoi mieszanych popularnie zwanych drinkami. Dyskoteki są na świeżym powietrzu, a ilość zjeżdżającej się tu młodzieży na wieczór szokuje.

Z innych atrakcji godny plecenia jest Rzymski akwedukt - jedna z najciekawszych atrakcji Nowalii. Antyczny, podziemny wodociąg, który został wybudowany w I stuleciu n.e. w okresie panowania Rzymian. To miejsce nosi nazwę "Talijanova buża" czyli Włoska dziura, a Chorwaci mówią na nią dziura italska. Wejście do antycznego wodociągu znajduje się w środku Muzea Miejskiego (ulica Kralja Zvonimira).

Wioska Kolan, gdzie można zobaczyć tradycyjną produkcję sera owczego (paszki sir), który jest znany ze swego specyficznego smaku w całej Europie.

My mieszkając w Starej Nowalji mieliśmy 3 km do Nowalji. To miasteczko jest też bardzo urocze szczególnie w godzinach wieczornych, kiedy przechadzając się deptakiem portowym mamy do dyspozycji cały bazar z upominkami, kafejkami i restauracjami.

Dla pragnących pojechać po za wyspę jest jeszcze w całkiem przyzwoitej odległości Park Narodowy Krka i Plitwickie Jeziora. Na silę można tam pojechać, ale zdecydowanie na te dwa miejsca polecam zarezerwować sobie całe dwa dni.

Kto będzie zarządzał bazą nurkową w Starej Nowalii w przyszłym roku nie wiadomo jeszcze ale na tygodniowy wypad na nurkowania Pag jest godny polecenia. Dwa tygodnie mogłoby być już trochę za dużo.

 

Tekst i zdjęcia: Rudi Stankiewicz

 

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073